cpg1251
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" липня 2015 р.Справа № 921/503/15-г/6
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П. розглянув справу
до відповідача Приватного підприємства "Цегла" (вул. Центральна, 2, с. Чернихів, Зборівський район, Тернопільська область, 47252)
про cтягнення заборгованості за договором кредиту в сумі 21 944,26 грн, з яких: 12 000 грн. боргу, 6 253,20 грн. відсотків за користування кредитом, 2 344,02 грн. пені та 1 347,04 грн. комісії.
За участю представників сторін:
позивача - Шацька С.І.
відповідача - не з'явився
Суть справи:
Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "ПриватБанк" звернулось в господарський суд Тернопільської області з позовом до Приватного підприємства "Цегла" про cтягнення заборгованості в сумі 21 944,26 грн., з яких: 12 000 грн. - заборгованість за кредитом, 6 253,20 грн. - заборгованість по процентах за користування кредитом, 2 344,02 грн. - пеня, 1 347,04 грн. - заборгованість по комісії за користуванням кредитом.
Розгляд справи, призначений вперше на 11 червня 2015 року було відкладено на 09 липня 2015 року.
В засідання уповноважений представник відповідача жодного разу не з'явився, витребувані документи у т.ч. відзив на позов не представив.
Ухвали, направлені за адресою місцезнаходження приватного підприємства, повернулись на адресу суду без вручення через відсутність адресата.
Як вбачається із спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, сформованого станом на 09 липня 2015 року, відповідач про зміну свого місця знаходження органи державної реєстрації не повідомляв.
А тому, процесуальні документи слід вважати врученими, відповідно до вимог ст. 64 ГПК України.
При даних обставинах, зважаючи на неявку відповідача без зазначення причин та доказів, що вказують на причини такої неявки, неподання пояснень щодо предмета спору, недотримання приписів ст.22 ГПК України щодо зобов'язання осіб, які беруть участь у справі добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи, за правилами ст. 75 ГПК України, за наявними у ній документами.
В розпочатому судовому засіданні позивачу роз'яснено належні йому права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20,22,81-1 ГПК України.
За відсутності відповідного клопотання аудіозапис судового засідання не здійснювався.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:
05 березня 2013 року ПП "Цегла" подало до ПАТ КБ "ПриватБанк" заяву про приєднання до умов та правил надання банківських послуг.
Як вбачається зі змісту заяви, підписавши останню, клієнт (відповідач) приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг", Тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті www.pb.ua які разом з цією заявою, заявою на відкриття рахунка, складають Договір банківського обслуговування.
В заяві сторони погодили, що відносини між банком та клієнтом можуть вирішуватися як шляхом підписання окремих договорів або додаткових угод до цього Договору, так і шляхом обміну інформацією/узгодження по питаннях банківського обслуговування з клієнтом через web-сайт банку (www.pb.ua: або інший інтернет/SMS-pecypc, зазначений банком).
Пунктом 3.18.1.1 Умов, в редакції чинній на момент укладення договору, передбачено, що кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банка та клієнта.
За умовами п. 3.18.1.3 Умов кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди.
Пунктом 3.18.1.5 Умов встановлено, що кредитний ліміт відповідно до "Умов та правил надання банківських послуг" являє собою суму грошових коштів, в межах яких Банк проводить оплату розрахункових документів клієнта понад залишок грошових коштів на його поточному рахунку. Ліміт розраховується відповідно до затвердженої банком методики на основі даних про рух грошових коштів на поточному рахунку, платоспроможності, кредитної історії та інших показників у відповідності з внутрішньобанківськими нормативами і нормативними актами Національного банку України.
Відповідно до п. 3.18.1.6 Умов ліміт може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Підписавши угоду, клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення клієнта на свій вибір або в письмовій формі або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта.
Згідно п. 3.18.1.8 Умов проведення платежів клієнта в порядку обслуговування кредитного ліміту проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг".
Пунктом 3.18.1.13 Умов визначено, що при порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань, клієнт сплачує банку відсотки та пеню за користування кредитом від суми залишку невиплаченої заборгованості в розмірі, передбаченому даним розділом "Умов і правил надання банківських послуг".
Відповідно до п. 3.18.1.16 Умов при укладанні договорів і угод чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк або у формі обміну паперовій або електронній інформацією або у будь-якій іншій формі), банк і клієнт допускають використання підписів клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
У відповідності до п. 3.18.2.1.1 Умов банк обслуговує кредитний ліміт на поточному рахунку клієнта в порядку, передбаченому даним розділом "Умов і правил надання банківських послуг".
За змістом пп. 4 п. 3.18.2.1.4 Умов за рахунок грошових коштів, що надійшли на поточний рахунок клієнта, в першу чергу проводиться погашення заборгованості по відсоткам, розрахованим відповідно до п. 3.18.4.1 та п. 3.18.4.2. Надходження коштів на поточний рахунок клієнта автоматично зменшують дебетове сальдо по поточному рахунку.
Пунктом 3.18.2.2 Умов сторонами узгоджено, що клієнт зобов'язався: сплатити відсотки за весь час користування кредитом відповідно до п. 3.18.4.1 та п.3.18.4.2, п. 3.18.4.3 (п.3.18.2.2.2); проводити погашення кредиту, отриманого в розмірі встановленого ліміту кредиту, не пізніше строку (терміну) закінчення безперервного користування кредитом, встановленого п. 3.18.1.11 (п. 3.18.2.2.3); повернути кредит в строки, встановленні п. 3.18.1.10, п. 3.18.2.3.4 та п. 3.18.2.2.17 (п. 3.18.2.2.5); доручив банку зараховувати грошові кошти із всіх своїх рахунків (як відкритих на момент початку обслуговування банком ліміту клієнта, так і тих, що відкриті після цього) в валюті кредиту для виконання зобов'язань з погашення кредиту, а також відсотків за його користування, а також в рахунок оплати договору страхування, по яким банк є вигодонабувачем, із всіх своїх рахунків в гривні для виконання зобов'язань з погашення винагороди, а також неустойки, в розмірах сум, що підлягають до сплати банку у відповідності до даного розділу "Умов і правил надання банківських послуг", а також по іншим кредитним договорам, укладеними між клієнтом та банком, при настанні строків платежів (здійснюється договірне списання). Списання грошових коштів здійснюється у відповідності з встановленим законодавством порядком, при цьому оформлюється меморіальний ордер, в реквізиті "призначення платежу" якого зазначаються номер, дата та пункт 3.18.2.2.8. Списання грошових коштів по іншим кредитним договорам здійснюється у відповідності з умовами інших кредитних договорів (п. 3.18.2.2.8).
Пунктом 3.18.4.1.1 Умов передбачено, що за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з 20-го до 25-го числа наступного місяця, розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
При необнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, клієнт виплачує банку за користування кредитом проценти в розмірі 24 % річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню (п.3.18.4.1.2 умов).
Пунктом 3.18.4.1.3 Умов передбачено, що у випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого з грошового зобов'язання клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 48 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
Згідно п. 3.18.4.4 Умов клієнт сплачує банку винагороду за використання ліміту у відповідності до п. 3.18.1.6, 3.18.2.3.2 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9 % від суми максимального розміру сальдо кредиту, який є на кінець банківського дня за минулий місяць, в порядку, передбаченому "Умовами і правилами надання банківських послуг". Клієнт доручає банку здійснювати списання винагороди зі своїх рахунків. Виплата винагороди здійснюється в гривнях.
У випадку, якщо дата погашення кредиту та/або виплата відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки припадає на вихідний або святковий день, зазначені платежі повинні бути проведені в банківський день, який передує вихідному або святковому дню (п. 3.18.4.7 Умов).
Згідно п. 3.18.4.8 Умов погашення кредиту виплата відсотків проводиться у валюті кредиту. Погашення винагороди, неустойки проводиться у відповідності з умовами даного розділу "Умов і правил надання банківських послуг".
Відповідно до п. 3.18.4.9 Умов розрахунок відсотків за користування кредитом здійснюється щоденно, починаючи з дати утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів в році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в період нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату погашення.
У відповідності до п. 3.18.4.10 Умов зобов'язання виконуються в наступній послідовності: кошти, отримані від клієнта, а також від інших осіб для погашення заборгованості, перш за все направляються для погашення витрат/збитків банку відповідно до п. 3.18.2.2.16, п. 3.18.2.3.15 далі для погашення неустойки згідно розділу 5 даного розділу "Умов і правил надання банківських послуг", далі - прострочена винагорода, далі - винагорода, далі - прострочених відсотків, далі - відсотків, далі - простроченого кредиту, далі - кредиту. Кінцеве погашення заборгованості за кредитом виконується не пізніше дати, вказаної в п. 3.18.1.8. При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати вони вважаються простроченими. У випадку розрахунку витрат банка у відповідності до п. п. 3.18.2.2.16, 3.18.2.3.15 за погодженням сторін можлива зміна строків погашення кредиту.
Пункт п. 3.18.5.1 Умов передбачав, що при порушенні клієнтом будь-якого зобов'язання зі сплати відсотків за користування кредитом, передбачених умовами п. п. 3.18.2.2.2, 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п. п. 3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 3.18.2.3.4, винагород, передбачених п. п. 3.18.2.2.5, 3.18.4.4, 3.18.4.5, 3.18.4.6, клієнт сплачує банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня у (% річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Пунктом 3.18.5.4 Умов було встановлено, що нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачений п. п. 3.18.0.5.1, 3.18.5.2, 3.18.5.3, здійснюється протягом 3 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
Відповідно до п. 3.18.6.1 Умов обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку клієнта здійснювалось з моменту подачі клієнтом в банк заяви на приєднання до "Умов і правил надання банківських послуг" (або в формі " Заяви про відкриття поточного рахунку та картки з зразком підпису і відтиску печатки" або в формі авторизації кредитної угоди в системі клієнт-банк/інтернет клієнт банк, або в формі обміну паперовими або електронною інформацією або в будь-якій іншій формі) та/або з моменту надання клієнтом розрахункових документів на використання грошових коштів в рамках кредитного ліміту в розмірах вказаних сум та дійсних в обміні перерахунку грошових коштів до повного виконання зобов'язань сторонами.
З 01 липня 2014 року стали актуальними "Умови та правила надання банківських послуг" в новій редакції.
Зокрема, вид кредиту - «кредитний ліміт на поточний рахунок» корпоративного клієнта обумовлено у розділі 3.2 Умов.
Так, відповідно до п. 3.2.1.4. Умов, яким визначено порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).
Згідно з п.3.2.1.4.4.(18.4.4) Умов, на клієнта покладається обов'язок по сплаті Банку винагороди за використання Ліміту відповідно до п. 3.2.1.1.6. , 3.2.1.2.3.2 (3.18.1.6.. 3.18.2.3.2) першого числа кожного місяця в розмірі 0,9 % від суми максимального сальдо кредиту.
За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуления дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (надалі- "період, в який дебетове сальдо підлягає обнулению'*), розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі. 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
При не обнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулению, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулению, Клієнт виплачує Банку за користування кредитом проценти в розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулению.
У випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулению, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулению, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошового зобов'язання Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання Банківських послуг, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня. наступного за датою порушення зобов'язань.
Під «непогашенням кредиту» мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.
Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня. за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заоборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.
При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.
Відповідно до п. 3.2.1.2.3.4. Умов - Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого «Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
Пунктом 3.2.1.5.1. Умов визначено, що при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2. 3.2.1.4.3, термінів повернення кредиту . передбачених п.п. 3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3. 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.2.1.2.2., 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6 Клієнт виплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ , яка діяла у період, за який сплачується пеня , (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку повернення кредит, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, зазначеному у п. 3.2.1.4.1.3. від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.
За правилами, встановленими п. 3.2.1.5.4. Умов - нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п.п. 3.2.1.5.1., 3.2.1.5.2., 3.2.1.5.3, здійснюється протягом 3 (трьох) років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
Пунктом 3.2.1.5.7. Умов встановлено термін позовної давності тривалістю 5 років щодо вимоги про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки-пені, штрафів.
Жодної письмової вимоги про незгоду з Умовами та Правилами або їх порушення позивачем від ПП "Цегла" на адресу Банку не надходило.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема виписок з банківського рахунка, наданого позивачем розрахунку позовних вимог, відповідач неодноразово користувався кредитними коштами та частково погашав свої зобов'язання.
Згідно з довідкою про розміри встановлених кредитних лімітів №08.7.0.0.0/150410132111 від 10 квітня 2015 року, кредитний ліміт встановлений 05 березня 2013 року в сумі 1000 грн., було збільшено: 16 квітня 2013 року до 1500 грн., 29 квітня 2013 року до 10 000 грн., а 01 березня 2014 року до 12 000 грн.
Востаннє погашення (обнулення) наданої частини кредиту відповідач здійснив 13 лютого 2014 року (розрахунок заборгованості наявний у матеріалах справи).
Зауважень щодо відступів банком від умов кредитування відповідачем не надавалось. Від одержання кредитних коштів останній не відмовлявся.
Однак, в подальшому клієнтом допущена прострочка повернення кредитних коштів, у зв'язку з чим з 27 лютого 2014 року з'явилась заборгованість на суму 12 000 грн.
Доказів на підтвердження іншого, у т.ч. погашення заборгованості станом на час розгляду справи в суді відповідачем не представлено.
Не виконано відповідачем і обов'язку по сплаті 9% комісії від суми максимального сальдо кредиту, нарахованої за період з 21.11.14 року по 27.03.15 року в сумі 1 347,04 грн.
У період з 27 лютого 2014 року по 02 червня 2014 року розмір відсотків за користування кредитом становив 24 % річних.
В подальшому, у зв'язку з допущенням прострочення, у період з 03 червня 2014 року по 01 липня 2014 року, Банком застосовано відсоткову ставку по відсотках за користування кредитом у розмірі 48 % річних від суми непогашеної заборгованості.
Із актуалізацією 01 липня 2014 року нових "Умов та правил надання банківських послуг", за період з 02 липня 2014 року по 27 березня 2015 року, відсотки за користування кредитом визначено за ставкою 56 % річних від суми непогашеної заборгованості.
Про зміну відсотків за кредитом відповідача було повідомлено через систему Приват24 (копії витягів наявні у матеріалах справи).
Нарахована сума відсотків за користування кредитом за весь період становить 6253,20 грн.
У зв'язку з допущенням порушення зобов'язання по поверненню кредитних коштів та сплаті відсотків, за період прострочення з 21.11.14 року по 01.03.15 року нараховано пеню в сумі 2 344,02 грн.
Порушення підприємством обов'язку по поверненню кредитних коштів, стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про їх стягнення в судовому порядку.
Заперечень щодо розміру заборгованості, інших обставин, що спростовують правомірність позовних вимог відповідачем не зазначено.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Відповідно до змісту пункту 4 частини 3 статті 129 Конституції України, ст.ст.4-3, 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Поданими позивачем доказами, не запереченими належним чином відповідачем, доведено обґрунтованість заявлених вимог.
Так, статтею 509 ЦК України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст. 530 ЦК України).
Нормами ст. 599 ЦК України визначено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
В силу ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ч.1 ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
За змістом ч.4 ст. 179 ГК України, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, у т.ч. на основі договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, відповідно до ч.2 ст. 639 ЦК України, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
За своєю правовою природою укладений сторонами договір є кредитним договором.
Статтею 1055 ЦК України, визначено, що кредитний договір укладається у письмовій формі.
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1 ст. 1054 ЦК України).
Згідно з ст. 1056-1 ЦК України, процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором.
Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
У разі застосування змінюваної процентної ставки кредитор самостійно, з визначеною у кредитному договорі періодичністю, має право збільшувати та зобов'язаний зменшувати процентну ставку відповідно до умов і в порядку, встановлених кредитним договором. Кредитодавець зобов'язаний письмово повідомити позичальника, поручителя та інших зобов'язаних за договором осіб про зміну процентної ставки не пізніш як за 15 календарних днів до дати, з якої застосовуватиметься нова ставка. У кредитному договорі встановлюється порядок розрахунку змінюваної процентної ставки із застосуванням погодженого сторонами індексу. Порядок розрахунку змінюваної процентної ставки повинен дозволяти точно визначити розмір процентної ставки за кредитом на будь-який момент часу протягом строку дії кредитного договору. Кредитор не має права змінювати встановлений кредитним договором порядок розрахунку змінюваної процентної ставки без згоди позичальника.
Згідно з ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Частиною 3 ст. 549 ЦК України визначено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Право на неустойку, відповідно до ч.1 ст. 550 ЦК України, виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.
Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно (ч.1 ст. 551 ЦК України).
У відповідності до ч.2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
В силу ч.1 ст. 552 ЦК України, сплата (передання) неустойки не звільняє боржника від виконання свого обов'язку в натурі.
Враховуючи приписи перелічених норм, зобов'язання визначені "Умовами та правилами надання банківських послуг", Тарифами Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua:https://client-bank.privatbank.ua., які разом заявою про приєднання складають Договір банківського обслуговування, вказані в розрахунку позивача суми зобов'язання та період нарахування, інші обставини справи, вимоги про стягнення 12 000 грн. заборгованості за кредитом, 6 253,20 грн. заборгованості по процентах за користування кредитом, 2 344,02 грн. пені, 1 347,04 грн. заборгованості по комісії за користуванням кредитом, слід задовольнити.
Відповідно до ст.ст. 44,49 ГПК України, судові витрати по справі відшкодовуються за рахунок відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 4-3, 12, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Цегла" (вул. Центральна, 2, с. Чернихів, Зборівський район, Тернопільська область, 47252, код 37943381)
на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк",(49094, вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпропетровськ, код 14360570) 12 000 (дванадцять тисяч) грн. заборгованості за кредитом, 6 253 (шість тисяч двісті п'ятдесят три) грн. 20 коп. заборгованості по процентах за користування кредитом, 2 344 (дві тисячі триста сорок чотири) грн. 02 коп. пені, 1 347 (одну тисячу триста сорок сім) грн. 04 коп. заборгованості по комісії за користуванням кредитом, 1827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. судового збору.
Видати наказ.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони, прокурор, треті особи та особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, через місцевий господарський суд.
Дата підписання: 15 липня 2015 року.
Суддя І.П. Шумський
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2015 |
Оприлюднено | 21.07.2015 |
Номер документу | 46899017 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Шумський І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні