Рішення
від 07.10.2009 по справі 7/195
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

7/195

                                ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

                                  83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

                                                             Р І Ш Е Н Н Я   

                                                            іменем України

07.10.09 р.                                                                                     Справа № 7/195                               

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Е.В. Сгара

При секретарі судового засідання Х.Р. Косьміній  

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу:

За позовом: Відкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго” м. Горлівка в особі структурної одиниці Харцизьких електричних мереж м. Харцизьк

До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства “Нафтогазпостачання” м. Харцизьк

Предмет спору: стягнення 14 271, 01 грн.

За участю представників:

від позивача: Оберемко Ю.О. - дов.

від відповідача: не з"явились.

СУТЬ СПОРУ:                            

Відкрите акціонерне товариство “Донецькобленерго” м. Горлівка в особі СО Харцизьких електричних мереж м. Харцизьк звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства “Нафтогазпостачання” м. Харцизьк про стягнення 14 271, 01 грн. за перевищення договірної величини електроспоживання.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на споживання відповідачем електричної енергії понад договірну величину, а також на договір про постачання електричної енергії №282 від 08.08.2006р.; з додатками; розрахунок суми понад договірної величини електпроспоживання; рахунок №282/4(П) від 01.05.2009р. виданий 05.05.2009р.; повідомлення №1046 від 05.05.2009р.; акт звірки заборгованості до договору №282 від 08.08.2006р.

Заявою №30/219 від 22.07.2009р. позивач уточнив найменування відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства “Нафтогазпостачання”, та просить стягнути з нього суму заборгованості у розмірі 14 271, 01 грн.

У письмових (№30/891 від 07.09.2009р.) та усних поясненнях позивач повідомив про той факт, що відповідач до ВАТ „Донецькобленерго” із заявою щодо коригування (збільшення) договірної величини електроспоживання не звертався.

Відповідач у жодне судове засідання не прибув, письмовий відзив на позов не надав, вимоги ухвал суду не виконав, причин такого не пояснив, правом на захист своїх інтересів не скористався.

Відповідно до листа Виконавчого комітету Харцизької міської ради Донецької області від 11.08.2009р. №01-32-вх-2179, Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства “Нафтогазпостачання” в Єдиному державному реєстрі не значиться, оскільки Єдиний державний реєстр почав формуватися лише з 01.07.2004р.

Згідно листа Головного управління статистики у Донецькій області №14/4-20/3949 від 07.08.2009р., Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства “Нафтогазпостачання” з 05.06.2003р. зареєстровано як юридична особа за адресою: 86700, Донецька область, м. Харцизьк, вул. Жовтнева, 86, кв. 1.

Розгляд справи неодноразово відкладався, у тому числі з метою надання відповідачу права на захист своїх інтересів.

У зв'язку з вищевикладеним, справа розглянута за наявними в ній матеріалами відповідно до приписів ст. 75 ГПК України.

Процесуальний строк розгляду справи продовжувався в порядку ст. 69 ГПК України, у тому числі з метою надання відповідачу права на захист своїх інтересів.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача суд ВСТАНОВИВ:

Згідно ст. 26 Закону України „Про електроенергетику” та п.1.3 Правил користування електричною енергією (далі по тексту Правила), споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Пунктом 2 ст.275 Господарського кодексу України передбачено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Відповідно до ст.67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів; підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.

Між позивачем та відповідачем укладено договір про постачання електричної енергії №282 від 08.08.2006р. (далі по тексту Договір). Договір укладено з додатками.

Згідно п.9.4 Договору, його укладено на строк до 30.07.2009р. і договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. З пояснень представника позивача та матеріалів справи вбачається, що в період виникнення спірної суми сторони перебували у договірних відносинах.

Відповідно до п.1 Договору, постачальник (позивач) продає електричну енергію споживачу (відповідачу) для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 1250 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.  

Відповідно до ст.ст. 526, 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок та зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 26 Закону України “Про електроенергетику” (в редакції, яка діяла в спірний період), споживачі (крім населення) у випадку споживання електроенергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Згідно п. 6.14 Правил (в редакції, яка діяла в спірний період), Перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії.

Пунктом 11 Порядку постачання електроенергії споживачам, затвердженого Постановою Кабміну України від 24.03.1999 р. № 441 із змінами та доповненнями, встановлено, що Граничні величини споживання електричної потужності доводяться до споживачів як договірні величини у терміни, обумовлені договором між місцевою енергопостачальною організацією та споживачем. Повідомлення про ці величини є невід'ємною частиною договору.

Пунктом 5.1.1 Договору передбачено, що для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на  наступний рік споживач не пізніше 01 листопада поточного року надає постачальнику „Відомість про розмір очікуваного споживання електричної енергії та потужності” у наступному році з місячним розподілом і графіком роботи (тобто кількість годин роботи на добу та кількість робочих днів у тиждень, помісячно), згідно із зразком, наведеним у додатку №12 до договору. Споживачі, які розраховуються за електричну енергію за тарифами диференційованими за періодами часу,  та споживачі постачальників за нерегульованим тарифом, електроустановки яких обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, додатково подають відомості про заявку величини споживання електричної потужності у години контролю максимального навантаження енергосистеми на відповідні розрахункові періоди. Очікувані обсяги споживання, надані споживачем повинні бути максимально наближеними до його реальних обсягів споживання. У разі суттєвого збільшення споживання електроенергії проти аналогічного періоду минулого року, споживач повинен обґрунтувати заявку. При відсутності обґрунтування заявки постачальник має право встановлювати обсяги споживання електричної енергії на рівні фактичного споживання відповідних періодів поточного року.

Відповідно до п.5.1.2 договору, договірна величина споживання електричної енергії визначається на розрахункові періоди згідно з „Порядком постачання електричної енергії споживачам”, затвердженою Постановою Кабміну України від 24.03.1999 р. № 441 на рівні узгодженої з споживачем згідно з п.5.1.1 договору.

Згідно п.5.2.1 договору, договірні (граничні) величини електроспоживання, визначені згідно з п.5.1.1 договору, доводяться постачальником споживачу один раз на рік за місяцями додатком „Договірні величини споживання електричної енергії” до договору. Постачальник надає споживачу додаток „Договірні величини споживання електричної енергії”, який підписується споживачем і один примірник повертається постачальнику у триденний термін з дня його отримання.  

Згідно Додатку  „Договірні величини споживання електричної енергії” до Договору на 2009 рік підписаного та скріпленого печатками обох сторін без зауважень, у квітні 2009р. встановлена гранична величина споживання електроенергії 10 тис.кВт/год.

Порядок оплати за перевищення договірних величин узгоджений сторонами у додатку №5 „Порядок розрахунків” до договору, підписаного обома сторонами без зауважень та скріпленим печатками обох підприємств.

Пунктом 6.16 ПКЕЕ (в редакції, що діяла у спірний період), обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору.

Згідно п. 7 Додатку №5 „Порядок розрахунків” до Договору, у разі перевищення договірної величини споживання електричної енергії, що визначається постачальником при підбитті підсумків розрахункового періоду згідно з розділом 5 договору, постачальник електричної енергії надає споживачу повідомлення про споживання електричної енергії понад договірну величину та виписує окремий рахунок на суму вартості, визначеної як добуток значення перевищення договірної величини споживання електричної енергії на середньозважений тариф.

Остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, а також за інші платежі, передбачені цим договором та ПКЕЕ здійснюється споживачем на підставі виставленого постачальником рахунка грошовими коштами на рахунки постачальника електричної енергії, які вказані у р.10 договору, у терміни, що не перевищують 5 операційних днів від дня отримання рахунку (п.10 Додатку №5 „Порядок розрахунків” до Договору).

Позивач свої зобов'язання за договором виконав належним чином, поставив відповідачу, відповідно до акта  прийняття-передавання товарної продукції за квітень 2009р., підписаного обома сторонами без зауважень та скріпленого печатками обох підприємств, електричну енергію у кількості 38 778  кВт/год.

Відповідно до п. 4.4 ПКЕЕ (в редакції, що діяла у спірний період), споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії.

У письмових (№30/891 від 07.09.2009р.) та усних поясненнях позивач повідомив про той факт, що відповідач до ВАТ „Донецькобленерго” із заявою щодо коригування (збільшення) договірної величини електроспоживання не звертався і іншого відповідачем не доведено.

Таким чином, відповідач фактично спожив електричної енергії понад договірну величну у квітні 2009р. на 28 778 кВт/год.

На виконання вищевказаних приписів, посилаючись на той факт, що відповідач перевищив договірні величини споживання електричної енергії у вказаний вище період, позивач виставив відповідачу рахунок на оплату вартості надмірно спожитої електричної енергії за квітень 2009р. №282/4(П) від 01.05.2009р. виданий 05.05.2009р. на суму 14 271, 01 грн., про отримання якого свідчить відповідна відмітка на самому рахунку.

Відповідач свої зобов'язання щодо оплати вартості електроенергії спожитої понад договірну величину не виконав, зазначений рахунок не сплатив.

До теперішнього часу зазначена у позові сума заборгованості за перевищення договірної величини електроспоживання у загальному розмірі 14 271, 01 грн. відповідачем не сплачена, підтверджена матеріалами справи, у тому актом звірки заборгованості до договору №282 від 08.08.2006р., підписаним обома сторонами без зауважень та скріпленим печатками обох підприємств, та підлягає стягненню.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.  

Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального Кодексу України.

У судовому засіданні оголошено рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального Кодексу України.

На підставі ст. 129 Конституції України, ст. 14 Закону України „Про судоустрій України”, ст.ст. 526, 527 Цивільного кодексу України, ст. 67,  193, 275 Господарського кодексу України, Закону України „Про електроенергетику” №575/97-ВР від 16.10.1997р., Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року N28, Порядку постачання електроенергії споживачам, затвердженого Постановою Кабміну України від 24.03.1999 р. № 441 із змінами та доповненнями,  керуючись ст.ст. 4-2, 4-3, 33, 34, 43, 49, 69, 75, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України,  господарський суд

В И Р I Ш И В :

Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго” м.Горлівка в особі структурної одиниці Харцизьких електричних мереж м. Харцизьк до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства “Нафтогазпостачання” м. Харцизьк про стягнення 14 271, 01 грн. за перевищення договірної величини електроспоживання задовольнити.

Стягнути з Науково-виробничого підприємства “Нафтогазпостачання” (86700, Донецька область, м. Харцизьк, вул. Жовтнева, 86, кв. 1, ІПН 32466824) на користь Відкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго” в особі Харцизьких електричних мереж (84601, Донецька область, м.Горлівка, вул. Леніна, 11, ЄДРПОУ 00131268, п/р 260303041292 в ОПЕРВ філії Донецького обласного управління ВАТ „Ощадбанк”, МФО 335106) 14 271, 01 грн. за перевищення договірної величини електроспоживання.

Стягнути з Науково-виробничого підприємства “Нафтогазпостачання” (86700, Донецька область, м. Харцизьк, вул. Жовтнева, 86, кв. 1, ІПН 32466824) на користь Відкритого акціонерного товариства “Донецькобленерго” в особі Харцизьких електричних мереж (84601, Донецька область, м.Горлівка, вул. Леніна, 11, ЄДРПОУ 00131268, п/р 26005301685311 у відділенні Промінвестбанку України м.Харцизька Донецької області, МФО 334345) державне мито у сумі 142, 71 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 315, 00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дати його прийняття.

          

Суддя                                                                                              

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення07.10.2009
Оприлюднено15.10.2009
Номер документу4989734
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —7/195

Ухвала від 29.11.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 14.11.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 18.10.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 18.10.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 18.09.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 13.09.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Якименко М.М.

Ухвала від 10.08.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Якименко М.М.

Ухвала від 23.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

С.М. Фурсова

Ухвала від 15.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Фурсова С.М.

Ухвала від 20.01.2011

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні