9/3-Н
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2009 р. № 9/3-Н
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Т. Дроботової –головуючого
Н. Волковицької Л. Рогач
за участю представників:
позивача
Клименко І.С. –довіреність від 03.10.2008 р.
відповідачів
не з‘явилися ( про час та місце судового засідання повідомлено належно)
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуВідкритого акціонерного товариства "Інвестиційна енергетична компанія "ІНЕКО"
на постановувід 30.06.2009 р. Житомирського апеляційного господарського суду
у справі№ 9/3-Н господарського суду Хмельницької області
за позовомВідкритого акціонерного товариства "Інвестиційна енергетична компанія "ІНЕКО"
до Відкритого акціонерного товариства "Готель "Поділля"
про визнання недійсним рішення загальних зборів від 14.03.2007р.
Ухвалою від 12.08.2009 р. колегією суддів Вищого господарського суду у складі: головуючий –Дроботова Т.Б., судді Гоголь Т.Г., Рогач Л.І., касаційна скарга була прийнята до провадження та призначена до розгляду на 29.09.2009 р.
У зв'язку з виходом з відпустки судді Волковицької Н.О. у судовому засіданні 29.09.2009 р. справа розглядалась по суті колегією суддів Вищого господарського суду України, що працює у постійному складі: головуючий –Дроботова Т.Б., судді –Волковицька Н.О., Рогач Л.І., згідно із розпорядженням В.о. Голови судової палати Вищого господарського суду України від 28.09.2009 р.
Про вказані обставини було повідомлено на початку судового засідання. Відводів складу колегії суддів не заявлено.
В С Т А Н О В И В :
У січні 2008 р. ВАТ "Інвестиційна енергетична компанія "ІНЕКО" звернулось до господарського суду Хмельницької області з позовом до ВАТ "Готель "Поділля" про визнання недійсним рішення загальних зборів ВАТ "Готель "Поділля" від 14.03.2007 р., посилаючись на приписи статей 38, 40, 43 Закону України "Про господарські товариства", обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що з мережі Інтернет позивачу стало відомо про те, що 14.03.2007 р. відбулись загальні збори акціонерів ВАТ "Готель "Поділля" до порядку денного яких також було включено питання про збільшення статутного фонду відповідача, про проведення яких позивач не знав, оскільки не отримував персонального повідомлення про час, місце проведення та порядок денний цих зборів, що є порушенням вимог статті 43 Закону України "Про господарські товариства" та призвело до позбавлення позивача права на участь в управлінні справами товариства через участь у загальних зборах його акціонерів.
Позивач також зазначав, що не отримував персонального повідомлення про рішення, прийнятого на загальних зборах ВАТ "Готель "Поділля" 14.03.2007 р. та фактично був позбавлений свого переважного права на придбання додатково випущених за рішенням загальних зборів від 14.03.2007 р. акцій.
У відзиві на позовну заяву ВАТ "Готель "Поділля" просило відмовити у задоволенні позовної заяви, посилаючись на те, що про проведення загальних зборів позивач був повідомлений відповідно до вимог чинного законодавства та Статуту товариства, а збори, що відбулися були правомочними, що підтверджується протоколом Хмельницького територіального управління ДКЦПФР про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах ВАТ "Готель "Поділля" від 14.03.2007 р., з якого вбачається, що кількість акціонерів та їх представників, що зареєструвалися для участі у загальних зборах складає 69,75 % від загальної кількості.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 14.10.2008 р. (суддя Олійник Ю.П.) у задоволенні позовних відмовлено, з огляду на встановлення обставин щодо дотримання передбаченого чинним законодавством, Статутом та Регламентом роботи загальних зборів акціонерів порядку скликання та проведення загальних зборів, а також порядку повідомлення держателів простих іменних акцій про скликання загальних зборів та зміни до порядку денного загальних зборів, а прийняте загальними зборами акціонерів відповідача рішення від 14.03.07 є правомірним.
Житомирський апеляційний господарський суд, за результатами перегляду рішення від 14.10.20098 р. в апеляційному порядку, постановою від 23.12.2008 р. змінив його, позовні вимоги задовольнив частково, визнав недійсним рішення загальних зборів ВАТ "Готель "Поділля" від 14.03.2007 р. в частині збільшення статутного капіталу (фонду) та в частині додаткового розміщення акцій товариства (четверте та п'яте питання протоколу від 14.03.2007 р), а в решті рішення залишив без змін, при цьому погодившись з висновком суду першої інстанції стосовно того, що при скликанні загальних зборів 14.03.2007 р. не була порушена процедура повідомлення позивача про дату та місце їх проведення. Проте, суд апеляційної інстанції зазначив, що з протоколу від 14.03.2007 р., яким оформлене рішення загальних зборів про збільшення статутного капіталу, вбачається, що він не містить інформації про строк реалізації акціонерами свого переважного права на придбання акцій.
Постановою Вищого господарського суду України від 14.04.2009 р. постанова Житомирського апеляційного господарського суду від 23.12.2008 р. скасована в частині задоволення позовних вимог про визнання недійсним рішення загальних зборів ВАТ "Готель "Поділля" від 14.03.2007 р. в частині збільшення статутного капіталу товариства та в частині додаткового розміщення акцій товариства і в цій частині справа направлена на новий розгляд до Житомирського апеляційного господарського суду. Решта рішення та постанови залишені без змін.
Під час нового розгляду справи в частині позовних вимог про визнання недійсним рішення загальних зборів ВАТ "Готель "Поділля" від 14.03.2007 р. в частині збільшення статутного капіталу товариства та в частині додаткового розміщення акцій товариства Житомирський апеляційний господарський суд (судді: Пасічник С.С., Гулова А.Г., Щепанська Г.А.) постановою від 30.06.2009 р. залишив рішення господарського суду Хмельницької області від 14.10.2008 р. без змін, зокрема, посилаючись на те, що при проведенні загальних зборів 14.03.2007р. ВАТ "Готель "Поділля" не було допущено порушень чинного законодавства при розгляді та прийнятті рішень, пов'язаних із збільшенням статутного капіталу товариства та додаткового випуску акцій, у тому числі їх розміщення та порядку реалізації переважного права акціонерів та інших осіб на придбання акцій.
ВАТ "Інвестиційна енергетична компанія "ІНЕКО" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 30.06.2009 р. скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги неправильним застосуванням судом апеляційної інстанції норм матеріального права.
Скаржник вважає, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано, зокрема, стаття 40 Закону України "Про господарські товариства" стосовно того, що у повідомленні про наступне скликання загальних зборів для вирішення питання про зміни статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства повинні міститься, зокрема, дата початку і закінчення підписки на акції, що додатково випускаються, тобто чітко встановлено, що повідомлення про скликання загальних зборів для вирішення питання про збільшення статутного капіталу має містить саме дату початку і закінчення підписки на акції, а саме чіткий календарний час початку і календарний час закінчення підписки на акції.
У відзиві на касаційну скаргу ВАТ "Готель "Поділля" просило відмовити у її задоволенні та залишити без змін постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 30.06.2009 р.
Заслухавши доповідь судді –доповідача, пояснення присутнього у судовому засіданні представника позивача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога ВАТ "Інвестиційна енергетична компанія "ІНЕКО" про визнання недійсним рішення загальних зборів ВАТ "Готель "Поділля" від 14.03.2007 р. з підстав неналежного повідомлення позивача про проведення загальних зборів товариства 14.03.2007 р., з посиланням, зокрема, на приписи статті 40 Закону України "Про господарські товариства".
За приписами статті 38 Закону України "Про господарські товариства" акціонерне товариство має право за рішенням загальних зборів акціонерів збільшувати статутний (складений) капітал, якщо всі раніше випущені акції повністю сплачені за вартістю не нижче номінальної.
Збільшення статутного (складеного) капіталу здійснюється в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, шляхом випуску нових акцій або збільшення номінальної вартості акцій (частини 1, 2 вказаної норми).
Статтею 40 цього Закону встановлено, що у повідомленні про наступне скликання загальних зборів для вирішення питання про зміни статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства повинні міститися:
а) мотиви, спосіб та мінімальний розмір збільшення або зменшення статутного (складеного) капіталу;
б) проект змін до статуту акціонерного товариства, пов'язаних із збільшенням або зменшенням статутного (складеного) капіталу;
в) дані про кількість акцій, що випускаються додатково або вилучаються, та їх загальну вартість;
г) відомості про нову номінальну вартість акцій;
д) права акціонерів при додатковому випуску акцій або їх вилученні;
е) дата початку і закінчення підписки на акції, що додатково випускаються, або їх вилучення;
є) порядок відшкодування власникам акцій збитків, пов'язаних із змінами статутного (складеного) капіталу.
Як було встановлено судами першої та апеляційної інстанції та в цій частині залишено без змін судом касаційної інстанції при первісному розгляді справи, ВАТ "Готель "Поділля" було розміщено оголошення про доповнення порядку денного загальних зборів, що відбудуться 14.03.2007р. в друкованому виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку "Відомості Держаної комісії з цінних паперів та фондового ринку" у №43 від 02.03.2007р. та в Хмельницькій місцевій газеті "Місто" № 8 (207) від 03.03.2007 р., а також надіслано позивачеві рекомендований лист № 85 від 28.02.2007 р., що підтверджується фіскальним чеком пошти від 28.02.2007р., при цьому, у вказаних оголошеннях та листі зазначено про те, що на вимогу акціонера, який володіє понад 10% акцій, порядок денний загальних зборів акціонерів, які скликаються 14.03.2007р., доповнюється питаннями:
- про збільшення статутного фонду ВАТ "Готель "Поділля";
- про додатковий випуск акцій ВАТ "Готель "Поділля", мотивом якого є залучення додаткових коштів для забезпечення здійснення господарської діяльності товариства та поповнення його інвестиційних коштів; джерело збільшення статутного фонду - додаткове розміщення акцій; мінімальний розмір збільшення статутного фонду - 100000,00 грн.;
- проект змін до статуту, пов'язаних із збільшенням статутного фонду - пункти 5.1-5.2 Статуту викласти в такій редакції:
"5.1 Статутний фонд товариства становить 736190,00 грн."
"5.2 Статутний фонд товариства поділений на 2944760 простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. кожна";
- додатково випускаються прості іменні акції у кількості 400000 штук, загальною номінальною вартістю 100000,00 грн.;
- зміна номінальної вартості при додатковому випуску акцій не передбачається;
- акціонери користуються переважним правом на придбання додатково випущених акцій у відповідності до вимог діючого законодавства;
- дата початку і закінчення підписки на акції, що додатково випускаються, встановлюється зборами;
- збитків у зв'язку із додатковим випуском акцій не передбачається.
Під час здійснення апеляційного провадження суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що вказані оголошення та лист містять всі необхідні відомості, передбачені для повідомлення згідно статті 40 Закону України "Про господарські товариства", а тому судова колегія вважає обґрунтованим висновок суду стосовно дотримання відповідачем визначеної законом процедури надання акціонерам відповідної інформації.
При цьому, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що скасовуючи постанову суду апеляційної інстанції Вищий господарський суд України зазначав, що в порушення приписів статті 101 господарського процесуального кодексу України, судом апеляційної інстанції було розглянуто питання про визнання недійсним рішення загальних зборів від 14.03.2007 р. з підстав порушення чинного законодавства щодо порядку збільшення статутного капіталу та додаткового розміщення акцій товариства, в той час, як предметом спору у даній справі є вимога ВАТ "ІНЕКО" про визнання недійсним рішення загальних зборів ВАТ "Готель "Поділля" від 14.03.2007 р. з підстав неналежного повідомлення позивача про проведення загальних зборів.
Здійснюючи повторний перегляд справи Житомирським апеляційним господарським судом було встановлено, що з наявного в матеріалах справи протоколу зборів акціонерів ВАТ "Готель "Поділля" від 14.03.2009р. вбачається, що 4-м та 5-м питаннями порядку денного зборів були збільшення статутного капіталу товариства та додатковий випуск його акцій, за результатами розгляду яких було, зокрема, постановлено: збільшити розмір статутного капіталу, розмістити додатково 400000 простих іменних акцій ВАТ "Готель "Поділля" для формування збільшення статутного фонду шляхом відкритого (публічного) розміщення акцій та затвердити рішення про відкрите (публічне) розміщення акцій ВАТ "Готель "Поділля".
З вказаного рішення про відкрите (публічне) розміщення акцій ВАТ "Готель "Поділля", затвердженого протоколом від 14.03.2007р. загальних зборів акціонерів ВАТ "Готель "Поділля" також вбачається, що пунктами 19, 23 та 24 було передбачено строк і порядок розміщення акцій (в період з 14.05.2007 р. по 08.06.2007 р.), порядок реалізації акціонерами свого переважного права на придбання акцій, а також встановлено термін з 14.05.2007 р. по 28.05.2007 р. для реалізації акціонерами свого переважного права на придбання акцій та термін з 29.05.2007р. по 08.06.2007р. для реалізації іншими інвесторами та існуючими акціонерами товариства права на придбання акцій, що перевищує кількість акцій, на яку акціонер має переважне право.
Відповідно до частини 3 статті 28 Закону Укарїни "Про цінні папери та фондовий ринок" стосовно кожного розміщення цінних паперів емітентом приймається рішення, яке оформляється протоколом. Вимоги до змісту протоколу встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Станом на проведення спірних загальних зборів - 14.03.2007р. вимоги до змісту протоколу встановлювало Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного фонду акціонерного товариства, затверджене рішенням ДКЦПФР від 16.10.2000 р. № 158 , яке втратило чинність 08.04.2007 р.
Пунктом 7 розділу 2 зазначеного Положення передбачено, що протокол рішення уповноваженого органу управління відкритого акціонерного товариства про збільшення розміру статутного фонду, крім відомостей, передбачених чинним законодавством України, має містити такі дані:
а) порядок реалізації переважного права акціонерів на придбання акцій, що випускаються додатково, у кількості, пропорційній їх частці у статутному фонді на момент прийняття рішення про емісію акцій;
б) термін проведення відкритої підписки для акціонерів, що реалізують своє переважне право, та термін проведення підписки для інших інвесторів і акціонерів на придбання акцій, у кількості, що перевищує кількість акцій, на яку акціонер має переважне право.
А тому, враховуючи приписи законодавства та встановлені під час здійснення апеляційного провадження обставини справи судова колегія вважає обґрунтованим висновок Житомирського апеляційного господарського суду стосовно того, що при проведенні загальних зборів 14.03.2007 р. ВАТ "Готель "Поділля" не було допущено порушень чинного законодавства при розгляді та прийнятті рішень, пов'язаних із збільшенням статутного капіталу товариства та додаткового випуску акцій, у тому числі їх розміщення та порядку реалізації переважного права акціонерів та інших осіб на придбання акцій, у зв'язку з чим судова колегія вважає прийняту у справі постанову такою, що відповідає нормам матеріального та процесуального права, підстав для її зміни чи скасування не вбачається.
Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Викладені у касаційній скарзі доводи заявника зводяться до переоцінки наданих до матеріалів справи доказів, що за приписами статті 1117 Господарського процесуального кодексу України виходить за межі повноважень касаційної інстанції, а тому судова колегія вважає їх непереконливими та такими, що спростовуються наданими до матеріалів справи доказами та встановленими під час розгляду справи обставинами справи.
Керуючись пунктом 1 статті 1119, статтями 1115, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 30.06.2009 р. у справі № 9/3-Н господарського суду Хмельницької області залишити без змін, а касаційну скаргу –без задоволення.
Головуючий суддя Т. Дроботова
Судді: Н. Волковицька
Л. Рогач
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2009 |
Оприлюднено | 16.10.2009 |
Номер документу | 5008410 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Дроботова Т.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні