Рішення
від 20.08.2009 по справі 1/189
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

1/189

                                ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

                                  83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

                                                             Р І Ш Е Н Н Я   

                                                            іменем України

20.08.09 р.                                                                                     Справа № 1/189                               

за позовом   Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк» м. Київ в особі Філії Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк» в м. Донецьк

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «М-Нікон»

м. Маріуполь Донецької області

про  стягнення 33 996 грн. 04 коп.

Суддя                                                        Азарова З. П.

При секретарі судового засідання: Єжель С.А.

Представники:  

Від позивача  –  Дегтярьов Є.В. - представник

Від відповідача – не з'явився

В засіданні брали участь:

СУТЬ СПРАВИ:

  Закрите акціонерне товариство «ОТП Банк» м. Київ в особі Філії ЗАТ «ОТП Банк»  в  м. Донецьк звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «М-Нікон» про стягнення заборгованості за кредитом у сумі 22 765 грн. 03 коп., за відсотками у сумі 1 475 грн. 71 коп., пені у сумі 9 755 грн. 30 коп. Відповідно до реєстрації Державного реєстратора від 30.06.2009р. назва вказаного банку змінена на Публічне акціонерне товариство «ОТП Банк».

          В обґрунтування позову позивач надав: договір про надання кредиту № CL-SME 102/183/2007 від 08.10.2007 р., кредитну заявку від 08.10.2007 р., графік повернення кредиту та сплати відсотків, банківські витяги з особового рахунку відповідача, вимогу № 22-3-2/32197 від 27.08.2008 р. з описом вкладеного в цінний лист від 03.09.2008 р., повідомлення № 22-3-2/31704 від 20.08.2008 р.

Разом з позовною заявою позивач заявив клопотання про прийняття заходів щодо забезпечення позову № 100-04 від 30.06.2009 р., яке залишено судом без задоволення, оскільки в його обгрунтування не надані будь-які докази.

В судове засідання 05.08.2009 р. відповідач не з'явився, вимоги суду не виконав. Розгляд справи був відкладений.

У наступне судове засідання відповідач також не з'явився, не скористався своїм процесуальним правом на захист інтересів, не надав відзив, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив, що 08.10.2007 року між Закритим акціонерним товариством «ОТП Банк» м. Київ в особі Філії ЗАТ «ОТП Банк» в м. Донецьк   (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «ОТП Банк») був укладений договір про надання кредиту № CL-SME 102/183/2007 (надалі - договір), відповідно до якого банк (позивач) надає позичальнику (відповідачу) кредит у розмір 35 504 грн. 00 коп., а позичальник зобов'язується належним чином використовувати та повернути банку суму отриманого кредиту, а також оплатити відповідну плату за користування кредитом та виконати інші зобов'язання, як це вказано у цьому договорі. Позичальник зобов'язаний використовувати кредитні кошти, що надаються йому за цим договором на придбання автомобіля, згідно договору поставки автомобіля № 87 від 26.09.2007 р.

Сторони узгодили графік повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом, згідно з яким відповідач з листопада 2007 року по жовтень 2010 року  зобов'язався здійснювати погашення кредиту в сумі 986 грн. 23 коп. та сплачувати відсотки.

Відповідно до пункту 1.4 договору, проценти за користування кредитом розраховуються банком на основі фіксованої процентної ставки в розмірі 17,25 % річних, із розрахунку 365 календарних днів на рік. Проценти нараховуються на фактичну суму наданих кредитних коштів і за фактичний час користування таких коштів, включаючи день видачі та виключаючи день повернення.

Згідно з пунктом 1.5 договору погашення відповідної частини кредиту здійснюється позичальником «платежами, що зменшуються» у розмірі та строки, визначені у графіку погашення шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок у банку. Нараховані в порядку передбаченому договором проценти сплачуються позичальником одночасно з погашенням відповідної частини кредиту в строк, передбачений в графіку погашення. Якщо до сплати процентів з моменту надання кредиту залишається не більш трьох банківських днів, перше нарахування та сплата процентів здійснюється у наступному місяці.

Відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Загальні умови виконання зобов'язань визначені нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України. Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із пунктом першим статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Позивач виконав свої зобов'язання за договором, надав кредитні кошти у сумі 35 504 грн. 00 коп. згідно кредитної заявки відповідача від 08.10.2007 р. Однак, відповідач графік погашення кредиту та сплати відсотків належним чином не виконував, внаслідок чого, за ним виникла заборгованість.

В силу ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.  

Пунктом 4.1.1 договору сторони передбачили, що за порушення взятих на себе зобов'язань по поверненню кредитних коштів, сплаті процентів за користування кредитними коштами в обумовлені договором строки, позичальник зобов'язаний сплатити банку пеню в розмірі 1 % від суми несвоєчасно виконаного зобов'язання за кожний день прострочки. Факт прострочки виконання зобов'язань мав місце, він підтверджений матеріалами справи, тому позивач нарахував пеню у сумі 9 755 грн. 30 коп. Разом з тим, основні засади господарювання в Україні та регулювання господарських відносин, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, визначаються Господарським Кодексом України та чинним законодавством України.

Відповідно ст. 231 Господарського Кодексу України, штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України. Санкції застосовуються у розмірі передбаченому договором у разі, якщо розмір штрафних санкцій не визначено законом.

Договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань врегульовані  Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання». Як передбачено ст. 3 вищевказаного Закону, розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати  подвійної  облікової  ставки   Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Враховуючи вищезазначене, розмір пені, що вимагається позивачем до стягнення, є перевищеним, тому стягненню підлягає пеня в сумі 641 грн. 07 коп.

         Відповідно до пункту 1.10.1 договору при виникненні випадку невиконання умов цього договору, банк вправі вимагати дострокового виконання боргових зобов'язань в цілому, чи у визначеній частині (надалі - вимога). При цьому, виконання боргових зобов'язань повинно бути проведено позичальником протягом 30 календарних днів з дати одержання позичальником відповідної вимоги.

Відповідачем були порушені умови договору, тому позивач 03.09.2008 р. направив відповідачу вимогу № 22-3-2/32197 від 27.08.2008 р. про погашення заборгованості, проте, дана вимога залишена відповідачем без відповіді та без задоволення, у зв'язку з цим, позивач правомірно звернувся до господарського суду з позовом про дострокове стягнення суми наданого кредиту.  

Як передбачено ст.1050 Цивільного кодексу України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

За загальними правилами судового процесу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона  посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 33 Господарського процесуального кодексу України). Позивач довів  позовні вимоги, тому вони підлягають задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд  -

                                                           В И Р І Ш И В :

        Позовні вимоги  Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк» м. Київ в особі Філії  Публічного  акціонерного  товариства  «ОТП Банк» в  м.  Донецьк задовольнити частково.

          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «М-Нікон» (87518, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Громової, буд. 63, код 32457626) на користь Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк» (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 43) в особі Філії Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк» в м. Донецьк (83055, м. Донецьк, вул. Постишева, 127, п/р 29093002900100 в Філії «ОТП Банк» в м. Донецьку, МФО 335775, ЄДРПОУ 26153244) заборгованість за кредитом  у сумі 22 765 грн. 03 коп., за відсотками у сумі 1 475 грн. 71 коп., пеню  у  сумі 641 грн. 07 коп., судові витрати по сплаті державного мита 248 грн. 83 коп., за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу  230 грн. 55 коп.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення  оголошено  в  засіданні та  набирає  законної  сили  після  закінчення десятиденного  строку.

Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.

          

Суддя                                                                                              

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення20.08.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4855901
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —1/189

Ухвала від 22.06.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Ухвала від 17.05.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Ухвала від 22.06.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Рішення від 26.08.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

Ухвала від 18.07.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

Рішення від 22.05.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

Рішення від 24.09.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь І.А.

Рішення від 20.08.2009

Господарське

Господарський суд Донецької області

Азарова З.П.

Ухвала від 15.07.2009

Господарське

Господарський суд Донецької області

Азарова З.П.

Ухвала від 14.07.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні