Рішення
від 12.08.2009 по справі 37/497
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

37/497

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №  37/497

12.08.09

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Завод ефективних конструкцій -ЕФКОН"

ДоТовариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е."

Провизнання недійсним рішення позачергових зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е." від 26.03.2004 року

                                                                                 

Суддя  Гавриловська І.О.     

                                                                                                                                         

В судовому засіданні брали участь представники сторін:

Від позивача: Григоревський В.В. –предст. за дов. № б/н від 15.06.2009 р.

Від відповідача: Гошуренко В.І. –дир.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод ефективних конструкцій - ЕФКОН" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е." про визнання недійсним рішення позачергових зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е." від 26.03.2004 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.07.2009 року порушено провадження у справі № 37/497, розгляд справи було призначено на 12.08.2009 року о 10-00.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача надав суду відзив, відповідно до якого проти позову заперечує і вважає їх безпідставними.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні за згодою представників сторін було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -  

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Т. і Е.»(далі –Товариство) було засноване 03.03.2004 р. та зареєстроване Дніпровською районною у м. Києві державною адміністрацією 09.03.2004 р.

Учасниками Товариства є Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод ефективних конструкцій -ЕФКОН», який є правонаступником Закритого акціонерного товариства «Завод ЕФКОН», з часткою 99, 934 відсотки  статутного капіталу, та Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕКТОНІКА»з часткою 0,066 відсотки  статутного капіталу.

Згідно зі ст. 116 Цивільного кодексу України, ст. 10 Закону України “Про господарські товариства ”, учасники товариства мають право: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених законом

Відповідно до п. 7.1 статуту вищим органом Товариства є Збори учасників Товариства.

26 березня 2004 року були проведені позачергові Збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е.", на яких були прийняті рішення :

1.          Збільшити статутний фонд Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е." до 15525363,26 грн. шляхом збільшення частки ЗАТ «Завод ЕФКОН»до 99,934 відсотка у Статутному капіталі.

2.          Перерозподілити частки учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е." в статутному капіталі.

3.          Призначити Генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е.".

4.          Затвердити та підписати зміни до статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е.".

З усіх питань порядку денного рішення прийняті одностайно.

Вищенаведені рішення позачергових Зборів учасників Товариства були оформлені протоколом № 2 від 26.03.2004 р.

Відповідно до приписів ст. 1 ГПК України, до господарського суду мають право звертатися згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації) (ч. 1). У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності (ч. 2).

Право на звернення до господарського суду з позовом учасника товариства передбачено статтею 12 Господарського процесуального кодексу України.

Статтею 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

У відповідності до частини 5 ст. 98 ЦК України, рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.

Позивач, як учасник Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е.", якому на момент прийняття оспорюваного рішення  позачергових загальних зборів учасників товариства, належала частка в статутному капіталі товариства в розмірі 50,00 % від загального розміру статутного капіталу, звернувся з позовом про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників від 26.03.2004 року, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що при проведенні зазначених позачергових загальних зборів не було дотримано визначеного законом порядку скликання і проведення позачергових загальних зборів.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 167 ГК України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Встановлені ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" вимоги до порядку скликання загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю мають завданням забезпечити учасникам товариства реальну можливість реалізувати своє право на участь у зборах. Тому недотримання вказаних вимог може бути підставою визнання прийнятих на зборах рішень недійсними, якщо це істотно вплинуло на здійснення учасниками своїх прав та прийняття зборами рішень.

У відповідності до п.п. 17, 18, 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року N 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" визначено, що підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:

- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;

- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;

- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:

- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону України "Про господарські товариства");

- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону України "Про господарські товариства");

- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону України "Про господарські товариства").

Рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону України "Про господарські товариства".

Порядок скликання загальних зборів учасників товариств з обмеженою або додатковою відповідальністю регулюється приписами частини п'ятої статті 61 Закону України "Про господарські товариства" та установчими документами цих товариств.

Згідно з ч. 2, 5 ст. 61 Закону України "Про господарські товариства", позачергові збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного фонду. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах. 

Пунктом 7.11 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е." (в редакції станом на 26.03.2004 року) встановлено право директора товариства на вимогу ревізійної комісії скликати позачергові збори учасників товариства.

Судом встановлено, що позивач отримав повідомлення про проведення позачергових загальних зборів 12.03.2004 року, що підтверджується листом № 1/12 від 12.03.2004 року, тобто за 18 днів до скликання загальних зборів, що є порушенням ч. 5 ст. 61 Закону України "Про господарські товариства".

Відповідач повідомив суду, що порушення строку повідомлення позивачу про час та місце проведення зборів було допущено вимушено, оскільки ТОВ «Т. і Е.»було створено 03.03.2004 р., а зареєстровано 09.03.2004 р., тому фізично неможливо було дотриматися 30-денного строку повідомлення про збори, призначені на 26.03.2009 р.

Проте дане твердження відповідача не може слугувати підставою для висновку про дотримання вимог закону щодо повідомлення про призначені збори учасників Товариства.

Крім того, в порушення норм чинного законодавства, зазначене повідомлення про проведення позачергових загальних зборів взагалі  не містило відомості про порядок денний.

Представник позивача повідомив суду, що зазначені порушення призвели до позбавлення можливості позивача належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, внести пропозиції до порядку денного, тощо.

У відповідності до ст. 52 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції, яка діяла станом на 26.03.2004 року), у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється статутний фонд, розмір якого повинен становити не менше суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, діючої на момент створення товариства з обмеженою відповідальністю.  До моменту реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю кожен з учасників зобов'язаний внести до статутного фонду  не менше 30 відсотків вказаного в установчих документах вкладу. Внесення до статутного фонду грошей підтверджується документами, виданими банківською установою. Учасник зобов'язаний повністю внести свій вклад не пізніше року після реєстрації товариства. У разі невиконання цього зобов'язання у визначений строк учасник, якщо інше не передбачено установчими документами, сплачує за час прострочки 10 відсотків річних з недовнесеної суми. Учаснику товариства з обмеженою відповідальністю, який повністю вніс свій вклад, видається свідоцтво товариства.

Відповідно до 5.4.2, 5.4.5 статуту Товариства (станом на 26.03.2004 року), до моменту державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю його учасники повинні сплатити не менше, ніж 50 % суми своїх вкладів. Частина статутного капіталу, що залишилась несплаченою, підлягає сплаті протягом першого року діяльності товариства. Збільшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю допускається після внесення усіма його учасниками вкладів у повному обсязі.

Судом встановлено, що позивач вніс свій вклад до статутного капіталу в повному обсязі лише 20.04.2004 року, що підтверджується свідоцтвом № 1 про внесення вкладу до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю " Т. і Е.".

Таким чином, прийняття рішення про збільшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю до внесення усіма його учасниками вкладів у повному обсязі протирічить 5.4.5 статуту Товариства та ст. 52 Закону України "Про господарські товариства".

Відповідно до пункту 7.13. статуту Товариства, виконавчим органом Товариства є директор. Директор вирішує усі питання діяльності Товариства, за винятком тих, які належать до виключної компетенції зборів учасників. Збори Учасників Товариства можуть винести рішення про передачу частини повноважень, що їм належить, до компетенції директора.

Не зважаючи на зміст зазначеного пункту 7.13. статуту Товариства, а також на частину 1 статті 62 Закону України «Про господарські товариства», якою передбачено, що одноособовим органом товариства з обмеженою відповідальністю може бути виключно директор, Зборами учасників Товариства, які відбулися 26.06.2004 р., було прийнято рішення про призначення Гошуренка Валерія Івановича Генеральним директором ТОВ «Т. і Е.».

Таким чином, дане рішення Зборів Учасників Товариства суперечить пункту 7.13. Статуту ТОВ «Т. і Е.», а також частині 1 статті 62 Закону України «Про господарські товариства», якою передбачено, що генеральний директор не є самостійним виконавчим органом товариства з обмеженою відповідальністю, а лише очолює колегіальний виконавчий орган –дирекцію, тоді як, згідно з поясненнями представників сторін, установчими документами Товариства не передбачена та не створювалась.

З наданих сторонами доказів судом встановлено, що недотримання вимог закону та установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю " Т. і Е." під час скликання і проведення оскаржуваних позачергових загальних зборів порушило права позивача на участь у роботі цього органу, оскільки не дало змоги належним чином підготуватися до призначених зборів учасників Товариства, що призвело до прийняття Зборами рішень, які суперечать статтям статуту Товариства та нормам законодавства України. Вищенаведене є підставою для визнання даних загальних зборів недійсними.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита, та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 32,  33, 34, 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд м. Києва,—

В И Р І Ш И В:                           

1.          Позов задовольнити повністю.

2.          Визнати недійсним рішення позачергових Зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е.", оформлене протоколом № 2 від 26.03.2004 р.

3.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Т. і Е." (02160, м. Київ, проспект Возз'єднання,19, код 34289183) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод ефективних конструкцій - ЕФКОН" (02160, м. Київ, проспект Возз'єднання,19, код 16290649) 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4.          Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

5.          Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя                                                                                                 Гавриловська І.О.

Дата підписання рішення 14.08.2009 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення12.08.2009
Оприлюднено08.10.2009
Номер документу4859830
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —37/497

Ухвала від 28.07.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Ухвала від 16.07.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Ухвала від 15.06.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Андреїшина І.О.

Ухвала від 29.05.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 22.05.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 06.12.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Любченко М.О.

Ухвала від 06.10.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Любченко М.О.

Постанова від 27.07.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Смірнова Л.Г.

Рішення від 13.12.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Гавриловська І.О.

Ухвала від 29.11.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Гавриловська І.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні