Рішення
від 28.05.2015 по справі 673/1217/14-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251 КОПІЯ

УКРАЇНА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 673/1217/14-ц

Провадження № 22-ц/792/634/15

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2015 року м. Хмельницький

Колегія суддів судової палати у цивільних справах

апеляційного суду Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Грох Л.М.,

суддів: Костенка А.М., Гринчука Р.С.

при секретарі Гриньовій А.М.,

з участю прокурора, відповідача та його представника, третьої особи,

розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційними скаргами першого заступника прокурора Хмельницької області та ОСОБА_1 на рішення Деражнянського районного суду Хмельницької області від 20 січня 2015 року у справі за позовом прокурора Деражнянського району в інтересах держави до Деражнянської районної державної адміністрації, ОСОБА_2, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства у Хмельницькій області, ОСОБА_1, про визнання недійсними розпорядження та державного акту на право власності на землю.

Заслухавши доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, колегія суддів

в с т а н о в и л а :

У серпні 2014 року прокурор Деражнянського району Хмельницької області звертаючись до суду із цим позовом в інтересах держави до відповідачів посилався на те, що на підставі розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації від 30.08.2006 року № 313/2006-р ОСОБА_2 було видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 3,5454 га на території Клопотовецької сільської ради для ведення фермерського господарства. Оскільки розмір земельної частки (паю) для членів колективного сільськогосподарського підприємства «Клопотівці» становить 3,1 умовних кадастрових гектарах, а згідно проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) на території Клопотівецької сільської ради - 1,94 га, то Деражнянською райдержадміністрацією у порушення закону прийнято рішення про передачу ОСОБА_2 земельної ділянки площею понад норму, встановлену законом щодо безоплатної передачі земельних ділянок громадянам для ведення фермерського господарства. З цих підстав просив визнати недійсними розпорядження Деражнянської РДА №313/2006-р від 30.08.2006 року про передачу у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства та виданий на його підставі ОСОБА_2 державний акт на право власності на земельну ділянку, зареєстрований 06.09.2006 року за № 010675200013.

Рішенням Деражнянського районного суду Хмельницької області від 20 січня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі перший заступник прокурора Хмельницької області вважає рішення суду незаконним та необґрунтованим в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов. На думку апелянта помилковим є висновок суду про недоведеність заявлених вимог, що прокурором не надано, а судом не здобуто належних доказів щодо розміру земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарського підприємства на території Клопотівецької сільської ради. Суд дав оцінку книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) членів КСП «Клопотівці», проте не врахував інші докази, що свідчать про більшу вартість спірної земельної ділянки порівняно з вартістю земельної частки (паю). Попри повідомлення архівного відділу у червні 2014 року про відсутність розпоряджень щодо затвердження розміру середньої частки (паю) на території Клопотівецької сільської ради, 27.01.2015 року, після розгляду справи судом першої інстанції, до прокуратури району архівом надіслано копії цих розпоряджень.

Відповідно до розпорядження Деражнянської РДА від 18.03.2002 №61/2002-р «Про затвердження розміру середньої частки (пай) у колективних підприємствах», розмір земельної частки (пай) для членів колективного сільськогосподарського підприємства «Клопотівці» становить 2,84 умовних кадастрових гектарів, що підтверджує незаконність розпорядження та державного акта.

В апеляційній скарзі третя особа ОСОБА_1 також вважає рішення суду незаконним та необґрунтованим в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов. На її думку судом першої інстанції не дотримано процесуальні норми при оцінці наданих прокурором доказів. В порушення принципу змагальності та вимог ч. 1 ст. 169 ЦПК України судове засідання 20.01.2015 року було проведено за її відсутності, чим було позбавлено апелянта можливості реалізації її процесуальних прав. В книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю по Клопотовецькій сільській раді, яку вів Деражнянський відділ Хмельницької філії ДП «Центр ДЗК», відсутній запис про державну реєстрацію оскаржуваного державного акта серії НОМЕР_1, виданого ОСОБА_2, що вказує на його недійсність.

В засіданні апеляційного суду прокурор, а також апелянт ОСОБА_1 підтримали апеляційні скарги з викладених у них мотивів.

Відповідач ОСОБА_2 та його представник просили відхилити апеляційні скарги як безпідставні.

Інші особи, що беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, будучи належно повідомленими про розгляд справи. Представник Деражнянської РДА письмовою заявою визнав обґрунтованими доводи апеляційної скарги прокурора.

Колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст.309 ч.1 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, а також порушення або неправильне застосування норм матеріального права та процесуального права.

Суд першої інстанції не в повній мірі з'ясував обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та заперечення сторін, не застосував матеріальний закон, який підлягав застосуванню, та допустив порушення норм процесуального права, у зв'язку з чим оспорюване рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що стороною позивача не доведено достатніми та допустимими доказами, що оспорювані розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації та державний акт про право власності на землю видані з порушенням закону - з перевищенням встановленої законом норми безоплатної передачі у власність громадян земельних ділянок.

Проте погодитися з таким висновком суду не можна.

Згідно зі ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник або землекористувач може вимагати усунення порушень його прав на землю.

У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним (ч.1 ст. 155 ЗК України).

Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з пунктом „аВ» ч.1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.

Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації від 30.08.2006 року № 313/2006-р ОСОБА_2 передано у власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 3,5454 га із земель запасу державної власності за межами населених пунктів, що знаходиться на території Клопотовецької сільської ради для ведення фермерського господарства.

06 вересня 2006 року на підставі вказаного розпорядження ОСОБА_2 видано державний акт серії НОМЕР_1 на право власності на земельну ділянку площею 3,5454 га на території Клопотовецької сільської ради для ведення фермерського господарства (кадастровий номер НОМЕР_2), що зареєстрований 06.09.2006 року за № 010675200013 у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.

Наведені обставини підтверджуються матеріалами справи і фактично не оспорюються сторонами.

Пунктами 3-4 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціямВ» визначено, що вартість земельної частки (паю) для кожного підприємства, кооперативу, товариства визначається виходячи з грошової оцінки переданих у колективну власність сільськогосподарських угідь, що обчислюється за методикою грошової оцінки земель, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та кількості осіб, які мають право на земельну частку (пай).

Розміри земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах визначаються виходячи з вартості земельної частки (паю) та середньої грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь для даного підприємства, кооперативу, товариства.

Розміри земельної частки (паю) обчислюються комісіями, утвореними у підприємствах, кооперативах, товариствах з числа їх працівників. Рішення щодо затвердження обчислених цими комісіями розмірів земельної частки (паю) по кожному підприємству, кооперативу, товариству окремо приймається районною державною адміністрацією.

Як встановлено апеляційним судом з представленої прокурором копії розпорядження Деражнянської РДА від 18.03.2002 №61/2002-р «Про затвердження розміру середньої частки (пай) у колективних підприємствах» (а.с.154), розмір земельної частки (паю) для членів колективного сільськогосподарського підприємства «Клопотівці» становить 2,84 умовних кадастрових гектари вартістю 14559 грн.

Колегія суддів враховує, що при виділенні земельної ділянки у натурі (на місцевості) через різну якість земельних ділянок у загальному масиві земель розмір виділеної в натурі земельної ділянки, як правило, не збігається з розміром земельної частки (паю).

Так, при виділенні земельної ділянки на місцевості її площа на гірших за якістю землях буде більшою порівняно з розміром земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарів, а на кращих за якістю землях - меншою. Але за всіх обставин загальна вартість виділеної земельної ділянки, незалежно на якому за якістю масиві вона виділяється, має залишається однаковою, тобто, має дорівнювати вартості земельного паю по підприємству.

Суд першої інстанції у порушення ст.ст. 212-213 ЦПК не дав оцінки наявним в матеріалах справи даним щодо вищої вартості земельної ділянки ОСОБА_2 порівняно з вартістю земельної частки (паю) для членів СТОВ «Клопотівці».

Так, згідно витягу з техдокументації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, переданої у власність ОСОБА_2 (а.с.11-12) її вартість складає 37875,14 грн.; згідно інформації відділу Держземагенства у Деражнянському районі вартість земельної частки (паю) на території Клопотовецької сільради становить 33190 грн., проте ці документи не містять дати, на яку визначено вартість земельної ділянки та земельної частки (паю), що унеможливлює порівняння цих величин.

Методикою нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженою постановою КМУ від 23.03.1995 року № 213 та відповідним Порядком, затвердженим спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року №18/15/21/11 визначено, що нормативна грошова оцінка окремої земельної ділянки розраховується на основі шкал грошової оцінки агровиробничих груп ґрунтів. Шкали нормативної грошової оцінки агровиробничих груп ґрунтів розраховуються за відповідною формулою з врахуванням нормативної грошової оцінки гектара агровиробничої групи ґрунтів, нормативної грошової оцінки гектара відповідних угідь у сільськогосподарському підприємстві; балу бонітету агровиробничої групи ґрунтів та балу бонітету гектара відповідних угідь у сільськогосподарському підприємстві. Загальна нормативна грошова оцінка окремої земельної ділянки визначається сумою добутків площ агровиробничих груп ґрунтів на їх нормативні грошові оцінки.

Як встановлено апеляційним судом з представленого відділом Держземагенства у Деражнянському районі розрахунку (лист № 9-2210-0.5-1314/2-15 від 28.05.2015 року, а.с.236-237), вартість середньої частки (паю), визначеної для членів СТОВ „КлопотовецькеВ» на території Клопотовецької сільської ради станом на 01.01.2006 року становить 15053,26 грн.

Згідно проведеного спеціалістом Державного земельного кадастру ОСОБА_3 відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою КМУ від 23.03.1995 року № 213 розрахунку (а.с.245), вартість земельної ділянки площею 3,5454 га, переданої у власність ОСОБА_2 станом на 01.01.2006 року становить 17213,63 грн., що перевищує вартість середньої частки (паю), визначеної для членів СТОВ „КлопотовецькеВ» на 2160,37 грн.

Таким чином оспорюване розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації та державний акт на право власності на земельну ділянку видані з порушенням вимог ч.1 ст. 121 ЗК України щодо законодавчо встановленої норми безоплатної передачі у власність земельних ділянок з метою ведення фермерського господарства, що є підставою для визнання їх недійсними.

Твердження представника відповідача про пропуск позовної давності при подачі цього позову прокурором є безпідставним, оскільки відповідно до ч.1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Як вбачається з матеріалів справи, прокурор дізнався про вказане порушення інтересів держави у червні 2014 року внаслідок звернення до прокуратури району третьої особи в цій справі ОСОБА_1, із цим позовом звернувся в межах строку позовної давності - у серпні 2014 року.

За таких обставин заявлений позов підлягає задоволенню, а оспорюване рішення - скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч.ч.3, 5 ст. 88 ЦПК підлягає стягненню з відповідача ОСОБА_4 в дохід держави 243,60 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 307, 309, 314, 316, 317, 319, 324 ЦПК України, колегія суддів

в и р і ш и л а :

Апеляційні скарги першого заступника прокурора Хмельницької області та ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Деражнянського районного суду Хмельницької області від 20 січня 2015 року скасувати та ухвалити нове рішення.

Позов задовольнити.

Визнати недійсним розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації №313/2006-р від 30.08.2006 року „Про передачу у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарстваВ» .

Визнати недійсним державний акт ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 на право власності на земельну ділянку площею 3,5454 га на території Клопотовецької сільської ради для ведення фермерського господарства (кадастровий номер НОМЕР_2), що зареєстрований 06.09.2006 року за № 010675200013 у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.

Стягнути з ОСОБА_2 243,60 грн. судового збору в дохід держави.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуюча: /підпис/

Судді: /підписи/

З оригіналом згідно: суддя апеляційного суду Л.М.Грох


Головуюча у першій інстанції: Лукіянець Т.В. Провадження № 22-ц/792/634/15

Доповідач: Грох Л.М. Категорія: 2

СудАпеляційний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення28.05.2015
Оприлюднено22.06.2015
Номер документу45074055
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —673/1217/14-ц

Ухвала від 19.10.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Іваненко Юлія Геннадіївна

Ухвала від 11.05.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Іваненко Юлія Геннадіївна

Ухвала від 27.11.2015

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Бас О. Г.

Ухвала від 27.11.2015

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Бас О. Г.

Рішення від 28.05.2015

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Грох Л. М.

Ухвала від 02.03.2015

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Грох Л. М.

Ухвала від 16.03.2015

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Грох Л. М.

Рішення від 20.01.2015

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Лукіянець Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні