ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
29.09.2015 р. Справа№ 914/1394/15
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Матвіїва Р.І., судді Сухович Ю.О., судді Мороз Н.В. при секретарі судового засідання Сало О.А. розглянув матеріали
за позовом: Публічного акціонерного товариства В«Державний ощадний банк УкраїниВ» в особі філії - Львівського обласного управління АТ В«ОщадбанкВ» , м. Львів;
до відповідача: Малого приватного підприємства В«ГранатВ» , м. Буськ, Львівська область;
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1, м. Буськ, Львівська область.
про: звернення стягнення на предмет іпотеки.
У судовому засіданні взяли участь представники:
позивача: ОСОБА_2 - представник на підставі довіреності б/н від 16.06.2014 року;
відповідача: ОСОБА_3 - представник на підставі довіреності б/н від 13.07.2015 року, ОСОБА_4 - директор;
третьої особи: не з'явився.
Обставини розгляду справи. Ухвалою суду від 05.05.2015 року прийнято позовну заяву та порушено провадження у справі за позовом Публічного акціонерного товариства В«Державний ощадний банк УкраїниВ» в особі філії - Львівського обласного управління АТ В«ОщадбанкВ» до Малого приватного підприємства В«ГранатВ» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про звернення стягнення на предмет іпотеки. Розгляд справи неодноразово відкладався з підстав, зазначених у відповідних ухвалах суду.
У судовому засіданні 29.09.2015 року представник позивача підтримав подану 24.09.2015 року заяву про відвід судді Матвіїва Р.І. Повернувшись із нарадчої кімнати, судом відмовлено у задоволенні заяви про відвід та продовжено розгляд справи. Представником позивача подано довідку про сплачені позичальником кошти у травні 2015 року та підтримано заявлені позовні вимоги. Представником відповідача подано документи для долучення до матеріалів справи та клопотання про призначення експертизи для визначення дійсної вартості предмета іпотеки. Від третьої особи надійшли документи для долучення до матерів справи.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін і дослідивши представлені суду докази, враховуючи предмет спору, вважає доцільним призначити судову експертизу та зупинити провадження у даній справі з огляду на наступне.
Звертаючись до суду із позовом до відповідача про звернення стягнення на предмет іпотеки, позивач у прохальній частині позовної заяви визначив спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів, встановивши початкову ціну реалізації предмета іпотеки для нежитлової будівлі кафе «Біля каміну» в розмірі 228 900,00 грн., що визначена на підставі Звіту про оцінку нерухомого майна, проведеного 29.01.2015 року суб'єктом оціночної діяльності ТОВ «Профоцінка», для земельної ділянки в розмірі 88 800,00 грн., що визначена на підставі Звіту про оцінку нерухомого майна, проведеного 29.01.2015 року суб'єктом оціночної діяльності ТОВ «Валкол». Копії звітів долучено до позовної заяви.
Представником відповідача вартість будівлі та земельної ділянки, переданих в іпотеку згідно з договором іпотеки, визначена на підставі звітів, поданих представником позивача, заперечується, подано звіт про експертну грошову оцінку майна та земельної ділянки станом на 09.07.2015 року, заявлено клопотання про призначення судової експертизи для визначення дійсної вартості предмета іпотеки.
Відповідно до статті 41 Господарського процесуального кодексу України, для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі. Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу користується правами і несе обов'язки, зазначені у статті 31 цього Кодексу.
У клопотанні про призначення експертизи відповідач зазначив, що позивач надав до суду звіт про оцінку майна, переданого в іпотеку, яка проводилася без відома та присутності відповідача, згідно з якою вартість предмета іпотеки становить 317 700 грн. Однак, не погоджуючись із проведеною оцінкою, у процесі розгляду справи відповідачем замовлено незалежну оцінку, відповідно до якої вартість предмета іпотеки становить 884 619 грн. копію звіту, проведеного станом на 09.07.2015 року, представником відповідача долучено до матеріалів справи.
Відповідно до ч. 2 статті 43 Закону України "Про іпотеку" початкова ціна продажу предмета іпотеки встановлюється рішенням суду або за згодою між іпотекодавцем та іпотекодержателем, а якщо вони не досягли згоди, - на підставі оцінки, проведеної відповідно до законодавства про оцінку майна і майнових прав та професійну оціночну діяльність, при цьому початкова ціна продажу майна не може бути нижчою за 90 відсотків його вартості, визначеної шляхом його оцінки.
Водночас господарський суд за необхідності може згідно із статтею 41 ГПК вирішити питання про призначення у справі відповідної судової експертизи. У випадку застосування процедури продажу предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів, навіть за наявності згоди сторін щодо початкової ціни продажу предмета іпотеки, початкова ціна такого продажу повинна бути встановлена на підставі висновку суб'єкта оціночної діяльності про оцінку майна, оскільки відповідно до частини другої статті 43 Закону України "Про іпотеку" початкова ціна продажу не може бути нижчою за 90 відсотків вартості майна, визначеної шляхом його оцінки (абз. 4 п. 4.4.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.11.2014 року №1 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з кредитних договорів»).
Для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу (ст. 43 Господарського процесуального кодексу України). Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи (п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року N 4 «Про деякі питання практики призначення судової експертизи»).
Призначення судової експертизи для визначення дійсної вартості предмета іпотеки суд вважає доцільним, оскільки представники сторін заперечують вартість будівлі та земельної ділянки, визначеної як згідно зі звітами від 29.01.2015 року, так і згідно зі звітами від 09.07.2015 року. Крім цього, якщо господарський суд визнає обґрунтованими позовні вимоги про звернення стягнення на предмет іпотеки, то в силу приписів статті 38, частини першої статті 39 Закону України "Про іпотеку" у резолютивній частині рішення суду має бути встановлено та зазначено початкову ціну реалізації предмета іпотеки.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, у випадках призначення господарським судом судової експертизи господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 41, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання про призначення судової експертизи (вх. № 4135/15 від 15.09.2015 року) задоволити.
Призначити судову експертизу для визначення дійсної вартості предмета іпотеки.
Проведення експертизи доручити Львівському науково-дослідному інституту судової експертизи (79024 м. Львів, вул. Липинського, 54).
Поставити на вирішення експертом наступне питання:
- яка дійсна вартість нерухомого майна - предмета іпотеки за іпотечним договором від 28.08.2007 року, а саме: будівлі кафе «Біля каміну», що знаходиться по вул. Є. Петрушевича, 25а в м. Буськ Львівської області, загальна площа будівлі - 107,8 кв.м.; земельної ділянки, на якій знаходиться ця будівля, площею 0,0551 га, кадастровий номер: 4620610100:13:025:0018, що знаходиться за адресою Львівська область, м. Буськ, вул. Є.Петрушевича, 25а, яка передана для обслуговування кафе.
Зобов'язати Львівський науково-дослідний інститут судової експертизи (експерта) надіслати копії експертного висновку сторонам згідно з частиною першою статті 42 Господарського процесуального кодексу України.
Витрати на проведення експертизи покласти на заявника клопотання - Мале приватне підприємство «Гранат».
Попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.
Зупинити провадження у справі на строк проведення експертизи.
Про усунення причин, що зумовили зупинення провадження у справі, сторонам слід негайно повідомити господарський суд Львівської області для поновлення провадження у справі.
Про поновлення провадження у справі сторони будуть повідомлені ухвалою суду.
Головуючий суддя Матвіїв Р.І.
Суддя Мороз Н.В.
Суддя Сухович Ю.О.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2015 |
Оприлюднено | 05.10.2015 |
Номер документу | 51654449 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Галушко Наталія Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні