7/57-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05.03.07р.
Справа № 7/57-07
За позовом Фермерського господарства "Олімп", с. Лозуватка П`ятихатського району Дніпропетровської області
до
Відповідача-1: Відкритого акціонерного товариства "П`ятихатський елеватор", м. П`ятихатки Дніпропетровської області
Відповідача-2: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
про визнання недійсною приватизації
та за зустрічним позовом Відкритого акціонерного товариства "П'ятихатський елеватор", м. П'ятихатки Дніпропетровської області
до
Відповідача-1: Фермерського господарства "Олімп", с. Лозуватка Дніпропетровської області
Відповідача-2: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
про визнання права власності
Суддя Коваль Л.А.
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача-1: представник Залужна Н.І., дов. № 4 від 02.10.2006 р.;
від відповідача-2: провідний спеціаліст-юрисконсульт Зуєва Н.В., дов. № 12 від 20.03.2006р.
СУТЬ СПОРУ:
Фермерське господарство „Олімп” (с. Лозуватка П'ятихатського району Дніпропетровської області) звернулося до суду з позовною заявою, якою просить визнати недійсною приватизацію Відкритого акціонерного товариства „П'ятихатський елеватор” (м. П'ятихатки Дніпропетровської області).
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є акціонером Відкритого акціонерного товариства „П'ятихатський елеватор”. Згідно наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (м. Дніпропетровськ) від 31.07.1998р. проведена приватизація П'ятихатського державного елеватора, який перетворений в Відкрите акціонерне товариство „П'ятихатський елеватор”. При приватизації у власність Відкритого акціонерного товариства „П'ятихатський елеватор” було передане нерухоме майно, серед якого будівлі, що знаходяться за адресою: м. П'ятихатки, вул. Клименка, 1, а саме: приміщення столової залишковою вартістю 3 689, 88 грн., робоча будівля елеватора залишковою вартістю 143 049, 44 грн., силосний корпус СКС-3*144 залишковою вартістю 321 795, 15 грн., зерносушарка ДСП-32-ОТ-2 залишковою вартістю 5 901, 07 грн., приймальне устаткування з автотранспорту на 1 проїзд у 15-У РАГ, бункер для відходів та пилу, зовнішні мережі 10 і 0,4 кв., зовнішнє освітлення, трансформаторна підстанція „Силова” 150/35/10 кв., повітряна лінія ВЛ-150 кв., прожекторне освітлення, резервуар ємкістю 200 м3 - 2 шт., тепловодогін, позаплощадний водопровід, насосна станція водопостачання, позаплощадний газопровід, асфальтобетонне покриття, огорожа території, підпірна стіна, тощо. Позивач вважає, що в порівнянні з вартістю інших об'єктів залишкова вартість названих є незрівнянно низькою, відповідно, занижена вартість акцій, власником яких є позивач. В цьому позивач вбачає порушення законодавства при проведенні приватизації відповідача-1, свої законних інтересів, вбачає підстави для визнання недійсною приватизації Відкритого акціонерного товариства „П'ятихатський елеватор”.
Відповідач-1 проти позову заперечує, посилається на правомірність проведеної приватизації.
Відповідач-2 проти позову заперечує. Відповідач-2 посилається на ті обставини, що оцінка вартості цілісного майнового комплексу „П'ятихатського державного елеватора” здійснена з урахуванням вимог Методики оцінки вартості майна під час приватизації за даними результатів інвентаризації майна „П'ятихатського державного елеватора” станом на 01.03.1998р. Тобто, вартість спірних об'єктів нерухомості визначена за даними бухгалтерського обліку по залишковій вартості без врахування індексації станом на 01.04.1996р., як це передбачено чинним законодавством на момент приватизації. Достовірність даних бухгалтерського обліку „П'ятихатського державного елеватора” станом на момент приватизації та оцінка його фінансового стану перевірена ТОВ Аудиторською фірмою „Аудит-Дніпроконсульт”. Відповідач-2 зазначає, що статутний фонд акціонерного товариства розподіляється на відповідну кількість акцій однаковою номінальною вартістю. Розподіл майна на акцію чинним законодавством не передбачений.
Згідно ухвали господарського суду від 20.02.2007р. для розгляду з первісним позовом прийнято зустрічний позов Відкритого акціонерного товариства "П'ятихатський елеватор".
За зустрічним позовом відповідач-1 з урахуванням уточнень позовних вимог, що надійшли до господарського суду 05.03.2007р., просить визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке було приватизоване при приватизації П'ятихатського державного елеватора. В зустрічному позові відповідач-1 зазначає, що оцінка вартості цілісного майнового комплексу „П'ятихатський державний елеватор” здійснена з урахуванням вимог Методики оцінки вартості майна під час приватизації за даними результатів інвентаризації майна станом на 01.03.1998р. Актом від 17.04.1998р. затверджено вартість цілісного майнового комплексу П'ятихатського державного елеватора, до складу якого увійшло і спірне майно. Вартість об'єктів нерухомості цілісного майнового комплексу П'ятихатського державного елеватора визначена за даними бухгалтерського обліку по залишковій вартості без врахування індексації станом на 01.04.1996р., як це передбачено чинним законодавством на момент приватизації. До акту оцінки увійшло спірне майно, як об'єкти завершеного будівництва, що підтверджується актом робочої комісії про готовність завершеної 1-ої черги будівництва крупозаводу та актом державної приймальної комісії про приймання завершеного будівництва 1-го пускового комплексу крупозаводу елеватора. Включення до акту оцінки та статутного фонду Відкритого акціонерного товариства "П'ятихатський елеватор" спірних об'єктів підтверджує акт приймання-передачі від 19.01.1999р. та перелік майна від 18.10.2001р. План приватизації визначає перелік об'єктів, які вилучені при приватизації із цілісного майнового комплексу.
Позивач проти зустрічного позову заперечує.
Відповідач-2 вважає, що відповідач-1 набув право власності на майно, передане відповідачу-1 у власність в процесі приватизації.
Розгляд справи відкладався з 31.01.2007р. на 20.02.2007р. В судовому засіданні 20.02.2007р. оголошено перерву на 05.03.2007р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд –
ВСТАНОВИВ:
Згідно наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (м. Дніпропетровськ) від 29.01.1998р. № 12/02-РП прийнято рішення про приватизацію державного майна підприємств елеваторної та зернопереробної промисловості, серед яких П'ятихатський державний елеватор.
Частина 1 ст. 20 Закону України „Про приватизацію державного майна” (редакція на час виникнення спірних відносин) встановлює, що визначення початкової ціни об'єкта приватизації або розміру статутного фонду господарського товариства, що створюється на основі державного підприємства, здійснюється відповідно до методики, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Порядок оцінки вартості майна, що підлягає приватизації, на час приватизації П'ятихатського державного елеватору визначає Методика оцінки вартості майна, що підлягає приватизації, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 15.08.1996р. № 961 (надалі - Методика), який залежить від застосування способів приватизації та засобів платежу.
Оцінка майна П'ятихатського державного елеватора, як стверджують Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області та Відкрите акціонерне товариство "П'ятихатський елеватор", здійснена з урахуванням вимог названої Методики.
Оцінка майна здійснена за даними результатів інвентаризації майна П'ятихатського державного елеватора станом на 01.03.1998р.
Позивач не посилається на жодні порушення, допущені при оцінці майна, а лише не погоджується з залишковою вартістю певних об'єктів, що були приватизовані в складі цілісного майнового комплексу П'ятихатський державний елеватор (спірні об'єкти, спірне майно), однак не вказуючи, в чому ж полягає невідповідність залишкової вартості, врахованої при оцінці майна, внаслідок яких допущених порушень вона є заниженою.
Між тим, в судовому засіданні 05.03.2007р. оглянуті оригінали документів по приватизації Відкритого акціонерного товариства "П'ятихатський елеватор", а саме: справа № 913, том 6, яка включає інвентаризаційні описи основних засобів П'ятихатського державного елеватора. Згідно зазначених інвентаризаційних описів проведена інвентаризація і спірного майна (майна, щодо якого, як вважає позивач, занижена залишкова вартість), вказані інвентарні номери майна, рік випуску (побудови), кількість та вартість.
Слід зазначити, що спірне майно проінвентаризоване та включене в склад майна П'ятихатського державного елеватора, що приватизувалося, в зв'язку з прийняттям в експлуатацію першої черги крупозаводу, силосного корпусу на 27 тис.тн та зерносушарки, виробничою потужністю 32 тн/год. в м. П'ятихатки Дніпропетровської області.
Згідно Акту робочої комісії про готовність закінченої І черги будівництва крупозаводу потужністю 300тн/добу та силосного корпусу на 27 тис.тн в м. П'ятихатки Дніпропетровської області для пред'явлення державній приймальній комісії від 28.12.1994р. робоча комісія встановила, що генеральним підрядником ПМК –250 тресту „Криворіжсільбуд” пред'явлена до приймання в експлуатацію перша черга крупозаводу потужністю 300тн/добу та силосного корпусу на 27 тис.тн з наступними об'єктами:
основні об'єкти будівництва - робоча будівля елеватора, силосний корпус СК-3х144, зерносушарка ДСП-32-ОТ-2 з топкою, приймальне обладнання з автотранспорту на проїзд У15-УРАТ, бункер для відходів,
об'єкти енергетичного господарства - зовнішні мережі 10 та 04 кв, зовнішнє освітлення, трансформаторна підстанція 150/35/10 кв „Силова”, повітряна лінія ВЛ-150 кв, прожекторне освітлення,
зовнішні мережі та споруди водопостачання, каналізації та газопостачання - резервуар для води на 200 куб. м, 2 одиниці, паливопровід, позамайданчиковий газопровід, позамайданчиковий водопровід, водопровід в межах майданчику, насосна станція водопостачання, електрозахист комунікацій від корозії,
облаштування та озеленення території –асфальтобетонне покриття, вертикальне планування, огорожа, підпірна стіна.
Згідно Акту державної приймальної комісії про прийняття закінченої будівництвом першої черги крупозаводу кукурудзяної муки потужністю 300 тн/добу та силосного корпусу на 27 тис. тн в м. П'ятихатки Дніпропетровської області від 28.12.1994р. державна приймальна комісія прийняла об'єкт в експлуатацію. Акт державної приймальної комісії також містить перелік об'єктів, що входять до складу прийнятого в експлуатацію об'єкту - закінченої будівництвом першої черги крупозаводу кукурудзяної муки потужністю 300 тн/добу та силосного корпусу на 27 тис. тн в м. П'ятихатки Дніпропетровської області.
Названі об'єкти проінвентаризовані у складі основних засобів крупозаводу, як такі, що обліковуються на балансі станом на 01.03.1998р., що підтверджує інвентаризаційний опис основних засобів крупозаводу (приватизаційні матеріали, справа № 913, том 6).
Згідно акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу П'ятихатський державний елеватор, затвердженого 17.04.1998р., вартість майна, що підлягає приватизації (1590659 грн.) визначена за результатами інвентаризації майна з урахуванням залишкової вартості основних засобів та нематеріальних активів, інших показників, що враховуються згідно з Методикою, за вилученням вартості державного житлового фонду, об'єктів, які не підлягають приватизації, дооцінки залишкової вартості основних засобів, щодо якого встановлено пільги, щодо якого встановлено особливий режим приватизації.
Вартість майна, що підлягає приватизації, визначена з урахуванням вартості спірного майна.
План приватизації П'ятихатського державного елеватора, затверджений 29.07.1998р., містить перелік об'єктів, вартість яких вилучена з вартості майна П'ятихатського державного елеватора, що підлягає приватизації. Спірне майно в переліку об'єктів, вартість яких вилучена з вартості майна П'ятихатського державного елеватора, що підлягає приватизації, не значиться.
Згідно наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області від 31.07.1998р. № 12/365-АО перетворено П'ятихатський державний елеватор у Відкрите акціонерне товариство "П'ятихатський елеватор" (м. П`ятихатки Дніпропетровської області), засновником якого є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області.
За актом передачі нерухомого майна від 19.01.1999р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області передано у власність Відкритому акціонерному товариству "П'ятихатський елеватор" нерухоме майно, яке приватизоване. Серед зазначеного майна, враховуючи найменування майна та його інвентарні номери, вартість, Відкритому акціонерному товариству "П'ятихатський елеватор" передане у власність і спірне нерухоме майно.
Згідно наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області від 27.12.2000р. № 12/47-ЗВП процес приватизації Відкритого акціонерного товариства "П'ятихатський елеватор" завершено.
В подальшому, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області складено перелік нерухомого майна, яке Регіональне відділення передало Відкритому акціонерному товариству "П'ятихатський елеватор" в процесі приватизації. Перелік також містить спірне майно.
Згідно ст. 1 Закону України „Про приватизацію державного майна” приватизація державного майна –це відчуження майна, що перебуває у державній власності, і майна, що належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону.
Отже, в зв'язку з приватизацією державного майна П'ятихатського державного елеватора Відкрите акціонерне товариство "П'ятихатський елеватор" набуло право власності на нерухоме майно, яке було приватизоване при приватизації П'ятихатського державного елеватора, в тому числі на спірне майно.
За викладеного, є правомірними та підлягають задоволенню позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "П'ятихатський елеватор".
З огляду на викладені вище обставини, суд не вбачає підстав для задоволення позову позивача та визнання недійсною приватизації з заявлених позивачем підстав. Доводи позивача спростовуються встановленими судом обставинами справи.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати, понесені відповідачем-1, підлягають стягненню з позивача.
Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Зустрічний позов Відкритого акціонерного товариства „П'ятихатський елеватор” задовольнити в повному обсязі.
Визнати за Відкритим акціонерним товариством „П'ятихатський елеватор” (52150, Дніпропетровська область, м. П'ятихатки, вул. Клименка, 1, ідентифікаційний номер 00953680) право власності на нерухоме майно, яке було приватизоване при приватизації П'ятихатського державного елеватора.
У задоволенні первісного позову - відмовити.
Стягнути з Фермерського господарства „Олімп” (52150, Дніпропетровська область, П'ятихатський район, с. Лозуватка, ідентифікаційний номер 23358655) на користь Відкритого акціонерного товариства „П'ятихатський елеватор” (52150, Дніпропетровська область, м. П'ятихатки, вул. Клименка, 1, ідентифікаційний номер 00953680) витрати на оплату державного мита в розмірі 25 500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) грн. 00 коп., витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу в розмірі 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп.,
про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.А.Коваль
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 12.03.2007р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2007 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 506772 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні