15/1163
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"31" липня 2009 р.Справа № 15/1163
За позовом Першого заступника прокурора Хмельницької області м. Хмельницький в інтересах держави та державного органу, який її уособлює Міністерства агропромислової політики, Головного управдіння агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головного управління державного казначейства України в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Фермерського господарства "Шимківці" с. Шимківці Білогірського району
про стягнення 85800 грн.
Суддя
Представники сторін:
від позивача Заворотна О.Л. - за довіреністю №14/13-9847 від 31.12.2008р.
Овчарук А.С. - за довіреністю №14-13/8950 від 31.12.2008р.
від відповідача не з'явився
від третьої особи Козак А.С. - за дорученням №06/1304 від 30.06.2009р.
за участю Ільчука Ю.Ф. - прокурора відділу прокуратури Хмельницької області
Суть спору:
Позивач у позовній заяві та його представник в судовому засіданні наполягають на задоволенні позовних вимог. Просять суд стягнути з відповідача на користь Головного управління агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації для зарахування до Державного бюджету України кошти незаконно одержаної компенсації в сумі 85800грн. Посилаються на те, що з метою отримання бюджетних коштів за програмою „Селекція в рослинництві" відповідач звернувся з заявкою до комісії з питань визначення підприємств насінництва та розсадництва і з виробництва товарної продукції, які мають право на часткову компенсацію за бюджетною програмою „Селекція в рослинництві" при Головному управлінні агропромислового розвитку Хмельницької ОДА, за результатами розгляду 01.11.08 ФГ „Шимківці" було включено до зведеного реєстру обліку підприємств, які мають право на часткову компенсацію вартості придбаного насіння озимої пшениці на суму 85 800 грн. 18.11.08 Головним управлінням агропромислового розвитку Хмельницької ОДА перераховано на рахунок фермерського господарства кошти в сумі 85 800 грн. Проведеною прокуратурою області перевіркою була виявлена у ФГ „Шимківці" більш як за півроку прострочена заборгованість до Пенсійного Фонду України, тому кошти, які отримані фермерським господарством з Державного бюджету України, рахуються такими, що одержані незаконно, та підлягають поверненню. Враховуючи, що відповідно до п.5 Порядка ФГ „Шимківці" письмово зобов'язалось повернути у місячний строк до бюджету кошти у разі їх незаконного отримання, 08.04.09 Головне управління агропромислового розвитку Хмельницької ОДА листом зобов'язало керівника ФГ „Шимківці" Блукацького П.М. повернути у місячний термін незаконно отримані кошти. Повідомили, що на даний час кошти не повернуто.
Третя особа у письмовій позиції з приводу поданого позову повідомила, що підтримує позовні вимоги.
Відповідач, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, письмової позиції з приводу поданого позову не подав, про поважність причин неявки в судове засідання не повідомив.
Клопотань про відкладення розгляду справи на іншу дату до суду не надходило.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в матеріалах справи доказами.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Згідно Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для селекції в рослинництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.08 № 269, за програмою „Селекція в рослинництві" бюджетні кошти спрямовуються на часткову компенсацію вартості придбаного в поточному році насіння сільськогосподарським підприємствам, внесеним до Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу, які закупили за кошти у поточному році в інших підприємств насінництва та розсадництва і/або з державного резерву насіннєвого фонду суперелітне та елітне насіння і садивний матеріал сортів сільськогосподарських культур вітчизняної селекції для подальшого виробництва насіння і садивного матеріалу, крім підприємств, які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами та Пенсійним Фондом України.
З метою отримання бюджетних коштів за програмою „Селекція в рослинництві" ФГ „Шимківці" звернулося з заявкою до комісії з питань визначення підприємств насінництва та розсадництва і з виробництва товарної продукції, які мають право на часткову компенсацію за бюджетною програмою „Селекція в рослинництві" при Головному управлінні агропромислового розвитку Хмельницької ОДА.
01.11.2008р. за результатами розгляду поданої заяви, ФГ „Шимківці" було включено до зведеного реєстру обліку підприємств, які мають право на часткову компенсацію вартості придбаного насіння озимої пшениці на суму 85 800 грн.
18.11.08 Головним управлінням агропромислового розвитку Хмельницької ОДА платіжним дорученням №549 перераховано на рахунок фермерського господарства кошти в сумі 85 800 грн.
Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі №301 від 01.10.2008р. станом на 01.10.2008р. за ФГ „Шимківці" рахується прострочена заборгованість до Пенсійного Фонду України більш як за півроку в розмірі 28683грн. 66коп.
З врахуванням того, що у ФГ "Шимківці" рахується прострочена заборгованість до Пенсійного фонду, тому кошти, які отримані фермерським господарством з Державного бюджету України, рахуються такими, що одержані незаконно, та підлягають поверненню.
Відповідно до п.5 Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для селекції в рослинництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.08 № 269, ФГ „Шимківці" письмово зобов'язалось повернути у місячний строк до бюджету кошти у разі їх незаконного отримання.
08.04.09 Головне управління агропромислового розвитку Хмельницької ОДА листом зобов'язало керівника ФГ „Шимківці" Блукацького П.М. повернути у місячний термін незаконно отримані кошти.
Вказаний лист залишено відповідачем без відповіді та відповідного реагування.
Враховуючи зазначене прокуратурою пред'явлено позов про примусове стягнення з відповідача 85800грн. незаконно одержаних коштів.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне:
Частиною 4 статті 25 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" передбачено, що перелік бюджетних програм, по яких затверджуються порядки використання коштів державного бюджету, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до додатку № 3 до розділу 1 вищезазначеного Закону Міністерству аграрної політики України на програму „Селекція в рослинництві" виділено 90 млн.грн.
Згідно Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для селекції в рослинництві (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.08 № 269, за програмою „Селекція в рослинництві" бюджетні кошти спрямовуються на часткову компенсацію вартості придбаного в поточному році насіння сільськогосподарським підприємствам, внесеним до Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу, які закупили за кошти у поточному році в інших підприємств насінництва та розсадництва і/або з державного резерву насіннєвого фонду суперелітне та елітне насіння і садивний матеріал сортів сільськогосподарських культур вітчизняної селекції для подальшого виробництва насіння і садивного матеріалу, крім підприємств, які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами та Пенсійним Фондом України.
Вказаний Порядок визначає механізм використання у 2008 році коштів, передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмою "Селекція в рослинництві" та Українській академії аграрних наук за програмою "Селекція сільськогосподарських культур у ланках первинного рослинництва" (далі - бюджетні кошти). Зокрема, для надання компенсації: підприємствам первинного насінництва - Мінагрополітики та Українська академія аграрних наук утворюють комісії та затверджують їх склад і положення про них; підприємствам насінництва та розсадництва і підприємствам з виробництва товарної продукції - Міністерство аграрної політики Автономної Республіки Крим та головні управління агропромислового розвитку облдержадміністрацій утворюють комісії за участю представників закладів експертизи, що належать до сфери управління Держсортслужби, державних насіннєвих інспекцій, та затверджують їх склад і положення про них за погодженням з Мінагрополітики.
Для отримання компенсації зазначені підприємства подають комісії заявку за формою, затвердженою відповідно Мінагрополітики та Українською академією аграрних наук. До заявки додаються: 1) довідки про заборгованість, у тому числі із строком виникнення більше ніж півроку до зазначеної дати, видані відповідним органом державної податкової служби та Пенсійного фонду України, а також довідка про відсутність (наявність) заборгованості перед місцевим бюджетом з податку з доходів фізичних осіб, підписана керівником та скріплена печаткою зазначеного підприємства; (підпункт 1 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 р. N 763); 2) довідка про стан розрахунків за договорами оренди земельних часток (паїв), видана районним управлінням агропромислового розвитку, - для підприємств насінництва та розсадництва і підприємств з виробництва товарної продукції; 3) довідка про розмір площі земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності, постійному користуванні чи оренді, видана Центром державного земельного кадастру, і/або довідка про розмір площі земельних часток (паїв), видана органом, який зареєстрував договір оренди земельної частки (паю) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 р. N 119 "Про затвердження Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю)" (Офіційний вісник України, 2000 р., N 4, ст. 113); 4) науково-виробнича програма первинного насінництва на 2008 рік –для підприємств первинного насінництва; 5)копії: довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій; балансу підприємства за минулий рік; паспорта на виробництво та реалізацію насіння і садивного матеріалу; документа, що підтверджує якість придбаного насіння і садивного матеріалу, для підприємств первинного насінництва; товарно-транспортних накладних на придбане насіння і садивний матеріал - для підприємств насінництва та розсадництва і підприємств з виробництва товарної продукції; довідки про результати виробничої діяльності в рослинництві за останні два роки - для підприємств насінництва та розсадництва і підприємств з виробництва товарної продукції; письмового зобов'язання повернути у місячний строк до бюджету кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання (за винятком одержання бюджетних коштів за наявності у нього заборгованості перед місцевим бюджетом з податку з доходів фізичних осіб, яку сільськогосподарське підприємство погасить до 1 жовтня 2008 р.) і/або нецільового використання (у разі неповернення коштів у зазначений строк нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення). При цьому в разі виявлення зазначених фактів такому підприємству припиняється надання будь-якої державної підтримки протягом поточного та трьох наступних бюджетних періодів. (абзац восьмий підпункту 5 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 р. N 763). Копії зазначених документів мають бути засвідчені підписом керівника, скріпленим печаткою підприємства.
Відповідно до п.3 Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для селекції в рослинництві, затвердженого ПКМУ від 26.03.2008р. № 269, компенсація не надається підприємствам, що визнані банкрутами, проти яких порушено справу про банкрутство або які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами та Пенсійним фондом України.
Проведеною прокуратурою області перевіркою виявлено, що у ФГ „Шимківці" більш як за півроку прострочена заборгованість до Пенсійного Фонду України, з врахуванням чого кошти, які отримані фермерським господарством з Державного бюджету України, рахуються такими, що одержані незаконно, та підлягають поверненню.
В матеріалах справи, наявна письмова заява ФГ „Шимківці" про зобов'язання повернути у місячний строк до бюджету кошти у разі їх незаконного отримання.
Згідно ст.1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими, підтвердженими матеріалами спраи та такими, що підлягають задоволенню.
Витрати по оплаті судових витрат необхідно покласти на відповідача, відповідно до ст.49 ГПК України.
Керуючись ст.44, ст.49, ст.82, ст.84-85, ст.116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Першого заступника прокурора Хмельницької області м. Хмельницький в інтересах держави та державного органу, який її уособлює Міністерства агропромислової політики, Головного управдіння агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головного управління державного казначейства України в Хмельницькій області м. Хмельницький до Фермерського господарства "Шимківці" с. Шимківці Білогірського району про стягнення 85800 грн. задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства "Шимківці" (Білогірський район, с. Шимківці, вул. Піддубинська, 60, код ЄДРПОУ 30557186) на користь Головного управління агропромислового розвитку Хмельницької обласної державної адміністрації (м. Хмельницький, вул. Свободи, 70, код ЄДРПОУ 33709631) для зарахування до державного бюджету України на р/р 31115115700008 УДК у Білогірському районі, код 23566632, КЕКД 24060300 - 85800грн. (вісімдесят п'ять тисяч вісімсот гривень) незаконно одержаних коштів.
Видати наказ.
Стягнути з Фермерського господарства "Шимківці" (Білогірський район, с. Шимківці, вул. Піддубинська, 60, код ЄДРПОУ 30557186) в доход державного бюджету України
- для зарахування на р/р 31112095700002 МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, отримувач коштів УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області; код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, 858грн. (вісімсот п'ятдесят вісім гривень) витрат по оплаті державного мита.
- для зарахування на р/р 31215259700002 отримувач коштів: УДК м. Хмельницький, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050000, 312грн. 50коп. (триста дванадцять гривень 50коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя
Віддруковано 5 примірників:
1 –до справи;
2 –позивачу;
3 –відповідачу;
4 - третій особі;
5 - прокуратурі Хмельницької області.
"З оригіналом згідно" помічник судді
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2009 |
Оприлюднено | 08.10.2009 |
Номер документу | 4851673 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Муха М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні