Справа № 2-275/2008 Головуючий у І інстанції Буймова Л. П. Провадження № 22-ц/780/2864/15 Доповідач у 2 інстанції Данілов О. М. Категорія 18 08.07.2015
РІШЕННЯ
Іменем України
08 липня 2015 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:
головуючого судді: Данілова О.М.,
суддів: Мережко М.В., Матвієнко Ю.О.,
при секретарі: Микитенко Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» на рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 08 січня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання угоди дійсною, -
ВСТАНОВИЛА:
У січні 2009 року ОСОБА_2 звернулася до Фастівського міськрайонного суду Київської області із позовом до ОСОБА_3 про визнання угоди дійсною, мотивуючи свої вимоги тим, що вона домовилась з відповідачкою про продаж нежилого приміщення в АДРЕСА_1, яке належить відповідачці на підставі свідоцтва про право власності від 02 жовтня 2008 року.
16 листопада 2008 року ОСОБА_2 сплатила відповідачці в рахунок оплати за купівлю нежилого приміщення розташованого в АДРЕСА_1 40000 доларів США, про що було написано розписку і домовлено про нотаріальне оформлення угоди до 01 грудня 2008 року. В установлений строк відповідачка не з'явилася до нотаріуса, мотивуючи свої дії тим, що не оформила технічну документацію.
Просила суд, визнати договір купівлі-продажу нежилого приміщення, магазину промислових товарів та офісу, загальною площею 61,6 кв.м., розташованого в АДРЕСА_1 фактично укладений між сторонами - дійсним.
Визнати за нею право власності на нежиле приміщення, магазину промислових товарів та офісу, загальною площею 61,6 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Рішенням Фастівського міськрайонного суду Київської області від 08 січня 2009 року, позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ПАТ «КБ «Надра», яке не брало участі у розгляді справи, однак вважає що рішенням порушено його права та законні інтереси, подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на його незаконність та необґрунтованість, ухваленого з порушенням норм матеріального та процесуального права, просило скасувати рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 08 січня 2009 року та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у розгляді справи, перевіривши матеріали справи, в порядку, передбаченому статтею 303 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Законним і обґрунтованим відповідно до ст. 213 ЦПК України є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повного і всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
Відповідно до ст. 215 ЦПК України, в мотивувальній частині рішення суд має зазначити встановлені судом обставини і визначити відповідно до них правовідносини, мотиви, з яких суд вважає встановленою наявність чи відсутність фактів, якими обґрунтовувались вимоги чи заперечення, бере до уваги чи відхиляє докази, застосовує зазначені у рішенні нормативно-правові акти.
Згідно зі ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідачці належить нежиле приміщення по АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності від 02 жовтня 2008 року, яке вона домовилась продати позивачці і 16 листопада 2008 року позивачка сплатила відповідачці 40000 доларів США про що було складено розписку.
Сторони дійсно фактично уклали договір купівлі-продажу нежилого приміщення по АДРЕСА_1, оскільки позивачка передала кошти, а відповідачка передала позивачці в користування нежиле приміщення по АДРЕСА_1, існуючу технічну документацію на приміщення та ключі від вказаного приміщення.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив із того, що відповідно до ч. 2 ст. 220 ЦК України, якщо сторони домовились щодо істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухиляється від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.
З такими висновками колегія суддів у повній мірі погодитись не може, оскільки вони не ґрунтуються на матеріалах справи та не узгоджуються з нормами чинного законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 10 ЦПК України, суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.
Так, 21 грудня 2007 року між ВАТ «КБ «Надра», правонаступником якого є ПАТ «КБ «Надра» та ОСОБА_3 було укладено іпотечний договір, відповідно до умов якого остання в якості забезпечення виконання своїх зобов'язань за кредитним договором №13/МК31/2007-840 від 21 грудня 2007 року передала Банку в іпотеку нерухоме майно: трикімнатну квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Договір іпотеки від 21 грудня 2007 року посвідчений приватним нотаріусом Фастівського міського нотаріального округу Київської області Чернишовою О.А. та зареєстровано в реєстрі за №5523.
21 грудня 2007 року приватним нотаріусом Фастівського міського нотаріального округу Київської області Чернишовою О.А. на підставі ЗУ «Про нотаріат» накладено заборону на відчуження предмету іпотеки та зареєстровано в реєстрі за №5524.
При укладенні спірного договору купівлі-продажу ОСОБА_3 була обізнана про наявність обтяжень нерухомого майна та знала про свої зобов'язання перед банком, які на даний час не виконані.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно з вимогами ст. 9 ЗУ «Про іпотеку», іпотекодавець має право виключно на підставі згоди іпотекодержателя зводити, знищувати або проводити капітальний ремонт будівлі (споруди), розташованої на земельній ділянці, що є предметом іпотеки, чи здійснювати істотні поліпшення цієї земельної ділянки; передавати предмет іпотеки у наступну іпотеку; відчужувати предмет іпотеки; передавати предмет іпотеки в спільну діяльність, лізинг, оренду, користування.
Такої згоди іпотекодержатель ОСОБА_6 не надавав, та в матеріалах справи відсутні такі докази.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с. 10, 11), у власності ОСОБА_3 перебуває нежитлове приміщення - магазин промислових товарів та офіс загальною площею 61,6 кв.м.
ОСОБА_3 здійснила переобладнання трикімнатної квартири АДРЕСА_1 в нежитлове приміщення - магазин промислових товарів та офіс, що не узгоджується з вимогами ЗУ «Про іпотеку» та іншими нормами чинного законодавства.
У ст. 9 ЗУ «Про іпотеку» також зазначено, що іпотекодавець має право володіти та користуватися предметом іпотеки відповідно до його цільового призначення, якщо інше не встановлено цим Законом.
За правилами ч. 2 ст. 10 ЗУ «Про іпотеку», в обов'язки іпотекодавця входить збереження предмета іпотеки та своєчасне повідомлення іпотекодержателя про будь-яку загрозу пошкодження, знищення, погіршення стану предмету іпотеки, а також про будь-які обставини, що можуть негативно вплинути на права іпотекодержателя.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЗУ «Про іпотеку», правочин щодо відчуження іпотекодавцем переданого в іпотеку майна або його передачі в наступну іпотеку, спільну діляність, лізинг, оренду чи користування без згоди іпотекодержателя є недійсним.
Як вбачається з матеріалів справи, в п. 3 Договору іпотеки передбачено, що іпотекодавець ОСОБА_3 протягом дії цього Договору зобов'язалась не вчиняти і опосередковано не сприяти вчиненню дій, щодо відчуження предмету іпотеки, змінювати цільове призначення, передавати предмет іпотеки в користування третім особам.
Пунктом 5.3.7 договору, іпотекодавець зобов'язаний без попередньої письмової згоди іпотекодержателя не здійснювати дій пов'язаних із зміною права власності на предмет іпотеки, а також дій по передачі предмета іпотеки в оренду, в безоплатне користування чи оперативне управління третім особам.
Враховуючи вищевикладене, в суду першої інстанції не було підстав для задоволення позову ОСОБА_2 та визнання угоди дійсною.
Суд першої інстанції в порушенням норм матеріального та процесуального права не врахував, що оспорюване майно є предметом іпотеки, а ПАТ «КБ «Надра», якого не залучено до участі у справі має на нього пріоритет відповідно до положень ст. 3 ЗУ «Про іпотеку».
Оцінюючи докази в їх сукупності, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не в повній мірі дослідив всі фактичні обставини справи, не надав їм належної правової оцінки, рішення ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 307 ЦПК України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення по суті позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 309 ЦПК України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Таким чином, апеляційну скаргу ПАТ «КБ «Надра» необхідно задовольнити з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, а також порушенням норм матеріального та процесуального права, рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 08 січня 2009 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання угоди дійсною - відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» задовольнити.
Рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 08 січня 2009 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання угоди дійсною.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2015 |
Оприлюднено | 16.07.2015 |
Номер документу | 46667156 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Київської області
Данілов О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні