Рішення
від 06.10.2009 по справі 11/166
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

11/166

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          

06.10.09                                                                                           Справа№ 11/166

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „ТРИДЕНТА АГРО”, м.Київ

До  відповідача:  Приватного підприємства „Агрофірми Агросвіт”, с.Долиняни Городоцького району Львівської області

Про стягнення заборгованості в розмірі 73679,69грн.

Представники:

Від позивача –Назаркевич-предст. доручення б/н від 01.07.2009року

Від відповідача  - не з'явився

   Сторонам, які беруть участь у справі, роз'яснено зміст ст.22 ГПК України, а саме їх процесуальні права та обов'язки, зокрема, право заявляти відводи.

   Суть спору: Позов заявлено Товариством з обмеженою відповідальністю „ТРИДЕНТА АГРО” про стягнення із Приватного підприємства „Агрофірми Агросвіт” 73679,69грн. боргу, з яких:  35361,68грн. основного боргу, 20516,77грн. курсової різниці, 7039,43грн. пені, 895,90грн. річних, 4 561,66грн. інфляційних та 5304,25грн. штрафу.

   Позивач також просить стягнути із відповідача 4000,00грн. адвокатських послуг, пов'язаних із поданням позову до суду.

   Ухвалою господарського суду від 10.09.2009року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 06.10.2009року.

   Відповідач в судове засідання не з»явився, хоча у встановленому ст.64 ГПК України порядку був повідомлений про час та місце розгляду справи.

Відповідно до статті 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу при відсутності відповідача, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.

    Від здійснення технічного запису судового процесу сторона відмовилась.

    В процесі розгляду справи суд встановив наступне:

   25 березня 2008 року між ТОВ „ТРИДЕНТА АГРО" та ПП "Агрофірма "Агросвіт" був укладений Договір №ЗУФ-44/03/08 купівлі-продажу на умовах відстрочення платежу, предметом якого є купівля-продаж засобів захисту рослин.

Відповідно до п.2.1 Договору, асортимент Товару, його кількість, термін оплати та поставки, місце передачі Товару, ціна визначаються в додатках та/або накладних документах відпуску Товару, що є невід'ємною частиною Договору. У випадку розбіжності даних у додатках щодо найменування, кількості і ціни товару в порівнянні з даними у відповідній видатковій накладній перевагу має видаткова накладна.

Згідно з п. 2.2. даного Договору, всі рахунки та накладні документи, що виписані в період дії даного договору є його невід'ємною частиною.

Пункт 3.1. Договору вказує, Товар може передаватися покупцю партіями.

Право власності на Товар, а також ризик випадкового знищення або пошкодження Товару переходить до покупця після передачі Товару та підписання відповідних документів (накладних), що свідчать про прийом покупцем Товару (п. 4.6. Договору).

Відповідно до даних пунктів Договору, додатку №1 до нього та видаткової накладної №РН-ЛВ00224 від 21.05.2008 року (згідно довіреності суворої форми звітності серії ЯОШ №325806 від 19.05.2008 року), виписаної в період дії даного договору, Відповідачу було поставлено Товар на загальну суму 80 491 (вісімдесят тисяч чотириста дев'яносто одна) гривня 16 копійок.

Пункт 5.1. даного Договору зазначає, що покупець здійснює оплату партії Товару за ціною, вказаною в додатках та/або видаткових накладних, що є невід'ємною частиною цього Договору.

Пунктом 5.3. даного Договору встановлено, що оплата Товару проводиться наступним чином:

         - 20% від вартості товару оплачується покупцем в строк до 04.04.2008року;

         - 80% від вартості товару оплачується покупцем в строк до 01.11.2008року.

   Позивач виконав свої обов'язки за Договором у повному обсязі. Претензій щодо якості чи кількості поставленого товару від Відповідача на адресу Позивача не надходило.

ПП "Агрофірма "Агросвіт", в порядку п.6.1. Договору, взяло на себе зобов'язання перед ТОВ „ТРИДЕНТА АГРО" провести оплату за Товар в строк та на умовах вказаних в ст. 5 цього Договору.

У свою чергу Відповідач, у порушенні чинного цивільного та господарського законодавства України та умов Договору, лише частково погасив/оплатив вартість поставленого та отриманого Товару, у розмірі 45129,48 грн., що підтверджується:

-          банківською випискою від 22.04.2008 р. на суму 15 000,00 гривень;

-          угодою про зарахування зустрічних однорідних вимог від 11.03.09 року на суму 29 129,48 грн.;

-          банківською випискою від 22.05.2009 р. на суму 5 000,00 гривень.

Таким чином, станом на 07 вересня 2009 року заборгованість ПП "Агрофірма "Агро світ” перед ТОВ „ТРИДЕНТА АГРО" згідно Договору №ЗУФ-44/03/08 купівлі-продажу на умовах відстрочення платежу від 25 березня 2008 року становить 35361,68грн.

Відповідно до ст.ст. 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.

Стаття 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

   Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання  сторонами.

Згідно ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч.1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Стаття 694 ЦК України встановлює особливості продажу товару в кредит. Договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу. Товар продається в кредит за цінами, що діють на день продажу.

Зміна ціни на товар, проданий в кредит, не є підставою для проведення перерахунку, якщо інше не встановлено договором або законом.

Абзац 1 ч.1 ст.193 ГК України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 610 ЦК України зазначає, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання)

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

У відповідності та в межах норм цивільного та господарського законодавства України, Відповідачу згідно із умовами Договору надавалася відстрочка щодо оплати вартості товару. Кінцевою датою проведення розрахунку за отриманий Товар є 01 листопада 2008 року.

Проте, Відповідач на власний розсуд та ризик до настання вказаної дати, оплати товару в повному обсязі не здійснив.

У розумінні ч. 2 ст. 533 ЦК України, якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Відповідно до ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни    (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

У додатку №1 до Договору вказується наявність курсу долара США на день підписання даного Договору та Додатку №1 до нього - 5,05 грн./дол. США

Окрім цього, як вказано в примітці до даних Додатків, в тому випадку, якщо курс долара США на день оплати вище, ніж курс долара США на день підписання договору сторони, для визначення суми, яка підлягає оплаті, використовуючи певну формулу повинні здійснити перерахування коштів.

Виходячи із вищенаведеного, розмір курсової різниці становить 20516,77грн.

Згідно п. 8.1. Договору за невиконання або неналежне виконання умов Договору Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Відповідно до ч.4 ст.231 Господарського кодексу у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно до ч. З ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно п. 8.2. Договору, за прострочення виконання зобов'язання покупець зобов'язаний сплатити на користь ПРОДАВЦЯ пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості неоплаченого Товару за кожен день прострочення.

Відповідно до п.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом

Пункт 8.3. Договору передбачає, що Сторони, відповідно до ст. 259 ЦК України, домовились про те, що строк позовної давності щодо стягнення штрафних санкцій збільшується до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за даним Договором.

Крім цього, сторони, відповідно до п. 6 ст. 232 ГК України, домовились про те, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язань за даним Договором, здійснюється без обмеження строку.

Виходячи із цього, нарахування пені, 3% річних та інфляційних витрат здійснюється за період із 02 листопада 2008 року (наступного дня після того, коли зобов'язання щодо оплати вартості товару мало бути виконане) по 07 вересня 2009 року (день написання та звернення до суду).

Згідно розрахунку сума нарахованої пені становить 7039,43грн.

Сума нарахованих 3% річних становить 895,90грн.

  Інфляційні становлять 4561,66грн.

  Відповідно до п. 8.4. Договору за несплату або несвоєчасну оплату Товару Покупець сплачує штраф у розмірі 15% від вартості неоплаченого товару.

   Сума  нарахованого позивачем штрафу становить 5304,25грн.

  Крім цього, позивач в позовних вимогах врахував і витрати на послуги адвоката.

  Відповідно до ст.44 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з державного мита, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката, витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.

  Надання юридичних послуг підтверджується договором про надання юридичної допомоги № 157/06/09 від 01.06.2009року, актами приймання-передачі документів (матеріалів)  від 01.06.2009року та від 25.08.2009року та платіжним дорученням № 340 від 12.08.2009року на суму 4000,00грн.

   Відповідно до ст.44 ГПК України, та згідно ст.49 ГПК - стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує за рахунок іншої сторони адвокатські витрати.

   Згідно із п. 11.1. даного Договору, Договір діє з моменту його підписання і до повного виконання Сторонами обов'язків по Договору.

Згідно ч.1 ст.202 ГК України, ст.599 ЦК України зобов'язання, зокрема, припиняються виконанням, проведеним належним чином. Відповідач свої обов'язки не виконав у повному обсязі чим порушив свої обов'язки за Договором.

    З огляду на викладене, суд задовольняє позовні вимоги частково.

   В процесі ухвалення рішення суд вважає недоцільним нарахування штрафу, що складає 5304,25грн.з огляду на наступне:

    Відповідно до ч.1 ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини, якщо інше не встановлено договором або законом.

   Але присуджуючи до стягнення пеню та штраф суд виключає можливість застосування цих двох видів відповідальності одночасно, враховуючи конституційний принцип, відповідно до якого ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення (ст.61 Конституції України).

   Судові витрати покласти на відповідача попорційно задоволеним вимогам, оскільки спір виник з його вини.

     Керуючись ст. ст. 49, 82-84, 116 ГПК України, суд,-  

        

                                в и р і ш и в :

     Позов задоволити частково.

  Cтягнути з Приватного підприємства „Агрофірми Агросвіт”, с.Долиняни Городоцького району Львівської області (код ЄДРПОУ 35389711) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „ТРИДЕНТА АГРО”, м.Київ, вул. Ямська, 28А (код ЄДРПОУ 25591321) 35361,68грн. основного боргу, 20516,77грн. курсової різниці, 7039,43грн. пені, 895,90грн. річних, 4561,66грн. інфляційних, 4000,00грн. витрат на послуги адвоката, 683,75грн. державного мита та 109,74грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

     Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

    В рештій частині позову відмовити.

               

    

Суддя                                                                                                     

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення06.10.2009
Оприлюднено16.10.2009
Номер документу5009423
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/166

Ухвала від 11.11.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Чернявський В.В.

Ухвала від 14.02.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Істоміна О.А.

Ухвала від 12.11.2010

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Грязнов В. В.

Ухвала від 05.11.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Шпакович О.Ф.

Ухвала від 17.10.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Шпакович О.Ф.

Ухвала від 30.12.2010

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Рішення від 17.07.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Ухвала від 02.07.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Ухвала від 06.06.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

Ухвала від 06.06.2012

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Торчинюк В.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні