Рішення
від 19.04.2010 по справі 2-260
ВАЛКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Валківський районний суд Харківської області

м. Валки, вул. Дідоренко, 44, 63002, (05753) 5-13-33

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2010 року. місто Валки.

Валківський районний суд Харківської області у складі головуючого

судді Бондаренко В.М.

при секретарі Неділько І.О.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Баранівської сільської ради про визнання права власності на спадщину,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Баранівської сільської ради Валківського району Харківської області, у якій вказує, що 03 березня 2005 року в селі Війтенки Валківського району Харківської області померла гр. ОСОБА_2, яка була його рідною матір'ю. Після її смерті залишилася спадщина, яка складається з будинку, господарських будівель, що знаходяться в селі Війтенки на вулиці Партизанській №17 Валківського району Харківської області. До складу спадщини входить також право на земельну частку (пай) розміром 5.35 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Перше Травня» Валківського району Харківської області, з майнового паю у сумі 21458 грн. і компенсаційного рахунку №9155/1-816, що належали матері на підставі відповідних документів. Документи про спадщину на земельну частку (пай), на майновий пай і на грошовий вклад він одержав у Валківській Державній нотаріальній конторі по свідоцтву про право на спадщину за заповітом від 27 жовтня 2005 року.

Але одержати документ про спадщину на житловий будинок не зміг, тому що господарство, що належало матері, в тому числі і будинок, було колгоспним двором. На сьогодні поняття колгоспний двір утратило значення. Але перевести двір до категорії робочих і видати документ про право власності на будинок неможливо у зв'язку з тим, що Баранівська сільська рада не може прийняти рішення про перевід двору до типу робочого і про видачу свідоцтва про право власності на будинок матері як приватному власнику на нього через те, що вона померла. А відповідно до листа Міністерства юстиції України №19-32/319 від 21 лютого 2005 року у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку. Цим же листом роз'яснено, що з метою оформлення спадщини право власності на нерухоме майно може бути оформлено на ім'я особи, яка померла, у разі наявності документів, які б підтверджували право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку. Через відсутність правовстановлюючого документа на будинок як на об'єкт права власності ОСОБА_2 і через неможливість перевести колгоспний двір до категорії робочого у зв'язку з її смертю оформити спадщину у нотаріальній конторі неможливо. Нотаріальна контора може видати свідоцтво на спадщину тільки на майно, яке належало покійному особисто на праві приватної власності. Свідоцтво про право власності на майно колгоспного двору не є документом, який підтверджує право власності на будинок, тому що він не зареєстрований як об'єкт права власності матері позивача, а значиться об'єктом права власності колгоспного двору, який припинив своє існування. Тому він звернувся до суду з позовною заявою про визнання права власності на будинок з господарськими будівлями, які залишилися після смерті ОСОБА_2 і про надання права зареєструвати будинок як об'єкт права власності громадянина, а не колгоспного двору. Спадкоємцем на майно матері є тільки позивач, інших спадкоємців немає.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.

Відповідач позов визнав і підтвердив це письмово листом №02-29/75 від 15 квітня 2010 року. Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.

Відповідно до частини 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу, згідно з частиною 4 якої у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Матеріалами справи встановлено, що позивач звернувся до суду про визнання права власності на спадщину після смерті матері. Він є єдиним спадкоємцем, у встановленому законом порядку спадщину прийняв. Але оформити спадщину на житловий будинок не зміг, тому що будинок значиться таким, що належить колгоспному двору, главою якого була його мати. Перевести будинок до категорії будинків, що належать на праві приватної власності громадянину,еа неможливо, тому що глава колгоспного двору помер. А відповідно до листа МЮ України від 21 лютого 2005 року №19-32/319 вирішити питання про належність будинку власнику, який помер, і наступного власника (спадкоємця) можливо тільки у судовому порядку. Тому суд дійшов висновку про те, що позов є обґрунтованим і підтвердженим матеріалами справи.

Висновки суду підтверджуються такими доказами:

фотокопією технічного паспорта і фотокопією свідоцтва про право власності на житловий будинок, якими підтверджується, що він зареєстрований як такий, що належить колгоспному двору, головою якого значиться ОСОБА_2П,;

фотокопією свідоцтва про народження позивача, з якого вбачається, що ОСОБА_2 була його матір'ю;

фотокопією свідоцтва про смерть ОСОБА_2;

фотокопією свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданим 27 жовтня 2005 року, з якого вбачається, що спадщину позивач прийняв у встановлений законом шестимісячний строк.

Таким чином, визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Керуючись статтями 1216, 1261ЦК України, 10, 11, 60, 130, 174, 212-215, 218 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

За ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, визнати право приватної власності на житловий будинок з господарськими будівлями, які знаходяться в селі Війтенки по вулиці Партизанській №17 Валківського району Харківської області, з наданням права зареєструвати його як будинок, що належить громадянину, а не колгоспному двору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Валківський районний суд шляхом подачі протягом 10 днів з дня проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку частини 4 ст. 295 ЦПК України.

СУДДЯ:

СудВалківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення19.04.2010
Оприлюднено28.09.2015
Номер документу50861852
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-260

Ухвала від 04.05.2017

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Ребрина К. Г.

Ухвала від 12.06.2014

Цивільне

Сватівський районний суд Луганської області

Половинка В. О.

Ухвала від 21.05.2014

Цивільне

Сватівський районний суд Луганської області

Половинка В. О.

Ухвала від 12.02.2013

Цивільне

Сватівський районний суд Луганської області

Половинка В. О.

Ухвала від 18.09.2012

Цивільне

Сватівський районний суд Луганської області

Половинка В. О.

Ухвала від 11.09.2012

Цивільне

Сватівський районний суд Луганської області

Половинка В. О.

Ухвала від 11.09.2011

Цивільне

Сватівський районний суд Луганської області

Половинка В. О.

Рішення від 19.04.2010

Цивільне

Валківський районний суд Харківської області

Бондаренко В. М.

Рішення від 30.03.2010

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Кулеша Л. М.

Рішення від 27.05.2011

Цивільне

Сватівський районний суд Луганської області

Половинка В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні