Справа № 2 - 103/11
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2011 року Згурівський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді ХИЖНОГО Р.В.
при секретарі НОСОВІЙ О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Згурівка Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, представник позивача: ОСОБА_2 до ЛИЗОГУБОВОСЛОБІДСЬКОЇ ОСОБА_3 про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача ОСОБА_2 звернувся до Згурівського районного суду Київської області з вищезазначеною позовною заявою, в якій вказує, що 16 грудня 2007 року помер син позивачки -ОСОБА_4. Після смерті якого, позивачці як спадкоємиці першої черги за законом відкрилась спадщина на весь її склад.
Спадкодавець одружений не був, дітей не мав. За життя останній заповіту не складав. Позивачка вважає, що прийняла спадщину, оскільки безпосередньо перед смертю ОСОБА_4 проживала разом з ним.
29 квітня 2009 року в ОСОБА_5 районній державній нотаріальній конторі була заведена спадкова справа щодо майна померлого сина позивачки.
До складу спадщини також входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,3597 га, що розташована на території ОСОБА_6 сільської ради Згурівського району Київської області, кадастровий номер якої 3221983300:02:009:0010, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯБ №304846, виданого на ім'я ОСОБА_4, взамін Сертифікату на право на земельну частку (пай) Серії КВ №0123095. Вказана земельна ділянка була передана спадкодавцю у власність розпорядженням ОСОБА_5 райдержадміністрації від 14.11.2005 року №6781, але ОСОБА_7 акт на неї був виготовлений на ім'я спадкодавця вже після його смерті. Отримати вказаний ОСОБА_7 акт позивачка не має можливості, оскільки він повинен бути отриманий його власником, а не його спадкоємцем.
На звернення до ОСОБА_5 державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, позивачці було відмовлено.
При житті ОСОБА_4 реалізував своє право на відведенні земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до норм чинного законодавства, але на час його смерті ОСОБА_7 акт на право власності на землю виготовлений не був з причин, що не залежали від волі останнього, тому представник позивачки вважає, що померлий набув на законних підставах право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вона входить до складу його спадщини, позивачка є такою, що прийняла спадщину після смерті сина, а тому представник позивачки ОСОБА_2 просить суд:
1. Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, як спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_4, померлого 16 грудня 2007 року, право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,3597 га, що розташована на території ОСОБА_6 сільської ради Згурівського району Київської області, кадастровий номер якої: 3221983000:02:009:0010.
2. В разі задоволення позову не застосовувати до відповідача положення ст. 88 ЦПК України.
Суд визнав можливим розглядати справу у відсутності позивачки, її представника та представника відповідача, оскільки у справі є достатньо матеріалів про права та правовідносини сторін.
Згідно ч.1 ст.197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
В судове засідання представник позивачки за довіреністю ОСОБА_2 не з'явився, про розгляд справи був повідомлений у встановленому законом порядку, направив до суду заяву, в якій просить розглядати справу у його відсутність та відсутність позивачки ОСОБА_1, позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задоволити.
Відповідач ОСОБА_6 сільська рада Згурівського району Київської області в судове засідання свого представника не направила, про розгляд справи була повідомлена у встановленому порядку, голова ОСОБА_6 сільської ради ОСОБА_8 направив до суду заяву, в якій просить справу розглядати без участі представника сільської ради, позовні вимоги визнав в повному обсязі та просив позов задоволити.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю, оскільки для цього є законні підстави.
Копією паспорта встановлено особу позивачки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а.с. 17).
Копіями паспорту та довіреності від 29.04.2009 року встановлено особу та підтверджено повноваження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 -представника позивачки (а.с.18-20).
ОСОБА_5 районної державної нотаріальної контори № 1166/02-14 від 16.12.2010 року було відмовлено позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території ОСОБА_6 сільської ради Згурівського району Київської області, що належала ОСОБА_4, померлому 16 грудня 2007 року, в зв'язку з відсутністю у позивачки правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку ( а.с. 6).
Відповідно до копій свідоцтва про смерть встановлено, що ОСОБА_4 помер 16 грудня 2007 року ( а.с.7).
Довідкою ОСОБА_6 сільської ради Згурівського району Київської області № 470 від 10.12.2010 року підтверджено, що ОСОБА_4, померлий 16.12.2007 року, на час смерті проживав в ІНФОРМАЦІЯ_4 із своєю матір'ю ОСОБА_1 (а.с.8).
Довідкою ОСОБА_5 відділу Київської регіональної філії ЦДЗК від 29.05.2009 року встановлено, що земельній ділянці для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території ОСОБА_6 сільської ради Згурівського району Київської області, згідно Державного акту Серії ЯБ № 304846 присвоєний кадастровий номер 3221983000:02:009:0010 ( а.с.9 ).
Згідно копії Сертифіката на право на земельну частку (пай) та копії Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯБ № 304846 встановлено факт, що ОСОБА_4 передавалась у власність земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території ОСОБА_6 сільської ради Згурівського району Київської області ( а.с. 10,12,13).
Відповідно до витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земель нормативна грошова оцінка земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,3597 га, яка розташована на території ОСОБА_6 сільської ради Згурівського району Київської області, згідно Державного акту Серії ЯБ № 304846 виготовленого на ім'я ОСОБА_4, становить 39827,20 грн. з урахуванням коефіцієнту індексації на 2011 рік ( а.с.11).
Згідно копії витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі підтверджено, що у ОСОБА_5 районній державній нотаріальній конторі знаходиться спадкова справа № 172/2009 ОСОБА_4 (а.с.14).
Копією свідоцтв про народження підтверджено, що ОСОБА_1 являється матір'ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.15).
Довідкою ОСОБА_6 сільської ради Згурівського району Київської області № 249 від 01.03.2011 року підтверджено, що ОСОБА_4 до дня своєї смерті 16.12.2007 року був зареєстрований та фактично проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_6, в шлюбі зареєстрований не був, дітей не мав (а.с.16).
Дослідженою в судовому засіданні спадковою справою № 172/2009, щодо майна померлого 16 грудня 2007 року ОСОБА_4, встановлено, що позивачка ОСОБА_1 являється єдиною спадкоємицею першої черги за законом після смерті ОСОБА_4, яка у встановленому законом порядку прийняла спадщину, оскільки фактично проживала разом з померлим на час його смерті. Інші спадкоємці першої черги відсутні.
В силу ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
В силу ч.1 ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обовВ»язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереження її цільового призначення.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 ЦК України.
Згідно ст. 1261 ЦК України У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
В силу ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
В силу ст. 80 та ч. 1 ст. 131 ЗК України громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, дарування, успадкування та інших цивільно -правових угод.
Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю, оскільки в судовому засіданні факти, вказані в позовній заяві, знайшли своє підтвердження.
В ході судового розгляду було встановлено, що на ім'я ОСОБА_4 був виготовлений ОСОБА_7 акт Серії ЯБ № 304846 на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,3597 га, яка розташована на території ОСОБА_6 сільської ради Згурівського району Київської області, за життя ОСОБА_4 вказаний ОСОБА_7 акт не отримав.
Позивачка ОСОБА_1 являється спадкоємицею першої черги за законом після смерті ОСОБА_4, померлого 16.12.2007 року. Позивачка вважається такою, що прийняла спадщини у встановленому законом порядку, оскільки на час смерті спадкодавця постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Інші спадкоємці першої черги відсутні. Отже, позивачка ОСОБА_1 успадкувала земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,3597 га, яка розташована на території ОСОБА_6 сільської ради Згурівського району Київської області, що була передана померлому ОСОБА_4 у власність.
Оскільки представник позивачки просив у разі задоволення позову не застосовувати до відповідача положення ст. 88 ЦПК України, суд вважає, що сплачені судові витрати з відповідача на користь позивачки стягненню не підлягають.
Керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про розгляд судами України справ про спадкування»від 30.05.2008 року № 7, ст.ст. 328, 1217, 1218, 1225, 1258, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 80, 116, 131, ст.ст. 88, 197, 212, 215, 223, 256 ЦПК України, суд ,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1, представник позивача: ОСОБА_2 до ЛИЗОГУБОВОСЛОБІДСЬКОЇ ОСОБА_3 про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування -задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителькою вул. Шевченка, 14, с. Лизогубова Слобода, Згурівського району Київської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, як спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_4, померлого 16 грудня 2007 року, право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,3597 га, що розташована на території ОСОБА_6 сільської ради Згурівського району Київської області, кадастровий номер : 3221983000:02:009:0010, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯБ № 304846.
Не застосовувати до відповідача ЛИЗОГУБОВОСЛОБІДСЬКОЇ ОСОБА_3 ЗГУРІВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ положення ст. 88 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 ( десяти ) днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 ( десяти ) днів з дня отримання копії цього рішення.
ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В.ХИЖНИЙ
Суд | Згурівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 04.05.2011 |
Оприлюднено | 03.08.2015 |
Номер документу | 47488467 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні