Є.У. 366/995/15-ц
Пр. № 2/366/215/15
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
(ЗАОЧНЕ)
07 липня 2015 року суддя Іванківського районного суду Київської області Тетервак Н.А.,розглянувши в смт. Іванків, в порядку ст. 197 ЦПК України, справу за позовом ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА « Родовід Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачки про стягнення заборгованості в сумі 311 918,36 доларів США та 6 836 225,65 гривень.
Позивач посилається на те, що 18.05.2007 року між Публічним акціонерним товариством «РОДОВІД БАНК» та ОСОБА_1 (надалі-Позичальник,Відповідач) було укладено Кредитний договір №37.3/СЖ-203.07.1 .
Відповідно до пункту 1.1 Кредитного договору Банк відкриває Позичальник у відновлювальну кредитну лінію на загальну суму 40 000,00 доларів США,терміном по 18.05. 2017 року включно.
09 липня 2007 року між Банком та Позичальником було укладено Договір №1 про внесення змін до Кредитного договору,згідно умов якого внесено зміни до п.1.1 Кредитного договору,виклавши їх у наступній редакції:«1.1. Банк відкриває Позичальнику не відновлювальну кредитну лінію на споживчі цілі у розмірі 180 000 (сто вісімдесят тисяч) доларів США 00 центів строком (терміном) по 18 травня 2017 року включно».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про банки та банківську діяльність, банківський кредит - будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь- яка гарантія, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.
Відповідно до ч.1 ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч.2 ст.1054 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.1 статті 1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Отже, за кредитним договором виникли зобов'язання:
-у Банку - надати ОСОБА_1 кредит у розмірі,
встановленому Кредитним договором;
-у ОСОБА_1 - повернути отримані ним кредитні кошти у встановлений строк, починаючи з місяця наступного за звітним частково погашати заборгованість за кредитом, сплачувати відсотки та повернути одержані кошти.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Однак, всупереч вищенаведеному, відповідачем систематично порушувались умови кредитного договору. Несвоєчасне виконання зобов'язань щодо сплати щомісячних платежів (повернення кредитних коштів, сплати процентів за користування кредитом та плати за обслуговування кредиту) протягом строку дії кредитного договору призвело до виникнення заборгованості.
Таким чином, станом на 09.04.2015 року у ОСОБА_1 виник обов'язок повернути кредитні кошти у розмірі 163 882,97 доларів США.
Щодо сплати процентів за користування кредитними коштами.
Як вже зазначалось вище, у відповідності до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти .
Згідно з ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Відповідно до п.1.3. кредитного договору №37.3/СЖ-203.07.1 від 18.05.2007 року процентна ставка за користування кредитом становить 15 % (п'ятнадцять) процентів річних.
Станом на 09.04.2015 року сума простроченої заборгованості за процентами складає 148 035,39 доларів США.
Щодо сплати пені за порушення умов кредитного договору.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п.4.5. кредитного договору, позичальник зобов'язується за порушення строків повернення кредиту та/або сплати процентів, сплачувати Банку за кожний день прострочки у розмірі подвійної процентної ставки, яка вказана в п.1.3. цього ОСОБА_2, від суми простроченого платежу.
Станом на 09.09.2013 року загальна сума пені за несвоєчасне погашення кредитної заборгованості складає 6 214 750,59 гривень.
Розрахунок пені, наведений у розрахунку заборгованості, який додається до позовної заяви. Формула розрахунку пені: (сума простроченої заборгованості "кількість днів прострочення у розрахунковому періоді "ставку пені згідно з умовами кредитного договору).
Щодо сплати трьох процентів річних від простроченої суми.
Відповідно до ч.1 статті 1050 Цивільного кодексу України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов'язаний сплатити неустойку відповідно до статей 549 - 552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Станом на 09.04.2015 року загальна сума трьох процентів річних від суми простроченої кредитної заборгованості складає 621 475,06 гривень.
Розрахунок трьох процентів річних наведений у розрахунку заборгованості, який додається до позовної заяви. Формула розрахунку трьох процентів річних: (сума боргу*3/100/365 (або 366 днів, у залежності від кількості днів у році розрахункового періоду)*кількість днів прострочення).
Таким чином, загальна сума заборгованості за кредитним договором складає:
Сума простроченої заборгованості за кредитом - 5 355,40 доларів США;
Сума простроченої заборгованості за процентами складає - 148 035,39 доларів США;
Сума пені за несвоєчасне погашення кредитної заборгованості - 6 214 750.59 гривень.;
Сума трьох процентів річних від суми простроченої кредитної заборгованості - 621 475,06 гривень.
Додатково повідомляємо, що дана позовна заява подається до Іванківського районного суду Київської області, виходячи зі змісту ухвали Подільського районного суду міста Києва про повернення позовної заяви AT «РОДОВІД БАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, де місце знаходження відповідача - Київська область, Іванківський район, село Рудня-Тальська, вул. Жовтнева 53.
Позивач збільшив позовні вимоги та просить стягнути з відповідача заборгованість за кредитом №37.3/СЖ-203.07.1 від 18.05. 2007 року у розмірі 315 689,92 доларів США та 6 403 499,26 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі З 654,00 гривень.
В судове засідання сторони не з»явилися.
Позивач подав заяву, в якій позов підтримує,просить розглядати справу без участі його представника. Проти зооаочного рішення не заперечує.
Відповідач до суду не з»явився. З довідки Феневицької сільської ради від 24.04. 2015 року №02-12/123 слідує,що ОСОБА_1,1970 .н. зареєстрований,але на даний час не проживає в селі Рудня -Тальська, вул..Жовтнева, 53 Іванківського району Київської області.
З довідки адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України в Київській області слідує,що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_2( а.с. 29-30).
Відповідно до абз.2 ч.5 ст. 74 ЦПК України судові виклики здійснюються судовими повістками про виклик. Судова повістка разом з розпискою, а у випадках, встановлених цим Кодексом,разом з копіями документів надсилається поштою рекомендованим листом із повідомленням за адресою,зазначеною стороною чи іншою особою, яка бере участь у справі.,зокрема,фізичним особам, які не мають статусу підприємців,-за адресою їм місця проживання чи місця перебування,зареєстрованому у встановленому законом порядку.
У разі відсутності таких осіб,які беруть участь у справі,за такою адресою,вважається,що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Отже, оскільки ОСОБА_1 за місцем реєстрації не проживає, але зареєстрований, повідомлення про розгляд справи не отримав,проте, відповідно до абз. 3 ч.5 ст. 74 ЦПК України його слід вважати повідомленим належним чином.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України,за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов»язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі і на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов»язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно ст. 1055 ЦК України кредитний договір укладається в письмовій формі.
З копії наданого позивачем ОСОБА_2 № 15.3,СЖ-203.07.1 від 18 травня 2007 року слідує,що Банк надає Позичальнику кредит на споживчі цілі у розмірі 40 000 доларів США терміном по 18 травня 2017 року включно(пункт 1.1 договору),зі сплатою 15% річних( пункт 1.3 договору).
Позичальник зобов»язується погашати кредит рівними частинами в сумі 334 доларів США до 10 числа кожного місяця з червня 2007 року,шляхом внесення готівкою чи перерахуванням зі свого поточного рахунку на рахунок,вказаний в пункті 1.2 цього ОСОБА_2.
Повернути одержаний кредит згідно умови цього ОСОБА_2 не пізніше 18 травня 2017 року( п. 4.1.1.).
З заяви ОСОБА_1 від 24.04. 2007 року слідує,що він звернувся до ВАТ»РОДОВІД БАНК» з проханням надати йому кредит в сумі 40 000,00 доларів США( а.с. 12).
З ОСОБА_2 №1 про внесення змін до кредитного договору від 18 травня 2007 року №15.3,СЖ-203.07.1 від 09 липня 2007 року слідує,що даним договором сторони досягли згоди про те,що Банк відкриває Позичальнику ОСОБА_1 не відновлювальну кредитну лінію на споживчі цілі у розмірі 180 000 доларів США строком по 18 травня 2017 рік.
Позичальник зобов»язується погашати кредит рівними частинами в сумі 1 526 доларів США .( а.с. 14).
З Заяви на видачу готівки №426 167 від 18 травня 2007 року слідує,що ОСОБА_1 перераховано 40 000 доларів США,еквівалент- 202 000 грн.00коп.( а.с. 19).
З заяви про видачу готівки №426-1951 від 09 липня 2007 року слідує,що Банк ВАТ»РОДОВІД БАНК» перерахував ОСОБА_1 кредит в сумі 140841 доларів США 99 центів,еквівалент- 711 252,05 грн.( а.с. 20).
З розрахунку заборгованості станом на 04 червня 2015 року слідує,що ОСОБА_1 за договором №15.3/СЖ-203.07.1 від 18.05. 2007 року 315 689,92 доларів США, яка складається з: сума поточної заборгованості за кредитом- 33 134,99 доларів США; сума простроченої заборгованості за кредитом- 130 747,98 доларів США; сума поточної заборгованості за процентами - 2 357,22 доларів США; сума простроченої заборгованості за процентами по кредиту- 149 449,73 доларів США.
Сума пені за несвоєчасне погашення заборгованості за кредитом- 2 927 800,27 грн.
Сума пені за несвоєчасне погашення процентів по кредиту (за весь період)- 2 893 562,70 грн. Всього пені за несвоєчасне погашення заборгованості по кредиту та процентах(за весь період) становить: 5 821 362,97 грн.
Сума трьох процентів річних від суми простроченого кредиту -292 780,03 грн.
Сума трьох процентів річних від суми прострочених процентів по кредиту(за весь період)- 289 356,27 грн. Всього сума трьох процентів річних від суми простроченої заборгованості по кредиту та процентах становить- 582 136,30 грн.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов»язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору, проте, з наданих документів слідує, що відповідачка умови договору не виконувала, а тому позов слід задовольнити в повному обсязі.
Згідно зі статтею 99 Конституції України грошовою одиницею України є гривня. Статтею 192 ЦК України передбачено,що іноземна ваолюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 533 Цивільного кодексу України грошове зобов»язання має бути виконане у гривнях. Відповідно до ч.3 ст.533 ЦК України використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов»язаннями допускається у випадках,порядку та на умовах,встановлених законом.
Відповідно до п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України від 30.03. 2012 року №5 «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів,що виникають із кредитних правовідносин» у разі якщо кредит правомірно наданий в іноземній валюті та кредитодавець(позивач) просить стягнути кошти в іноземній валюті, суд у резолютивній частині рішення зазначає про стягнення таких коштів саме в іноземній валюті,що відповідає вимогам частини третьої статті 533 ЦК.
Стягнути з відповідачки на користь позивача судові витрати - 3 654,00 грн.( а.с. 23).
На підставі викладеного, ст..ст.525-527,533, 536, 550, 610, 612, 625, 629,1050, 1054,1055 Цивільного кодексу України , керуючись ст.ст. 10, 60,88, 197, 208-215, 224-226 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, 19.06. ІНФОРМАЦІЯ_1,(ідентифікаційний номер НОМЕР_1), народився в м.Сімферополі, зареєстрований за адресою:Київська області,Іванківський район, село Рудня-Тальська, вул.. Жовтнева, 53;паспорт Серії С0 №324363, виданий Подільським РУ ГУ МВС України в м. Києві., від 27.01.2000р. на користь Публічного акціонерного товариства «РОДОВІД БАНК» заборгованість за кредитним договором №37.3/СЖ- 203.07.1 від 18.05.2007 року, у розмірі 315 689,92 доларів США, яка складається з :
-сума поточної заборгованості за кредитом- 33 134,99 доларів США;
-сума простроченої заборгованості за кредитом- 130 747,98 доларів США;
-сума поточної заборгованості за процентами - 2 357,22 доларів США;
-сума простроченої заборгованості за процентами по кредиту- 149 449,73 доларів США, а також пеню в сумі 6 403 499,26 грн. , яка складається з:
-сума пені за несвоєчасне погашення заборгованості за кредитом(за весь період)- 2 927 800,27 грн.
-сума пені за несвоєчасне погашення процентів по кредиту (за весь період)- 2 893 562,70 грн.
-сума трьох процентів річних від суми простроченого кредиту(за весь період) -292 780,03 грн.
-сума трьох процентів річних від суми прострочених процентів по кредиту(за весь період)- 289 356,27 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «РОДОВІД БАНК» судовий збір в розмірі З654,00 гривень.
Відповідач може подати до Іванківського районного суду заяву про перегляд заочного рішення на протязі 10 днів,з часу отримання копії заочного рішення.
Рішення може бути оскаржено позивачем до апеляційного суду Київської області через Іванківський районний суд на протязі 10 днів,з часу отримання копії рішення.
Рішення вступає в законну силу після закінчення строку на оскарження, а в разі подачі апеляції- після прийняття рішення апеляційним судом Київської області.
Суддя:
Суд | Іванківський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2015 |
Оприлюднено | 14.07.2015 |
Номер документу | 46374034 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Іванківський районний суд Київської області
Тетервак Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні