cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" червня 2015 р.Справа № 922/2029/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Руденко О.О.
розглянувши справу
за позовом Публічного акціонерного товариства Банку "Меркурій", м.Харків, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газко Захід", м.Житомир, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, м.Київ, про стягнення 1143366372,35 грн. за участю представників:
позивача - Мироненко Г.М. (довіреність № 19 від 12.06.2015р.);
відповідача - Межибовського І.О. (довіреність б/н від 08.05.2015р.);
третьої особи - не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство Банк "Меркурій", м.Харків, звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Газко Захід", м.Харків, для задоволення вимог кредиторів 1143366372,35 грн.
Під час розгляду справи № 922/2029/15 за даним позовом відповідачем, ТОВ "Газко Захід", було змінено місцезнаходження, внаслідок чого справа стала підсудною госполдарському суду Житомирської області.
Проте, приймаючи до уваги, що позов було прийнято господарським судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, а справа стала підсудною іншому господарському суду в процесі її розгляду, суд визнав за необхідне розглянути дану справу по суті, у відповідності до ч. 3 ст. 17 Господарського процесуального кодексу України.
У запереченнях проти позовної заяви, які були надані до суду 04.06.2015р., відповідач зазначає, що позовна заява є необґрунтованою та безпідставною, посилаючись на те, що ПАТ Банк "Меркурій" має право звернутись до ТОВ "Газко захід", як до пов'язаної з банком особи, і з позовною заявою лише про відшкодування завданої банку шкоди за наявності винних дій або бездіяльності з боку пов'язаної особи. Доказів завдання банку шкоди з боку відповідача позивачем не надано. Відповідач вважає, що звернення позивача я до суду із вимогою про стягнення з відповідача грошових коштів для задоволення вимог кредиторів банку є грубим порушенням норми законодавства України.
10.06.2015р. позивачем були надані додаткові письмові пояснення до позовної заяви щодо обґрунтування позовних вимог з посиланням на нові норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а саме ч. 5 ст. 52 даного Закону.
Також 10.06.2015р. позивачем було заявлено клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Фонду гарантування вкладів фізичних осію, м.Київ. Клопотання позивача було задоволено ухвалою господарського суду Харківської області від 10.06.2015р.
У судовому засіданні, яке відбулося 15.06.2015р., представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав письмове правове обґрунтування позовних вимог.
Представник відповідача проти позову заперечував на підставах, викладених у письмових запереченнях, наданих до суду 04.06.2015р.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
12.02.2013р. Загальними зборами акціонерів АТ Банку "Меркурій" було прийнято рішення про збільшення статутного фонду Банку на 100000000,00 грн. для підвищення ліквідності банку.
Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газко Захід", є акціонером АТ Банку "Меркурій", який володіє 12,8281% акцій Банку.
Спостережна рада AT Банку "Меркурій" звернулася до акціонерів, в тому числі і TOB "Газко Захід" (лист вих. № 232/07 від 23.01.2014р.) з проханням придбати акції додаткового випуску.
Проте, відповідач не вжив своєчасних заходів для запобігання настання неплатоспроможності банку, а саме не придбав акції додаткового випуску для підвищення ліквідності AT Банку "Меркурій".
13.03.2014р. Національним банком України було винесено Постанову № 133 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства Банку "Меркурій" до категорії неплатоспроможних.
14.03.2014р. Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла Рішення № 15 "Про виведення з ринку та здійснення тимчасової адміністрації", якою в Банку запроваджена тимчасова адміністрація строком на 3 місяці з 14.03.2014р. по 13.06.2014р.
10.06.2014р. Національний банк України виніс Постанову № 340 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банку "Меркурій", якою прийняв рішення про ліквідацію банку з 12.06.2014р.
12.06.2014р. Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було прийнято Рішення № 47 "Про початок ліквідації AT Банку "Меркурій" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію".
21.05.2015р. Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла Рішення № 104 "Про продовження строків здійснення процедури ліквідації AT Банк "Меркурій".
03.02.2015р. Уповноваженою особою ФГВФО на ліквідацію AT Банку "Меркурій" було направлено відповідачу рекомендованим листом вимогу щодо сплати 1143366272,35 грн. (вих. № 120/01 від 03.02.2015р.). Лист не був отриманий відповідачем, у зв'язку із закінченням строку зберігання.
Відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, здійснює прогнозування потенційних витрат Фонду на виведення неплатоспроможних банків з ринку та відшкодування коштів вкладникам та інші.
Після прийняття рішення щодо відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку, виконавча дирекція Фонду визначає порядок складання та затверджує реєстр акцептованих вимог кредиторів, затверджує результати інвентаризації майна банку та формування його ліквідаційної маси, визначає порядок та способи реалізації майна банку, що ліквідується.
Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків Фонд здійснює через призначену виконавчою дирекцією уповноважену особу Фонду.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 12.06.2014р. № 47 уповноваженою особою Фонду на ліквідацію АТ Банк "Меркурій" призначено Куліша Віктора Миколайовича.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", уповноважена особа Фонду з дня свого призначення приймає до свого відання майно (кошти) і вживає заходів щодо забезпечення його збереження, формує ліквідаційну масу та виконує функції з управління та реалізації майна банку.
Згідно п.п. 3, 4 ч. 1 вищевказаної статті, уповноважена особа Фонду складає не пізніше ніж через три дні з дня свого призначення перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду та складає реєстр акцептованих вимог кредиторів та здійснює заходи щодо вдоволення вимог кредиторів.
Станом на 22.04.2015р. до реєстру акцептованих вимог кредиторів AT Банку "Меркурій" включено вимоги 7979 кредиторів на загальну суму 1419649332,65 грн.
Оціночна вартість ліквідаційної маси AT Банку "Меркурій" - 271788427,16 грн.
Різниця між акцептованими вимогами кредиторів та оціночною вартістю ліквідаційної маси банку складає 1143366372,35 грн. Сума, якої не вистачає для задоволення акцептованих вимог кредиторів, становить 1147860905,49 грн.
Частиною 5 статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що Фонд або уповноважена особа Фонду у разі, якщо оціночна вартість ліквідаційної маси банку, затвердженої Фондом, є меншою за вимоги кредиторів, які включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, звертається до пов'язаної з банком особи, дії або бездіяльність якої призвели до завдання банку з її вини шкоди, та пов'язаної з банком особи, яка внаслідок таких дій або бездіяльності прямо або опосередковано отримала майнову вигоду, з вимогою про відшкодування шкоди, завданої банку. У разі отримання Фондом відмови у задоволенні таких вимог або невиконання вимоги у строк, установлений Фондом, Фонд звертається з такими вимогами до суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", для цілей цього Закону пов'язаними з банком особами є особи, які мають істотну участь у банку, та особи, через яких ці особи здійснюють опосередковане володіння істотною участю у банку.
Згідно ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність", істотна участь - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами 10 і більше відсотками статутного капіталу та/або права голосу акцій, паїв юридичної особи або незалежна від формального володіння можливість значного впливу на управління чи діяльність юридичної особи. Особа визнається власником опосередкованої істотної участі незалежно від того, чи здійснює така особа контроль прямого власника участі в юридичній особі або контроль будь-якої іншої особи в ланцюгу володіння корпоративними правами такої юридичної особи.
Визначення поняття істотної участі банку наведене у пункті 1.12. Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001р. № 368, за яким істотна участь у банку або іншій юридичній особі означає, що фізична або юридична особа прямо та/або опосередковано (наприклад, отримання в управління пакета акцій, набуття особою права голосу на загальних зборах акціонерів банку за (дорученням акціонера (учасника) банку, який є власником істотної участі в банку тощо), самостійно чи спільно з іншими особами має:
а) участь/частку в статутному капіталі банку чи іншої юридичної особи (та/або право голосу акцій, паїв, часток) у розмірі 10 і більше відсотків.
Крім того, дві та більше особи уважаються такими, що разом володіють акціями (паями/частками) банку або іншої юридичної особи, якщо вони є власниками акцій (паїв/часток) банку або іншої юридичної особи, а також одночасно: - є членами ради чи правління (ради директорів), власниками істотної участі чи законними представниками однієї юридичної особи; або - одна з цих осіб надала іншій кредит для придбання акцій (паїв/часток) банку чи іншої юридичної особи; ; або - вони є асоційованими особами по відношенню одна до одної; або
б) незалежну від формального володіння можливість значного впливу на управління чи діяльність банку або іншої юридичної особи, зокрема має можливість впливати на визначення кредитної, інвестиційної та облікової політики, на прийняття рішень з основних напрямів діяльності банку або іншої юридичної особи через укладені угоди чи іншим шляхом.
Особа вважається такою, що здійснює значний вплив на управління банком або іншою юридичною особою, якщо: - така особа прямо та/або опосередковано володіє самостійно чи спільно з іншими особами 10 і більше відсотками статутного капіталу та/або права голосу акцій, паїв, часток банку або іншої юридичної особи; або - така особа належить до управлінського персоналу банку чи є керівником іншої юридичної особи; або - відомі факти, що свідчать про здатність цієї особи будь-яким чином впливати на призначення керівників, або особа має принаймні одного представника в раді, чи правлінні банку або іншої юридичної особи, чи в рівноцінному спостережному органі (або через володіння акціями/паями/частками, або через домовленість із власниками акцій/паїв/часток); або - така особа може брати участь у прийнятті рішень з основних напрямів діяльності банку (кредитної, інвестиційної або облікової політики банку) незалежно від того, чи обіймає ця особа керівну посаду або отримує (чи взагалі не отримує) винагороду чи іншу компенсацію за свою роботу; або - така особа прямо та/або опосередковано, самостійно чи спільно з іншими особами має участь/частку в статутному капіталі банку або іншої юридичної особи в розмірі 10 і більше відсотків та/або право голосу акцій, паїв, часток і водночас жодна інша особа не володіє участю/часткою в статутному капіталі банку (юридичної особи) з правом голосу (або не має повноважень голосувати більшою кількістю голосів) у розмірі 10 і більше відсотків.
З урахуванням викладеного, TOB "Газко Захід" є власником істотної участі, здійснює контроль та має значний вплив на управління AT Банк "Меркурій".
Відповідно до положень ст. 58 Закону України "Про банки і банківську діяльність", учасники банку відповідають за зобов'язаннями банку згідно із законами України та статутом банку.
Власники істотної участі зобов'язані вживати своєчасних заходів для запобігання настання неплатоспроможності банку.
Пов'язана з банком особа за порушення вимог законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України, здійснення ризикових операцій, які загрожують інтересам вкладників чи інших кредиторів банку, або доведення банку до неплатоспроможності несе цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність.
Пов'язана з банком особа, дії або бездіяльність якої призвели до завдання банку шкоди з її вини, несе відповідальність своїм майном. Якщо внаслідок дій або бездіяльності пов'язаної з банком особи банку завдано шкоди, а інша пов'язана з банком особа внаслідок таких дій або бездіяльності прямо або опосередковано отримала майнову вигоду, такі особи несуть солідарну відповідальність за завдану банку шкоду.
Перш ніж розпочати процедуру ліквідації, банк виводиться з ринку та здійснюється процедура тимчасової адміністрації, лише в тому випадку, коли банк, відповідно до постанови Правління НБУ відносять до категорії неплатоспроможних.
Тобто, негативні фінансово-економічні процеси, передували введенню тимчасової адміністрації в AT Банк "Меркурій". Відповідач не вчинив жодних дій щодо надання Банку допомоги в подоланні ним негативних фінансово-економічних процесів та виведення Банку на ліквідний рівень.
Крім того, відповідачем було порушено приписи ст. 34 Закону України "Про банки і банківську діяльність" щодо належного повідомлення НБУ про збільшення істотної участі, про що Управлінням НБУ у Харківській області було винесено рішення № 4 від 12.02.2013р., яким відповідачу до усунення порушення було заборонено використовувати право голосу придбаних акцій (12,8281%). Зазначені НБУ порушення не були усунуті відповідачем, що свідчить про повну бездіяльність відповідача по відношенню до AT Банку "Меркурій".
З матеріалів справи вбачається, що Банком направлялось відповідачу повідомлення № 232/07 від 23.01.2014р. з проханням для підтримки ліквідності Банку придбати додаткові акції AT Банку "Меркурій", у зв'язку із збільшенням статутного капіталу на 100000000 грн. (згідно рішення, яке було прийнято 12.02.2013р. Загальними зборами акціонерів Банку). Відповідач на пропозицію Банку не відреагував.
Відповідно до п. 5.9. Статуту Банку, Акціонери Банку зобов'язані:
1) дотримуватися Статуту, інших внутрішніх документів та виконувати рішення Загальних зборів акціонерів та інших органів Банку;
2) виконувати свої зобов'язання перед Банком, у тому числі пов'язані з майновою участю, оплачувати акції в розмірі, в порядку та засобами, що передбачені Статутом;
3) не розголошувати будь-яку інформацію про діяльність Банку, якою вони користувалися при обмеженому доступі;
4) своїми діями сприяти розвитку та ефективній діяльності Банку;
5) своєчасно надавати зберігачу цінних паперів, який веде облік прав власності іменних цінних паперів Банку, необхідну інформацію (документи) для внесення змін в анкету рахунку у цінних паперах;
6) утримуватися від будь-якої діяльності, яка може завдати матеріальних збитків чи моральної шкоди Банку.
Відповідач не виконав покладені на нього статутом зобов'язання щодо виконання своїх обов'язків перед Банком, не сприяв своїми діями розвитку та ефективній діяльності Банку, а навпаки внаслідок порушення Закону України "Про банки і банківську діяльність" спричинив перепони в належній діяльності Банку.
Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно положень ст. 224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Статтею 225 Господарського кодексу України визначено, що до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 226 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов'язаний вжити необхідних заходів щодо запобігання збиткам у господарській сфері інших учасників господарських відносин або щодо зменшення їх розміру, а у разі якщо збитків завдано іншим суб'єктам, - зобов'язаний відшкодувати на вимогу цих суб'єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі, якщо законом або договором сторін не передбачено відшкодування збитків в іншому обсязі.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Приймаючи до уваги, що внаслідок бездіяльності TOB "Газко-Захід", акціонера AT Банку "Меркурій", який володіє виключними повноваженнями з управління акціонерним товариством, не було вжито своєчасних заходів, що призвело до негативних фінансово-економічних наслідків для банку, його неплатоспроможності, необхідності ліквідації та завдано шкоди вкладникам та кредиторам банку на суму 1143366372,35 грн., суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог ПАТ Банку "Меркурій", та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 22, 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 224, 225, 226 Господарського кодексу України, ст.ст. 34, 52, 58 Закону України "Про банки і банківську діяльність", ст.ст. 35, 48, 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", ст.ст. 1, 4, 12, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газко Захід" (61045, м.Харків, вул.Клочківська, буд. 309, офіс 5; код ЄДРПОУ: 33207682) на користь Публічного акціонерного товариства Банку "Меркурій" (61002, м.Харків, вул.Петровського, буд. 23; код ЄДРПОУ: 14360386) - для задоволення вимог кредиторів АТ Банку "Меркурій" суму 1143366372,35 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газко Захід" (61045, м.Харків, вул.Клочківська, буд. 309, офіс 5; код ЄДРПОУ: 33207682) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - Управління державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова, вул. Бакуліна 18, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 37999654, рахунок 31215206783003, банк одержувача - Головне управління державної казначейської служби України у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001) - 73080,00 грн. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 19.06.2015 р.
Суддя Н.М. Кухар
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2015 |
Оприлюднено | 24.06.2015 |
Номер документу | 45352180 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Кухар Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні