ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" липня 2015 р.Справа № 923/636/15 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: С.В. Таран,
Суддів : Л.О. Будішевської, М.А. Мишкіної,
при секретарі судового засідання Г.Є. Бєлянкіній,
за участю представників:
від позивача - Є.В. Пирожок, довіреність б/н від 25.05.2015;
від відповідача - участі не брали;
від третьої особи (ОСОБА_2) - участі не брали;
від третьої особи (товариства з обмеженою відповідальністю "АрЕнПі ГРУП") - Ю.М.Данченко, довіреність №158 від 02.06.2015;
розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "АрЕнПі ГРУП"
на рішення Господарського суду Херсонської області від 09.06.2015
у справі № 923/636/15
за позовом: ОСОБА_4
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Злато Таврії"
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
- ОСОБА_2;
- товариства з обмеженою відповідальність "Нові інвестиційні технології";
- товариства з обмеженою відповідальністю "АрЕнПі ГРУП";
про визнання недійсним рішення загальних зборів
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Херсонської області від 09.06.2015 у справі №923/636/15 (суддя Ю.В. Гридасов) позовні вимоги задоволено: визнано недійсним рішення загальних зборів засновників (учасників) товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Злато Таврії" (далі- ТОВ "СП "Злато Таврії"), оформлене протоколом від 15.06.2012 №2/41 про обрання голови та секретаря зборів; про відмову від свого переважного права на придбання частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю "Агростандарт КнК" та надання згоди на продаж частки, яка належить товариству в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю "Агростандарт КнК", а також про уповноваження на вчинення правочину щодо продажу частки, яка належить товариству в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю "Агростандарт КнК" (а.с.99-101).
Не погодившись з прийнятим рішенням, товариство з обмеженою відповідальністю "АрЕнПі ГРУП" звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Херсонської області від 09.06.2015 у справі №923/636/15 скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову (а.с.114-119).
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу проти задоволення апеляційної скарги висловив заперечення (а.с. 169), при цьому заявив клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів (а.с. 170-171). Вказане клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів, а саме: копій порядку прийняття рішення загальними зборами товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Злато Таврії" методом опитування та рішення загальних зборів товариства відповідача, яким затверджено зазначений порядок, задоволенню не підлягає, оскільки в порушення вимог статті 101 Господарського процесуального кодексу України заявник не обгрунтував неможливість подання зазначених доказів до суду першої інстанції та не навів жодної причини, що перешкоджала йому подати такі документи до місцевого господарського суду.
У судовому засіданні 28.07.2015 представник товариства з обмеженою відповідальністю "АрЕнПі ГРУП" апеляційну скаргу підтримав; представник ОСОБА_4 проти її задоволення висловив заперечення (а.с.135-136); ОСОБА_2 участі не брав, хоча був належним чином сповіщений про час та місце його проведення, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №00179432 від 22.07.2015 (а.с.143); власну позицію в письмовому вигляді стосовно апеляційної скарги не висловив. Щодо участі в судовому засіданні при розгляді апеляційної скарги залученого до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача товариства з обмеженою відповідальність "Нові інвестиційні технології" (а.с.56), то колегія суддів апеляційної інстанції враховує, що зазначена особа змінила своє найменування, що підтверджується матеріалами справи (а.с.80-92, 93-94, 95-96, 131-134), і є товариством скаржника.
Заслухавши пояснення представників скаржника та позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 статуту товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Злато Таврії», затвердженого рішенням загальних зборів учасників від 01.02.2012 та зареєстрованого Виконавчим комітетом Херсонської міської ради 23.02.2012 (далі - статут ТОВ «СП «Злато Таврії») підприємство відповідача створене громадянами України, які об'єдналися для спільної діяльності з метою отримання прибутку (а.с. 150-166).
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 15.06.2012 (а.с.125-127), зі статтями 1, 9 статуту ТОВ «СП «Злато Таврії» учасниками товариства є: ОСОБА_4 з розміром внеску 4189282 грн, частка якої в статутному капіталі товариства становить 66,39% та ОСОБА_2 з розміром внеску 2121136,3 грн, частка якого в статутному капіталі товариства становить 33,61 %.
Рішенням загальних зборів учасників ТОВ «СП «Злато Таврії», оформленим протоколом №2/41 від 15.06.2012, вирішено: обрати головою зборів ОСОБА_4, секретарем зборів ОСОБА_2; затвердити відмову від свого переважного права на придбання частки у статутному капіталі ТОВ «Агростандарт КнК» та надати згоду на продаж частки, яка належить товариству в статутному капіталі ТОВ «Агростандарт КнК» товариству з обмеженою відповідальністю «Нові інвестиційні технології»; відчужити частку товариства за 4000000 грн та надати відповідні повноваження громадянину ОСОБА_5 на укладення правочину із товариством з обмеженою відповідальністю «Нові інвестиційні технології» щодо продажу належної товариству частки у статутному капіталі ТОВ «Агростандарт КнК» та на власний розсуд визначити умови договору купівлі-продажу (а.с. 27).
В подальшому 20.06.2012 між ТОВ «СП «Злато Таврії» ("продавець") та товариством з обмеженою відповідальністю "Нові інвестиційні технології" ("покупець"), нове найменування якого - товариство з обмеженою відповідальністю "АрЕнПі ГРУП", було укладено договір, за умовами якого продавець передає у власність покупця частку у розмірі 50% статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю "Агростандарт КнК", а покупець приймає та зобов'язується оплатити її в день укладення цього договору за 4000000 грн (а.с.120).
На виконання вимог зазначеного договору за передачу частки покупцем 20.06.2012 сплачено на рахунок продавця 4000000 грн (а.с.121).
Предметом спору у даній справі є визнання недійсним вказаного вище рішення загальних зборів учасників ТОВ «СП «Злато Таврії».
Задовольняючи позовні вимоги, Господарський суд Херсонської області дійшов висновку, що оспореним рішенням було порушено право позивача на участь у загальних зборах учасників товариства та, відповідно, право на участь в управлінні товариством.
Колегія суддів апеляційної інстанції не може погодитись з таким висновком місцевого господарського суду виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 167 Господарського кодексу України вбачається, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Статтею 116 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом: 1) брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; 2) брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди); 3) вийти у встановленому порядку з товариства; 4) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом; 5) одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом.
Учасники господарського товариства можуть також мати інші права, встановлені установчим документом товариства та законом (частина друга статті 116 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 58 Закону України "Про господарські товариства" в редакції, що була чинною станом на день прийняття оспореного рішення загальних зборів товариства відповідача (далі- Закон України "Про господарські товариства") вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.
Згідно з приписами статті 59 Закону України "Про господарські товариства" до компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону, належить: а) встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів; б) вирішення питання про придбання товариством частки учасника; в) виключення учасника з товариства; г) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів. З питань, зазначених у пунктах "а", "б" статті 41 цього Закону, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. Положеннями пунктів "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 зазначеного Закону визначено, що до компетенції загальних зборів належить: а)визначення основних напрямів діяльності акціонерного товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання; б)внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу; г)утворення і відкликання виконавчого та інших органів товариства; д) затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) з урахуванням вимог, передбачених цим та іншими законами, визначення порядку покриття збитків; е) створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень; є) винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління товариства; ж) затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів товариства, визначення організаційної структури товариства; и) визначення умов оплати праці посадових осіб акціонерного товариства, його дочірніх підприємств, філій та представництв; і) затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує вказану в статуті товариства; ї) прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу; й) прийняття рішення про обрання уповноваженої особи акціонерів для представлення інтересів акціонерів у випадках, передбачених законом.
Порядок скликання та процедура проведення загальних зборів визначена статтею 61 Закону України "Про господарські товариства" та розділом V статуту ТОВ "СП "Злато Таврії", відповідно до яких про проведення загальних зборів учасники товариства повідомляються не менш як за 30 днів до початку зборів з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного; до проведення зборів учасникам повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, що стосуються порядку денного. Загальні збори учасників скликаються виконавчим органом (директором) товариства в міру необхідності, але не рідше одного разу на рік. Позачергові збори учасників скликаються при наявності обставин, що відносяться до виключної компетенції загальних зборів учасників, а також у випадках неплатоспроможності товариства, загрози значного зменшення статутного капіталу й в інших випадкках, що стосуються інтересів товариства.
Згідно з частиною першою статті 60 Закону України "Про господарські товариства" збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів, а з питань, які потребують одностайності, - всі учасники.
Відповідно до пунктів 17, 18, 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства, як актів, що зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів. Однак не всі порушення законодавства, допущені при скликанні та проведенні загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.
Безумовними підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є зокрема:
-прийняття загальними зборами рішень за відсутності кворому для проведення загальних зборів чи прийняття рішень;
-прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства;
-прийняття загальними зборами рішень про зміну статутного фонду товариства, якщо не дотримана процедура надання учасникам (акціонерам) відповідної інформації.
При вирішенні питання про недійсність рішення загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання або проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.
Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Висновок місцевого господарського суду про те, що загальні збори учасників фактично не проводилися та доводи третьої особи -скаржника про те, що загальні збори проводилися методом опитування спростовуються наявним в матеріалах справи протоколом загальних зборів від 15.06.2012 (а.с.27), відповідно до якого на загальних зборах 15.06.2012 були присутні учасники ОСОБА_4 та ОСОБА_2, які в сукупності володіють 100 відсотками голосів. Отже, збори були повноважними щодо розгляду винесених на них питань.
Загальні збори товариства «СП «Злато Таврії» були проведені при наявності кворуму і на них був присутній позивач по справі, який приймав участь у голосуванні.
На зборах приймалися рішення, які були включені до порядку денного.
За прийняті рішення проголосували учасники, які в сукупності володіють 100 відсотками голосів.
Зазначене рішення загальних зборів підписано двома учасниками товариства, які володіють 100% статутного капіталу, і справжність їх підписів засвідчено печаткою ТОВ "СП "Злато Таврії", що не заперечується жодним учасником судового процесу.
Колегія суддів враховує також, що у разі недостатності часу для ознайомлення з питаннями, які розглядалися на загальних зборах, позивач мав можливість утриматись від голосування, однак з усіх питань порядку денного він голосував за прийняті рішення. Крім того, єдиним наслідком необізнаності учасників товариства у питаннях, які виносяться на вирішення загальних зборів має бути відмова від підпису на протоколі.
Зазначене беззаперечно свідчить про те, що права позивача, в тому числі на участь у загальних зборах та на участь в управлінні товариством, не були порушені, що свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Під час надання усних пояснень в суді апеляційної інстанції представник позивача зазначив про те, що підписання протоколу загальних зборів учасників ТОВ «СП «Злато Таврії», яким оформлено оспорене рішення, здійснювалось ОСОБА_4 під примусом, однак жодного доказу на підтвердження вказаних обставин позивачем не подано, матеріали даної справи не містять, а тому такі доводи не можуть бути прийняті колегією суддів до уваги.
Рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі (пункт 1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення").
Оскаржене судове рішення Господарського суду Херсонської області від 09.06.2015 не відповідає цим вимогам з огляду на невідповідність висновків, викладених у ньому, обставинам справи, а тому підлягає скасуванню.
Витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.
Керуючись статтями 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу товариству з обмеженою відповідальністю "АрЕнПі ГРУП" задовольнити.
Рішення Господарського суду Херсонської області від 09.06.2015 у справі №923/636/15 скасувати.
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
Повний текст постанови складено та підписано 30.07.2015.
Головуючий суддя С.В. Таран
Суддя Л.О. Будішевська
Суддя М.А. Мишкіна
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 28.07.2015 |
Оприлюднено | 04.08.2015 |
Номер документу | 47715522 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Таран С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні