Постанова
від 10.10.2006 по справі 41/319
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

41/319

      КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД       

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 10.10.2006                                                                                           № 41/319

 Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

 головуючого:                              Андрієнка  В.В.

 суддів:                                          Студенця  В.І.

                                        Малетича  М.М.

 при секретарі:                              

 За участю представників:

 від позивача -Легінь Р.О.,

 від відповідача -Соломченко В.П.

 розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України"

 на рішення Господарського суду м.Києва від 21.07.2006

 у справі № 41/319 (Пилипенко О.Є.)

 за позовом                               Відкрите акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго"

 до                                                   Національна акціонерна компанія "Енергетична компанія України"

             

                       

 про                                                  стягнення 37 258,60 грн.

 

ВСТАНОВИВ:

 Відкрите акціонерне товариство “Прикарпаттяобленерго” (далі – ВАТ “Прикарпаттяобленерго”) звернулось до господарського суду м. Києва з позовом до Національної акціонерної компанії “Енергетична компанія України” (далі – НАК “Енергетична компанія України”) про стягнення 37 258,60 грн.

          Рішенням господарського суду м. Києва від 21.07.2006 позов задоволено частково.

          Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, НАК “Енергетична компанія України” подала апеляційну скаргу, в якій просила його скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю.

          Апеляційна скарга мотивована тим, що висновки викладені в рішенні господарського суду м. Києва не відповідають обставинам справи, а також судом порушено норми матеріального та процесуального права.

          ВАТ “Прикарпаттяобленерго” проти доводів апеляційної скарги заперечувало і просило рішення господарського м. Києва залишити без змін, а апеляційну скаргу НАК “Енергетична компанія України” - без задоволення.

          Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно ст. 113 ЦК України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками.

Господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, командитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерного товариства.

Відповідно до ст. 152 ЦК України акціонерним є товариство, статутний капітал якого поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості.

Акціонерне товариство самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями усім своїм майном. Акціонери не відповідають за зобов'язаннями товариства і несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах вартості акцій, що їм належать.

          Статут ВАТ „Приткарпаттяобленерго” (нова редакція) затверджено загальними зборами акціонерів ВАТ  „Прикарпаттяобленерго” протокол № 4 від 15.03.2005 та 16.03.2006 здійснено державну реєстрацію.

          ВАТ „Прикарпаттяобленерго” є правонаступником Державної акціонерної енергопостачальної компанії „Прикарпаттяобленерго”, заснованої відповідно до наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 09.08.1995 № 145, шляхом перетворення Івано – Франківського підприємства електричних мереж у Державну акціонерну енергопостачальну компанію „Прикарпаттяобленерго” відповідно до Указу Президента України від 04.04.1995 „Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України ( п.1.1 Статуту ВАТ „Прикарпаттяобленерго”).

          Відповідно до п. 4.2 Статуту ВАТ „Прикарпаттяобленерго” акціонери мають право, зокрема, брати участь у загальних зборах акціонерів та голосувати з усіх питань порядку денного безпосередньо або через довірену особу за принципом одна проста акція – один голос ( п.4.2.1.), пропонувати і вимагати включення питань до порядку денного загальних зборів згідно з процедурою, встановленою чинним законодавством та внутрішніми нормативними документами АТ ( п.4.2.2.).

          НАК “Енергетична компанія України” утворена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 794 від 22.06.2004 “Про утворення національної акціонерної компанії “Енергетична компанія України” на виконання Указу Президента України від 22.01.2004 № 69 “Про заходи щодо підвищення ефективності управління електроенергетичним комплексом”.

          Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 794 від 22.06.2004 “Про утворення національної акціонерної компанії “Енергетична компанія України” НАК “Енергетична компанія України” є акціонером ВАТ “Прикарпаттяобленерго” і володіє 25,02 % акцій його статутного капіталу.

Відповідно до ст. 43 Закону України “Про господарські товариства” про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного фонду акціонерного товариства, то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації.

Загальні збори акціонерів проводяться на території України, як правило, за місцезнаходженням акціонерного товариства, за винятком випадків, коли на день проведення загальних зборів 100 відсотками акцій товариства володіють іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, а також міжнародні організації.

          Акціонери, які володіють у сукупності більш як 10 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових зборів у будь-який час і з будь-якого приводу. Якщо протягом 20 днів правління не виконало зазначеної вимоги, вони мають право самі скликати збори відповідно до вимог частини першої статті 43 цього Закону (ст. 45 Закону України “Про господарські товариства”).

          НАК “Енергетична компанія України” листом № 1899-07 від 25.06.2005 повідомило ВАТ “Прикарпаттяобленерго” і про намір провести позачергові загальні збори акціонерів ВАТ “Прикарпаттяобленерго” 12.10.2005 у м. Івано-Франківськ з наступним порядком денним:

1.          Звіт Правління ВАТ “Прикарпаттяобленерго” про результати фінансово-господарської діяльності Товариства за 2002-2004 роки та визначення основних напрямків його діяльності на 2005 рік;

2.          Звіт Спостережної ради Товариства про роботу за 2002-2004 роки ;

3.          Затвердження звіту ревізійної комісії Товариства за 2002-2004 роки;

4.          Затвердження фінансової звітності за 2004 рік;

5.          Розподіл прибутку (покриття збитків) Товариства за підсумками роботи у 2002-2004 роках та затвердження нормативів розподілу прибутку на 2005 рік;

6.          Затвердження фінансового плану Товариства на 2005 рік;

7.          Внесення змін та доповнень до Статуту Товариства;

8.          Внесення змін та доповнень до внутрішніх нормативних документів Товариства;

9.          Відкликання та обрання членів Наглядової (Спостережної) ради Товариства;

10.          Відкликання та обрання членів Ревізійної комісії Товариства;

11.          Відкликання та утворення виконавчого органу Товариства;

12.          Відкликання та обрання Голови та членів Правління ВАТ.

          ВАТ “Прикарпаттяобленерго” листом № 036/3987 від 22.07.2005 повідомило, що на вимогу НАК “Енергетична компанія України”, згідно ст. 45 Закону України „Про господарські товариства”, Рішенням правління (протокол засідання правління № 22 від 20.07.2005) на 12.10.2005 призначені позачергові загальні збори акціонерів ВАТ “Прикарпаттяобленерго” з порядком денним, запропонованим НАК “Енергетична компанія України”. Збори відбудуться в 11:00 за адресою: м. Івано–Франківськ, вул. Незалежності, 46 ( в приміщенні будинку облдержадміністрації). Реєстрація учасників зборів буде проводитися 12.10.2005 з 09:00 до 10:30 за адресою проведення зборів акціонерів.

Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів (ст. 41 Закону України “Про господарські товариства”).

Відповідно до протоколу від 12.10.2005 засідання Мандатної комісії загальних зборів акціонерів ВАТ “Прикарпаттяобленерго” які призначені до проведення на 12.10.2005 за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 46, з початком об 11:00 зареєстровано 35,98% від загальної кількості голосів акціонерів, а, отже, згідно ст. 41 Закону України “Про господарські товариства” загальні збори акціонерів визнані не правомочними.

Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством ( ч. 1 ст. 19 Конституції України).

          Згідно ст. 88 ГК України учасники господарського товариства мають право, зокрема, брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами;

          Також ст. 10 Закону України “Про господарські товариства” передбачено право учасників товариства, зокрема, брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та класу акцій, власниками яких вони є ( ст. 41 Закону України „Про господарські товариства).

          Пунктом 4.2.1 Статуту ВАТ “Прикарпаттяобленерго” передбачено, що акціонери мають право брати участь у загальних зборах акціонерів та голосувати з усіх питань порядку денного безпосередньо або через довірену особу за принципом одна проста акція – один голос.

          Отже, виходячи із змісту зазначених норм, участь у загальних зборах акціонерів та голосування на них є правом, а не обов'язком акціонера.

          Також в Узагальнені судової практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням Закону України „Про господарські товариства” у частині регулювання діяльності акціонерних товариств Судової палати у господарських спорах Верховного  Суду України, з якими постановою № 15  від 03.03.2004 погодилась Президія Верховного Суду України зазначено, що участь у загальних зборах та голосування на них є правом, а не обов'язком акціонера.

          Враховуючи те, що НАК “Енергетична компанія України” як акціонер ВАТ “Прикарпаттяобленерго” має право вимагати скликання позачергових зборів акціонерів (ст. 45 Закону України „Про господарські товариства”), а також має право, а не зобов'язана брати участь у загальних зборах акціонерів та голосувати з усіх питань порядку денного безпосередньо або через довірену особу (ст. 88 ГК України, ст. 10 Закону України „Про господарські товариства”), то колегія суддів вважає, що суд першої інстанції необґрунтовано прийшов до висновку, що ініціювавши позачергові загальні збори акціонерів ВАТ „Прикарпаттяобленерго” призначені на 12.10.2005 та не взявши в них участь НАК “Енергетична компанія України” порушила вимоги ст.ст. 13, 319 ЦК України  щодо недопущення порушення своїми діями прав інших акціонерів, оскільки за його відсутності як акціонера, який володіє більше 10% акцій статутного капіталу товариства ( 25,02%) загальні збори не відбулися, а також Правління понесло витрати на їх організацію.

При цьому суд першої інстанції також необґрунтовано послався на ст.ст. 13, 319 ЦК України, оскільки зазначені статті не регулюють відносини щодо участі акціонерів у загальних зборах акціонерів товариств.

          Ухвалою Білгород-Дністровського міського районного суду Одеської області від 05.10.2005 у справі за позовом гр. Рязанцевої О.В. до гр. Зеркаль П.Л., НАК “Енергетична компанія України” про визнання дій неправомірними з метою забезпечення позову, зокрема, зобов'язано НАК “Енергетична компанія України” прийняти участь, зареєструватися та голосувати на загальних зборах акціонерів ВАТ “Прикарпаттяобленерго”, призначених на 12.10.2005 об 11:00 год.; зобов'язано НАК “Енергетична компанія України” видати своїм представникам відповідні доручення для участі у зборах, реєстрації та голосуванні на зборах, заборонено НАК “Енергетична компанія України” та відповідним її представникам (юридичним та фізичним особам) ухилятися або утримуватися від участі в загальних зборах акціонерів ВАТ „Прикарпаттяобленерго”, що відбудуться 12.10.2005 об 11 : 00 год.

          Зазначеною ухвалою суду виконання ухвали суду покладено на Івано – Франківський міський відділ державної виконавчої служби , Бабушкінський відділ державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції та Подільський районний відділ державної виконавчої служби м. Києва.

          Також в ухвалі суду зазначено, що ухвала про забезпечення позову виконується негайно в порядку, встановленому для виконання рішень.

          Відповідно до ст. 14 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

          Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

          Державним виконавцем ВДВС Івано-Франківського міського управління юстиції 12.10.2005 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання ухвали Білгород-Дністровського міського районного суду Одеської області від 05.10.2005 про забезпечення позову гр. Рязанцевої О.В. до гр. Зеркаль П.Л. та НАК “Енергетична компанія України”.

          Згідно ст. 24 Закону України „Про виконавче провадження”  копія постанови про відкриття виконавчого провадження не пізніше наступного дня надсилається стягувачу, боржнику та органу (посадовій особі), який видав виконавчий документ.

          Відповідно до ст. 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.

          Місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.

          Місцезнаходження юридичної особи вказується в її установчих документах ( ст. 93 ЦК України).

          Місцезнаходженням НАК „Енергетична компанія України” є м. Київ, вул. Хрещатик, 34.

          Із Акта державного виконавця ВДВС Івано-Франківського міського управління юстиції від 12.10.2005 вбачається, що при виході на місце виконання провадження по вул. Незалежності, 46 державним виконавцем вручено постанову про відкриття виконавчого провадження згідно ухвали суду б/н від 05.10.2005. При цьому на зазначеному акті присутні підписи лише державного виконавця, боржника - гол. реєстратора та двох понятих, і відсутні відомості про те, що постанова про відкриття виконавчого провадження була вручена повноважному представнику НАК „Енергетична компанія України”.

          Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права та інтересу.

          Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

          Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної  або юридичної особи, а також шкода, завдана  майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

          З урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. ( ч. 1 ст. 1192 ЦК України).

          Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

          Підставою для притягнення особи до цивільно-правової відповідальності є склад цивільного правопорушення, який складається з: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи; шкоди, завданої такою поведінкою; причинного зв'язку між протиправною поведінкою і шкодою; вини особи, яка заподіяла шкоду, у вигляді умислу або необережності.

Відсутність одного із елементів складу цивільного правопорушення звільняє особу від відповідальності у вигляді відшкодування збитків.

Враховуючи те, що НАК “Енергетична компанія України” як акціонер ВАТ “Прикарпаттяобленерго” в процесі скликання та проведення 12.10.2005 позачергових зборів акціонерів ВАТ “Прикарпаттяобленерго” діяла відповідно до вимог ст. 88 ГК України, ст. ст. 10, 45 Закону України „Про господарські товариства”, то в діях компанії відсутній склад цивільного правопорушення, і тому відсутні підстави для покладення на неї відповідальності у вигляді відшкодування збитків.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду м. Києва від 21.07.2006 у справі № 41/319 підлягає скасуванню, а в позові слід відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101-105 ГПК України,  суд,-

ПОСТАНОВИВ:

 1.           Рішення господарського суду м. Києва від 21.07.2006 у справі № 41/319 скасувати та прийняти нове рішення.

2.          У позові відмовити повністю.

3.          Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Прикарпаттяобленерго” (76014, м. Івано-Франківськ, вул. Індустріальна, 34, код ЄДРПОУ 00131564) на користь Національної акціонерної компанії “Енергетична компанія України” (01701 м. Київ, вул. Хрещатик, 34, ЄДРПОУ 32984271) 186 (сто вісімдесят шість) грн. 30 коп. державного мита за подачу апеляційної скарги. Видати наказ.

4.          Доручити господарському суду м. Києва на виконання даної постанови видати наказ.

5.          Справу № 41/319 повернути до господарського суду м. Києва.

6.          Копію постанови надіслати сторонам.

 Головуючий суддя                                                                      Андрієнко  В.В.

 Судді                                                                                          Студенець  В.І.

                                                                                          Малетич  М.М.

16.10.06 (відправлено)

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення10.10.2006
Оприлюднено03.09.2007
Номер документу497423
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —41/319

Рішення від 10.10.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

Ухвала від 09.09.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

Ухвала від 12.08.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

Рішення від 10.07.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

Постанова від 10.10.2006

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Студенець В.І.

Постанова від 17.01.2007

Господарське

Вищий господарський суд України

Дунаєвська Н.Г.

Ухвала від 05.12.2006

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мінаєва О.М.

Ухвала від 12.12.2006

Господарське

Вищий господарський суд України

Дунаєвська Н.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні