Рішення
від 26.04.2010 по справі 11/217
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" квітня 2010 р. Справа № 11/217

За позовом Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальної компанії В«ЧернівціобленергоВ» м.Чернівці До приватного підприємця ОСОБА_1 м. Чернівці Про стягнення збитків в сумі 13452,57 грн. Суддя Гушилик С.М. За участю представників: Від позивача -ОСОБА_2 -в.о. начальник юр. відділу (від 01.02.2010р.) Від відповідача -ОСОБА_3 - представник В засіданні приймали участь СУТЬ СПОРУ : Ухвалою суду від 27.09.2007 року порушено провадження у справі ВАТ «ЕК «Чернівціобленерго»м.Чернівці звернулося з позовом до приватного підприємства «Мобілочка» м.Чернівці про стягнення збитків завданих, внаслідок порушення Правил користування електричною енергією в сумі 13452,57 грн., яке полягало в бездоговірному використанні електричної енергії. На підставі цього порушення складено акт від 21.09.2006р. № 6-306 та винесено протокол комісії від 29.09.2006р. про нарахування вказаної суми.

Ухвалою суду від 10.10.2007 року було замінено неналежного відповідача ПП В«МобілочкаВ» на належного - приватного підприємця ОСОБА_1 м. Чернівці.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідно до п . 6.40 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.08.1996р., у разі виявлення уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці оформляється двосторонній акт порушень за встановленою формою. 21.09.2006 року працівниками позивача, при проведені перевірки додержання вимог Договору та Правил відповідачем, виявлено порушення та складено акт № 6-306 від 21.09.2006р. На підставі складеного акту визначено суму недонарахованої електроенергії та завданих збитків і виписано рахунок на суму 13452,57 грн. На момент звернення позивача з позовом відповідач по вказаному рахунку кошти не сплатив.

Ухвалою суду від 25.09.2008 року провадження у справі було зупинено до вирішення по суті справи № 4/323 про визнання неправомірними дій по визначенню обсягу та вартості не облікованої електричної енергії.

Ухвалою суду від 09.03.2010 року провадження у справі поновлено так як обставини, що зумовили зупинення провадження у справі, усунуто та призначено судовий розгляд справи на 24.03.2010 року.

Ухвалами суду розгляд справи неодноразово було відкладено.

Відповідач вимоги позивача не визнає, посилаючись при цьому на те, що нарахування було здійснено:

- на підставі акту, який був складений виключно представниками Позивача та без дотримання передбаченої пунктом 6.41 Правил процедури трьох підписів в разі відмови споживача від підпису акту;

- було порушено його право бути присутнім на засіданні комісії по розгляду актів про порушення правил користування електроенергією;

- засідання комісії було проведено не в призначений в акті день, а на два дня пізніше, без належного повідомлення споживача, якого зобов'язані повідомити, згідно пункту 6.42 Правил, не пізніше ніж за 5 днів до проведення такого засідання;

- акт № 6-306 від 21.09.2006 року підприємець ОСОБА_1 ніколи не підписувала.

В судовому засіданні 26.04.2010 року представник позивача підтримав свої вимоги в повному обсязі. Відповідач в свою чергу заперечив проти позовних вимог.

Заслухавши представників сторін, розглянувши подані документи, з'ясувавши обставини справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд -

ВСТАНОВИВ:

17 січня 2001 року між ВАТ ЕК «Чернівціобленерго»та П.П. ОСОБА_1 укладено договір на постачання електричної енергії № 2476/1, згідно якого позивач взяв на себе зобов'язання постачати електричну енергію, а відповідач оплачує вартість використаної електричної енергії. Під час виконання умов договору сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Пунктом 16 Договору передбачено, що договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення строку не буде заявлено однією з сторін про відмову від цього Договору або його перегляд. 11.10.2006 року між тими ж сторонами було укладено новий договір № 2476/1.

21 вересня 2006 року працівниками Чернівецького РЕМ проведена перевірка електроустановок магазину відповідача щодо додержання вимог законодавства про електроенергетику, про що складено акт № 6-306.

За результатами перевірки виявлено порушення п.1.3 «Правил користування електричною енергією»(«постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки та постачальником ел. енергії за регульованим тарифом…»), яке полягало в бездоговірному використанні електроенергії.

Згідно протоколу засідання комісії ВАТ В«ЕК В«ЧернівціобленергоВ» Чернівецького РЕМ по розгляду актів про порушення В«Правил користування електричною енергієюВ» від 29.09.2006 року відповідачу нараховано вартість недоврахованої електроенергії у сумі 13452,57 грн.

Згідно пункту 6.41 «Правил користування електричною енергією»затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 р. N 28 ( далі ПКЕЕ ) передбачено, що У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно статті 614 цього ж кодексу, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику»передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 6.40. ПКЕЕ визначено, що у разі виявлення у споживача пошкоджень або зриву пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного огляду засобу обліку представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.

Пунктом 6.42. ПКЕЕ визначено, що на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків та виписуються споживачу додаткові розрахункові документи для сплати відповідно до законодавства України. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Згідно абзацу 3 цього пункту - споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж: за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності через 10 робочих днів після вручення протоколу споживачу.

В акті від 21.09.2006 року № 6-306, на підставі якого було прийнято рішення про донарахування, вказана дата комісії 27.09.2006 року, але не вказано час в який повинно бути проведена вищевказана процедура. Рішення комісії про перерахунок прийняте позивачем не в призначений в акті день (27.09.2006р.), а 29.09.2006 року, тобто відповідач був позбавлений права бути присутнім на засіданні комісії. Докази направлення відповідачу рішення комісії в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до абзацу другого пункту 6.43 Правил споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку. Однак, позивачем не надано доказів направлення або вручення відповідачу рахунку на суму 13452,57 грн.

Згідно протоколу від 29.09.2006 року нарахування здійснено за бездоговірне споживання електричної енергії.

Разом з тим, договір між сторонами був укладений і на момент перевірки був діючим, про що жодна із сторін не заперечує. Крім того в Правилах відсутнє таке поняття як бездоговірне споживання електричної енергії.

За таких обставин доводи позивача спростовуються матеріалами справи та не беруться до уваги судом з підстав, наведених вище.

Враховуючи, що в порушення вимог статті 33 Господарського процесуального кодексу України, позивач не довів наявність у нього збитків, заподіяних відповідачем, суд дійшов висновку у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись статтями 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для оскарження, а у разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.

Суддя ОСОБА_4

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення26.04.2010
Оприлюднено31.08.2015
Номер документу48951127
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/217

Ухвала від 23.07.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Власова С.Г.

Рішення від 26.04.2010

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гушилик Світлана Миколаївна

Ухвала від 14.05.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Шпакович О.Ф.

Ухвала від 18.04.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Шпакович О.Ф.

Ухвала від 18.04.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Шпакович О.Ф.

Ухвала від 13.09.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Соболєва С.М.

Рішення від 16.02.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Мальована Л. Я.

Рішення від 16.02.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Мальована Л. Я.

Ухвала від 26.01.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Мальована Л. Я.

Ухвала від 30.12.2010

Господарське

Господарський суд Київської області

Мальована Л. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні