Постанова
від 31.03.2015 по справі 806/3035/13-а
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2015 року м. Житомир

справа № 806/3035/13-a

категорія 6.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Семенюк М.М.,

з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,

прокурора Кравчук О.А., представника третьої особи Кучера Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Прокурора Житомирського району в інтересах держави до Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, треті особи: Управління Державного земельного агентства в Житомирському районі, Приватне підприємство "Тетерів - Євро - Стандарт", про визнання протиправним та скасування розпорядження № 53 від 13.02.2013 року,

встановив:

Прокурор звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації №53 від 13.02.2013 року "Про надання ПП "Тетерів-Євро-Стандарт" згоди на викуп земельної ділянки на території Тетерівської сільської ради".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржуване розпорядження винесено із перевищенням повноважень, так як спірна земельна ділянка за своїм цільовим призначенням віднесена до земель сільськогосподарського призначення і розпорядження такою земельною ділянкою віднесено до повноважень Державного земельного агентства та його територіальних органів. Крім того, державна реєстрація права власності на вказану спірну земельну ділянка не проведена, що в свою чергу виключає будь-яке розпорядження такою земельною ділянкою.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Згідно письмових заперечень (а.с.44-45), просить відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи ПП "Тетерів-Євро-Стандарт" в судовому засіданні проти задоволення позову прокурора заперечив та просив відмовити в його задоволенні. Пояснив, що підприємство отримало земельну ділянку відповідно до норм чинного законодавства.

Представник третьої особи - Управління Державного земельного агентства в Житомирському районі, в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином. Причини неявки суду не повідомив.

Проаналізувавши досліджені докази у сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Розпорядженням Житомирської районної державної адміністрації від 13.02.2013 року № 53 приватному підприємству "Тетерів-Євро-Стандарт" надано дозвіл на викуп земельної ділянки площею 0,2000 га, наданої в оренду для розміщення придорожнього кафе сервісним обслуговуванням, розташованої за межами с. Тетерівка Житомирського району, та на проведення експертної грошової оцінки вказаної земельної ділянки.

Згідно довідки Житомирського районного відділу земельних ресурсів (а.с.95), вказаній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 1822087200:01:000:0205 (далі - Земельна Ділянка).

Відповідно до статті 128 Земельного кодексу України в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного розпорядження, орган державної влади у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.

Підставою для відмови в продажу земельної ділянки є: а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності; г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність; ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Таким чином, орган державної влади за результатами поданого клопотання приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови. Тобто, орган державної влади фактично здійснює реалізацію свого права державної власності на земельну ділянку, оскільки надання дозволу суб'єкту на вчинення відповідних дій, фактично означає згоду відповідного органу із продажем земельної ділянки.

Відповідно до статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Наведені положення дають підстави стверджувати, що спірна земельна ділянка стане об'єктом цивільних прав в момент укладення відповідного договору відносно неї між відповідачем та підприємством, тобто, на момент укладення такого договору право власності на неї повинно бути зареєстроване. В той же час, оскільки прийняття оскаржуваного розпорядження не є завершальним етапом передачі ділянки у власність, відтак наявність зареєстрованого права власності на неї у відповідача не є обов'язковим.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 09.09.2013 року земельна ділянка за кадастровим номером 1822087200:01:000:0205, цільове призначення якої: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, перебуває в власності Держави України в особі Житомирської районної державної адміністрації (а.с. 203).

Статтею 122 Земельного кодексу України в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного розпорядження, визначено, що районна державна адміністрація наділена повноваженнями на території району щодо передачі земельної ділянки із земель державної власності у власність за межами населених пунктів для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Твердження прокурора, що Земельна Ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення спростовується матеріалами справи.

Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються, крім іншого, на такі категорії, як землі сільськогосподарського призначення (п."а") та землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п."ж"); земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Як вбачається з розпорядження Житомирської районної державної адміністрації від 18.06.2003 року № 255 (а.с.73), Земельна Ділянка відносилась до земель оборони і була 19.06.2003 року передана до земель запасу Тетерівської сільської ради (а.с.71).

Відповідно до експлікації земель згідно з формою № 6-зем, га, яка є в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування (а.с.54-104), Земельна Ділянка віднесена до земель, які використовуються в комерційних цілях (а.с. 83).

Згідно листів Управління Державного земельного агентства в Житомирському районі, яке є територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин і відповідно до ст. 122 Земельного Кодексу України наділений повноваженнями передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, від 26.02.2015 року № 10-603-0.5-1536/2-15 (а.с.214) та від 18.03.2015 року № 10-603-0.5- 2488/2-15 (а.с.216), наданих у відповідь на запит прокурора, станом на 13.02.2013 року цільовим призначенням Земельної Ділянки було "під розміщення придорожнього кафе з сервісним обслуговуванням"; документація із землеустрою щодо віднесення земельної ділянки до сільськогосподарських земель, а також про зміну цільового призначення земельної ділянки, якою володіє ПП "Тетерів-Євро-Стандарт", в управління Держземагенства у Житомирському районі на зберігання не надходила.

Як пояснили прокурор та представник ПП "Тетерів-Євро-Стандарт", Земельна Ділянка підприємством викуплена і на даний час перебуває у його власності.

Те, що в договорі оренди (а.с.12-15) Земельна Ділянка визначена як сіножаті, не може свідчити про те, що вона відноситься до землі сільськогосподарського призначення, враховуючи, що відповідно до цього договору вона передана в оренду під розміщення придорожнього кафе з сервісним обслуговуванням і її цільовим призначенням є комерційна діяльність.

Крім того суд зазначає, що прокурором не доведено, що внаслідок прийняття спірного розпорядження порушені інтереси держави.

Наведене свідчить, що доводи прокурора про протиправність спірного розпорядження не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, а тому в задоволенні позову належить відмовити у зв'язку з необґрунтованістю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд

постановив:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.М. Семенюк

Повний текст постанови виготовлено: 06 квітня 2015 р.

СудЖитомирський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.03.2015
Оприлюднено14.04.2015
Номер документу43470745
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —806/3035/13-а

Ухвала від 30.12.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Калашнікова О.В.

Ухвала від 09.06.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Шевчук С.М.

Ухвала від 26.05.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Шевчук С.М.

Ухвала від 26.05.2015

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Шевчук С.М.

Постанова від 31.03.2015

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Семенюк Микола Миколайович

Ухвала від 15.01.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Калашнікова О.В.

Ухвала від 05.08.2013

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Калашнікова О.В.

Ухвала від 14.06.2013

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Малахова Н.М.

Ухвала від 02.07.2013

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Малахова Н.М.

Ухвала від 14.06.2013

Адміністративне

Житомирський апеляційний адміністративний суд

Малахова Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні