Рішення
від 01.04.2011 по справі 22-ц-844/2011
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-ц-844/2011 Провадження № Категорія - цивільнаГоловуючий у I інстанції - Головченко М.М. Доповідач - Лазоренко М. І.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 квітня 2011 року м. Чернігів

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:

головуючого - суддіОСОБА_1, суддів:ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі:ОСОБА_4 за участю:представника позивача ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду цивільну справу за апеляційною скаргою відкритого акціонерного товариства «Племзавод «Тросятянець» на рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 23 липня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_6 до відкритого акціонерного товариства «Племзавод «Тросятянець» про розірвання договору оренди земельної ділянки та скасування його державної реєстрації , -

в с т а н о в и в:

В червні 2010 року ОСОБА_6 звернулася до суду з позовом про розірвання договору оренди землі з відповідачем ОСОБА_7 "Тростянець", укладеного 08 вересня 2009 року, та скасування його реєстрації в Ічнянському відділі Чернігівської регіональної філії "Центр Державного земельного кадастру" від 5 лютого 2010 року з підстав відсутності у договорі такої умови, як визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини та неналежним виконання відповідачем своїх зобов'язань за цим договором, зокрема, щодо сплати орендної плати до 1 квітня 2010 року. Орендна плата відповідачем не була виплачена до 1 квітня 2010 року. Тому невиконання відповідачем умов договору є підставою для його розірвання та скасування державної реєстрації.

Рішенням Ічнянського районного суду від 23 липня 2010 року позов ОСОБА_6 задоволено.

В апеляційній скарзі відповідач ВАТ "Племзавод "Тростянець" просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення про відмову в позові, мотивуючи неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Задовольняючи позов ОСОБА_6В суд дійшов висновку про те, що договір підлягає розірванню в зв'язку з порушенням відповідачем умов договору по сплаті орендної плати за використання земельної ділянки станом на 1 квітня 2010 року, та наявністю заборгованості в сумі 82,14 грн.

Проте, з таким висновком суду не може погодитись апеляційний суд виходячи з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є предмет договору та умови, що визначені законом як істотні.

Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України від 6 жовтня 1998 року "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата з зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи, в договорі оренди земельної ділянки від 08 вересня 2009 року, укладеного сторонами, зафіксовані ці істотні умови. До нього додані, як невід'ємна частина договору, документи, визначені в ч.4 ст. 15 Закону України "Про оренду землі", крім проекту відведення земельної ділянки, але п. 6.1 вказаного договору сторони передбачили передачу об'єкта оренди без розроблення проекту його відведення / л.с.11-18/.

Таким чином. фактично укладений договір оренди землі відповідає вимогам закону.

Підстави для розірвання укладеного договору, правові наслідки його розірвання визначені ст.ст. 651-654 ЦК України та ст. 32 Закону України "Про оренду землі".

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї сторони договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24, 25 цього Закону та умовами договору.

В п. 4.5 договору від 8.09.2009р. передбачена відповідальність орендаря у разі невнесення орендної плати у строки, передбачені цим договором. Орендар сплачує Орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, чинної на період прострочення, від несплаченої суми за кожний день прострочення у випадку прострочення сплати орендної плати на строк понад чотири місяці.

Отже, умовами договору оренди земельної ділянки сторони передбачали сплату пені у разі невнесення орендної плати в строк, передбачений договором, а не розірвання договору.

Також, станом на 01.04.2010 року, орендарем, в рахунок плати за користування земельною ділянкою, позивачу було видано сільськогосподарську продукції на загальну суму 1733,45 грн.. Заборгованість орендаря по орендній платі становила 82,14 грн.. Враховуючи, що сума борг є незначною апеляційний суд вважає, що орендарем не було допущено істотного порушення умов договору.

Крім того, даний договір зареєстрований в Ічнянському відділі Чернігівської філії ДЗК 5 лютого 2010 року і відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду землі" він набрав чинності тільки після його державної реєстрації / л.с.15/.

За таких обставин висновок суду про розірвання договору оренди земельної ділянки між сторонами не ґрунтується на умовах договору та вимогах закону.

Таким чином, висновок суду першої інстанції не відповідає встановленим обставинам справи, вимогам закону та умовам договору.

Тому рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову ОСОБА_6 у задоволенні позову.

Керуючись ст. 15, 32 Закону України «Про оренду землі» ст.ст. 651, 652, 653, 654 ЦК України, ст.ст. 303, 307, п.3,4 ст. 309, 313, 314, 316, 317, 319, 324 ЦПК України, апеляційний суд , -

В И Р І Ш И В:

Апеляційну скаргу ВАТ „Племзавод „Тростянець задовольнити.

Рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 23 липня 2010 року - скасувати.

В задоволенні позову ОСОБА_6 про розірвання договору оренди земельної ділянки від 08 вересня 2009 року укладеного між ОСОБА_6 та ВАТ „Племзавод „ТростянецьВ» , скасування його державної реєстрації - відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом 20 днів.

Головуючий:Судді:

СудАпеляційний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення01.04.2011
Оприлюднено16.09.2015
Номер документу50054670
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —22-ц-844/2011

Рішення від 01.04.2011

Цивільне

Апеляційний суд Чернігівської області

Лазоренко М. І.

Ухвала від 14.06.2011

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Шишко А.І. А. І.

Рішення від 25.01.2011

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Даниленко Володимир Миколайович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні