ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"20" серпня 2015 р. Справа № 903/744/14 за заявою товариства з обмеженою відповідальністю В«Волинська нафтогазова компаніяВ» , м.Луцьк
до товариства з обмеженою відповідальністю В«АветраВ» , м.Луцьк
про банкрутство
Суддя М. С. Шум
Представники:
ліквідатор: ОСОБА_1
від кредиторів: ПАТ «ОСОБА_2 Аваль» - ОСОБА_3, довіреність від 04.10.2013 року №1530/13
суть спору: ухвалою господарського суду Волинської області від 26.08.2014 року порушено провадження у справі про банкрутство боржника товариства з обмеженою відповідальністю В«АветраВ» , розпорядником майна призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1.
Постановою суду від 04.11.2014 року визнано банкрутом ТзОВ В«АветраВ» , відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1
Ліквідатор банкрута ОСОБА_1 через канцелярію суду 17.08.2015 року подав клопотання про скасування арешту, заборони та обтяження застосовані щодо земельної ділянки площею 6755 кв.м, яка знаходиться за адресою: Волинська область, Горохівський район, с. Скобелка, вул. Луцька,2, яка належить банкрута ТОВ «Аветра»,
Ухвалою суду від 17.08.2015 року відповідне клопотання призначено до розгляду.
В судовому засіданні ліквідатор банкрута клопотання про зняття арештів з майна банкрута, а саме земельної ділянки просив задоволити.
Представник ПАТ «ОСОБА_2 Аваль» в судовому засіданні та у відзиві від 19.08.2015 року №140-5-1-00/8-3351 в задоволенні клопотання просить відмовити.
При цьому, ПАТ В«ОСОБА_2 АвальВ» зазначено, що положеннями чинного законодавства України про іпотеку та ЗУ В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» не передбачено права господарського суду, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, припиняти іпотеку нерухомого майна підприємства-боржника, виходячи з обставин визнання боржника банкрутом та введення відносно нього ліквідаційної процедури. Крім того, представник банку зазначає, що скасування арешту приведе до порушення балансу інтересів боржника та банку, як кредитора у справі.
Розглянувши клопотання ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю В«АветраВ» ОСОБА_1 про зняття обтяжень з земельної ділянки площею 6755 кв.м, яка знаходиться за адресою: Волинська область, Горохівський район, с. Скобелка, вул. Луцька,2, суд дійшов висновку, що відповідне клопотання підлягає до задоволення з огляду на таке:
Відповідно до ст. 38 Закону України В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:
господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо;
строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;
у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;
припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;
відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;
продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Законом;
скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається ;
вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі;
виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбачених цим розділом.
З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.
Згідно ч. 2 ст. 41 Закону України В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» , ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження, зокрема:
приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження;
виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;
проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута;
продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом;
здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 42 Закону України В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» , усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку. Майно, визначене родовими ознаками, що належать банкруту на праві володіння або користування, включаються до складу ліквідаційної маси.
Майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, яке воно забезпечує.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» , після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута у спосіб, визначений Законом.
Таким чином, під час здійснення ліквідатором покладених на нього обов'язків щодо задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, майнові активи боржника, визнаного банкрутом, мають бути вільними від будь-яких обмежень щодо розпорядження ними, оскільки одним із завдань ліквідаційної процедури є продаж майна боржника з метою задоволення визнаних вимог кредиторів.
Відповідно до відомостей про майно боржника, що є предметом застави, ПАТ В«ОСОБА_2 АвальВ» є іпотекодержателем наступного майна банкрута:
- Автозаправна станція, загальною площею 237,7 кв.м.
- Земельна ділянка площею 6755 кв.м.
- Автомобільна заправочна станція (АЗС), площею 58,5 кв.м.
- Автозаправочний комплекс В«АветраВ» , загальною площею 120,1 кв.м.
- Земельна ділянка площею 0,2490 га.
- Автозаправний комплекс В«АветраВ» , загальною площею 324,3 кв.м.
- Земельна ділянка площею 0,9000 га.
- Автозаправна станція, загальною площею 120,5 кв.м.
Ухвалою суду від 04.08.2015 року судом зняті обтяження з вищезазначеного майна, крім земельної ділянки площею 6755 кв.м.
Накладені обтяження та арешти на майно банкрута є перешкодою (обмеженням) у здійсненні ліквідатором ліквідаційних заходів щодо банкрута, а саме, реалізації майна, одержання та накопичення коштів та послідуючим проведенням задоволення вимог кредиторів у порядку, визначеному Законом України В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» .
Отже, з моменту відкриття щодо боржника ліквідаційної процедури всі без винятку обтяження його активів підлягають скасуванню. Це пов'язано з тим, що у процедурі ліквідації задоволення вимог кредиторів відбувається за рахунок коштів, отриманих від здійсненої у встановленому порядку реалізації майна банкрута.
При цьому, зняття заборон та арештів із майна боржника у порядку статті 38 Закону України В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» є безумовним, і стосується будь-яких органів і посадових осіб.
З метою зняття арештів, накладених на майно банкрута, ліквідатором на адресу ПАТ В«ОСОБА_2 АвальВ» надіслано листи, проте відповіді на них не отримано, арешти не зняті (Т. 5, а. с. 81).
Згідно ч. 8 ст. 16 Закону України В«Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяженьВ» , державна реєстрація обтяжень проводиться на підставі заяви органу або посадової особи, якими встановлено обтяження, особи, в інтересах якої встановлено обтяження, уповноваженої ними особи.
Відповідно до ст. 43 Закону України В«Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяженьВ» , відомості про припинення обтяження реєструються держателем або реєстратором Державного реєстру на підставі рішення суду або заяви обтяжувача, в якій зазначаються реєстраційний номер запису, найменування боржника, ідентифікаційний код боржника в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України чи індивідуальний ідентифікаційний номер боржника в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та інформація про припинення обтяження.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 4-5 ГПК України господарські суди не вправі діяти поза межами наданих їм повноважень, зокрема, шляхом подання заяв до відповідних державних органів, а тільки шляхом прийняття судових рішень (ухвал).
Відповідно до статті 8 Конституції України - Конституція України має найвищу юридичну силу. Статтею 124 Конституції України передбачено поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають в державі. Судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Таким чином, всі арешти та інші обмеження щодо користування майном банкрута підлягають скасуванню, що з урахуванням зазначених вище обставин справи, є безумовною підставою для задоволення даного клопотання.
Інформація про арешти, заборони та обтяження на майно ТзОВ В«АветраВ» міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (Т. 5, а. с. 81-119).
Щодо заперечень банку, суд зазначає, що ліквідатор банкрута не просить суд припинити іпотеку чи зобов'язати компетентний орган провести державну реєстрацію припинення іпотеки, проте скасувати обтяження, яке виникло на підставі договорів іпотеки.
Відтак, посилання банку на ЗУ В«Про іпотекуВ» є безпідставним.
Незважаючи на зняття арешту з заставного майна, інтереси іпотекодержателя в даному випадку не порушено, оскільки його вимоги задовольняються переважено перед іншими кредиторами за рахунок даного майна під час здійснення ліквідаційної процедури.
За загальним правилом зняття заборон та обтяжень із майна банкрута в порядку ст.23 Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є безумовним, стосується будь-яких органів і посадових осіб та нотаріусів, не потребує подальшого винесення окремих судових рішень, а покладення обов'язку на державного реєстратора щодо вчинення певних дій є похідним від основної частини рішення про звільнення з-під заборон, арештів та іпотек всього нерухомого та рухомого майна банкрута і може розглядатись в межах справи про банкрутство.
Статтею 115 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що рішення, ухвала, постанова господарського суду підлягають обов'язковому виконанню підприємствами, установами, посадовими особами.
Відповідно до ст.ст. 4, 45 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.
Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п. 12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України В«Про судове рішенняВ» від 23.03.2012 року №6 ухвали господарських судів набирають законної сили в день їх винесення, якщо інше не передбачено законом.
Керуючись ст. ст. 38, 41, 42 Закону України В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» ст.ст. 4, 4 5 , 86, 115 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ухвалив:
1. Заяву ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю «Аветра» задоволити.
2. Скасувати арешт, заборону та обтяження застосовані щодо земельної ділянки площею 6755 кв.м, яка знаходиться за адресою: Волинська область, Горохівський район, с. Скобелка, вул. Луцька,2, яка належить банкрута ТОВ «Аветра», а саме:
1. Номер запису про іпотеку - 8656832. Дата, час державної реєстрації - 29.08.2007р., 19:11:34 Підстава внесення запису - Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 19181879 від 09.02.2015р. 10:50:11, ОСОБА_4, Реєстраційна служба Горохівського районного управління юстиції Волинської області. Іпотекодавець - ТОВ «Аветра», код ЄДРПОУ:30733174. Іпотекодержатель - ПАТ «ОСОБА_5 Аваль» код ЄДРПОУ: 20128765.
2. Номер запису про обтяжання: 8654886. Дата, час державної реєстрації - 29.08.2007р., 19:20:56. Державний реєстратор - ОСОБА_4, Реєстраційна служба Горохівського районного управління юстиції Волинської області. Підстава виникнення обтяження - договір іпотеки, серія та номер: Р№1409, виданий 29.08.2007р., видавник: ОСОБА_6 Вид обтяження - заборона на нерухоме майно. Особа, майно якої обтяжується - ТОВ «Аветра», код ЄДРПОУ:30733174. Обтяжувач - ПАТ «ОСОБА_5 Аваль» код ЄДРПОУ: 20128765. Відомості про реєстрацію до 01.01.2013р. - Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна. Реєстраційний номер обтяження: 5568134, 29.08.2007 19:20:56, реєстратор: Горохівський районний нотаріальний округ
Зобов'язати Реєстраційну службу Горохівського районного управління юстиції (Волинської області 45700, Волинська обл., м. Горохів, вул. Фещака, 4) вилучити всі вище наведені обтяження, які внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.
3. Ухвала господарського суду набирає законної сили в день її винесення - 20.08.2015 року.
4. Ухвала дійсна для пред'явлення до органів ДВС до 21.08.2016 року.
Суддя М. С. Шум
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2015 |
Оприлюднено | 27.08.2015 |
Номер документу | 48820896 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні