Постанова
від 10.08.2009 по справі 13/327
КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

13/327

КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


01033, м.Київ,  вул.Жилянська 58-б                                                       тел. 284-37-31

Іменем   України

                                          П О С Т А Н О В А

10.08.09 р.                                                                                          № 13/327          

Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого судді:                    Жук Г. А. (доповідач по справі),

суддів:

                                                  Разіної Т. І

судді-доповідача Жук Г. А.

при секретарі судового засідання: Матвієвській Г.В.

за участю представників сторін:

від позивача:           Шовкопляс Л.І. - представник за дов. № 1403 від 07.05.2008 р.;     

                              Усик В.А. –керівник, довідка ЄДРПОУ № 112;

від відповідача:          Ерлі Н.П. –представник за дов. № 1 від 10.07.2009 р.          

          

розглянувши матеріали апеляційної скарги б/н б/д Вовнянської спілки співвласників «Вовнянка»на рішення господарського суду Полтавської області від 19.05.2009р.

у справі № 13/327 (суддя Босий В.П.)

за позовом          Вовнянської спілки співвласників «Вовнянка», с.Вовнянка, Миргородського району, Полтавської області;

до                      Приватно-орендного підприємства «Лан», с.Вовнянка, Миргородського району, Полтавської області;

про                        відшкодування завданої матеріальної шкоди

В С Т А Н О В И В :

              Вовнянська спілка співвласників «Вовнянка»звернулася до господарського суду Полтавської області з позовом до Приватно-орендного підприємства «Лан»про стягнення 605 700,00 грн. матеріальної шкоди у розмірі вартості незаконно привласненого майна співвласників (а.с.2-3).

Рішенням господарського суду Полтавської області від 19.05.2009р. у справі № 13/327 Вовнянській спілці співвласників «Вовнянка»в задоволенні позовних вимог відмовлено (а.с.236-238).

          Відмовляючи позивачу у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції  посилається на те, що позивач не є особою, якій належить право вимоги за позовом про відшкодування матеріальної шкоди, пов'язаної з незаконним заволодінням і використанням майна громадян –фізичних осіб, оскільки спілка не має відношення до пайового фонду колишнього КСП «Авангард».   

          Не погодившись з винесеним рішенням, позивач, Вовнянська спілка співвласників «Вовнянка», через місцевий господарський суд подав апеляційну скаргу б/н б/д (вх №2-04/2/451/1580 від 22.06.2009р.), в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

          Доводи апеляційної скарги обґрунтовуються тим, що рішення суду першої інстанції винесене з порушенням норм матеріального права.  

          Зокрема, в обґрунтування позовних вимог та вимог апеляційної скарги апелянт посилається на висновок незалежного аудитора ТОВ «Фірма Консалтинг-Аудит»(а.с.51-61, т.1), згідно якого станом на 01.01.2005 року внаслідок уточнення майнового пайового фонду, який має бути розподілений між членами КСП «Авангард», додатковому паюванню підлягає майно на суму 605 700,00 грн., проте, як вказує позивач, суд першої інстанції не прийняв зазначений висновок, як належний доказ.   

          Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 30.06.2009р. вказана апеляційна скарга була прийнята до провадження в наступному складі колегії суддів: головуюча суддя Жук Г.А., судді: Чорногуз М.Г., Фаловська І.М.

          Розпорядженням заступника Голови Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 04.08.2009 року склад судової колегії змінено.

          Під час розгляду апеляційної скарги представники скаржника підтримали вимоги апеляційної скарги, просили суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі.

          Представник Приватно-орендного підприємства «Лан»(відповідач у справі) проти задоволення апеляційної скарги заперечував, рішення господарського суду Полтавської області від 19.05.2009р. у справі № 13/327 вважає законним та обґрунтованим.

          Відповідно до ст. 101 ГПК України, у процесі перегляду справи, апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково наданими доказами, якщо заявник обґрунтував неможливість їх надання суду в першій інстанції з причин, що не залежали від нього, повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення або ухвали місцевого суду у повному обсязі.

          Судова колегія Київського міжобласного апеляційного господарського суду, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення і доводи представників сторін, дослідивши представлені докази в їх сукупності, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права встановила наступне.  

          Згідно представлених в матеріалах справи Статуту Вовнянської спілки співвласників майна «Вовнянка», затверджений установачими зборами власників майнових паїв 22.12.2005 року (протокол № 1 від 22.12.2005 року) та зареєстрований Вовнянською сільською радою Миргородського району Полтавської області 28.07.2006 року за № 1 (а.с.47, том 1), Довідки Державного комітету статистики № 112 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.30, том 2) позивач Вовнянська спілки співвласників майна «Вовнянка»- громадська організація, за правовим статусом –юридична особа (ідентифікаційний код № 34419247), створена відповідно  до рішення зборів її засновників з метою задоволення і захисту економічних інтересів, пов'язаних з розпорядженням спільним майном (майновими паями), виділеними в результаті реорганізації КСП «Авангард».

          Згідно представлених в матеріалах справи Статуту Приватно-орендного підприємства «Лан», затвердженого директором ПОП «Лан»Губенко А.М., зареєстрований розпорядженням Голови Миргородської районної державної адміністрації за № 42 від 08.02.2000 року (а.с.32, том1), довідки Державного комітету статистики № 09/2-13-1144з від 05.08.09 року в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України  зареєстровано підприємство відповідача –ПОП «Лан», приватної форми власності, за правовим статусом –юридична особа (ідентифікаційний код № 03772648).

Згідно історичної довідки Державного комітету статистики № 09/2-13-1144з від 05.08.09 року в загальносоюзному класифікаторі підприємств та організацій(ЗКПО) за 1992 рік за ідентифікаційним кодом № 03772648 значився суб'єкт господарювання - Колгосп «Авангард»Миргородського РАПО.

Станом на 1994 рік в Державному реєстрі  України за ідентифікаційним кодом № 03772648 значилася юридична особа –колективне сільськогосподарське підприємство «Авангард», Полтавська обл., Миргородський район, с. Вовнянка, керівник Усик С.А. Статут колективного сільськогосподарського підприємства «Авангард», зареєстрований розпорядженням представника Президента України в Миргородському районі від 25.03.1993 року за № 27. Відповідно до п. 1.1 даного статуту КСП «Авангард»створено шляхом реорганізації колгоспу «Авангард»і є його правонаступником.

Станом на 1997 рік в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за ідентифікаційним кодом № 03772648 значилася юридична особа - колективне сільськогосподарське підприємство «Авангард», Полтавська обл., Миргородський район, с. Вовнянка, керівник Губенко А.М.. Статут колективного сільськогосподарського підприємства «Авангард», який прийнятий зборами уповноважених членів КСП «Авангард» від 02.12.1997 року (протокол № 3), зареєстрований розпорядженням Голови Миргородської районної державної адміністрації (відмості про дату та номер реєстрації відсутні). Відповідно до п.1.1 статуту КСП «Авангард»створене шляхом реорганізації колгоспу «Авангард»та є його правонаступником.

Станом на 1997 рік в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за ідентифікаційним кодом № 03772648 значилася юридична особа –приватно-орендне підприємство «ЛАН», Полтавська обл., Миргородський район, с. Вовнянка, керівник Губенко А.М. Відповідно до п. 1.1 статуту  підприємство створене засновником- громадянином Губенко А.М. Підприємство  засновано на основі особистого земельного та майнового паю засновника та оренди земельних, майнових паїв минулих членів КСП «Авангард»Миргородського району. 05.10.2004 року зареєстровано зміни до статуту ПОП «Лан», згідно яких ПОП «Лан»є правонаступником КСП «Авангард»Миргородського району з дня включення ПОП «Лан»до державного реєстру.

Згідно Положення (п.6) про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року № 118 ( в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року № 499) ідентифікаційний код зберігається за суб'єктом, якому присвоєний протягом всього періоду його існування і є єдиним.

Приватне багатопрофільне підприємства «Агрофірма «Авангард», Статут затверджений директором ПБП Агрофірми «Авангард»та зареєстрований розпорядженням Миргородської районної державної адміністрації у 1997 році. Відповідно до п. 1.1 даного статуту підприємство «Авангард»є приватним підприємством, заснованим на праві приватної власності окремого громадянина, згідно п. 1.2 статуту –засновником підприємства є громадянин України Усик С.А. Відомості у статуті про правонаступництво відсутні. Враховуючи, що дане підприємство зареєстроване за ідентифікаційним кодом   (ЄДРПОУ) 24830657відношення до реорганізованого колгоспу «Авангард»не має.

          Матеріалами справи доведено, що рішення про створення приватного - орендного підприємства «ЛАН»(скорочено ПОП «Лан») було прийняте на звітних зборах уповноважених членів КСП «Авангард»від 25.01.2000 року, відповідно до яких вирішено провести перереєстрацію КСП «Авангарт»в ПОП «Лан», засновником якого є громадянин України Губенко А.М. з правом юридичної особи, яка являється правонаступником КСП «Авангард». Розпорядженням Миргородської районної державної адміністрації №42 від 8 лютого 2000р. був затверджений Статут ПОП «Лан».

Відповідно до п.1.4 статуту підприємства, ПОП «Лан»є правонаступником КСП «Авангард»Миргородського району в частині майна належного Засновнику підприємства та орендного майна бувших членів КСП «Авангард»переданого в оренду засновнику, в розмірі відповідної частки резервного фонду, не розпайованого в бувшому КСП і залишеного на погашення заборгованості.

05.10.2004р. Миргородською районною державною адміністрацією були зареєстровані зміни до Статуту ПОП «Лан», відповідно до яких «Приватно —орендне підприємство «Лан»є правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства «Авангард»Миргородського району з дня включення ПОП «Лан»до державного реєстру. Зміни до статуту є невід'ємною частиною Статуту ПОП «Лан»Миргородаського району. Установчі документи ПОП «Лан», зміни до Статуту ПОП «Лан»від 05.10.2004р. в установленому законом порядку не оспорено, на час розгляду даного спору є чинними.

Відповідно до Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки»від 03.12.1999 року № 1529/99 та рекомендацій з паювання та виділення майна в натурі при реструктуризації колективних сільськогосподарських підприємств Міністерства АПК України для проведення паювання майна та зобов'язань та врегулювання майнових відносин між ПОП «Лан»та пайовиків-фізичних осіб власників майна –зборами уповноважених членів КСП «Лан»та пайовиків –фізичних осіб власників майна –зборами уповноважених членів КСП «Авангард»від 25.01.2000 року було затверджене положення про реформування колективного сільськогосподарського підприємства у 2000 році та створена комісія по паюванню майна.

          Відповідно до Рекомендацій про порядок відображення в бухгалтерському обліку операцій, пов'язаних з реформуванням колективних сільськогосподарських підприємств при проведенні реформування колективних сільськогосподарських підприємств УААН, 1999 року, для визначення розміру пайового фонду складається передаточний баланс підприємства правонаступнику. Ліквідаційний баланс КСП «Авангард»був складений станом на 01.03.2000 року.  На момент проведення роботи по паюванню майна КСП «Авангард», ПОП «Лан», відповідно до зареєстрованого статуту, не був правонаступником КСП «Авангард». Правонаступництво ПОП «Лан»по зобов'язанням КСП «Авангард»було зареєстроване  лише 05.10.2004 року.

          Посилаючись на висновок незалежного аудитора ТОВ «Фірма Консалтинг-Аудит» від 18.08.2008 року щодо повноти обсягу отримання майна у власність після врегулювання майнових відносин між ПОП «Лан», яке створене в результаті реорганізації КСП «Авангард»та колективом пайовиків станом на 01.01.2005 року (т.1 а.с.51-59) Вовнянська спілка співвласників «Вовнянка»звернулася до господарського суду Полтавської області з позовом про стягнення з Приватно-орендного підприємства «Лан»605 700,00 грн. матеріальної шкоди в розмірі вартості незаконно привласненого відповідачем майна співвласників.  

          З представленого в матеріалах справи висновку вбачається, що дані систематичного бухгалтерського обліку –головної книги КСП «Авангард»станом на 01.03.2000 року, згідно яких складений ліквідаційний баланс  КСП «Авангард»саном на 01.03.2000 року фактично є вхідними даними для проведення бухгалтерського обліку ПОП «Лан», що і відображено у головній книзі ПОП «Лан», яка велась з 01.05.2000 року. Таким чином все майно та зобов'язання КСП «Авангард»перейшли до ПОП «Лан».

          По даним ліквідаційного балансу КСП «Авангард»станом на 01.03.2000 року комісію по реформуванню КСП «Авангард»в розрахунок вартості пайового фонду включено майно на загальну суму 4375,0 тис.грн.

          Відповідно до акту оцінки вартості майна КСП «Авангард»Миргородського району Полтавської області комісією по реформуванню КСП «Авангард»було проведено розрахунок пайового фонду в грошовому виразі, шляхом розподілу активів КСП «Авангард»під забезпечення боргів, виділено майно об'єктів соціальної сфери, виділено майно, яке не підлягало паюванню.

          По підсумках проведеного розподілу, комісія по реформуванню КСП «Авангард»отримала наступні результати: під погашення зобов'язань (кредиторська заборгованість) КСП «Авангард», які  перейшли на баланс ПОП «Лан», виділено активи на загальну суму 1746,8 тис. грн.. (кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги, строк сплати яких не настав –451,7 тис. грн. кредиторська заборгованість по авансах отриманих –335,3 тис. грн., кредиторська заборгованість по розрахунках з бюджетом 221,2 тис. грн., кредиторська заборгованість по позабюджетних платежах –16,9 тис. грн., кредиторська заборгованість по страхуванню –8,5 тис. грн., заборгованість з оплати праці- 5,5 тис. грн., кредиторська заборгованість з дочерними підприємствами –633,6 тис. грн.., кредиторська заборгованість з іншими кредиторами –19,1 тис. грн., короткострокові позики –6,0 тис.грн.); під погашення відстроченої податкової кредиторської заборгованості виділено майно на загальну суму 624,7 тис. грн., залишкова вартість об'єктів соціальної сфери, яка не підлягає розпаюванню та передається на баланс органам місцевого самоврядування на загальну суму 419,3 тис. грн..; залишкова вартість об'єктів, що не можливо виділити в натурі в рахунок майнового паю і які знаходяться в загальному користуванні Комісією виділені на загальну суму 416,4 тис. грн.          

У представленому висновку аудитор звертає увагу на те, що в матеріалах роботи комісії по реформуванню КСП «Авангард»відсутній персоніфікований перелік майна, яке повинно забезпечувати загальний розмір пайового фонду. Отже, майно пайового фонду фактично не було персоніфіковане та відокремлено від загального майна, яке перейшло на баланс ПОП «Лан». Не надані акти приймання-передачі майна від КСП «Авангард»до ПОП «Лан». Після реорганізації КСП «Авангард»все майно, що перебувало у колективній власності КСП, було взято на баланс ПОП «Лан»на основі ліквідаційного балансу КСП «Авангард».

          Процес паювання майна КСП «Авангард»почався 01.03.2000 року та проходив на протязі п'яти років і врегулювання майнових відносин проведено станом на 01.01.2005 року, з подальшою видачею майнових сертифікатів.

          За період з 01.03.2000 року по 01.01.2005 року ПОП «Лан»було погашено та списано боргових зобов'язань КСП «Авангард»на загальну суму 1974,6 грн., у тому числі: 861,0 тис. грн. списаних державних боргів.

          З моменту паювання майна КСП «Авангард»(01.03.2000 року) до 01.01.2005 року, тобто на момент врегулювання питань стосовно майнових відносин між ПОП «Лан»та співвласниками майна КСП «Авангард»станом на 01.01.2005 року, з балансу ПОП «Лан»була списана кредиторська заборгованість КСП «Авангард», яка отримана ПОП «Лан»за ліквідаційним балансом КСП «Авангард»станом на 01.03.2000 року на загальну суму 785,0 тис. грн.

          За твердженням позивача рішенням зборів громадян –співвласників майна реорганізованого КСП «Авангард»Миргородського району від 22.12.2005 року затверджена структура пайового фонду в сумі 1 876 406,12 грн.: основні засоби –755 073,03 грн., обігові засоби –112 133,009 грн.

          Актами була проведена передача майна від ПОП «Лан»в особі директора Губенка А.М. до Спілки співвласників майна реформованого КСП «Авангард»«Вовнянка»в особі Голови спілки Усика В.А. на загальну суму 1 507 652,20 грн. в тому числі: по акту від 12.09.2006 року на загальну суму 880 473,15 грн., по акту від березня 2007 року на загальну суму 54,0 грн., по акту від березня 2007 року (запасні частини) на загальну суму 19 778,03 грн., по акту від 15.02.2007 року на загальну суму 132 121,12 грн., по акту від 21 листопада 2006 року на загальну суму 475 225,90 грн.

          При проведенні розрахунку отриманого майна, вартість переданого майна була вирахувана у цінах оцінки майна, яка проведена КСП «Авангард»станом на 01.03.2000 року, вартість переданого співвласникам майна складає  1 837 900,08 грн.

          Відповідно до Довідки наданої ПОП «Лан»№ 76 від 06.08.2008 року у 2006 році підприємство провело виплату товарного кредиту пайовикам реформованого КСП «Авангард»у загальній сумі 289 857,00 грн.          В рахунок пайового фонду ПОП «Лан», виплачено готівковими коштами загальну суму 278 385,77 грн.

          На підставі вищезазначеного дослідження аудитором визначено розмір уточненого пайового фонду станом на 01.01.2005 року, який становить 604,7 тис. грн..(а.с.60, т.1), що стало підставою звернення позивача до суду з позовом про стягнення з відповідача даної суми як матеріальні збитки спричинені відповідачем , в порядку ст. ст. 216-218, 316-392 ЦК України.

Однак в Матеріалах справи міститься висновок комісійної судово - економічної експертизи Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім.. засл.професора М.С.Бокариуса №710 від 12 листопада 2008р. (т.1 а.с.118-125) проведеної по постанові Миргородської міжрайонної прокуратурі Полтавської області від 03.09.2008 року в ходи розслідування кримінальній справі № 00660063, порушеної відносно  голови правління КСП «Авангард», Миргородського району Губенка А.М., за ознаками злочину, передбаченого ст.. 166, ч.3 КК України( в редакції 1960 року).

На дослідження експерту було надано : баланс КСП «Авангард»(ф№1) станом на 01.03.2000 року; баланси ПОП «Лан»(ф№1) за 2000-2005 р.р.; головні книги ПОП «Лан»за 2000-2005 р.р.; книги обліку основних засобів ПОП «Лан»за 2000-2005 р.р.; касові книги ПОП «Лан»за 2000-2005 р.р.;Акти оцінки вартості майна КСП «Авангард»; договори, накази, розпорядження; протоколі загальних зборів; списки орендодавців, пайовиків ПОП «Лан»; матеріали щодо розпаювання; платіжні доручення, відомості аналітичного обліку по рахунку 10 «Основні засоби», 01-«Орендовані необоротні активи»ПОП «Лан»; ішні матеріали.

Відповідно до даних, зазначених у наданих на дослідження балансах КСП «Авангард»та ПОП «Лан», встановлено, що активи і пасиви ліквідаційного балансу КСП «Авангард»переходили в активи і пасиви вступного балансу ПОП «Лан»в повному обсязі в сумі 4 375 тис. грн.

          Експертом встановлено, що відповідно до наданих звітних документів ПОП «Лан»має той самий ідентифікаційний код (03772648), що і колишнє КСП «Авангард». Це свідчить про фактичне перетворення (перереєстрацію) одного   підприємства в інше, відповідно до п.7 ст.34 Закону України «Про підприємства в Україні»від 27 березня 1991 р. N 887-Х11, якій діяв на той час, при перетворенні одного підприємства в інше до підприємства, яке виникло, переходять усі майнові права і обов'язки колишнього підприємства.

              Таким   чином,   згідно з діючим станом на 01.03.2000р. Статутом ПОП «Лан», активи та  пасиви КСП «Авангард»не повинні були в повному обсязі переходити до ПОП «Лан», але відповідно змін до Статуту, які зареєстровані 05.10.2004р., ПОП «Лан»мало підстави перенести в свій вступний баланс всі активи та пасиви КСП «Авангард»в повному обсязі з дня включення підприємства до державного реєстру.

            В ході проведеного дослідження встановлено, що відповідно до наданих матеріалів   реформування   КСП   «Авангард»  майно   резервного фонду КСП «Авангард»складає 350,3 грн., в тому числі:  не завершене будівництво - 239,2 тис. грн.;   виробничі запаси (корма) - 44,0 тис. грн.;  основні засоби - 67; 1 тис. грн.;

           У відповідності до Договору передачі майна колективом співвласників юридичній   особі –ПОП «Лан»від 01.03.2000 р., укладеним   власниками  майнових паїв, отриманих в результаті паювання майна КСП «Авангард», в оренду  ПОП «Лан»було передано основні засоби на суму 156,6 тис. грн., продані оборотні засоби  на  умовах  товарного  кредиту  на  суму  233,8  тис.   грн.  та продано незавершене будівництво на умовах відстрочки платежу на суму 427,1 тис. грн. Всього на баланс ПОП «Лан»було передано пайового фонду на загальну суму 817,5 тис. грн. Експертом підтверджено, що сума переданого пайового фонду відображена  у  балансі  ПОП «Лан»станом на 01.03.2000 року у відповідних статтях активу балансу та у рядках пасиву 400 «Статутний фонд (капітал)» (3,6 тис. грн.) і 455 «Доходи майбутніх періодів»(Розрахунки з учасниками - 813,9 тис. грн.), що відповідає вимогам Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України  від 31.03.1999 року № 87, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.06.1999 року за № 398/3691. Резервний та пайовий фонд, який перейшов на баланс ПОП «Лан», обліковується там до вересня 2006 року.

          Єкспертизою  встановлено, що 22.12.2005 року проведено збори співвласників майна, за рішенням яких  резервний фонд допайовано і протягом 2006-2007 р.р., відповідно до актів прийому-передачі передано спілці (об'єднанню) співвласників майна «Вовнянка».

          За висновком експертизи в матеріалах комісії по реформуванню КСП «Авангард» наявний протокол засідання комісії №3 від 15.02.2000р., яким вирішено, що майно, що персоніфікується між членами КСП „Авангард", в тому числі майно, що виділяється членам КСП «Авангард»передається с/г підприємству «Левада»єдиним масивом. Однак, перелік майна яке виділялося з персоніфікованого пайового фонду вибувшим членам КСП   «Авангард»,  які побажали передати свої майнові паї до СГП «Левада»відсутній.

Відповідно до протоколу засідання  комісії  по реформуванню КСП «Авангард» №3    від 15.02.2000р. виділено майно КСП «Авангард», яке направляється на погашення кредиторської заборгованості в сумі 451,7 тис. грн. Вказана заборгованість зазначена  в  ліквідаційному балансі КСП «Авангард»та вступному балансі ПОП «Лан».

          Встановлено, що на підставі статей 1 і 2 Закону України «Про списання  заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) платників податків у зв'язку з реформуванням сільськогосподарських підприємств»№ 1565-ІІІ від 16.03.2000 р. у зв'язку реформуванням сільськогосподарських підприємств, згідно рішення №6 Миргородської ОДПІ від 23.06.2000 року, підприємству ПОП «Лан»було списано заборгованість загальнодержавних податків в частині, що зараховується до державного бюджету на загальну суму 491 339,33 грн., із збору на обов'язкове пенсійне страхування в сумі 265561,00 грн. Загальна сума боргу (заборгованість колишнього КСП «Авангард»),  яка  списана в період з 01.03.2000р. по 22.12.2005р., складає 756 900, 33 грн. (Сімсот п'ятдесят шість тисяч дев'ятсот грн. 33 коп.). ПОП «ЛАН», як правонаступнику КСП «Авангард»було списано державні борги на суму 756 900,33 грн.

Експертизою підтверджено, що ПОП «ЛАН»погасило частину кредиторської заборгованості, яка облікована на 01.03.2000 р.,в результаті чого майно, залишене під погашення кредиторської заборгованості, частково залишилось на балансі ПОП «Лан». В період з 01.03.2000р. по 22.12.2005р. ПОП «Лан»за рахунок майна погасило заборгованість за товари, роботи, послуги в сумі 337,8 тис. грн., що підтверджується даними бухгалтерського обліку та даними балансу підприємства.

      За  вказаний  період  підприємство за рахунок власних  активів погасило кредиторську заборгованість, в тому числі заборгованість перед бюджетом на суму 262,1 тис. грн., по зарплаті - 54,5 тис. грн. Всього на загальну суму 316,6 тис. грн.

     В ході проведеного дослідження встановлено, що при проведенні ПОП «ЛАН»обліку основних засобів колишнього КСП «Авангард»порушення діючого законодавства, яке регламентує ведення бухгалтерського обліку в Україні, не встановлено.

     Відповідно до даних балансів ПОП «Лан», станом на 01.03.2000р. дебіторська заборгованість підприємства за товари, роботи і послуги була відсутня. Станом на 31.12.2000р. заборгованість дорівнювала 245 тис. грн., станом на 31.12.2004р. -214,6 тисі Таким чином дебіторська заборгованість в сумі 214,6 тис. грн. належить до активів ПОП «ЛАН», набутих в результаті самостійної господарської діяльності.

          Відповідно до Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 р. N 177, уточнення вартості активів підприємства здійснюється на дату, визначену комісією за результатами інвентаризації. Вихідними даними для уточнення вартості активів є матеріали бухгалтерського обліку, документи, які підтверджують ціни, що склалися у розрахунках з постачальниками, інші документи. Комісія у разі необхідності коригує дебіторську заборгованість на суму безнадійної заборгованості на дату реорганізації підприємства.

          Вартість оборотних активів (запаси, векселі отримані, дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги, дебіторська заборгованість за розрахунками та інша поточна дебіторська заборгованість, поточні фінансові інвестиції, гроші та їх еквіваленти, інші оборотні активи) враховується за балансовою вартістю на дату реорганізації, а у разі необхідності уточнюється із залученням незалежного експерта. Результати підлягають затвердженню рішенням загальних зборів колишніх членів реорганізованого підприємства, що є співвласниками його майна.

          Відповідно до протоколу  зборів  співвласників  майна  колишнього  КСП «Авангард»від 22.12.2005р. дебіторська заборгованість в сумі 214,6 тис. грн., була віднесена до структури пайового фонду ПОП «Лан», що не суперечить чинному законодавству з  питань    майнових  відношень у колективних сільськогосподарських підприємствах.

          У відповідності до Акту оцінки вартості майна КСП «Авангард»комісії по реформуванню КСП «Авангард» (без  № та дати),  затвердженого  на зборах уповноважених членів КСП «Авангард», Миргородського району Полтавської області від 16.02.2000 р. (Протокол № 2), серед переліку майна, яке направляється під погашення кредиторської заборгованості КСП «Авангард», виділено майно на загальну суму 1085,3тис.грн.

          Станом на 01.01.2005 р. на балансі ПОП «Лан»по рах. 530 та рах. 540 була облікована кредиторська заборгованість КСП «Авангард»в сумі 502,4 тис. грн.  Згідно рішення      загальних зборів громадян - співвласників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Авангард»Миргородського  району  від 22.12.2005  р.  виділено  майно  під кредиторську заборгованість в сумі 502 411,00 грн., (відгодівельник №1,2,3 - вартістю 148 500,00 грн.; відгодівельник №12 - вартістю 29 700,00 грн.; свинарник - маточник - вартістю 33 639,04 грн.; відгодівельник №4,6,10,11 - вартістю 146 760,96 грн.; запасні ТМЦ - вартістю 40 000,00 грн.; незавершене будівництво (м'ясожировий цех, вагон б/в) –вартістю 103 811,00 грн.). Майно автотранспортного парку в наведеному переліку майна не встановлено. На балансі ПОП «Лан»обліковувалось нерухоме та рухоме майно автотракторного парку та відгодівельники, як майно залишене ПОП «Лан».          

Експертизою встановлено, що станом на 22.12.2005 року на балансі ПОП «ЛАН»обліковувалось майно колишнього КСП «Авангард», яке при проведенні уточнення не віднесено ні до структури пайового фонду (1876406,12 грн.) ні під забезпечення кредиторської заборгованості (502411,14 грн.). Майно залишилось на балансі ПОП «Лан», як правонаступника КСП «Авангард»під кредиторську заборгованість, по якій ПОП «ЛАН»розрахувалось протягом з 01.03.2000р. по 22.12.2005 року власними активами. Експерт не підтвердив в даній фінансово-господарській операції будь-яких порушень діючого законодавства.

          Відповідно до п. 4.4 Статуту ПОП «Лан»виключно власник підприємства розпоряджається майном підприємства, що обліковується на балансі ПОП «Лан».  Статутом ПОП «Лан»не передбачено розпаювання (допаювання) майна підприємства.

          В ході проведення дослідження, не встановленого факту нанесення збитків колективу співвласників майна колишнього КСП «Авангард».

          В ході перегляду оскаржуваного рішення в апеляційній інстанції, позивачем надано суду висновок  повторної комісійної судово-економічної експертизи № 117/118 від 15.05.2009 року по кримінальній справі № 00660063.

З даного висновку вбачається, що відповідно до рішення зборів уповноважених членів КСП «Авангард»від 16.02.2000 року (протокол № 2), членам КСП «Авангард», які побажали передати свої майнові паї до СГП «Левада», був виділений майновий пай та визначений перелік майна КСП «Авангард», який повинен був переданий до СГП «Левада», а саме: приміщення для відгодування свиней-1; приміщення для відгодування ВХР - 2; машинний двір на території комплексу (або його частка) - 1; зерновий склад - 1; цех по переробці с/г продукції - 1; приміщення санпропуску - 1; силосна траншея - 1; приміщення магазину по вул. Хорольській в м. Миргород - 1; ЗАВ-20-1; ВХР по відгодівлі - пропорційно; корови - пропорційно; свині на вигодівлі; корма - пропорційно; насіння - пропорційно; ПММ - пропорційно; автомашини вантажні - 4; бензовоз - 1; легкові автомашини - 1. Вартість вказаного майна у зазначеному протоколі відсутня.

Встановити вартість цього майна, в ході експертизи, не представляється  можливим. Встановити вартість оборотних активів ( худоба, насіння, корма, ПММ.) також непредставляється можливим, оскільки в матеріалах паювання відсутні дані щодо розміру майнових паїв членів КСП «Авангард». В наданих матеріалах паювання даний перелік майна, який би підтверджував, що означене майно дійсно виділялось членам КСП «Авангард», які побажали передати свої майнові паї до СГП «Левада»відсутній.

          Таким чином, враховуючи вищевказане та неоднозначність даних, наведених в різних документах стосовно однієї господарської операції, встановити невиконання або виконання рішення зборів уповноважених членів КСП «Авангард»від 16.02.2000 року в частині виділення переліку майна з персоніфікованого пайового фонду вибувшим членам КСП «Авангард», які побажали передати свої майнові паї до СГП «Левада», не представляється можливим.

Відповідно до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

          Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

          На підставі наданих документів встановити чи завдано матеріальної шкоди (збитків) даними діями (невиконання рішення зборів уповноважених членів КСП «Авангард»від  16.02.2000 року) вибувшим членам КСП «Авангард», не представляється можливим.

Позивач у обґрунтування вимог про стягнення  матеріальних збитків посилається на статті 216-218 ЦК України, які регламентують  правові наслідки  недійсності правочину, що не відповідає заявленим вимогам, та на статті 316-392 ЦК України, які регламентують  право власності, однак представленими в справі доказами не довів порушення відповідачем права власності позивача.

          Колегія суддів апеляційного господарського суду звертає увагу на те, що завдання майнової (матеріальної шкоди) та стягнення матеріальних збитків регламентується ст. ст. 11,16 ЦК України.   

За загальним принципом цивільного права особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування (частина перша статті 22, стаття 611, частина перша статті 623 ЦК). Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення, як-то: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; шкідливий результат такої поведінки (збитки); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника. Згідно з частиною другою статті 623 ЦК розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором.

          Враховуючи, що відповідно до наявних в матеріалах справи висновків судових експертиз вартість майна та вартість оборотних активів встановити не представляється  можливим, позивачем не доведено, належними та допустимими доказами збитки  в розмірі 605 700,00 грн.

Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла до висновку, що позивачем не доведено розмір заявлених до стягнення збитків. як не доведено причинно-наслідкового зв'язку між протиправною поведінкою відповідача і шкодою, завданою позивачу.

          За даних обставин, колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду вважає, що місцевим господарським судом належним чином досліджено обставини справи  та  надано цим обставинам  відповідну правову оцінку, тому рішення господарського суду Полтавської області від 19.05.2009р. у справі № 13/327 відповідає фактичним обставинам справи та не суперечить чинному законодавству України, а відтак передбачених законом підстав для скасування оскаржуваного рішення місцевого господарського суду не вбачається.

          Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Київський міжобласний апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1.          Апеляційну скаргу Вовнянської спілки співвласників «Вовнянка»на рішення господарського суду Полтавської області від 19.05.2009р. у справі № 13/327 - залишити без задоволення.

2.          Рішення господарського суду Полтавської області від 19.05.2009р. у справі № 13/327 - залишити без змін.

3.          Справу № 13/327 повернути до господарського суду Полтавської області.

4.          Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку відповідно до вимог ст. ст. 107-111 ГПК України.

Головуючий суддя:                                                                      Жук Г. А.

Судді:

                                                                                                    Зеленіна  Н.І.

                                                                                                    Разіна Т. І

Дата відправки  18.08.09

СудКиївський міжобласний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення10.08.2009
Оприлюднено22.10.2009
Номер документу5071303
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —13/327

Ухвала від 25.11.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 21.09.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 30.08.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Рішення від 16.12.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 02.12.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 18.11.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 05.11.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 31.03.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Шевчук C.Р.

Постанова від 21.05.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Шевчук C.Р.

Постанова від 10.08.2009

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Жук Г.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні