Рішення
від 22.09.2009 по справі 35/50-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

35/50-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" вересня 2009 р.                                                            Справа № 35/50-08

вх. № 1206/5-35

Суддя господарського суду  

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - не з'явився

 відповідача - не з'явився

розглянувши справу за позовом Виконавчого комітету Ізюмської міської ради, м. Ізюм Харківської області  

до  Фермерського господарства "Кегичівське", с. Кулиничі Харківської області  

про повернення земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Виконавчий комітет Ізюмської міської ради, звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд зобов`язати відповідача, ФГ "Кегичівське", повернути самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,002 га, розташовану за адресою: м. Ізюм, перехрестя вул. Кравцова та вул. Паромна, привівши її у стан, придатний для використання, звільнивши від будівель, споруд шляхом їх знесення та вивезення.

Позивач також просить покласти на відповідача судові витрати.

Позивач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Від позивача через канцелярію суду 21.09.2009р. факсом надійшла заява про розгляд справи без участі представника виконавчого комітету, позовні вимоги позивач підтримує в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, про причини неявки суду не повідомив.

Враховуючи те, що норми ст.38 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розгляд справи на підставі ст. 75 ГПК України за наявними у справі документами.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Виконавчим комітетом Ізюмської міської ради встановлено, що на території міста Ізюму на перехресті вул. Кравцова та вул. Паромна (біля автовокзалу) побудований павільйон на місці, де раніше була самовільно встановлена мала архітектурна форма. Також позивачем встановлено, що даний павільйон побудований відповідачем у справі.

Управління з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області направив на адресу позивача клопотання за вих. № 01-02-20/592 від 06.03.2007р., згідно якого просить прийняти до відповідача відповідні заходи за порушення вимог земельного законодавства, а саме щодо використання вказаним господарством земельних ділянок земель житлової та громадської забудови під торгівельними кіосками без документів, які посвідчують право користування чи право власності на земельні ділянки.

Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю направляло лист на адресу ФГ "Кегичівське" за вих. № 3800 від 07.11.2007р., з якого вбачається, що ФГ "Кегичівське" порушуються діючі норми земельного законодавства, з листа вбачається, що інспекція ДАБК направляла відповідачу вимоги про зупинення незаконних дій щодо незаконного користування відповідачем земельними ділянками в м.Ізюм, які залишені відповідачем без задоволення, а також з листа вбачається, що Інспекція ДАБК зверталась до міської інспекції ДАБК, до органів прокуратури  та обласної інспекції ДАБК про вжиття заходів впливу до підприємства відповідача.

Вказаний лист отриманий відповідачем, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

На неодноразові письмові звернення інспекції ДАБК та міського відділу земельних відносин виконавчого комітету Ізюмської міської ради з вимогами зупинення незаконних дій у сфері містобудування на території міста Ізюму, а також прибути до інспекції для розгляду та вирішенню даних питань керівництво ФГ "Кегичівське" не звертає уваги, у зв'язку з чим, інспекція ДАБК не має можливості притягнути до адміністративної відповідальності керівництво ФГ "Кегичівське" за правопорушення в сфері містобудування та видати відповідний припис по демонтажу торгівельного об'єкту, що підтверджується вищезазначеним листом інспекції державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Ізюмської міської ради № 3800 від 07.11.2007 р. та листом № 120 від 12.01.2008 року, копії яких надані до матеріалів справи.

Згідно акту на право користування землею, виданого Харківською обласною Радою депутатів 15.08.1959 року, виконавчому комітету Ізюмської міської ради надано право постійного користування землею м. Ізюму.

Згідно ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами,  на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Згідно ст. 12. Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства.

Стаття 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначає самовільне зайняття земельних ділянок як будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, відшкодування завданих збитків.

Відповідно до ч. 1 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно з ч. 1 статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

На підставі ч. 2 статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (частина 2 статті 126 Земельного кодексу України).

Згідно довідки № 028 від 12.01.2008 року спеціаліста апарату міської ради Ізюмської міської ради з питань реєстрації договорів оренди землі та права власності на землю, укладених з Ізюмською міською радою, договір оренди земельної ділянки за адресою: м. Ізюм, перехрестя вул. Кравцова та вул. Паромна (біля автовокзалу) між Ізюмською міською радою та Фермерським господарством "Кегичівське" (юридична адреса : Харківська область, Харківський район, с. Кулиничі, вул. Шкільна, 21) не зареєстрований.

Відповідно довідки № 029 від 12.01.2007 року спеціаліста апарату міської ради Ізюмської міської ради з питань реєстрації договорів оренди землі та права власності на землю, державний акт на право приватної власності на земельну ділянку за адресою: м. Ізюм, перехрестя вул. Кравцова та вул. Паромна (біля автовокзалу) Фермерського господарства "Кегичівське" (юридична адреса : Харківська область. Харківський район, с. Кулиничі, вул. Шкільна, 21) не зареєстрований.

Отже викладене свідчить про те, що відповідачем заходи, щодо оформлення земельної ділянки не проведені. Суду не надано доказів передачі спірної земельної ділянки відповідачу в оренду та документів, що свідчать про право власності або право постійного користування спірною земельною ділянкою.

Відповідно до статті 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки, підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними, з приведенням земельних ділянок у придатний для користування стан.

Відповідачем 22.04.2008р. до матеріалів справи був наданий відзив на позов, в якому він зазначає, що відносно підприємства відповідача не складався протокол про порушення вимог діючого земельного законодавства, а отже позивачем не доведений факт порушення відповідачем вимог земельного законодавства.

Суд звертає увагу на те, що відповідач не заперечує факту використання спірної земельної ділянки, а лише зазначає, що протокол про порушення відповідачем земельного законодавства не складався. Однак, лише даний факт не може свідчити про те, що відповідач не порушує вимоги земельного законодавства.

Крім того з листів відповідних контролюючих органів вбачається, що ФГ "Кегичівське" ігнорує їх вимоги, до контролюючих органів не з'являється, що унеможливлює притягнення до відповідальності.

Позивачем до матеріалів справи надана горизонтальна зйомка перехрестя вул.Кравцова та пл.Радянської, з якої вбачається, що в м.Ізюм розташований кіоск "Хліб "Кулиничі", який за даними позивача належить відповідачу, але у відповідача відсутні документи на підтвердження законності розміщення даного кіоску.

Відповідач звертався до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області про визнання дій незаконними, але дана позовна заява залишена без розгляду ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 3 грудня 2008р.

Стосовно повноважень на звернення виконавчого комітету з даним позовом до суду, то суд зазначає, що відповідно до рішення Ізюмської міської ради 30 сесії 5 скликання № 1704 від 29.01.2008р. виконавчий комітет Ізюмської міської ради має повноваження представляти Ізюмську міську раду в судових органах у випадках, передбачених виконанням повноважень Ізюмської міської ради (копія рішення надана до матеріалів справи).

Таким чином, позовні вимоги обґрунтовані, вони підтверджуються доданими до матеріалів справи доказами, не спростовані відповідачем, та суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 124, 125, 126 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -   

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Зобов'язати  Фермерське господарство „Кегичівське" повернути самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,002 га , розташовану за адресою: Харківська область, м. Ізюм, перехрестя вул. Кравцова та вул. Паромна, привівши її у стан, придатний для використання, звільнивши від будівель, споруд шляхом їх знесення та вивезення.

Стягнути з Фермерського господарства „Кегичівське" (62404 Харківська область, Харківської район, смт. Кулиничі, вул. Шкільна, 17, код 30142235, інші відомості в матеріалах справи відсутні) на користь Виконавчого комітету Ізюмської міської ради (64300 Харківська область, м.Ізюм, вул.Центральна,1, код 04058806) витрати по сплаті державного мита в сумі 85,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                            

Рішення підписано 28.09.2009р.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення22.09.2009
Оприлюднено05.10.2009
Номер документу4794699
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —35/50-08

Ухвала від 31.08.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 04.08.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 12.02.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 21.07.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 09.07.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 12.10.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 22.09.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 12.10.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Рішення від 22.09.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Постанова від 26.11.2008

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чоха Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні