Постанова
від 27.08.2015 по справі 904/4898/13
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.08.2015 року Справа № 904/4898/13

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :

головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)

суддів: Кузнецова В.О. , Пархоменко Н.В.

при секретарі судового засідання: Сусла Я.Б.

за участі представників сторін:

від скаржника: Чикильдін О.М., представник, довіреність № 2-Г від 21.06.13р.;

від прокурора: Фролова В.О., посвідчення № 031600 від 26.01.15 року.

представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання позивач повідомлений належним чином

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Кініки"

на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 13.07.2015р. у справі № 904/4898/13

за позовом Прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кініки", м. Підгородне

про внесення змін до договору земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2013р. прокурор Індустріального району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Кініки" про внесення змін до п. 4.1. договору оренди земельної ділянки від 07.02.2005р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кініки", посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. за № 923, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 040510400191, виклавши його в такій редакції:

"4.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 165 505,32 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється, обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом".

Позовні вимоги були мотивовані зміною мінімального розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні та зміною розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, недосягненням сторонами договору згоди з питання внесення змін до договору щодо його істотних умов, а саме: розміру річної орендної плати за землю, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди у судовому порядку.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 13.07.2015р. у справі № 904/4898/13 (суддя Мартинюк С.В.) позов задоволено; внесені зміни до п. 4.1. договору оренди земельної ділянки від 07.02.2005р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кініки", посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. за № 923, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 040510400191, виклавши його в такій редакції:

"4.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 165 505,32 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється, обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом".

Не погодившись із зазначеним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Кініки" подало апеляційну скаргу, в якій просить апеляційний господарський суд скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 13.07.2015р. у справі № 904/4898/13 та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що рішення суду прийнято без врахування невірного застосування позивачем коефіцієнту функціонального використання спірної земельної ділянки, що призвело до невірного визначення річного розміру орендної плати за землю.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.08.2015 року у складі колегії суддів: головуючий суддя Чередко А.Є., судді Коваль Л.А., Пархоменко Н.В. апеляційну скаргу прийнято до провадження, розгляд скарги призначено у судовому засіданні на 27.08.2015 року.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 26.08.2015 року, на підставі розпорядження в.о. голови апеляційного суду від 26.08.2015р. про склад колегії суддів, у зв'язку з відпусткою судді Коваль Л.А., апеляційну скаргу прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя - Чередко А.Є., судді Кузнецов В.О., Пархоменко Н.В.

У судовому засіданні по справі представник скаржника доводи апеляційної скарги підтримав у повному обсягу.

Представник прокурора надав у судовому засіданні усні пояснення на апеляційну скаргу, за якими проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає оскаржуване рішення законним та обгрунтованим, прийнятим у відповідності до фактичних обставин справи та з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а апеляційну скаргу скаржника безпідставною.

Позивач наданим йому правом участі у судовому засіданні не скористався та не забезпечив явку в судове засідання свого повноважного представника, хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується відповідними матеріалами справи.

Беручи до уваги, що неявка представника позивача не перешкоджає перегляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу по суті у відсутності представника позивача сторін, за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та повноту з'ясування і доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ним рішення, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників скаржника та прокурора, судова колегія дійшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 07.02.2005р. Дніпропетровська міська рада (Орендодавець) та товариство з обмеженою відповідальністю "Кініки" (Орендар) на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 08.12.2004р. № 405/22 уклали договір оренди землі (далі - Договір), за умовами якого (п. 1.1.) орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, що знаходиться за адресою: вул. Байкальська, 6-Б і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:04:041:0029.

В дату укладення договору, тобто 07.02.2005р., договір посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. та зареєстрований в реєстрі за № 923.

02.03.2005р. договір зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №040510400191.

Відповідно до п. 2.1. договору, в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,2925га.

Договір укладено на п'ятнадцять років (п. 3.1. договору).

Згідно з п.2.3 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 2 109 959,28грн.

Відповідно до п. 4.1. договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі, у розмірі 1% відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.

Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках передбачених законодавством України (п.4.2. договору).

З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України.

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно з пунктом 288.4., підпунктами 288.5.1., 288.5.2. пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України, в редакції на час пред'явлення позову, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010р. № 2756-VI, який набрав чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України, до частини другої ст. 21 Закону України "Про оренду землі" внесені зміни, в силу яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Приписами ст. 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. У разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за користування земельними ділянками, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку (п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" з подальшими змінами).

Рішенням Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. № 216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства" вирішено, що до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.

Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України, зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ч. 2 статті 651 ЦК України, договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами спірного договору передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору.

Листом від 18.02.2011 року № 7/22-185 "Про приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог законодавства" міський голова звернувся до відповідача, як орендаря земельної ділянки комунальної власності у м. Дніпропетровську, з пропозицією привести договір оренди землі, укладений з відповідачем у відповідність до вимог Податкового кодексу України та Рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8. Пропозиція міського голови була також опублікована в офіційному виданні Дніпропетровської міської ради (газета "Наше Місто від 22.02.2011р. № 26 (3306) (а.с.21) в офіційному повідомленні. Відповідно до повідомлення Відповідачу необхідно було у двотижневий строк, з моменту опублікування повідомлення (до 08.03.2011р.) звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради для приведення договору оренди до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати, шляхом укладання додаткового договору.

Надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов Договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору. Відсутність такої згоди відповідача судом встановлена.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 26.02.2013р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Байкальська, 6-Б, становить 5 516 843,90грн.

Згідно з підпунктом 271.1.1. пункту 271.1. статті 271 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом, є базою оподаткування податком за землю.

У відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки встановлюється ставка податку за землю, з урахуванням кратності якого визначається мінімальний та максимальний розмір орендної плати.

Оскільки розмір орендної плати за землю визначається з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, нормативна грошова оцінка переданої в оренду спірної земельної ділянки змінилась, підлягають перегляду і відповідні умови договору.

Отже, розмір річної орендної плати за спірним пунктом Договору визначений позивачем з урахуванням чинного законодавства, рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. № 216/8, рішення Дніпропетровської міської ради №7/22-185 від 18.02.2011 року та розрахований виходячи з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки - 5 516 843,90 грн., підтвердженої виданим Управлінням Держземагенства у Дніпропетровському районі витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку цієї земельної ділянки від 26.02.2013р. та складає 165 505,32грн.

За наведених обставин та оскільки розмір орендної плати за землю визначається з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а нормативна грошова оцінка переданої в оренду спірної земельної ділянки змінилась, місцевий господарський суд дійшов до вірного висновку про достатність правових підстав для внесення змін до п. 4.1. Договору та задоволення позовних вимог прокурора.

При цьому апеляційний суд враховує, що застосований позивачем порядок визначення розміру орендної плати та умови п. 4.1. Договору не суперечать чинним, на час прийняття рішення, нормам Податкового кодексу України, зокрема підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271, підпунктам 288.5.1, 288.5.2 статті 288, частині 1 пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України.

Відхиляються апеляційним судом і доводи скаржника щодо невірного застосування позивачем коефіцієнту функціонального використання спірної земельної ділянки, оскільки цільове використання земельної ділянки встановлено п. 1.2. Договору, умови якого не змінювалися.

Отже, при розрахунку орендної плати використовувався чинний коефіцієнт функціонального використання спірної земельної ділянки.

До того-ж, як вбачається з матеріалів справи, відповідач звертався до адміністративного суду з позовом до Управління Держземагентства у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій в частині застосування коефіцієнту функціонального використання Кф=2,5 для земель комерційного використання при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, скасування такої нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зобов'язання Управління Держземагентства у Дніпропетровській області здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки з урахування коефіцієнту Кф=1,2 (землі промисловості), але постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 804/10644/13-а від 02.12.13р. в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Кініки" до Управління Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, третя особа: Дніпропетровська міська рада про визнання протиправними дій, скасування нормативної грошової оцінки та зобов'язання вчинити певні дії було відмовлено. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.10.14р. постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 804/10644/13-а від 02.12.13р. залишено без змін

Враховуючи усе вищевикладене, колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги є необґрунтованими, оскаржуване рішення господарського суду відповідає чинному законодавству, отже підстави передбачені ст. 104 ГПК України для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення господарського суду Дніпропетровської області від 13.07.2015р. у справі № 904/4898/13 - відсутні.

Згідно ст. 49 ГПК України, витрати по оплаті судового збору за подання апеляційної скарги слід віднести на скаржника.

З підстав наведеного та керуючись ст.ст. 49, 99, 101-106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Кініки" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 13.07.2015р. у справі № 904/4898/13 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 13.07.2015р. у справі № 904/4898/13 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя А.Є. Чередко

Суддя В.О. Кузнецов

Суддя Н.В. Пархоменко

Повний текст постанови виготовлено та підписано 31.08.2015 року.

СудДніпропетровський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення27.08.2015
Оприлюднено04.09.2015
Номер документу49427376
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/4898/13

Постанова від 27.08.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чередко Антон Євгенович

Ухвала від 06.08.2015

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Чередко Антон Євгенович

Рішення від 13.07.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 22.06.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 08.06.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 14.08.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 09.07.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 25.06.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні