Постанова
від 28.09.2011 по справі 2а-1870/5635/11
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2011 р. справа № 2a-1870/5635/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Управління Державної служби охорони при УМВС України в Сумській області про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И В:

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Державної служби охорони при УМВС України в Сумській області про стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 168969грн. 10 коп. та пені в розмірі 1317 грн. 94 коп., а всього в сумі 170 287 грн. 06 коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем не виконаний встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. За 8 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 16.04.2011 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції та нараховану пеню в загальній сумі 170287грн. 06 коп. Але вказана сума відповідачем не сплачена, тому позивач просить її стягнути в судовому порядку.

Відповідач, Управління Державної служби охорони при УМВС України в Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що управління не є самостійним суб"єктом господарювання, його господарська діяльність не має на меті одержання прибутку, а пов"язана виключно з виконанням поставлених завдань по забезпеченню охорони нерухомих об"єктів та іншого майна, забезпечення особистої безпеки громадян, а також технічного захисту інформації на договірних засадах. Крім того, відповідач зазначає, що при визначенні нормативу для працевлаштування інвалідів необхідно враховувати лише ту кількість робочих місць, які не поз"язані з виконанням спеціальних завдань (охорона об"єктів та іншого майна, в тому числі вантажів, зберігання валютних цінностей тощо). В управлінні існувало 80 посад, на які можливо було працевлаштувати працівників з вадами здоров"я. Виходячи з цієї чисельності, управління у 2010 році повинно було працевлаштувати 3 особи, які мають інвалідність, в той час ним було працевлаштовано 9 інвалідів. Тому, на думку відповідача, норматив по працевлаштуванню інвалідів виконаний (а.с.14-25).

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав з мотивів, викладених в письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що 14.02.2011року відповідачем поданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік (форма №10-ПІ).

З вказаного звіту вбачається, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу фактично за рік становить 421 особа, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлено інвалідність - 9 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, встановлених відповідно до вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 17 осіб (а.с.5).

В той же час, в графі "Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів", відповідачем не зазначена сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, не дивлячись на 8 вакантних місць (17-9).

Суд вважає, що позивачем, відповідно до вимог чинного законодавства, застосовані адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та нарахована пеня у відповідності до вимог чинного законодавства.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України В«Про основи соціальної захищеності інвалідів в УкраїніВ» (далі по тексту - Закону) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону.

Згідно ст. 19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ч. 11 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначається виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.

Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що у вказаних правовідносинах пріоритетне значення має Закон України В«Про основи соціальної захищеності інвалідів в УкраїніВ» , незалежно від того, чи є організація прибутковою, чи неприбутковою, та незалежно від тих завдань, які поставлені на виконання перед організацією.

Тому посилання відповідача на неможливість працевлаштувати інвалідів в Управлінні Державної служби охорони при УМВС України в Сумській області у зв"язку з необхідністю професійного добору, віднесенням деяких спеціальностей до переліку робіт з підвищеною небезпекою, особливими умовами праці, є безпідставними.

Крім того, відповідач у звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 рік самостійно зазначив кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 17 осіб, тобто зазначив про вакантні місця для працевлаштування інвалідів, виходячи із середньооблікового складу - 421 особа.

Також суд зазначає, що згідно свідоцтва №100312195 від 05.12.2010року, Управління Державної служби охорони при УМВС України в Сумській області зареєстроване платником податку на додану вартість в ДПІ в м. Суми з 09.10.1997 року (а.с.96), а згідно Положення про Управління Державної служби охорони при УМВС України в Сумській області, затвердженого наказом Департаменту ДСО при УМВС України від 30.09.2010року №177, Управління є госпрозрахунковою організацією (а.с.92-95), що підтверджує обґрунтованість застосування до відповідача вимог ст.ст. 18, 19 Закону України В«Про основи соціальної захищеності інвалідів в УкраїніВ» .

Відповідно до ст.20 зазначеного Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Враховуючи, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу - 421 особа, то кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів - 17 (421 х 0,04).

Отже, у відповідності до вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" сума адміністративно - господарських санкцій за 8 незайнятих робочих місць, яка підлягає стягненню з відповідача складає 168969 грн. 12 коп. (21121,14 грн. (середньорічна зарплата) х 8 (кількість незайнятих робочих місць) - 0).

Згідно ч. 2 ст. 20 Закону України В«Про основи соціальної захищеності інвалідів в УкраїніВ» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Виходячи із розміру стягнутих в судовому порядку суми адміністративно-господарських санкцій в сумі 168969 грн. 12 коп., пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій становить 1317 грн. 94 коп. (168969,12грн. х 0,03%) х26днів/.

Таким чином, з Управління Державної служби охорони при УМВС України в Сумській області на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів необхідно стягнути адміністративно - господарські санкції та пеню в сумі 170287грн. 06 коп.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Управління Державної служби охорони при УМВС України в Сумській області про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені -задовольнити.

Стягнути з Управління Державної служби охорони при УМВС України в Сумській області (40022, м. Суми, вул. Псільська, буд. 36, ідентифікаційний код 08597003, р/р 260000001660, філія ВАТ "Державний експортно - імпортний банк України" м. Суми, МФО 397003) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40030, м. Суми, вул. Горького, 2, код ЄДРПОУ 14004771, ГУДКУ у Сумській області, рахунок №31212230700002, МФО 837013, код 23636315) адміністративно - господарські санкції та пеню в сумі 170 287 грн. 06 коп. (сто сімдесят тисяч двісті вісімдесят сім грн. 06 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений 30 вересня 2011року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар

СудСумський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.09.2011
Оприлюднено30.07.2015
Номер документу47444309
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-1870/5635/11

Постанова від 28.09.2011

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

Постанова від 28.09.2011

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

Ухвала від 25.01.2012

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Русанова В.Б.

Постанова від 28.09.2011

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

Ухвала від 08.08.2011

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

Ухвала від 08.08.2011

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні