Рішення
від 01.09.2015 по справі 920/754/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

01.09.2015 Справа № 920/754/15 за позовом: Публічного акціонерного товариства «Публічного акціонерного

товариства Комерційного банку «ПриватБанк»,

м. Дніпропетровськ

до відповідача: Товаритсва з обмеженою відповідальністю "Виробничо-

торгівельна компанія «Інфополіпром» в особі ліквідаційної комісії,

смт. Краснопілля, Сумська область

про зобов'язання вчинити дії, -

представники сторін:

від позивача: Бондаренко Л.А., довіреність № 1951-К-О від 25.06.2014

від відповідача : не з'явився

за участю секретаря судового засідання Г.В. Завалій

Ухвалою господарського суду Сумської області від 18.05.2015 року у справі № 920/754/15 відмовлено Публічному акціонерному товариству Комерційному банку "ПриватБанк" у прийнятті позовної заяви до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Інфополіпром" в особі ліквідаційної комісії про зобов'язання вчинити дії.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 02.07. 2015 року у справі № 920/754/15 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Комерційного банку "ПриватБанк" задоволено. Ухвалу господарського суду Сумської області від 18.05.2015 року у справі № 920/754/15 скасовано. Справу № 920/754/15 передано на розгляд до господарського суду Сумської області.

Протоколом повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями головуючим суддею призначено Зражевського Юрія Олексійовича.

Суть спору: позивач у позовній заяві просить суд зобов'язати відповідача визнати вимоги позивача щодо стягнення заборгованості за договором б/н від 15.04.2013, яка утворилась станом на 31.03.2015 у розмірі 8 277 грн. 15 коп., з яких 5 199 грн. 19 коп. - заборгованість по кредиту, 1 706 грн. 48 коп. - заборгованість за відсотками, 374 грн. 32 коп. - комісія, 997 грн. 16 коп. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язання та включити ці вимоги до проміжного ліквідаційного балансу.

Представник позивача у судовому засіданні підтримував заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву до суду не подав.

Ухвала господарського суду від 22.07.2015 про порушення провадження у справі надіслана відповідачу за адресою, яка є відповідною адресі зазначеній у витязі з офіційного сайту Міністерства юстиції України з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: вул. Леніна, буд. 26 Б, кв.4, смт. Краснопілля, Сумська область, 42400, повернута до господарського суду з відміткою «за зазначеною адресою не проживає».

Усі поштові відправлення Харківського апеляційного господарського суду для відповідача також надсилались по зазначеній адресі.

До повноважень господарських судів не відноситься з'ясування фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що явка сторін у судове засідання не визнавалась обов'язковою, господарський суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

11.04.2013 відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельна компанія «Інфополіпром» підписано Заяву про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг, Тарифів банку, що розміщені на сайті банку www.pb.ua , і які разом із заявою складають договір банківського обслуговування.

Відповідно до абз. 1 та 4 ч.1 ст. 179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству, а також договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коди ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміни його змісту.

Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ст. 634 ЦК України)

Відповідно до ч. 2 ст. 639 ЦК України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалась.

Відповідно до п. 3.18.1.1. Умов кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Техніко-економічне обґрунтування кредиту - фінансування поточної діяльності. Про розмір Ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших). Банк здійснює обслуговування Ліміту Клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку Клієнта, при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.

Пунктом 3.18.1.6. Умов передбачено, що ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг. у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угод. Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта.

Як зазначає позивач у позові, Банк повністю виконав взяті на себе зобов'язання шляхом встановлення кредитного ліміту на поточний рахунок відповідача № 26003052315112 в сумі 9872,70 грн., що підтверджується заявою відповідача, довідкою про розміри встановлених кредитних лімітів та випискою про рух коштів по рахунках відповідача.

Відповідно до п. 3.18.4.1. Умов за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка).

Пунктом 3.18.4.1.1. Умов сторони погодили, що за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (далі - «період, в який дебетове сальдо підлягає обнулення»), розрахунок відсотків здійснюється за процентною ставкою у розмірі, 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

При не обнулені дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулення, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулення, Клієнт сплачує Банку за користування кредитом відсотки в розмірі 24 (двадцять чотири) % річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулення ( п. 3.18.4.1.2 Умов).

Відповідно до п. 3.18.4.1.3. Умов у разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулення, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулення, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошового зобов'язання Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 48 (сорок вісім)% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

Частина 1 ст. 1048 ЦК України передбачає, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.

Крім того, пунктом 3.18.4.4 Умов визначено, що Клієнт сплачує Банку винагороду за використання Ліміту відповідно до п.п. 3.18.1.6, 3.18.2.3.2, 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг. Клієнт доручає Банку здійснювати списання винагороди зі своїх рахунків. Сплата винагороди здійснюється в гривні. У випадку, якщо кредит видається в іноземній валюті, винагорода сплачується в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату сплати.

Відповідно до п. 3.18.4.5. Умов Клієнт сплачує Банку винагороду за користування кредитом згідно з п. 3.18.4.4. Сплата винагороди здійснюється в гривні. У випадку, якщо кредит видається в іноземній валюті, винагорода сплачується в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату зазначеної в даному пункті строку. Нарахування здійснюється в дату сплати.

Як зазначає позивач у позові, відповідач свої зобов'язання щодо своєчасного та повного повернення сум кредиту, відсотків за користування ним та комісії не виконав, у зв'язку з чим за останнім станом на 31.03.2015р. утворилась заборгованість у сумі 7279 грн. 99 коп., яка складається з: 5 199 грн. 19 коп. - заборгованості по кредиту, 1 706 грн. 48 коп. - заборгованості по процентам за користування кредитом та заборгованості по комісії у розмірі 374грн. 34 коп.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.

У ст. 629 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є обов'язковим для виконання.

Крім того, згідно зі ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Стаття 611 ЦК України встановлює, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до п. 3.18.5.1. Умов при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.18.2.2.2, 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 3.18.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.18.2.2.5, 3.18.4.4, 3.18.4.5, 3.18.4.6 Клієнт сплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. Сплата пені здійснюється у гривні. У випадку якщо кредит надавався в іноземній валюті, пеня сплачується в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату сплати.

Відповідно до п. 3.18.5.4. Умов нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.18.0.5.1., 3.18.5.2., 3.18.5.3, здійснюється протягом З (Трьох) років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.

У відповідності до ст. 259 ЦК України пунктом 3.18.5.6. Умов сторони погодили, що терміни позовної давності щодо вимоги про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів встановлюються сторонами тривалістю 5 років.

Отже, у зв'язку неналежним виконання забов'язань по договору № б/н від 15.04.2013р. відповідачу нарахована пеня у розмірі 997 грн. 16 коп., яка передбачена умовами договору та не суперечить чинному законодавству.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що з 11.02.2015 Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Інфополіпром» перебуває в стані припинення.

Відповідно до ч. 6 ст. 105 ЦК України Кожна окрема вимога кредитора, зокрема,щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

09.04.2015 позивач надіслав відповідачу заяву №б/н від 09.04.2015 про визнання кредиторських вимог з оплати заборгованості за договором банківського обслуговування, яка виникла станом на 31.03.2015 у розмірі 8 277 грн. 15 коп., з яких: 5 199 грн. 19 коп. - заборгованість по кредиту, 1 706 грн. 48 коп. - заборгованість за відсотками, 374 грн. 32 коп. - комісія, 997 грн. 16 коп. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язання та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу.

Проте, згідно відомостей офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта», вказана заява повернута за зворотною адресою.

Відповідно до ч.8. ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результати їх розгляду.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на протиправне ухилення ліквідаційної комісії ТОВ «Виробничо-торгівельна компанія «Інфополіпром» від виконання обов'язків щодо визнання реально існуючої заборгованості перед ПАТ КБ «ПриватБанк» та включення вимог позивача до проміжного ліквідаційного балансу для їх подальшого задоволення за рахунок коштів та майна особи, яка ліквідується.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу у письмовій формі.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на вимоги вищезазначених правових норм, факт існуючої заборгованості відповідача по договору банківського обслуговування № б/н від 11.04.2013 та беручи до уваги те, що відповідач обґрунтованих заперечень проти позову не подав, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача визнати вимоги ПАТ КБ «ПриватБанк» щодо стягнення заборгованості за договором б/н від 15.04.2013, яка утворилась станом на 31.03.2015 у розмірі 8 277 грн. 15 коп., з яких: 5 199 грн. 19 коп. - заборгованість по кредиту, 1 706 грн. 48 коп. - заборгованість за відсотками, 374 грн. 32 коп. - комісія, 997 грн. 16 коп. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язання та включення цих вимог до проміжного ліквідаційного балансу є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Також згідно Закону України "Про судовий збір" та ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, позивачу за рахунок відповідача відшкодовуються витрати по сплаті судового збору в сумі 1 218 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельна компанія «Інфополіпром» в особі ліквідаційної комісії (42400, Сумська область, Краснопільський район, смт. Краснопілля, вул. Леніна, буд. 26 Б, кв. 4, код 36373440) визнати кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» (49094, м. Дніпропетровськ, вул.. Набережна Перемоги, 50, код 14360570) заборгованості за договором № б/н від 15.04.2013р., яка утворилась станом на 31.03.2015р. у розмірі 8 277 грн. 15 коп., з яких: 5 199 грн. 19 коп. - заборгованість по кредиту, 1 706 грн. 48 коп. - заборгованість за відсотками, 374 грн. 32 коп. - комісія, 997 грн. 16 коп. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язання та включити ці вимоги до проміжного ліквідаційного балансу.

3. Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгівельна компанія «Інфополіпром» в особі ліквідаційної комісії (42400, Сумська область, Краснопільський район, смт. Краснопілля, вул. Леніна, буд. 26 Б, кв. 4, код 36373440) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» (49094, м. Дніпропетровськ, вул.. Набережна Перемоги, 50, код 14360570) 1218 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складене 03.09.2015.

Суддя Ю.О. Зражевський

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення01.09.2015
Оприлюднено08.09.2015
Номер документу49529540
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —920/754/15

Рішення від 01.09.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Зражевський Юрій Олексійович

Ухвала від 22.07.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Зражевський Юрій Олексійович

Ухвала від 21.07.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Рунова Вікторія Вікторівна

Постанова від 02.07.2015

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Гетьман Р.А.

Ухвала від 22.06.2015

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Гетьман Р.А.

Ухвала від 18.05.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Рунова Вікторія Вікторівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні