Справа № 367/1543/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2015 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Пархоменко О.В.
при секретарі Григорян Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю В«Орлан-Інвест-ГрупВ« , ОСОБА_2 про зобов'язання замовника самочинного будівництва жилого будинку знести самочинне будівництво ,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що він є власником земельної ділянки загальною площею 0,1000 га, яка розташована за адресою Київська область, м. Ірпінь, вул. Лермонтова, 9-б, що підтверджується договором купівлі-продажу земельної ділянки від 27 грудня 2013 року; на вказаній земельній ділянці на даний час він здійснює будівництво приватного будинку для подальшого проживання разом з родиною. Навесні 2014 року на земельній ділянці по вулиці Комінтерну поруч з його земельною ділянкою за адресою Київська область, м. Ірпінь, вул. Комінтерна, 15-б та 15-в почалися будівельні роботи Житлового комплексу В«АристократВ« . На зазначеній земельній ділянці анонсувалось будівництво 3-х поверхового будинку; згідно із інформацією про Об'єкт будівництва забудова здійснюється Товариством з обмеженою відповідальністю В«Орлан-Інвест-групВ« . Згодом, як йому стало відомо, по факту будівництва на вказаній земельній ділянці будується багатоповерховий будинок у п'ять поверхів.
Позивач вказує, що згідно з Генеральним планом забудови м. Ірпеня, що затверджений рішенням Ірпінської міської ради Київської області № 2639-39-УІ, а саме плану зонування території м. Ірпінь Київської області, який розроблено Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст В«ДІПРОМІСТОВ« імені ОСОБА_3, Об'єкт забудови знаходиться в зоні садибної забудови (Ж-1); даний факт підтверджується відповіддю виконавчого комітету Ірпінської міської ради за № 01-20/3606 від 08.12.2014 року. Відповідно до плану зонування території міста Ірпеня, який є частиною Генерального плану міста Ірпеня, зона садибної забудови Ж-1 призначена для розташування одноквартирних житлових будинків до 4 поверхів із земельними ділянками та зблокованих одно-двоквартирних житлових будинків на суміжних ділянках. Однак, незважаючи на існуючі містобудівні обмеження, власником та забудовником здійснено будівництво п'ятиповерхового житлового багатоквартирного будинку.
Позивач вказує, що будівництво житлового комплексу В«АристократВ« порушує його права як власника житлового будинку, адже його земельна ділянка та його будинок знаходиться на одній вулиці (провулку) з об'єктом забудови. Придбаваючи земельну ділянку у 2013 році він планував збудувати окремий приватний будинок для подальшого проживання в спокійному місці, без надмірного галасу великого міста, адже ця вулиця завжди була тихім місцем, де будувалися одно-, дво-поверхові житлові будинки та влаштовувались сади, вказана місцевість у місті Ірпінь завжди була рекреаційною зоною. Проте, будівництво багатоквартирного будинку змінить статус вулиці, місце його майбутнього проживання втратить статус малонаселеної тихої вулиці за рахунок мешканців багатоквартирної забудови, кількість мешканців, що будуть проживати на вулиці збільшиться. Відповідач будує будинок на 43 квартири, в переважній більшості це будуть молоді люди, яким притаманні вечорниці та відмічання різних свят, також зміниться екологія за рахунок збільшення автомобільного транспорту мешканців вулиці. Отже, за таких обставин, будівництвом житлового комплексу В«АристократВ« відповідач порушує його права та охоронювані законом інтереси. Зазначає, що такі зміни вже відбулися, по вулиці постійно з раннього ранку до пізнього вечора їздять вантажні автомобілі, стоїть гуркіт будівельної техніки та механізмів, піднімається пил, бруд, зачасти дорога перекривається будівельною технікою, а тому неможливо певний час під'їхати до будинку.
Позивач просив зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю В«Орлан-Інвест-ГрупВ« за власний рахунок знести самочинне будівництво - житловий комплекс В«СадовийВ« , що складається з п'ятиповерхового багатоквартирного будинку та знаходиться за адресою Київська область, місто Ірпінь, вулиця Комінтерна, 15-б та 15-в.
В подальшому під час розгляду справи позивач уточнив свої позовні вимоги та крім зазначених вище обставин, посилається на те, що відповідно до наявних в матеріалах справи доказів власником земельної ділянки та замовником будівництва житлового комплексу виступає ОСОБА_2, разом з тим продаж квартир в житловому комплексі здійснюється Товариством з обмеженою відповідальністю В«Орлан-Інвест ГрупВ« . Як вбачається з поданої в судовому засіданні Декларації про готовність об'єкта до експлуатації Об'єкт забудови становить будинок 4 поверхи та мансарда, хоча фактично це п'ятиповерховий будинок на 43 квартири. Також зазначає, що відповідач здійснює самочинне будівництво, адже земельна ділянка, на якій здійснюється будівництво була відведена для індивідуального житлового будівництва, а не для будівництва багатоквартирного будинку, що підтверджується зонуванням території міста Ірпеня Київської області Генеральним планом забудови м. Ірпеня, що затверджений рішенням Ірпінської міської ради Київської області № 2639-39-УІ; під час будівництва порушені будівельні норми та правила, а саме порушені містобудівні обмеження, що встановлені генеральним планом міста Ірпінь, власником земельної ділянки здійснюється будівництво багатоквартирного будинку в зоні одноквартирної забудови.
В зв'язку із викладеними обставинами позивач просив зобов'язати замовника самочинного будівництва житлового будинку з вбудованими приміщеннями по вулиці Комінтерна, 15-Б, В в місті Ірпінь (житловий комплекс В«АристократВ« ) - ОСОБА_2, який мешкає Київська область, м. Ірпінь, вулиця Київська, 83-а, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 знести за власний рахунок самочинне будівництво житлового будинку з вбудованими приміщеннями, що збудоване в місті Ірпінь по вулиці Комінтерна, 15-б та Комінтерна, 15-в.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 позов підтримав, підтвердив обставини, викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представники відповідача ТОВ В«Орлан-Інвест-ГрупВ« ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в судовому засіданні позов не визнали, пояснили, що ТОВ В«Орлан-Інвест-ГрупВ« не є замовником будівництва, просили відмовити у позові.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи в його відсутності, просив у позові відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_4, представників відповідача ТОВ В«Орлан-Інвест-ГрупВ« ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , вивчивши письмові докази по справі, суд вважає заявлений позов таким, що не підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
У відповідності до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу.
У відповідності до ст. 61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі не підлягають доказуванню; обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 27 грудня 2013 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_7, зареєстровано в реєстрі за № 1322 є власником земельної ділянки за адресою Київська область, м. Ірпінь, вул. Лермонтова, 9-б, площею 0,1000 га, кадастровий номер 3210900000:01:075:0139, цільове призначення для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Встановлено, що згідно Декларації про початок виконання будівельних робіт замовником будівництва житлового будинку з вбудованими приміщеннями по вул. Комінтерна, 15-б,в, нове будівництво ІІІ категорії складності є ОСОБА_2. Згідно даної Декларації містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані відділом містобудування та архітектури м. Ірпінь № 0082-10-2014 від 01.10.2014 року, земельна ділянка використовується для будівництва на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки, Витягів з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації права власності № 24276859 від 15.07.2014 та № 25627838 від 15.08.2014.
В судовому засіданні встановлено, що 14 липня 2015 року у Департаменті Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київської області зареєстрована Декларація про готовність об'єкта до експлуатації В«Будівництво житлового будинку з вбудованими приміщеннями по вул. Комінтерна, 15-Б,В в м. ІрпіньВ« ІІІ категорії складності. Згідно даної декларації кількість поверхів - чотири та мансарда, загальна площа будівлі 3208,9 кв. м., кількість секцій - три, кількість квартир у житловому будинку - 43, загальна площа нежитлових приміщень - 835,0 кв. м.
Встановлено, що згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, індексний номер 41867855 від 06.08.2015 року земельна ділянка за адресою Київська область, м. Ірпінь, вул. Комінтерна, 15-б площею 0,1 га, кадастровий номер 3210900000:01:075:0138, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) належить на праві власності на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер 861, виданого 15.07.2014 приватним нотаріусом Ірпінського МНО ОСОБА_8 - ОСОБА_2. Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, індексний номер 41866710 від 06.08.2015 року земельна ділянка за адресою Київська область, м. Ірпінь, вул. Комінтерна, 15-в площею 0,05 га, кадастровий номер 3210900000:01:075:0028, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) належить на праві власності на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер 1691, виданого 15.08.2014 приватним нотаріусом Ірпінського міського нотаріального округу ОСОБА_9 - ОСОБА_2.
Встановлено, що згідно листа виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 08.12.2014 року № 01-20/3606 та викопіювання з плану зонування території м. Ірпінь земельні ділянки за адресою м. Ірпінь, вул. Комінтерна, 15-б та вул. Комінтерна, 15-в знаходяться в зоні садибної забудови Ж-1.
Згідно листа відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради від 16.06.2015 року № 240 містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки в м. Ірпінь по вул. Комінтерна, 15-б, в Товариству з обмеженою відповідальністю В«Орлан-Інвест ГрупВ« не видавалися.
Наведені обставини підтверджуються поясненнями представника позивача ОСОБА_4, представників відповідача ТОВ В«Орлан-Інвест-ГрупВ« ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , матеріалами справи.
У відповідності до ч.1 ст. 39 Закону України В«Про регулювання містобудівної діяльностіВ« прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
У відповідності до ч.5 ст. 39 Закону України В«Про регулювання містобудівної діяльностіВ« датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Також у відповідності до п. 11 В«Загальні питанняВ« Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13 квітня 2011 року В«Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктівВ« датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката. Відповідно до п. 17 даного порядку реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі.
У відповідності до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
У відповідності до ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб. Особа, яка здійснила самочинне будівництво, має право на відшкодування витрат на будівництво, якщо право власності на нерухоме майно визнано за власником (користувачем) земельної ділянки, на якій воно розміщене. У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
У відповідності до ст. 386 ЦК України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню. Власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
У відповідності до ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь в справі.
У відповідності до п.3 ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
В судовому засіданні встановлено, що позивач на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 27 грудня 2013 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_7, зареєстрованого в реєстрі за № 1322 є власником земельної ділянки за адресою Київська область, м. Ірпінь, вул. Лермонтова, 9-б, площею 0,1000 га, кадастровий номер 3210900000:01:075:0139, цільове призначення для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Також встановлено, що відповідачем ОСОБА_2 на належних йому на праві власності земельних ділянках за адресою м. Ірпінь, вул. Комінтерна, 15-б та 15-в збудовано багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями та 14 липня 2015 року у Департаменті Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київської області зареєстрована Декларація про готовність об'єкта до експлуатації В«Будівництво житлового будинку з вбудованими приміщеннями по вул. Комінтерна, 15-Б,В в м. ІрпіньВ« ІІІ категорії складності. Згідно даної декларації кількість поверхів - чотири та мансарда, загальна площа будівлі 3208,9 кв. м., кількість секцій - три, кількість квартир у житловому будинку - 43, загальна площа нежитлових приміщень - 835,0 кв. м.
Розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог та оцінюючі надані докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в судовому засіданні не здобуто беззаперечних доказів тих обставин, що будівництвом багатоквартирного житлового будинку за адресою м. Ірпінь, вул. Комінтерна, 15-б та 15-в відповідачем ОСОБА_2 порушено права позивача, як власника земельної ділянки за адресою м. Ірпінь, вул. Лермонтова, 9-б, а тому доводи позивача про зазначені обставини є необґрунтованими.
Крім того, оскільки відповідачем ОСОБА_2 14 липня 2015 року було отримано вищезазначену Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації В«Будівництво житлового будинку з вбудованими приміщеннями по вул. Комінтерна, 15-Б,В в м. ІрпіньВ« , що свідчить про те, що будівництво житлового будинку з вбудованими приміщеннями по вул. Комінтерна, 15-б та 15-в в м. Ірпені здійснювалося на підставі дозвільних документів, а тому, виходячи з положень ст. 376 ЦК України, суд прийшов до висновку, що відсутні передбачені законом підстави вважати дане будівництво самочинним та відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача ОСОБА_2 знести зазначене будівництво.
Інших належних та допустимих доказів не підтвердження чи спростування позовних вимог суду надано не було.
Таким чином суд відмовляє позивачу у задоволенню позову повністю.
На підставі ст. ст. 319, 376, 386 ЦК України, керуючись ст. ст.10, 11, 60, 61, 212, 214, 215, 218 ЦПК України суд:
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю В«Орлан-Інвест-ГрупВ« , ОСОБА_2 про зобов'язання замовника самочинного будівництва жилого будинку знести самочинне будівництво залишити без задоволення.
Копію рішення направити відповідачу ОСОБА_2 для відома.
Повне рішення буде виготовлене протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи 09.09.2015 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Ірпінський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_10
Суд | Ірпінський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2015 |
Оприлюднено | 15.09.2015 |
Номер документу | 49996998 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ірпінський міський суд Київської області
Пархоменко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні