32/508
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2007 р. № 32/508
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Чернова Є.В.,
суддів Жаботиної Г.В., Уліцького А.М.
у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
розглянувши касаційну скаргу Державного підприємства "Агроспецсервіс"
на ухвалу Господарського суду м. Києва від 20.10.2006 р.
у справі № 32/508 Господарського суду м. Києва
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сагро"
до Державного комплексного торгівельного підприємства "Хрещатик"
про стягнення 3568,45 грн.
за заявою Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби м. Києва
про заміну сторони виконавчого провадження,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сагро" звернулося до Господарського суду м. Києва з позовом до Державного комплексного торгівельного підприємства "Хрещатик" про стягнення 3568,45 грн.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 03.09.2003р. (суддя О.О.Хрипун) позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Сагро" задоволено, стягнуто з Державного комплексного торгівельного підприємства "Хрещатик" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сагро" 3454,66грн. основного боргу, 157,11 грн. пені, 51,00 грн. витрат по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118,00 грн.
29.10.2003р. Господарським судом м. Києва видано наказ про примусове виконання рішення Господарського суду м. Києва від 03.09.2003р.
Відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби м. Києва звернувся до Господарського суду м. Києва з заявою від 16.10.2006р. про заміну сторони виконавчого провадження Державного комплексного торгівельного підприємства "Хрещатик" його правонаступником Державним підприємством "Агроспецсервіс".
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 20.10.2006р. (суддя О.О.Хрипун) замінено сторону виконавчого провадження Державне комплексне торгівельне підприємство "Хрещатик" на його правонаступника Державне підприємство "Агроспецсервіс".
Не погодившись з ухвалою Господарського суду м. Києва від 20.10.2006р., Державне підприємство "Агроспецсервіс" подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду м. Києва від 20.10.2006р., мотивуючи свою вимогу тим, що господарським судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга Державного підприємства "Агроспецсервіс" підлягає задоволенню.
Згідно ст. 25 ГПК України в разі вибуття однієї з сторін у спірному або встановленому рішенням господарського суду правовідношенні внаслідок реорганізації підприємства чи організації господарський суд здійснює заміну цієї сторони її правонаступником, вказуючи про це в рішенні або ухвалі. Усі дії, вчинені в процесі до вступу правонаступника, є обов'язковими для нього в такій же мірі, в якій вони були б обов'язковими для особи, яку він замінив. Правонаступництво можливе на будь-якій стадії судового процесу. Отже, як випливає з приписів вищенаведеної правової норми, у разі вибуття сторони у встановленому рішенням господарського суду правовідношенні внаслідок реорганізації підприємства суд здійснює заміну цієї сторони її правонаступником. Заміна сторони її правонаступником можлива на будь-якій стадії судового процесу.
Як вже було зазначено, на стадії виконання рішення Господарського суду м. Києва від 03.09.2003р. Відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби м. Києва звернувся до Господарського суду м. Києва з заявою про заміну сторони виконавчого провадження –Державного комплексного торгівельного підприємства "Хрещатик" на його правонаступника –Державне підприємство "Агроспецсервіс".
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України “Про виконавче провадження” часниками виконавчого провадження є державний виконавець, сторони, представники сторін, експерти, спеціалісти, перекладачі, суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання.
Згідно ст. 11 Закону України “Про виконавче провадження” сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, яка зобов'язана за рішенням вчинити певні дії (передати майно, виконати інші обов'язки, передбачені рішенням) або утриматися від їх вчинення.
Таким чином, як випливає з приписів вищенаведених правових норм, учасниками судового процесу на стадії виконавчого провадження мають бути, зокрема, державний виконавець, сторони, представники сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 ГПК України сторони мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії, брати участь в господарських засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, заявляти клопотання, давати усні та письмові пояснення господарському суду, наводити свої доводи і міркування з усіх питань, що виникають у ході судового процесу, заперечувати проти клопотань і доводів інших учасників судового процесу, оскаржувати судові рішення господарського суду в установленому цим Кодексом порядку, а також користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом. Отже, приписами даної правової норми визначено, що сторони мають право, зокрема, брати участь у господарських засіданнях.
Проте, в порушення вищенаведених правових норм, місцевий господарський суд не повідомив сторін про призначене на 20.10.2006р. судове засідання щодо процесуального правонаступництва Державного комплексного торгівельного підприємства "Хрещатик" Державним підприємством "Агроспецсервіс" стягувача, боржника та інших учасників виконавчого провадження, чим порушив приписи вищенаведених правових норм.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 111-10 ГПК України порушення норм процесуального права є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення місцевого або постанови апеляційного господарського суду, якщо справу розглянуто судом за відсутності будь-якої із сторін, не повідомленої належним чином про час і місце засідання суду.
Оскільки заяву про заміну сторони виконавчого провадження було розглянуто в судовому засіданні за відсутності стягувача та боржника, які не були повідомлені належним чином про час і місце засідання суду, то прийнята за результатами розгляду ухвала підлягає скасуванню, а заява про заміну сторони виконавчого провадження підлягає направленню на новий розгляд до місцевого господарського суду.
Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, п. 3 ст. 111-9, 111-10, 111-11, 111-12 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Державного підприємства "Агроспецсервіс" задовольнити.
Ухвалу Господарського суду м. Києва від 20.10.2006 р. у справі № 32/508 скасувати.
Заяву Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби м. Києва про заміну сторони виконавчого провадження - ДКТП “Хрещатик” на ДП “Агроспецсервіс” направити на новий розгляд до Господарського суду м. Києва.
Головуючий - суддя Чернов Є.В.
судді Жаботина Г.В.
Уліцький А.М.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2007 |
Оприлюднено | 21.08.2007 |
Номер документу | 468082 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Жаботина Г.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні