Справа № 2-5638/10
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2010 року м. Маріуполь
Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:
Головуючого - судді Митрофанової Є.Г.,
при секретарі - Довгій С.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за заробітком ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік з 01 березня 2009 року. В обґрунтування вимог в заяві зазначив, що перебуває на обліку Управління ПФУ в Приморському районі міста Маріуполя та отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії продовжував працювати та з метою підвищення розміру пенсії звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» . В порушення вимог ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» відповідачем був здійснений перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік, в зв'язку з чим пенсія йому виплачується в меншому розмірі ніж це передбачено Законом.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву, якою підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив розглянути справу за його відсутності та позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву з проханням розглянути справу за його відсутності та заперечення проти позову, де просив в задоволенні вимог відмовити в повному обсязі та зазначив, що перерахунок пенсії позивачу провадився відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", що є єдиним нормативно-правовим актом, який регулює спірні відносини. Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України № 20\0\18-09\039\ 4096-102-01 від 11.03.2009 року встановлено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій в 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету міністрів України від 28.05.2008 № 530 проводиться із застосуванням показника заробітної плати(доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197. 91 грн.).
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з таких підстав.
Позивач, відповідно до пенсійного посвідчення, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області та отримує пенсію за віком.
Після призначення пенсії продовжує працювати, в зв'язку з чим 17 березня 2009 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується листом УПФУ, відповідно до якого позивачу був проведений перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу із застосуванням заробітної плати (доходу) на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 гривень.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України
визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки
громадянина.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого
самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у
спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення та принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Порядком визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 року N 4-4, визначається механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць та за рік, та який використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Оскільки, згідно з вказаним Порядком… показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік становить - 1573,99 гривень , то при проведенні перерахунку пенсії за зверненням позивача у березні 2009 року відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач мав застосовувати показник заробітної плати за 2008 рік, що передує року звернення за перерахунком, а не показник за 2009 рік, як того вимагає позивач.
В рішенні Конституційного Суду України №8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року зазначено, що діяльність правотворчих і правозастосовчих органів держави має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України.
Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення. Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист. Згідно зі статтею 46 Конституції України це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Застосування відповідачем спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України № 20\0\18-09\039, № 4096/02-01 від 11.03.2009 року до спірних відносин, суперечить приписам Конституції України та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог, визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя неправомірними та зобов'язання відповідача здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення позивачу із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» за 2008 рік.
Частиною 4 статті 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 17 березня 2009 року (після 15 числа місяця), то відповідно до ч. 4 ст. 45 цього Закону перерахунок пенсії повинен бути проведений з 01 квітня 2009 року, а не з березня 2009 року, як того вимагає позивач.
На підставі ст. ст. 8, 19, 22, 92 Конституції України, ст.ст. 40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст.10, 60, 213-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2009 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2008 рік ( 1573,99 гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, у разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Донецької області в м. Маріуполі через Приморський районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя:
Суд | Приморський районний суд м.Маріуполя |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2010 |
Оприлюднено | 25.09.2015 |
Номер документу | 50788600 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Круговий О. О.
Цивільне
Приморський районний суд м.Маріуполя
Митрофанова Є. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні