cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2015 року Справа № 925/520/15
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Спаських Н.М. з секретарем судового засідання Волна С.В., за участю представників сторін:
від позивача: Беспалова К.А. - за довіреністю;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" до приватного підприємства "Дніпро-Леськи" про стягнення 89 403,16 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача на користь позивача 89 403,16 грн. боргу за недовраховану електричну енергію внаслідок порушення Правил користування електричною енергією. У судовому засіданні представник позивача свої позовні вимоги підтримав повністю та просить суд їх задовольнити.
Відповідач, будучи повідомленим належним чином про час і місце проведення судового засідання, свого представника в жодне засідання не направив, про причини його неявки суду не повідомив.
Суд вважає за можливе розгляд справи провести за відсутності представника відповідача на підставі наявних документів згідно ст. 75 ГПК України.
Заслухавши доводи та пояснення представника позивача, дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з наступного:
У відповідності до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
З матеріалів справи вбачається наступне:
У відповідності із ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Відповідно до п. п. 1.3., 3.1. Правил користування електричною енергією, постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки та постачальником електричної енергії. При цьому, електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності. Розрахункові засоби обліку електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог ПУЕ, цих Правил та проектних рішень.
01 листопада 2008 року між сторонами у справі було укладено договір № 85 (далі - Договір, а.с. 11-15) про постачання електричної енергії, у відповідності до якого Постачальник (далі - Позивач) продає електричну енергію Споживачу (далі - Відповідач) для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 20 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії: межа балансової належності (п. 1 Договору).
Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31 грудня 2008 року. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну Договору жодною із Cторін не заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативою будь-якої із Cторін у порядку, визначеному законодавством України (п. 9.4 Договору).
Відповідно до п. 2.1. Договору, під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Позивач зобов'язався (п. 2.2 Договору):
Виконувати умови цього договору (п. 2.2.1. Договору);
Постачати відповідачу електроенергію як різновид товару (п. 2.2.2. Договору):
- в обсягах визначених відповідно до розділу 5 та з урахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу");
- згідно з категорією струмоприймачів відповідача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених додатком "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін";
- із дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами;
- забезпечити отримання відповідачем електричної енергії на рівні дозволеної потужності 20 кВт (п. 2.2.2. Договору).
Повідомляти Споживача про зміни тарифів на електричну енергію письмово або через засоби масової інформації за п'ять днів до введення їх в дію (п. 2.2.3. Договору).
Пунктом 5.1. Договору встановлено, що для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік Споживач (відповідач) не пізніше 1 листопада поточного року надає Постачальнику (позивачу) відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії для кожного об'єкту вимірювання (додаток "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу").
Пунктом 7.1. Договору встановлено, що облік електроенергії, спожитої Споживачем (відповідачем) та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж Споживача (відповідача), здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення Споживачем (відповідачем) вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються Постачальником (позивачем) розрахунково згідно з вимогами додатка "Порядок розрахунків".
Згідно п. 4.4. Договору, у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформляється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін Договору в двох примірника. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження .
Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання акта.
У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох повноважних представників сторони договору, що склала акт.
12 вересня 2014 року було складено акт про направлення на експертизу лічильника електроенергії відповідача, встановленого за адресою: с. Леськи, вул. Леніна, 105 (а.с. 26) через сумніви позивача в якості його роботи.
22 вересня 2014 року було складено акт № 179 проведення експертизи лічильника електроенергії (а.с. 27), згідно якого зроблено висновок, що за результатами проведеної експертизи лічильник відповідача № 009131058004329 не придатний для подальшої експлуатації.
Згідно ст. 27 Закону "Про електроенергетику", порушення Правил КЕЕ є правопорушенням у сфері електроенергетиці та тягне за собою відповідальність згідно діючого законодавства.
Пунктом 6.41 Правил, передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Акт про порушення № 000414 від 24 вересня 2014 року (а.с. 29-30) відповідає вимогам п. 6.41 ПКЕЕ та є належним доказом вчинення споживачем порушення ПКЕЕ.
Відповідно до пункту 6.42 Правил, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недорахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
30 вересня 2014 року на засіданні комісії ПАТ "Черкасиобленерго" з розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією, за участю представника Споживача - директора Семиза С.І., було розглянуто акт про порушення ПКЕЕ № 000414 від 24 вересня 2014 року, про що складено протокол № 3 (а.с. 33-34) та прийнято рішення:
1. Визнати порушення пункту 10.2.9 ПКЕЕ таким, що відповідає дійсності та чинним нормативно-технічним актам на підставі аналізу наданих документів (акти технічної перевірки № б/н від 17.10.2012 р.; № б/н від 12.09.2014 р., акт про пломбування № б/н від 17.10.2012 р., акт-повідомлення про направлення на експертизу лічильника електроенергії від 12.09.2014 р.; акт проведення експертизи лічильника від 22.09.2014 р. з фотоматеріалами; акт про порушення ПКЕЕ № 000414 від 24 вересня 2014 року, інформація про споживання та оплату електроенергії).
2. Кваліфікувати вказане порушення, як таке, що відповідає підпункту 3 пункту 2.1 Методики, зокрема, пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів;
3. Застосувати розрахунок, передбачений Методикою відповідно до визначеного типу порушення на підставі вимог пункту 6.40 ПКЕЕ;
4. Виконати розрахунок обсягу та вартості недорахованої електроенергії за термін 706 діб (за період з моменту останньої технічної перевірки (контрольного огляду) до моменту виявлення порушення (з 17.10.2012 р. по 24.09.2014 р.).
5. Визначити обсяг та вартість недоврахованої електроенергії у розмірі 100 806 кВт.год та 89 403,16 грн. (з ПДВ) (розрахунок додається).
6. В розрахунку, що виписується Споживачеві, виключені платежі виставлені по засобам обліку електроенергії за період з 17.10.2012 р. по 24.09.2014 р.
7. Нарахована сума повинна бути оплачена до 30 жовтня 2014 року.
8. Встановити споживачу прилад обліку електроенергії типу АСЕ6000 для здійснення комерційних розрахунків та контролем за рівнем споживання.
Представник Відповідача відмовився від підпису в протоколі № 3 від 30 вересня 2014 року (а.с. 33), про що було зроблено відповідний запис, та вручено відповідачу протокол комісії, розрахунок обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії (а.с. 34) і рахунок - фактуру до оплати № 85 на суму 89 403,16 грн., про що зазначено в протоколі комісії.
Розрахунок вартості недоврахованої електроенергії ( а.с. 34) зроблено відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії , не облікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ", затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 року № 562.
09.12.2014 року у справі № 925/1835/14 господарським судом Черкаської області було прийнято рішення про відмову у позові Приватному підприємству "Дніпро-Леськи", яким він просив скасувати оперативно-господарську санкцію, застосовану протокольним рішенням № 3 від 30.09.2014 року з боку ПАТ "Черкасиобленерго" щодо нарахування цьому підприємству вартості недоврахованої електроенергії на суму 89 403,16 грн. (а.с. 40).
Постановою КАГС від 02.03.2015 року вказане рішення залишено без змін ( а.с. 46). У вказаній постанові суд апеляційної інстанції на підставі перевірки всіх фактичних обставин прийшов до висновку, що акт про порушення № 000414 від 24.09.2014 року, складений при дотриманні вимог п. 6.41. ПКЕЕ, є належним доказом вчинення відповідачем порушення норм ПКЕЕ. Незабезпечення споживачем належного функціонування власного розрахункового засобу обліку електроенергії є підставою для застосування до нього оперативно-господарської санкції. Неправильності обрахунку вартості недоврахованої електроенергії судовими інстанціями при розгляді справи № 925/1835/14 не встановлено.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживачі несуть відповідальність перед електропередавальною організацією, за порушення ПКЕЕ.
Правилами користування електричною енергією встановлено, що кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом. Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Відповідач не надав суду належних доказів оплати заборгованості по недоврахованій електроенергії за актом про порушення ПКЕЕ № 000414 від 24.09.2014 року, а тому цей борг слід стягнути з відповідача примусово. Підстав для звільнення відповідача від сплати цього боргу судом не встановлено.
Таким чином, позивачем доведений факт порушення відповідачем вимог діючого законодавства в сфері електроенергетики, а тому позовні вимоги про стягнення 89 403,16 грн. недоврахованої електричної енергії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі ст. 49 ГПК України, при задоволенні позову з відповідача на користь позивача слід стягнути у повній сумі 1 827,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Керуючись ст. 49, 82-85 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Приватного підприємства "Дніпро-Леськи" (ідентифікаційний код 35187726, Черкаська область, Черкаський район, с. Леськи, вул. Леніна, 105) на користь Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" (ідентифікаційний код 22800735, м. Черкаси, вул. Гоголя, 285) -- 89 403,16 грн. вартості недорахованої електричної енергії та 1827,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Наказ видати.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 днів.
Повне рішення складено 22 квітня 2015 року
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2015 |
Оприлюднено | 29.04.2015 |
Номер документу | 43745563 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні