Справа №2-1691-10
2-1691-10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2010 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області
в складі:
головуючого-судді Кормана О.В.
при секретарі Приходченко Н.П.
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в місті Умань цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Уманського району про продовження строку для подачі заяви на прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 сільської ради про продовження строку для подачі заяви на прийняття спадщини, посилаючись на те, що 28 травня 2008 року в с. Танське Уманського району померла ОСОБА_3, після смерті якої відкрилась спадщина за заповітом на її ім’я на земельну ділянку, розміром 2,4220 га, та інше майно, розташоване в с. Танське Уманського району. Пояснює, що ОСОБА_3 була одинокою, проживала одна і потребувала стороннього догляду і з квітня 2007 року позивачка здійснювала догляд за нею. Після смерті ОСОБА_3 позивачка прийняла спадщину і стала нею розпоряджатись, а саме - засіювала і обробляла земельну ділянку, а житловий будинок та надвірні споруди стали не придатними і на даний час не мають цінності. Вважає, що вказаний строк пропустила з поважної причини, так як вважала, що оскільки існує заповіт на її ім’я, спадщину вона прийняла та розпорядилась нею, інших спадкоємців у спадкодавця не має, тому оформити свідоцтво про право на спадщину вона може в любий час. Просить продовжити строк для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом в Уманську районну державну нотаріальну контору після смерті ОСОБА_3, яка померла 28 травня 2008 року.
В попередньому судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовну заяву підтримала в повному обсязі, пояснила, що пропустила строк, оскільки не знала, що потрібно подавати заяву про прийняття спадщини, а коли звернулась до нотаріальної контори, то там їй було відмовлено через пропущений строк подачі заяви на прийняття спадщини. Просить позов задовольнити та продовжити строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради в попереднє судове засідання не з’явився. До початку попереднього судового засідання на адресу суду надійшов лист №200/02-15 від 7 серпня 2010 року за підписом ОСОБА_2 сільського голови, в якому він зазначає, що заперечень проти пред’явленого позову ОСОБА_1 сільська рада немає, позов визнається, просить справу слухати у відсутності представника сільської ради.
Враховуючи позицію сторін, на підставі ч.4 ст.130 ЦК України, цивільна справа розглянута по суті під час попереднього судового засідання.
Вислухавши пояснення позивача та дослідивши письмові докази по справі, враховуючи позицію відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про смерть серії 1-СР №088029 від 29 травня 2008 року, зареєстрованого ОСОБА_2 сільською радою Уманського району Черкаської області ОСОБА_3 померла 28 травня 2008 року, актовий запис №12.
Згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії 1-ЧР № 011847 від 22 березня 2002 року, виданого ОСОБА_2 сільською радою Уманського району Черкаської області, ОСОБА_3 передано у приватну власність земельна ділянка площею 2,4220 га, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради.
Згідно заповіту від 14 травня 2007 року зареєстрованого в реєстрі за №116 в ОСОБА_2 сільській раді Уманського району Черкаської області ОСОБА_3 заповіла ОСОБА_1 все належне їй майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, взагалі все, що буде належати їй на день її смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України. А згідно ч.2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 не знала про необхідність подання заяви про прийняття спадщини за заповітом до нотаріальної контори після смерті спадкодавця, спадкове майно фактично прийняла та користується ним, суд дійшов висновку, що позивач пропустила строк для звернення з заявою про прийняття спадщини з поважної причини, а тому у суду є підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та продовження їй строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, протягом двох місяців.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 130, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 1220, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Продовжити ОСОБА_1 строк для подання заяви до Уманської районної державної нотаріальної контори про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3, яка померла 28 травня 2008 року, тривалістю в два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції, шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий О.В. Корман
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2010 |
Оприлюднено | 20.08.2015 |
Номер документу | 48432422 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Корман О. В.
Цивільне
Сарненський районний суд Рівненської області
Березень Юрій Валентинович
Цивільне
Чернігівський районний суд Запорізької області
Ломейко Віталій Валерійович
Цивільне
Першотравневий районний суд Донецької області
Бутенко Анатолій Петрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні