ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
УХВАЛА
іменем України
"18" березня 2015 р. Справа № 817/3225/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Франовської К.С.,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю представника третьої особи, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Державного підприємства "Висоцьке лісове господарство" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "21" січня 2015 р. у справі за позовом Державного підприємства "Висоцьке лісове господарство" до Дубровицької районної державної адміністрації третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Торф Ленд Україна" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій ,
ВСТАНОВИВ:
20.08.2014 року Державне підприємство "Висоцьке лісове господарство" з позовом до Дубровицької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності відповідача стосовно відмови у створенні комісії з метою визначення достовірного розміру збитків заподіяних вилученням земельних ділянок з залученням фахових спеціалістів та представників підприємств, установ, організацій протиправною та зобов'язання утворення комісії з метою визначення достовірного розміру збитків заподіяних вилученням земельних ділянок з залученням фахових спеціалістів та представників підприємств, установ, організацій.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 21.01.2015 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з даною постановою підприємство звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити .
Представник третьої особи апеляційну скаргу не визнав.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 04.07.2014 року Державне підприємство "Висоцьке лісове господарство" звернулося до Дубровицької районної державної адміністрації з листом щодо перегляду та приведення у відповідність до законодавства Акта визначення збитків, з врахуванням збитків на 2012 рік (а.с.30).
15.08.2014 року Дубровицька РДА на лист позивача від 04.07.2014 року №485 повідомила про те, що висновки акта комісії по визначенню та відшкодуванню збитків завданих землевласникам та землекористувачам від 11.01.2008 року мають законну силу, а позивачу рекомендовано звернутися до суду. Одночасно вказаним листом повідомлено про відсутність доцільності повторного проведення засідання комісії (а.с.31).
Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того , що твердження позивача про порушення вимог Постанови KM №284 від 19.04.1993 року посадовими особами Дубровицької РДА є безпідставними, так як розмір завданих ДП «Висоцький лісгосп» внаслідок вилучення земельної ділянки збитків визначено належним чином та забезпечено їх відшкодування. Оскільки державне підприємство "Висоцьке лісове господарство" з дати набуття чинності Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2011 року №1087-р втратило статус землекористувача зазначеної ділянки, з цього моменту воно також втратило права землекористувача передбачені Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 року N 284.
Колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції , враховуючи наступне.
Відповідно до статті 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюється в порядку, встановленому КМ України.
Відповідно до п. 2, 4 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 року N 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).
Розпорядженням голови Дубровицької районної державної адміністрації від 19.06.2007 року №250 була створена комісія по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам (а.с.86).
До участі в роботі комісії були залучені представники відділу земельних ресурсів райдержадміністрації; завідувач сектору землеустрою та управління землями різних форм власності відділу земельних ресурсів у Дубровицькому районі Рівненської області; державний інспектор за використанням та охороною земель у Рівненській області; державний інспектор міжрайонного оперативного контролю державної екологічної інспекції в Рівненській області; головний лісничий ДП «Висоцьке лісове господарство» - землекористувачі, яким заподіяні збитки; заступник директора ТОВ «ТОРФ ЛЕНД Україна» - представник підприємства, який повинен відшкодовувати збитки; начальник відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації; начальник фінансового управління райдержадміністрації; сільський голова.
ДП «Висоцьке лісове господарство» був здійснений розрахунок збитків завданих лісовому господарству вилученням земельної ділянки для видобування торфу ТОВ «ТОРФ ЛЕНД Україна» на території Людинського лісництва площею 203,4 га. та наданий на розгляд комісії.
Згідно з наданим розрахунком вартість лісових і деревно-чагарникових насаджень становила 38,9 тис. грн., інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи становили 59,9 тис. грн. Всього нараховані збитки становили 98.8 тис, гривень.
Рішення комісії оформлено Протоколом засідання комісії по визначенню розміру збитків, які заподіяні вилученням земельних ділянок, для видобування торфу від 11.09.2007 року, згідно п.1 якого вирішено затвердити розміри збитків, заподіяних вилученням земельних ділянок для видобування торфу ТзОВ «Торф Ленд Україна» на земельних ділянках, які перебувають в користуванні ДП «Висоцький лісгосп», загальною площею 203,4 га Людинського лісництва на території Людинської сільської ради в розмірі 98,8 тис. грн.
Згідно з частиною четвертою пункту 2 названої Постанови результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
За результатами роботи вказаної комісії складено Акт визначення збитків (псування земель) при видобуванні торфу на території Людинської сільської ради Дубровицького району від 11 січня 2008 року, в якому зазначено, що комісія провела визначення розміру збитків завданих видобуванням торфу земельним ділянкам загальною площею 203,4 га, які перебувають в користуванні ДП «Висоцький лісгосп», загальною площею 203,4 га Людинського лісництва на території Людинської сільської ради в розмірі 98,8 тис. грн. (а.с.9).
Зазначений Акт визначення збитків від 11 січня 2008 року ДП «Висоцьке лісове господарство» не оскаржувався.
Відповідно до вимог статті 50 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни цільового призначення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку встановленому ЗКУ.
Акт визначення збитків від 11.01.2008р., згідно ст.50 Закону України «Про землеустрій» є складовою частиною «Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на термін дії спеціального дозволу на користування надрами (від 23 травня 2007 року) Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОРФ ЛЕНД Україна» для розташування виробничої дільниці з видобування фрезерного торфу на ділянці торфородовища «Морочно-1» за рахунок земель Державного підприємства «Висоцьке лісове господарство» на території Людинської сільської ради Дубровицького району Рівненської області», розробленого ДП «Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (далі - Проект землеустрою).
Також складовою частиною (додатком) до зазначеного Проекту землеустрою є нотаріальна заява директора ДП «Висоцьке лісове господарство» від 22.03.2011 року про згоду на вилучення на користь ТОВ ТОРФ ЛЕНД Україна» (ідентифікаційний код 32979319) та зміну цільового призначення земельної ділянки площею 203, 4 га для видобутку торфу на торфородовищі «Морочно-1».
Отже, станом на 22.03.2011р. ДП «Висоцьке лісове господарство» як землекористувач, нотаріально засвідчило свою згоду на вилучення земельної ділянки згідно Проекту землеустрою, що містив висновки про розмір збитків що підлягає відшкодуванню землекористувачу, визначений на підставі Акту визначення збитків від 11.01.2008р.
Проект землеустрою погоджено Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 21.06.2011р. №288-11 Державного комітету України із земельних ресурсів. В ході зазначеної експертизи проведено дослідження, перевірки, аналізу та оцінки землевпорядної документації (проекту землеустрою), за результатом якої було отримано позитивний висновок. В зазначеному Висновку зокрема зазначено: «Сума збитків, що підлягає відшкодуванню землекористувачу, заподіяних внаслідок вилучення земельної ділянки для потреб не пов'язаних із лісогосподарським виробництвом складає 98,8 тис. гривень».
Колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції, що твердження позивача про порушення вимог Постанови KM №284 від 19.04.1993 року посадовими особами Дубровицької РДА є безпідставними, так як розмір завданих ДП «Висоцький лісгосп» внаслідок вилучення земельної ділянки збитків визначено належним чином та забезпечено їх відшкодування, що підтверджується вищенаведеними обставинами.
Відповідно до ст.57 Лісового кодексу України зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
Статтею 149 Земельного кодексу України визначено , що Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для не лісогосподарських потреб.
Розпорядженням від 02.11.2011р. №1087-р. «Про вилучення і надання в оренду із зміною цільового призначення земельних ділянок» Кабінет Міністрів України вилучив з постійного користування державного підприємства "Висоцьке лісове господарство" і виробничого сільськогосподарського кооперативу "Лісотехнік" земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів на території Дубровицького району Рівненської області, та надати їх в оренду із зміною цільового призначення ТОВ "Торф Ленд Україна" для розташування виробничих дільниць з видобування фрезерного торфу згідно з додатком. Одночасно, вказаним розпорядженням Дубровицьку райдержадміністрацію зобов'язано забезпечити укладення договорів оренди землі, здійснити контроль за використанням земельних ділянок, які надаються в оренду відповідно до цього розпорядження, згідно з цільовим призначенням.
ТОВ "Торф Ленд Україна" зобов'язано відшкодувати відповідно до законодавства збитки, завдані державному підприємству "Висоцьке лісове господарство" та виробничому сільськогосподарському кооперативу "Лісотехнік" внаслідок вилучення земельних ділянок (а.с.12).
19.10.2012 року згідно платіжного доручення №903 ТОВ "Торф Ленд Україна" проведено оплату за відшкодування збитків на підставі Акту визначення збитків при видобуванні торфу та Розпорядження КМУ від 02.11.2011 року №1087-р в сумі 98800 грн. (а.с.17).
Відповідно до положень п. 1 статті 22 Лісового кодексу України підставами припинення права постійного користування лісами є припинення права користування земельною лісовою ділянкою у випадках і порядку, встановлених законом.
Згідно з п. б ч.1 статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом.
Отже, так як державне підприємство "Висоцьке лісове господарство" з дати набуття чинності Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2011 року №1087-р втратило статус землекористувача зазначеної ділянки, з цього моменту воно також втратило права землекористувача передбачені Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 року N 284.
Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази, обґрунтовано відмовив у задоволені позовних вимог.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки постанову Рівненським окружним адміністративним судом винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Висоцьке лісове господарство" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "21" січня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук
К.С. Франовська
Повний текст cудового рішення виготовлено 19.03.2015 року
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Державне підприємство "Висоцьке лісове господарство" вул. Містечкова,31,с.Висоцьк,Дубровицький район, Рівненська область,34111
3- відповідачу/відповідачам: Дубровицька районна державна адміністрація вул. Воробинська, 16,м.Дубровиця,Рівненська область,34100
-
4 - представнику Дубровицької РДА - Яцута Альона Іванівна, АДРЕСА_1
5 - третій особі - Товарситво з обмеженою відповідальністю "Торф Ленд Україна" - просп. Героїв Сталінграда,45,м.Київ,04210
6,7,8,9 - представникам ТОВ "Торф Ленд Україна":
- Вежніна Леся Ярославівна, АДРЕСА_2
АДРЕСА_4,
- Гембара Олена Юріївна, АДРЕСА_3,
АДРЕСА_4,
,
Суд | Житомирський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2015 |
Оприлюднено | 24.03.2015 |
Номер документу | 43162262 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Житомирський апеляційний адміністративний суд
Хаюк С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні