Постанова
від 10.08.2009 по справі 6/68
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

6/68

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


                                                                                                                                                                                                                  ПОСТАНОВА                                                                                                                                                                                                                            

10.08.09                                                                                           Справа  № 6/68

Львівський апеляційний господарський суд,  в складі колегії:

головуючого-судді:                  Якімець Г.Г.,

суддів:                                         Зварич О.В.,

                                                    Краєвської М.В.,

при секретарі   Горбач Ю.Б.,

з участю представників:

від  прокуратури  –Макогон Ю.І.

від позивача –не з'явився

від відповідача –не з'явився

розглянув апеляційне подання Прокурора Кіцманського району Чернівецької області, вих №1302-вих.-09 від 05.06.2009 року

на рішення господарського суду Чернівецької області від 28.05.2009 року, суддя Паскарь А.

у справі № 6/68,

за позовом Прокурора Кіцманського району в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель у Чернівецькій області, м.Чернівці

до відповідача Малого колективного підприємства «Фарватер», смт.Неполоківці

про стягнення шкоди в сумі 2477,03 грн., заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки

в с т а н о в и в :

рішенням господарського суду  Чернівецької області від 28.05.2009 року по справі №6/68 відмовлено в позові прокурора Кіцманського району заявленого в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель у Чернівецькій області про стягнення з МКП «Фарватер»шкоди в сумі 2477,03 грн., заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

Рішення суду мотивоване тим, що позов прокурором Кіцманського району пред'явлений в інтересах неналежного позивача, так як власником земельної ділянки є не позивач, а Неполоковецька селищна рада Кіцманського району. Поряд з цим, суд виходячи із змісту  ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», прийшов до висновку про те, що дії відповідача слід кваліфікувати як використання земельної ділянки для обслуговування належних відповідачу будівель без правовстановлюючого документа, а не як самовільне захоплення землі.

Не погоджуючись з зазначеним рішенням господарського суду, прокурор Кіцманського району Чернівецької області вніс апеляційне подання,  в якому просить скасувати рішення господарського суду  Чернівецької області від 28.05.2009 року по справі №6/68, прийняти нове рішення, яким позов задоволити повністю, вказуючи на порушення судом норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи. Зокрема, вказує на те, що враховуючи положення ч.1, 3 ст.125 Земельного кодексу України забороняється приступати до використання земельної ділянки до одержання документа, що посвідчує право власності, або право постійного користування на неї. Поряд з цим, зазначає, що прокурор правомірно звернувся до суду в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель у Чернівецькій області так як згідно із Положенням про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель у Чернівецькій області, яке затверджене наказом Держінспекції з контролю за використанням і охороною земель від 27.01.2009 року за №13, основними завданнями інспекції є участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері земельних відносин, організація і здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, тощо.

Прокурор в судовому засіданні вимоги апеляційного подання підтримав в повному обсязі, просив оскаржуване рішення скасувати, прийняти нове, яким позов задоволити.

Представники сторін в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Поряд з цим, від відповідача до суду надійшов відзив на апеляційне подання прокурора, в якому останній просить рішення господарського суду Чернівецької області від 28.05.2009 року по справі №6/68 залишити без змін, зазначаючи при цьому, що МКП «Фарватер»зареєстроване розпорядженням Кіцманської райдержадміністрації після викупу трудовим колективом цілісного майнового комплексу столярного цеху, як структурного підрозділу Кіцманського райпобуткомбінату, шляхом перетворення Орендного підприємства «Фарватер»в МКП «Фарватер». Таким чином, на думку відповідача, від Кіцманського райпобуткомбінату до МКП «Фарватер»перейшло за договором оренди з викупом та актом передачі саме право власності на будівлі та право користування земельною ділянкою без зміни цільового призначення.

Оскільки явка представників сторін не визнавалась обов'язковою, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника позивача та відповідача.

Суд, заслухавши пояснення прокурора, розглянувши доводи апеляційного подання та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційне подання підлягає задоволенню,  з наступних підстав:

23.02.2009 року Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Чернівецькій області за наслідками перевірки дотримання вимог земельного законодавства МКП «Фарватер», що знаходиться у с.П'ядиківці Кіцманського району на території Неполоковецької селищної ради складено акт. В ході перевірки встановлено, що МКП «Фарватер»самовільно зайняло земельну ділянку площею 0,3712га, яка розташована на території Неполоковецької селищної ради та використовує її для обслуговування господарських будівель без документів, що посвідчують право на земельну ділянку, чим порушено вимоги ст.125 Земельного кодексу України.

Згідно ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.

Відповідно до вимог ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (від 19.06.2003, № 963-IV) державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Поряд з цим, згідно Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель у Чернівецькій області, яке затверджене наказом Держінспекції з контролю за використанням і охороною земель від 27.01.2009 року за №13, основними завданнями інспекції є участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері земельних відносин, організація і здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, тощо.

Враховуючи наведене, твердження суду про те, що прокурором Кіцманського району пред'явлений позов в інтересах неналежного позивача, так як власником земельної ділянки є не позивач, а Неполоковецька селищна рада Кіцманського району є безпідставним та неправомірним.

Відповідно Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються на пленарному засіданні ради - сесії з винесенням рішення.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із зе мель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядуван ня в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Проект відведення зе мельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на вико нання цих видів робіт, у строки, що обумовлені угодою сторін. При переході права власності на будівлю і споруду - право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право корис тування - на підставі договору оренди.(ст. 116, ч.8 ст. 118, ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України).

Право власності та право постійного користування на земельну ділянку, згідно ст.125 Закону України - виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення догово ру оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації - забороняється.

Право на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою відповідно до ст.126 Закону Укра їни - посвідчується Державним актом, договором оренди, посвідченим та зареєстрованим у встановленому порядку, при цьому, рішення органу самоврядування зазначених документів не заміняють.

Відповідач, у відзиві зазначає, що рішенням сесії 5 скликання Непокловецької селищної ради від 08.06.2006 року №61-2/2006 закріплено за відповідачем земельну ділянку та надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки. Відповідач 05.08.2004 року уклав договір №138 із ДП «Чернівецький інститут землеустрою»і оплатив останньому вартість послуг по виготовленню проекту відведення земельної ділянки, проте така документація не виготовлена.

Тобто, відповідач відсутність таких документів не заперечує.

Відповідно до ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельної ділянки.

Розрахунок суми, заявленої до стягнення здійснено відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. N 963 

Враховуючи наведене, рішення господарського суду Чернівецької області від 28.05.2009 року по справі №6/68 слід скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задоволити повністю і стягнути з відповідача на користь власника земельної ділянки  Неполоковецької селищної ради шкоду в розмірі 2477,03 грн., заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки.

Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 103, 104, 105 ГПК України, суд,                                                         

                                                      постановив:

Апеляційне подання Прокурора Кіцманського району Чернівецької області задоволити.

Рішення господарського суду господарського суду Чернівецької області від 28.05.2009 року по справі №6/68 скасувати, прийняти нове рішення.

Позов задоволити.

Стягнути з Малого колективного підприємства «Фарватер»(смт.Неполоківці, Кіцманський район, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 21443032) на користь Неполоковецької селищної ради шкоду в розмірі 2477,03 грн., заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки.

Стягнути з Малого колективного підприємства «Фарватер»(смт.Неполоківці, Кіцманський район, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 21443032) в доход державного бюджету 153 грн. –державного мита та 118 грн. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

На виконання постанови Львівського апеляційного господарського суду місцевому господарському суду видати накази.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Матеріали справи  повернути в місцевий господарський суд.

Головуючий-суддя:                                                                          Якімець Г.Г.

Судді:                                                                                                  Зварич О.В.

       

Краєвська М.В.

СудЛьвівський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення10.08.2009
Оприлюднено15.10.2009
Номер документу4989250
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —6/68

Ухвала від 16.09.2019

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 10.09.2019

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 29.10.2010

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Паскарь Авель Дмитрович

Ухвала від 14.03.2011

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Марко Р.І.

Судовий наказ від 15.05.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Ухвала від 19.03.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Судовий наказ від 15.05.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Ухвала від 04.04.2013

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Ухвала від 06.12.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Ухвала від 28.11.2012

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні