Постанова
від 14.11.2011 по справі 2а-1670/7999/11
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/7999/11

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю секретаря - Горбач Д.О.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату до Полтавської обласної державної адміністрації, Головного управління інформаційної та внутрішньої політики Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа - Свято-Успенська релігійна громада ОСОБА_4 православної церкви про скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

10 жовтня 2011 року Свято-Успенська релігійна громада ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавської обласної державної адміністрації, Головного управління інформаційної та внутрішньої політики Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа - Свято-Успенська релігійна громада ОСОБА_4 православної церкви про скасування розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 11.05.2011 року №202 "Про внесення змін до розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 01.04.2011 року №141", зобов'язання Головного управління інформаційної та внутрішньої політики Полтавської обласної державної адміністрації відновити реєстрацію у новій редакції статуту Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 Православної Церкви Київського Патріархату, обгрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що голова облдержадміністрації згідно із законами України не має права скасовувати винесені ним же розпорядження. Крім того вказував на те, що розпорядженнявід 11.05.2001 року №202 порушує права та інтереси надані Конституцією України, Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації", оскільки розпорядженням скасовано реєстрацію статуту у новій редакції.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач - Полтавська обласна державна адміністрація, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

У наданих до суду письмових запереченнях проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивачем під час подачі заяви про реєстрацію змін до статуту додано до заяви недостовірні відомості стосовно прийняття рішення про перехід всієї громади до ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату. Вказував на те, що Головним управління інформаційної та внутрішньої політики Полтавської обласної державної адміністрації було перевірено надані документи, виявлено недоліки, допущені під час прийняття розпорядження №141 від 01.04.2011 року. За результатами перевірки було прийнято розпорядження від 11.05.2011 року №202 "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 01.04.2011 року №141". Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представники відповідача - Головного управління інформаційної та внутрішньої політики Полтавської обласної державної адміністрації проти позову заперечували, просили відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що оскаржуване розпорядження було видано на підставі звернення Голови Парафіяльної ради Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату с. Мехедівки, Лохвицького району від 26.04.2011 року, в якому вказувалося на недоліки, допущені при реєстрації статуту Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату с. Мехедівки, Лохвицького району. Так, вказував, що на Парафіяльних зборах питання переходу Свято-Успенської релігійної громади Кременчуцької єпархії ОСОБА_4 Православної Церкви не розглядалося, чим на думку автора звернення, було порушено статтю 6.2 Статуту Парафії.

Представник третьої особи - Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, про що маються докази в матеріалах справи.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 29 вересня 2009 року розпорядженням голови Полтавської ОДА № 378 зареєстровано Статут Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви с. Мехедівка Лохвицького району Полтавської області в новій редакції та видано відповідне свідоцтво.

Представником позивача в судовому засіданні пояснено, що у грудні 2010 року віруючі Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви с. Мехедівка Лохвицького району Полтавської області прийняли рішення на загальних зборах про перехід під омофор ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату. Представниками даної громади на підставі рішення виконкому Полтавської обласної ради народних депутатів від 17 січня 1992 року № 17 до Полтавської ОДА подано документи для внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про реєстрацію статуту Свято-Успенської релігійної громади (парафії) ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату с. Мехедівка Лохвицького району Полтавської області у новій редакції.

29 березня 2011 року Головним управлінням інформаційної та внутрішньої політики Полтавської ОДА виданий Висновок щодо реєстрації статуту Свято-Успенської релігійної громади (парафії) ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату с. Мехедівка Лохвицького району Полтавської області. Зазначеним висновком визнано статут релігійної громади типовим для парафій УПЦ Київського патріархату, таким, що не суперечить чинному законодавству, внаслідок чого рекомендовано провести відповідну реєстрацію останнього.

01 квітня 2011 року на підставі Висновку Головного управління інформаційної та внутрішньої політики Полтавської ОДА від 29 березня 2011 року, розпорядженням голови Полтавської ОДА № 141 "Про реєстрацію статутів релігійних громад", зареєстровано у новій редакції Статут Свято-Успенської релігійної громади (парафії) ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату с. Мехедівка Лохвицького району Полтавської області.

На виконання вищезазначеного розпорядження від 01 квітня 2011 року № 141 державним реєстратором Лохвицької РДА 12 квітня 2011 року проведено реєстраційні дії щодо установчих документів юридичної особи - Свято-Успенської релігійної громади (парафії) ОСОБА_4 православної церкви Київського Патріархату с. Мехедівка Лохвицького району Полтавської області (ЄДРПОУ 33989600) та щодо реєстрації керівником юридичної особи - Свято-Успенської релігійної громади (парафії) ОСОБА_4 православної церкви Київського Патріархату с. Мехедівка Лохвицького району Полтавської області - ОСОБА_5 під номером коду Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви с. Мехедівка Лохвицького району Полтавської області за ЄДРПОУ 33989600.

26 квітня 2011року, вважаючи розпорядження голови Полтавської ОДА № 141 "Про реєстрацію статутів релігійних громад", таким, що порушує статутні норми Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви с. Мехедівка Лохвицького району Полтавської області, представник останньої звернувся до голови Полтавської ОДА з клопотанням про перегляд абзацу 3 пункту 1 розпорядження голови Полтавської ОДА № 141 "Про реєстрацію статутів релігійних громад", як такого, що прийнятий помилково та без достатніх підстав.

11 травня 2011 року розпорядженням голови Полтавської ОДА № 202 "Про внесення змін до розпорядження голови Полтавської ОДА від 01 квітня 2011 року № 141" скасовано абзац 3 пункту 1 розпорядження голови Полтавської ОДА від 01 квітня 2011 року № 141 "Про реєстрацію статутів релігійних громад".

Свято-Успенська релігійна громада ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату, не погодившись із зазначеним розпорядженням звернулась із позовною заявою про його скасування та зобов'язання відновити реєстрацію у новій редакції статуту Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 Православної Церкви Київського Патріархату.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку вищезазначеним вимогам позивача, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров'я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей.

Згідно статті 7 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" релігійні організації утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями).

Статтею 12 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" встановлено, що статут (положення) релігійної організації, який відповідно до цивільного законодавства визначає її правоздатність, підлягає реєстрації у порядку, встановленому статтею 14 цього Закону /частина 1/. Статут (положення) релігійної організації приймається на загальних зборах віруючих громадян або на релігійних з'їздах, конференціях /частина 2/. Статут (положення) релігійної організації повинен містити відомості про: 1) вид релігійної організації, її віросповідну приналежність і місцезнаходження; 2) місце релігійної організації в організаційній структурі релігійного об'єднання; 3) майновий стан релігійної організації; 4) права релігійної організації на заснування підприємств, засобів масової інформації, інших релігійних організацій, створення навчальних закладів; 5) порядок внесення змін і доповнень до статуту (положення) релігійної організації; 6) порядок вирішення майнових та інших питань у разі припинення діяльності релігійної організації /частина 3/. Статут (положення) може містити й інші відомості, пов'язані з особливостями діяльності даної релігійної організації /частина 4/. Статут (положення) релігійної організації не повинен суперечити чинному законодавству /частина 5/.

Згідно протоколу зборів прихожан с. Мехедівка церкви Успіння Присвятої Богородиці від 11.12.2010 року (копія наявна у матеріалах справи), були проведені збори прихожан села Мехедівки, на яких вирішено перейти до Полтавської єпархії ОСОБА_4 Православної Церкви Київського Патріархату.

11.12.2010 року на загальних зборах релігійною громадою ухвалено рішення про прийняття статуту релігійної громади Свято-Успенська релігійна громада ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату в новій редакції, про, що складено протоколом загальних зборів Успіння Присвятої Богородиці ОСОБА_4 Православної Церкви Київського Патріархату №3 від 11.12.2010 року, копія якого наявна в матеріалах справи.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" релігійна організація визнається юридичною особою з моменту реєстрації її статуту (положення). Релігійна організація як юридична особа користується правами і несе обов'язки відповідно до чинного законодавства і свого статуту (положення).

Реєстрація статутів (положень) релігійних громад проводиться відповідно до вимог статті 14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації".

Так, зазначеною нормою передбачено, що для одержання релігійною громадою правоздатності юридичної особи, громадяни в кількості не менше десяти чоловік, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та статут (положення) на реєстрацію до обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а у Республіці Крим - до Уряду Республіки Крим.

Отже органом, який здійснює реєстрацію релігійних організацій, є обласна державна адміністрація.

Відповідно до статті 6 Закону України В«Про місцеві державні адміністраціїВ» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Згідно частини 2 статті 6 Закону України В«Про місцеві державні адміністраціїВ» розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Згідно із пунктом 2 регламенту Полтавської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 20.11.2007 року №442 В«Про внесення змін регламенту Полтавської облдержадміністраціїВ» , розгляд у облде ржадміністрації питань, що належать до її компетенції проводиться головою, першим заступником голови, заступниками голови, заступником голови-керівником апарату облде ржадміністрації, управліннями, відділами та іншими структурними підрозділами ОДА, а також консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, службами і комісіями, утвореними головою ОДА.

01 квітня 2011 року на підставі Висновку Головного управління інформаційної та внутрішньої політики Полтавської ОДА від 29 березня 2011 року розпорядженням голови Полтавської ОДА № 141 "Про реєстрацію статутів релігійних громад" зареєстровано у новій редакції Статут Свято-Успенської релігійної громади (парафії) ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату с. Мехедівка Лохвицького району Полтавської області.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" у реєстрації статуту (положення) релігійної організації може бути відмовлено, якщо її статут (положення) або діяльність суперечать чинному законодавству.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, 26 квітня 2011 року представник Свято-Успенської релігійної громади УПЦ с. Мехедівки Лохвицького району звернувся із клопотанням до голови Полтавської обласної державної адміністрації, в якому вказав на недоліки, допущені при реєстрації статуту Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 Православної Церкви Київського Патріархату с.Мехедівка Лохвицького району. Зокрема, в клопотанні стверджує, що на Парафіяльних зборах питання переходу Свято-Успенської релігійної громади Кременчуцької єпархії ОСОБА_4 Православної Церкви не розглядалося, а «проведено лише збір підписів шляхом подвірного обходу», що є порушенням статті 6.2 Статуту Парафії.

Відповідно до статті 6.2 Статуту Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви с. Мехедівка Лохвицького району, зареєстрованого розпорядженням голови Полтавської ОДА від 29 вересня 2009 року №378, рішення про припинення діяльності Парафії приймають її члени на загальних Парафіяльних зборах. Це рішення підлягає затвердженню Керуючим Кременчуцькою єпархією.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, зокрема, довідкою Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області від 12.01.2011 року №11 (копія наявна у матеріалах справи), що частиною громади села Мехедівка для релігійного служіння запрошено священника ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату, який на даний час проживає в селі Мехедівка без реєстрації. Заявки на проведення зборів та інших звернень щодо зібрань релігійної громади в селі Мехедівка до Безсалівської сільської ради не надходило. Офіційного дозволу по даних питаннях Безсалівська сільська рада не надавала.

Крім того, відповідно до довідки Лохвицької районної державної адміністрації від 10.01.2011 року №36/01-26/2226 (копія наявна у матеріалах справи), представниками громади порушено статтю 6.2 Статуту Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви с. Мехедівка Лохвицького району, а саме рішення про припинення діяльності Парафії прийнято без участі її членів на загальних Парафіяльних зборах, і це рішення не затверджено Керуючим Кременчуцькою єпархією.

При вирішенні спору суд також враховує те, що відповідно до пункту 2.1 статті 2 Статуту Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви с. Мехедівка Лохвицького району органами Парафіяльного управління є Парафіяльні загальні збори, очолювані настоятелем, та Парафіяльна рада, підзвітна настоятелю. Парафіяльні збори вважаються чинними за умови присутності на них не менше двох третин від числа членів Парафіяльних зборів, рішення яких приймаються простою більшістю голосів.

Крім того, в ході судового розгляду справи судом вимагалося в позивача надання документального підтвердження кількості прихожан, які відвідують церкву Успіння Присвятої Богородиці

Судом зазначається, що позивачем надано до суду копію довідки від 09.11.2011 року №316, видану виконавчим комітетом Богодарівської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, про те, що на території села Богодарівка на даний час проживає 252 чоловік повнолітнього населення та копію довідки від 09.11.2011 року №210 виконавчим комітетом Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області надано інформацію щодо наявності працездатного населення та пенсіонерів по населених пунктах: с.Мехедівка -134 чоловік, с.Сокириха - 27 чоловік, с.Озерне- 21 чоловік, с.Безсали - 549 чоловік.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що протокол зборів прихожан села Мехедівки церкви Успіння Присвятої Богородиці від 11.12.2010 року (копія наявна у матеріалах справи), на яких вирішено перейти до Полтавської єпархії ОСОБА_4 Православної Церкви Київського Патріархату, підписано 78 прихожанами села Мехедівки церкви Успіння Присвятої Богородиці, тобто менше двох третин від числа членів Парафіяльних зборів.

Таким чином, статут релігійною громадою Успіння Присвятої Богородиці у новій редакції прийнято з порушенням статутних вимог Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви с. Мехедівка Лохвицького району.

Крім того, суд не приймає до уваги твердження позивача стосовно того, що голова облдержадміністрації не має права скасувати власне розпорядження, оскільки, чинним законодавством України не передбачено, а ні такої заборони, а ні обмеження в такому праві голови обласної державної адміністрації.

З огляду на викладене, судом встановлено та підтверджено наявними у справі матеріалами, що Полтавська обласна державна адміністрація при винесенні розпорядження від 11.05.2011 року №202 "Про внесення змін до розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 01.04.2011 року №141" діяла в межах повноважень та у спосіб, що встановлені чинним законодавством.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином суд прийшов до висновків про безпідставність та необґрунтованість вимог позивача про скасування розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 11.05.2011 року №202 "Про внесення змін до розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 01.04.2011 року №141" та зобов'язання Головного управління інформаційної та внутрішньої політики Полтавської обласної державної адміністрації відновити реєстрацію у новій редакції статуту Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 Православної Церкви Київського Патріархату.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Свято-Успенської релігійної громади ОСОБА_4 православної церкви Київського патріархату до Полтавської обласної державної адміністрації, Головного управління інформаційної та внутрішньої політики Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа - Свято-Успенська релігійна громада ОСОБА_4 православної церкви про скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 18 листопада 2011 року.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення14.11.2011
Оприлюднено30.09.2015
Номер документу51019358
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-1670/7999/11

Постанова від 14.11.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 12.10.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 31.10.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 12.10.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Постанова від 01.03.2012

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Тацій Л.В.

Постанова від 14.11.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Алєксєєва Н.Ю.

Ухвала від 31.10.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Алєксєєва Н.Ю.

Ухвала від 12.10.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Алєксєєва Н.Ю.

Ухвала від 12.10.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Алєксєєва Н.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні