cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26.08.15р. Справа № 904/5675/15 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Формувальні смоли України", м. Горлівка Донецької області
про стягнення 106 033,31 грн.
Суддя Мілєва І.В.
Представники:
від позивача: Суппіс О. С., довіреність б/н від 18.03.2015р.
від відповідача: Володько О.О., довіреність № 24-5-03 від 26.12.2014р.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Формувальні смоли України" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод" про стягнення 106 033,31 грн., з яких: 55 300,00 грн. - основний борг, 44 098,83 грн. - інфляційні втрати, 4 075,53 грн. - пеня, 2 558,95 грн. - 3% річних.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки № 511130058 від 27.12.2012р., в частині повної та своєчасної оплати отриманого товару.
Ухвалою суду від 02.07.2015р. порушено провадження по справі та призначено судове засідання на 27.07.2015р.
27.07.2015р. розгляд справи відкладено на 26.08.2015р.
26.08.2015р. відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, просив та застосувати спеціальний строк позовної давності до позовних вимог в частині стягнення пені тривалістю в один рік, в задоволенні позовних вимог відмовити в частині стягнення 4075,53грн. пені, 2430,41грн. інфляційних втрат та 249,99- 3% річних.
У судове засідання з'явились представники позивача та відповідача.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод" є правонаступником Відкритого акціонерного товариства "Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод".
27.12.2012 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Формувальні смоли України" (постачальник) та Відкритим акціонерним товариством "Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод" (покупець) було укладено договір поставки № 511130058 (далі - договір).
Відповідно до п.1.1. договору постачальник зобов'язався поставити, а покупець прийняти і сплатити продукцію матеріально-технічного призначення, що надалі іменується Товар. Найменування, асортимент, номенклатура, сортамент, кількість, ціна, умови і терміни постачання товару вказані в специфікаціях, оформлених у вигляді додатків до цього договору, що є невід'ємною його часткою.
Ціна товару, що поставляється за цим договором, визначається в гривнях і вказана в специфікаціях до цього договору. Ціна товару не включає ПДВ, порядок нарахування якого встановлений Податковим Кодексом України (п. 2.1. договору).
Ціна товару визначена з урахуванням умов постачання (згідно Інкотермс 2000), передбачених відповідною специфікацією до цього договору (п. 2.2. договору).
Ціна товару, вказана в додатках до цього договору, є фіксованою і не підлягає збільшенню (п. 2.3. договору).
Сума договору складається з сум специфікацій, що є невід'ємною часткою договору (п. 2.4. договору).
Товар поставляється партіями в терміни, узгоджені сторонами в специфікаціях (п. 3.2. договору).
Дата постачання і дата переходу права власності вказані в специфікаціях до цього договору (п. 3.7. договору).
Розрахунки за цим договором проводяться покупцем шляхом перерахування грошових коштів у розмірі вартості партії товару на рахунок постачальника в порядку і терміни, вказані в специфікаціях до договору. При оплаті з відстроченням платежу розрахунки проводяться покупцем за фактично прийняту вагу (прийняту кількість) (п. 4.1. договору).
При проведенні розрахунків за цим договором, сторони зобов'язалися при заповненні платіжних документів вказувати номер і дату договору, по якому здійснюється платіж (п. 4.2. договору).
В разі невиконання, або неналежного виконання своїх зобов'язань за цим договором, винна сторона несе відповідальність відповідно до чинного законодавства України з відшкодуванням добросовісній стороні фактично заподіяного збитку (п. 7.1. договору).
Цей договір набирає чинності з моменту фактичного підписання його повноважними представниками сторін і діє до 31.12.13 р., а в частині не виконаних зобов'язань по договору - до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов'язань (п. 10.1. договору).
15.10.2013р. сторонами підписана специфікація № 5 (а.с.12) на постачання позивачем товару, а саме: смоли КФ-65С у кількості 1,75 т., також у вищевказаній специфікації сторони узгодили умови оплати товару, а саме: « 100% факт постачання 10 календарних днів».
Позивач на виконання умов договору та специфікації № 5 поставив на адресу відповідача товар, а саме: смолуКФ-65С у кількості 1,75 т. на загальну суму 55 300,00 грн., що підтверджується підписаними сторонами та скріпленими їх печатками:
- видатковою накладною № 280 від 27.11.2013р. (на суму 55 300,00 грн.) (а.с. 13), що підписана сторонами та скріплена їх печатками.
- товаро-транспортною накладною № 2711-280 від 27.11.2013р. (а.с15), що також підписана сторонами та скріплена їх печатками.
Позивач виставив відповідачу рахунок № 270 від 27.11.2013р. на суму 55 300,00 грн. (а.с. 14)
Позивач зазначає, що відповідач не оплатив поставлений позивачем товар у сумі 55 300,00 грн., що й стало причиною звернення до суду.
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України).
За договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 265 Господарського кодексу України).
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (п. 1 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 Цивільного кодексу України).
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).
Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 Цивільного кодексу України).
Доказів оплати поставленого товару в сумі 55 300,00 грн. відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.
Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення основного боргу у розмірі 55 300,00 грн. є правомірними та підлягають задоволенню.
Позивач розрахував та просить стягнути з відповідача пеню в розмірі 4 075,53 грн.
Відповідно до ч.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно з ч.ч.4, 6 ст.231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Оскільки законом, у даному випадку, не передбачено розмір штрафних санкцій, то застосовуються санкції, передбачені договором.
Відповідно до п. п. 7.5 договору в разі несвоєчасного здійснення розрахунків за цим договором, покупець виплачує постачальнику пеню в розмірі не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується пеня, від несплаченої суми за кожен день прострочення.
Як вбачається з наведеного пункту договору сторони не встановили конкретний розмір пені, а лише обмежили її розмір подвійною обліковою ставкою Національного банку України (не більше подвійної облікової ставки Національного банку України).
Оскільки сторони не узгодили в договорі конкретний розмір пені, то нарахування пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України є неправомірним.
26.08.2015р. відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, просив та застосувати спеціальний строк позовної давності до позовних вимог в частині стягнення пені тривалістю в один рік, в задоволенні позовних вимог відмовити в частині стягнення 4075,53грн. пені.
Відповідно до абз.1,2 п.2.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013р. №10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішення господарських спорів" за змістом частини першої статті 261 ЦК України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи. Отже, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.
Суд вважає, що право чи інтерес позивача (щодо стягення пені) не порушені і відмовляє в позові в частині стягенння пені з підстав його необґрунтованості.
Позивач нарахував та просить стягнути (згідно розрахунку а.с.8): 3% річних за період з 08.12.2013р. по 18.03.2015р. в сумі 2 558,95 грн.; інфляційні втрати в сумі 44 098,83 грн. за період з грудня 2013р. (08.12.2013р.) по червень 2015р. (23.06.2015р.)
У відповідності зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.
Судом проведено перерахунок та встановлено, що за вказані позивачем періоди до стягнення належать 2118,07 грн.- 3% річних , 42 359,80грн. - інфляційні втрати.
З огляду на викладене, позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню на загальну суму 99 777,87грн., з яких: 55 300,00 грн. - основний борг, 2118,07 грн.- 3% річних , 42 359,80грн. - інфляційні втрати.
За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 2 відсотків ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат(п.2.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір"). Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" мінімальна заробітна плата з 1 січня 2015 року становить 1 218 грн. При зверненні з позовом до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 2120,68 грн. згідно з квитанцією №0.0.403186379.1 від 26.06.2015р. замість 2120,67 грн. Таким чином, при зверненні з позовом до суду позивач надмірно сплатив судовий збір в розмірі 0,01 грн. (2120,68 грн. - 2120,67 грн.). Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. За викладеного, з державного бюджету України підлягає поверненню позивачу надмірно сплачений судовий збір в розмірі 0,01 грн.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог: на позивача - 125,12грн. (5,9%), на відповідача - 1995,55грн. (94,1%).
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.1, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод" (49081, м. Дніпропетровськ, вул. Столєтова, буд. 21, ідентифікаційний код 05393116) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Формувальні смоли України" (84601, Донецька область, м. Горлівка, вул. Академіка Павлова, буд. 14 кв. 28, ідентифікаційний код 32482516) 99 777,87грн ., з яких: 55 300,00 грн. - основний борг, 2118,07 грн.- 3% річних , 42 359,80грн. - інфляційні втрати, про що видати наказ.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод" (49081, м. Дніпропетровськ, вул. Столєтова, буд. 21, ідентифікаційний код 05393116) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Формувальні смоли України" (84601, Донецька область, м. Горлівка, вул. Академіка Павлова, буд. 14 кв. 28, ідентифікаційний код 32482516) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1995,55грн., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Формувальні смоли України" (84601, Донецька область, м.Горлівка, вул. Академіка Павлова, буд. 14 кв. 28, ідентифікаційний код 32482516) із державного бюджету України судовий збір розмірі 0,01 грн., перерахований згідно з квитанцією №0.0.403186379.1 від 26.06.2015р., яка знаходиться в матеріалах справи.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його оголошення, а у разі якщо в судовому засідання було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення -з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 28.08.2015
Суддя І.В. Мілєва
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2015 |
Оприлюднено | 03.09.2015 |
Номер документу | 49335918 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мілєва Ірина Вікторівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мілєва Ірина Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні