Рішення
від 15.07.2009 по справі 51/376
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

51/376

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №  51/376

15.07.09

За позовом Об'єднання Закрите акціонерне товариство «Слов'янський дім»

до Приватного підприємства «Видавничий дім «Сузір'я» 

про  стягнення 8 313, 95 грн.

                                                                                                                  Суддя Пригунова А.Б.

Представники сторін:

від позивача: Слободянюк Л.І.

від відповідача: не з'явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з вимогою стягнути з відповідача заборгованість по орендним платежам у розмірі 6 792, 00 грн., пеню у розмірі 842, 75 грн. та 679, 20 грн. –штрафу. Позовні вимоги обґрунтовуються неналежним виконанням відповідачем зобов'язання щодо сплати орендних платежів за договором оренди № 47(08) від 01.04.2008 р.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.06.09 р. порушено провадження у даній справі, призначено її до розгляду у судовому засіданні на 15.07.09 р. за участю представників сторін, яких зобов'язано надати суду певні документи.

У даному судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити.

Представник відповідача на виклик суду не з'явився, ухвали суду від 23.06.09 р. не виконав, відзив на позовну заяву в порядку ст. 59 Господарського процесуального кодексу України з нормативно обґрунтованими поясненнями по суті заявлених вимог не надав, про поважні причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Приймаючи до уваги, що відповідача було належним чином повідомлено про час та місце судового засідання, зважаючи на відсутність будь-яких його клопотань, суд, на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами  без участі представника відповідача.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 15.07.09 р. за згодою представника позивача судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

01.04.2008 р. між Закритим акціонерним товариством «Слов'янський дім»та Приватним підприємством «Видавничий дім «Сузір'я»укладено договір оренди № 47(08), за умовами якого позивач зобов'язався передати, а відповідач –прийняти приміщення загальною площею 10 кв.м. та складські приміщення площею 18 кв.м., які знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Нагірна, 25-27 для розміщення офісу.

Відповідно до п. 4.1., 4.2. договору за користування приміщеннями відповідач сплачує позивачу орендну плату у розмірі 60, 00 грн. на місяць за один квадратний метр орендованих приміщень та 24, 00 грн. на місяць за один квадратний метр орендованих складських приміщень, яку відповідач зобов'язався сплачувати не пізніше п'ятого числа кожного поточного місяця.

Пунктами 9.3. договору сторони встановили, що він діє до 30.04.2009 р., однак закінчення строку його дії не звільняє сторін від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Факт виконання позивачем свого зобов'язання за договором № 47(08) від 01.04.2008 р. підтверджується актом прийому-передачі від 01.04.2008 р. (копія –в матеріалах справи).

27.06.2008 р. між сторонами було укладено додаткову угоду № 1 до договору оренди № 47(08) від 01.04.2008 р., якою встановлено, що розмір орендної плати за офісні приміщення складає 80, 00 грн. Зазначена угода є невід'ємною частиною договору оренди № 47(08) від 01.04.2008 р.

Позивач стверджує, що відповідач неналежним чином виконав свої зобов'язання за договором стосовно оплати за оренду приміщення, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість за період з квітня 2008 року до вересня 2008 року у розмірі 6 792, 00 грн., а також просить стягнути з відповідача пеню за прострочення сплати орендних платежів у розмірі 842, 75 грн. та 679, 20 грн. –штрафу.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню у сумі 8 272, 47 грн., виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться і в Господарському кодексі України. Так, відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договорів, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 286 Господарського кодексу України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем було порушено умови договору оренди № 47 (08) від 01.04.2008 р. щодо сплати орендних плетежів, а також положення ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач у судове засідання не з'явився, заявлених позивачем вимог не спростував.

Таким чином, вимога позивача про стягнення заборгованості по орендним платежам за період з квітня 2008 року до вересня 2008 року у розмірі 6 792, 00 грн. підлягає задоволенню.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню за прострочення внесення відповідачем орендних платежів та штраф у розмірі 10-ти відсотків від загальної суми боргу.

Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума, або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Таким чином, згідно з приписами Цивільного кодексу України неустойка має дві форми: пеню і штраф.

Згідно з ч. 1 ст. 550 Цивільного кодексу України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.

Відповідно до п. 8.2. договору у випадку прострочення по сплаті орендної плати відповідач має сплатити позивачу пеню, у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми боргу за кожен день прострочення та штраф, у розмірі 10% від загальної суми боргу.

За таких обставин, оскільки відповідачем порушено грошове зобов'язання щодо сплати орендних платежів, то вимога про стягнення пені підлягає задоволенню судом частково, у розмірі 801, 27 грн., оскільки при перевірці правильності обчислення суми пені, позивачем було допущено помилку.

Що ж до вимоги позивача про стягнення штрафу від загальної суми боргу, то вона підлягає задоволенню у розмірі 679, 20 грн.

З урахуванням вищевикладеного, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 5 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати при частковому задоволенні позову покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, керуючись  ст.ст. 32, 33, 49, 75, 82-85  Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд  міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги Закритого акціонерного товариства «Слов'янський дім» задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Видавничий дім «Сузір'я»  (04071, м. Київ, вул. Лук'янівська, 79, кв. 15, код ЄДРПОУ 34820328), з будь-якого рахунку виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення на користь Закритого акціонерного товариства «Слов'янський дім» (04107, м. Київ, вул. Нагірна, 25-27, код ЄДРПОУ 20043069) заборгованість по орендним платежам за період з квітня 2008 року до вересня 2008 року у розмірі 6 792, 00 (шість тисяч сімсот дев'яносто дві грн. 00 коп.) грн., 801, 27 (вісімсот одна грн. 27 коп.) грн. –пені, 679, 20 (шістсот сімдесят дев'ять грн. 20 грн.) грн. –штрафу, 101, 49 (сто одна грн. 49 коп.) грн. –державного мита та 310, 94 (триста десять грн. 94 коп.) грн. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3. В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до вимог  ст. 84 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

     Суддя                                                                    Пригунова А.Б.

Дата підписання: 21.07.2009 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.07.2009
Оприлюднено22.08.2009
Номер документу4401083
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —51/376

Постанова від 13.03.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Бойко Л.І.

Ухвала від 16.02.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Бойко Л.І.

Рішення від 30.01.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 12.01.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 22.12.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 22.12.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 21.10.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Торчинська Л.О.

Ухвала від 18.08.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пригунова А.Б.

Постанова від 16.12.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Костенко Т.Ф.

Ухвала від 21.09.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Божок В.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні