Апеляційний суд Кіровоградської області
№ провадження 22-ц/781/646/15 Головуючий у суді І-ї інстанції Степанов С. В.
Доповідач Бубличенко В. П.
УХВАЛА
Іменем України
20.05.2015 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Бубличенко В.П.
суддів - Кривохижі В.І., Мурашка С.І.
при секретарі - Савченко Н.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справу за позовом фермерського господарства «Вершино-Власівське» до ОСОБА_2, селянського фермерського господарства «Міллер Надія Іванівна», відділу Держземагентства у Долинському районі Кіровоградської області, третя особа - Реєстраційна служба Долинського районного управління юстиції Кіровоградської області, про визнання недійсним правочину та усунення перешкод у користуванні майном за апеляційною скаргою селянського фермерського господарства «Міллер Надія Іванівна» на рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 03 грудня 2014 року і
в с т а н о в и л а :
У квітні 2014 року фермерське господарство «Вершино-Власівське» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2, селянського фермерського господарства «Міллер Надія Іванівна», відділу Держземагентства у Долинському районі Кіровоградської області, третя особа - Реєстраційна служба Долинського районного управління юстиції Кіровоградської області, про визнання недійсним правочину та усунення перешкод у користуванні майном.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що 15.02.2007 року між ФГ «Вершино-Власівське» і ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки НОМЕР_1 площею 3,74 га, розташованої на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, про що у Державному реєстрі земель 26.02.2007 року вчинено запис № 279.
ОСОБА_2 отримувала орендну плату у повному обсязі і нарікань щодо виконання умов договору від неї не надходило.
До закінчення строку дії договору оренди 19.11.2013 року ОСОБА_2 уклала новий договор оренди зазначеної земельної ділянки з СФГ «Міллер Надія Іванівна», що, на думку позивача, суперечить чинному законодавству.
В даний час СФГ «Міллер Надія Іванівна» перешкоджає йому (позивачеві) у користуванні цією земельною ділянкою.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просив визнати недійсним договір оренди земельної ділянки та усунути перешкоди у користуванні шляхом заборони користуватися нею до припинення дії договору оренди землі від 26.02.2007 року.
Рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 03.12.2014 року позов задоволено.
У апеляційній скарзі СФГ«Міллер Надія Іванівна», посилаючись на порушення судом норм матеріального права та невідповідність його висновків обставинам справи, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Про час і місце розгляду справи сторони і третя особа повідомленіу порядку, встановленому статтею 76 ЦПК України, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення їм поштового відправлення із судовими повістками, в судове засідання не з'явилися. Від фермерського господарства «Вершино-Власівське» надійшла заява з проханням розглядати справу у відсутності його представника. Інші особи, які брали участь у розгляді справи, причину неявки в судове засідання не повідомили.
Враховуючи положення ч.2 ст.305 ЦПК України, згідно з якою неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи, колегія суддів вирішила розглядати справу у відсутності сторін та представника третьої особи.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду у встановлених статтю 303 ЦПК України межах , а також обгрунтованість доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що передбачених законом підстав для її задоволення немає.
Встановлено, що 15.02.2007 року між ФГ «Вершино-Власівське» і ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого ОСОБА_3 передала, а ФГ «Вершино-Власівське» прийняло у строкове (на 10 років) платне користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Кіровської сільської ради Долинського району, площею 3,74 га і належить орендодавцю на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2 та серія НОМЕР_3, виданого Кіровською сільською радою Долинського району Кіровоградської області.
Цей договір 26.02.2007 року зареєстровано у ДП «КРЦДЗК» у Державному реєстрі земель за № 279.
01.11.2013 року міжОСОБА_2 і СФГ «Міллер Н.І.» було укладено договір оренди цєї ж земельної ділянки строком на 10 років, який зареєстрований 23.11.2013 року реєстраційною службою Долинського районного управління юстиції Кіровоградської області у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права за № 3510295.
До вступу 01 січня 2013 року в дію Закону України «Про Державний земельний кадастр» реєстрація правовстановлюючих документів на земельні ділянки, у тому числі договорів оренди земельних ділянок, здійснювалась у Державному реєстрі земель (до 01 січня 2011 року) державним підприємством «Центр державного земельного кадастру», а з 01.01.2011 року по 01.01.2013 року - територіальними органами Держземагентства за місцем знаходження земельної ділянки.
З 01.01.2013 року згідно діючого законодавства державну реєстрацію земельних ділянок здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин; державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - Державна реєстраційна служба України.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За правилами ст. 20 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, що була чинною на час укладення договору оренди 15.02.2007 року) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Згідно ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Договір оренди землі може бути визнаний недійсним в судовому порядку з підстав зазначених у ст. 15 Закону України «Про оренду землі» та відповідних статтях ЦК України .
Підставою недійсності правочину є недодержання його стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу саме в момент вчинення правочину (ч. 1 ст. 215 ЦК України) .
Правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення (ч.1 ст.236 ЦПК України).
Частиною 1 ст. 203 Цивільного кодексу України визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ч. 1 статті 27 Закону України «Про оренду землі» орендареві забезпечується захист його прав на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Оскільки договір оренди земельної ділянки, укладений 15.02.2007 року між ОСОБА_2 і ФГ «Вершино-Власівське», відповідає вимогам закону, є чинним, його реєстрація проведена у відповідності з вимогами закону, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що договір оренди цієї ж земельної ділянки, укладений між ОСОБА_2 і СФГ «Міллер Н.І.», суперечить наведеним нормам матеріального права, а тому є недійсним з моменту його укладення.
Враховуючи наведене, обгнутованими є також вимоги позивача про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції. Рішення суду відповідає обставинам справи та вимогам закону, тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 209, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу селянського фермерського господарства «Міллер Надія Іванівна» відхилити.
Рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 03 грудня 2014 рокузалишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя
Судді
Суд | Апеляційний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2015 |
Оприлюднено | 27.05.2015 |
Номер документу | 44339546 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Кіровоградської області
Бубличенко В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні