Рішення
від 15.06.2009 по справі 34/359
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 34/359 15.06.09

За позовом Това риства з обмеженою відповіда льністю «Комплекс Глобал А віа»

до Акціонерн ого комерційного банку «Євро пейський»

про зобов ' язання здійснити переказ г рошових коштів та стягнення 67 603,00 грн. пені

Суддя Сташків Р.Б.

Представники сторін:

від позивача - Шпак О.А., представник за дов. б/н від 02.06.2009;

від відповідача - не з' явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою ві дповідальністю «Комплекс Глобал Авіа»(далі - Позива ч, або Клієнт) звернулось до го сподарського суду з позовом до Акціонерного комерційног о банку «Європейський»(далі - Відповідач, або Райффайз ен Банк) про зобов' язання виконати умови договору про відкриття та обслуговування поточних рахунків №РКО/28597/2601 ві д 30.10.2008 (далі - Договір), за платі жним дорученням від 06.03.2009 №1 зді йснити переказ грошових кошт ів в сумі 1 009 000 грн. з рахунку ТО В «Комплекс Глобал Авіа» №26006002859701 в АКБ «Європейський»на інший поточний рахунок: п/р 26002 143877 в 2Райффайзен Банк Аваль »у м. Києві, МФО 380805, стягнення 67 603,00 грн. пені.

30.10.2008 Позивач ініціював перек аз грошових коштів відповідн о до платіжного доручення №1 н а суму 1 009 000 грн. на свій поточни й рахунок п/р 26002143877 в «Райффай зен Банк Банк Аваль».

Однак, Банк Аваль зазна чене платіжне доручення не в иконав, що пояснив тим, що недо статньо коштів на кореспонде нтському рахунку Відповідач а, яке 06.03.2009 Відповідач узяв для обліковування за позабаланс овим рахунком 9804.

Таким чином, Позивач зазнач ив, що Відповідач всупереч ст .ст. 526, 1066, 1068, 1074 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), с т.ст. 193, 342 Господарського кодек су України, ст. 8 Закону Україн и «Про платіжні системи та пе реказ коштів в Україні»(далі - Закон), ст. 51 Закону України « Про банки і банківську діяль ність», п.п.1.15, 2.19, гл. 3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній вал юті та умов Договору, Відпові дач ухиляється від виконання Договору, у зв' язку з чим пер еказу грошових коштів в сумі 1 009 000 грн. не здійснив.

Відповідач в судове засіда ння не з' явився, витребуван их судом доказів не надав, хоч а про дату та час проведення с удового засідання повідомле ний належним чином, про що зо крема свідчить наявне в мате ріалах справи повідомлення п ро вручення поштового відпра влення за №07756082.

З огляду на той факт, що пода ні Позивачем документи є дос татніми для прийняття рішенн я у справі, справа у порядку ст . 75 ГПК України розглядається за наявними в ній матеріалам и.

Дослідивши матеріали спра ви, заслухавши пояснення пре дставника Позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактич ні обставини, на яких ґрунтує ться позов, об'єктивно оцінив ши докази, які мають юридичне значення для розгляду справ и і вирішення спору по суті, су д

ВСТАНОВИВ:

30.10.2008 між Позивачем та Відп овідачем укладено Договір, в ідповідно до п.1.1 якого Райфф айзен Банк, при умові викон ання Клієнтом умов п.2.1 цього Д оговору, відкриває Клієнту п оточний рахунок (рахунки) №№260 06002859701/980 (далі - Рахунок (рахунки ), та здійснює його (їх) розраху нково-касове обслуговування згідно зі статутом Банк Ав аль, діючими нормативними а ктами Національного банку Ук раїни, іншими актами законод авства України та згідно з ум овами функціонування коресп ондентських рахунків Банк Аваль в банках-кореспонден тах, а також надає Клієнту інш і послуги, передбачені чинни м законодавством України та діючим на момент надання так их послуг тарифами Банк Ава ль, згаданими в п.5.1 Договору , у тому числі зміненими у поря дку, передбаченому п.5.3 цього Д оговору (далі - Тарифи).

Пунктом 4.1.2 Договору передба чено, що Райффайзен Банк з обов' язаний виконувати без готівкові розрахункові опер ації за документами в націон альній валюті, приймати від К лієнта протягом операційног о часу Банк Аваль, встанов леного Банк Аваль відпов ідно до чинних нормативно-пр авових актів України.

У будь-якому випадку, розрах ункові документи, надані Клі єнтом, виконуються Банк Ава ль за умови дотримання Кліє нтом вимог чинного законодав ства України, нормативних ак тів НБУ, у тому числі щодо скла дання та подання таких докум ентів, а також за умови дотрим ання Клієнтом умов цього Дог овору та при відсутності зау важень Банк Аваль до пода них Клієнтом розрахункових т а інших необхідних документі в. Сторони за взаємною згодою встановили, що розрахункові документи, які надійшли від К лієнта до Банк Аваль по ме жами операційного часу Бан к Аваль, можуть оброблятися (виконуватися) Банк Аваль в післяопераційний час (за ум ови його встановлення в банк у) лише за згодою Банк Аваль та при умові, що Клієнт спла тив Банк Аваль плату за об слуговування в післяопераці йний час відповідно до тариф ів, які діють на момент наданн я відповідної послуги, а тако ж за умови дотримання Клієнт ом вимог чинного законодавст ва України, нормативних акті в НБУ, в тому числі щодо склада ння та подання таких докумен тів, умов цього Договору та пр и відсутності зауважень банк у до поданих Клієнтом розрах ункових та інших необхідних документів.

06.03.2009 Позивач ініціював перек аз грошових коштів відповідн о до поданого платіжного дор учення №1, на свій поточний рах унок №26002143877 у «Райффайзен Бан к Банк Аваль»у м. Києві, МФО 380805.

В зв' язку з невиконанням Банк Аваль своїх зобов' яз ань щодо своєчасного перерах ування грошових коштів, Пози вач звернувся до Відповідача з претензію №1 від 14.04.2009 та проси в невідкладно перерахувати с уму основного боргу з рахува нням індексу інфляції та пен ю.

Вказана претензія була над іслана на адресу Відповідача 14.04.2009, що підтверджується наявн им в матеріалах справи фіска льним чеком №2025 та описом вкла дення у цінний лист від цієї ж дати.

17.04.2009 Позивач звернувся до Ві дповідача з аналогічною прет ензією за №2 та просив негайно (не пізніше дводенного термі ну з моменту отримання цієї п ретензії) виконати платіжне доручення від 06.03.2009 №1 - здійсни ти переказ грошових коштів в сумі 1 009 000 грн., негайно (не пізн іше дводенного терміну з мом енту отримання цієї претензі ї) перерахувати пеню у розмір і 0,1% суми простроченого плате жу за кожний день прострочен ня в сумі 42 378 грн.

Дана претензія була надісл ана на адресу Відповідача 18.04.20 09, що підтверджується наявним в матеріалах справи фіскаль ним чеко №1760 та описом вкладен ня у цінний лист від цієї ж дат и.

Однак, Відповідач як першу, так і другу претензію Позива ча проігнорував, жодної відп овіді не надав.

Відповідно, до ст. 8 Закону ба нки зобов'язані виконати дор учення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом опер аційного часу банку, в день йо го надходження. У разі надход ження розрахункового докуме нта клієнта до обслуговуючог о банку після закінчення опе раційного часу банк зобов' я заний виконати доручення клі єнта, що мітиться в цьому розр ахунковому документі, не піз ніше наступного робочого дня .

Згідно п.1.22 Закону визначен о, що операційний час - части на операційного дня банку аб о іншої установи - члена пла тіжної системи, протягом яко ї приймаються документи на п ереказ і документи на відкли кання, що мають бути оброблен і, передані та виконані цим ба нком протягом цього ж робочо го дня. Тривалість операційн ого часу встановлюється банк ом або іншою установою - чле ном платіжної системи самост ійно та закріплюється в їх вн утрішніх нормативних актах.

Частиною 30.2 ст. 30 Закону перед бачено, що банк отримувача в р азі надходження суми переказ у протягом операційного дня зобов'язаний її зарахувати н а рахунок отримувача або вип латити йому в готівковій фор мі в той самий день або в день (дата валютування), зазначени й платником у розрахунковому документі або в документі на переказ готівки.

Відповідно до статті 193 Госп одарського кодексу України ( далі - ГК України) суб'єкти го сподарювання та інші учасник и господарських відносин пов инні виконувати господарськ і зобов'язання належним чино м відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимо г щодо виконання зобов'язанн я - відповідно до вимог, що у пе вних умовах звичайно ставлят ься (частина 1). Кожна сторона п овинна вжити усіх заходів, не обхідних для належного викон ання нею зобов'язання, врахов уючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногос подарського інтересу (частин а 2). Не допускаються односторо ння відмова від виконання зо бов'язань (частина 7).

Аналогічні положення міст яться і у статтях 525, 526 ЦК Україн и.

Частиною 1 статті 1066 ЦК Украї ни передбачено, що за договор ом банківського рахунка банк зобов'язується приймати і за раховувати на рахунок, відкр итий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йо му надходять, виконувати роз порядження клієнта про перер ахування і видачу відповідни х сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

Банк Аваль не має права ви значати та контролювати напр ями використання грошових ко штів клієнта та встановлюват и інші, не передбачені догово ром або законом, обмеження йо го права розпоряджатися грош овими коштами на власний роз суд (п.3 ст. 1066 ЦК України).

Відповідно до частини 3 стат ті 1068 ЦК України банк зобов'яза ний за розпорядженням клієнт а видати або перерахувати з й ого рахунка грошові кошти в д ень надходження до банку від повідного розрахункового до кумента, якщо інший строк не п ередбачений договором банкі вського рахунка або законом.

Згідно зі статтею 1073 ЦК Украї ни у разі несвоєчасного зара хування на рахунок грошових коштів, що надійшли клієнтов і, їх безпідставного списанн я банком з рахунка клієнта аб о порушення банком розпорядж ення клієнта про перерахуван ня грошових коштів з його рах унка банк повинен негайно пі сля виявлення порушення зара хувати відповідну суму на ра хунок клієнта або належного отримувача, сплатити процент и та відшкодувати завдані зб итки, якщо інше не встановлен о законом.

Статтею 1074 ЦК України передб ачено, що обмеження прав кліє нта щодо розпоряджання грошо вими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускаєт ься, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунко м за рішенням суду у випадках , встановлених законом.

Разом з тим, матеріали справ и місять повідомлення про не виконання розрахункового до кумента АКБ «Європейський». У зв' язку з тим, що недостатн ьо коштів на кореспондентськ ому рахунку, Райффайзен Бан к не виконав розрахунковий документ - платіжне доручен ня від 06.03.2009 №1, яке того ж дня Ра йффайзен Банк узяв для облі ковування за позабалансовим рахунком №9804.

З огляду на той факт, що Відп овідач, в порушення умов Дого вору на норм чинного законод авства України не здійснив п ерерахування грошових кошті в за спірним платіжним доруч енням Позивача, позовні вимо ги ТОВ «Комплекс Глобал Аві а»визнаються судом правом ірними, обґрунтованими та та кими, що підлягають задоволе нню.

Що ж стосується вимоги Пози вача про стягнення Відповіда ча 67 603 грн. пені суд зазначає н аступне.

Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважаєтьс я таким, що прострочив, якщо ві н не приступив до виконання з обов'язання або не виконав йо го у строк, встановлений дого вором або законом.

Відповідно до статей 546, 549 ЦК У країни виконання зобов'язанн я може забезпечуватися, в том у числі неустойкою. Неустойк ою (штрафом, пенею) є грошова с ума або інше майно, які боржни к повинен передати кредиторо ві у разі порушення боржнико м зобов'язання. Пенею є неусто йка, що обчислюється у відсот ках від суми несвоєчасно вик онаного грошового зобов'язан ня за кожен день простроченн я виконання.

Частиною 1 статті 230 ГК Україн и передбачено, що штрафними с анкціями у цьому Кодексі виз наються господарські санкці ї у вигляді грошової суми (неу стойка, штраф, пеня), яку учасн ик господарських відносин зо бов'язаний сплатити у разі по рушення ним правил здійсненн я господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зо бов'язання.

Пунктом 6.1 Договору передба чено, що за невиконання або не належне виконання зобов' яз ань сторони несуть відповіда льність, передбачену чинним законодавством України та ци м Договором.

Пунктом 32.2 Закону передбаче но, у разі порушення банком, що обслуговує платника, встано влених цим Законом строків в иконання доручення клієнта н а переказ цей банк зобов'язан ий сплатити платнику пеню у р озмірі 0,1 відсотка суми простр оченого платежу за кожний де нь прострочення, що не може пе ревищувати 10 відсотків суми п ереказу, якщо інший розмір пе ні не обумовлений договором між ними.

Відтак, вимога Позивача про стягнення з Відповідача пен і в сумі 67 603 грн. визнається обґ рунтованою та такою, що підля гає задоволенню. Розрахунок пені проведений Позивачем до моменту введення мораторій в Банк Аваль на задоволен ня вимог кредиторів.

Разом з тим, судом врахован о, що постановою Правління На ціонального банку України «П ро призначення тимчасового а дміністратора в АКБ «Європей ський»призначено тимчасову адміністрацію строком на 1рі к - з 15.05.2009 до 14.05.2010, з метою створе ння сприятливих умов для від новлення фінансового стану Банк Аваль введено морат орій на задоволення вимог кр едиторів строком на 6 місяців з 15.05.2009 до 14.11.2009.

Відповідно до частини 2 стат ті 85 Закону України «Про банки і банківську діяльність»мор аторій на задоволення вимог кредиторів поширюється на зо бов'язання, строки виконання яких настали до призначення тимчасової адміністрації.

Стаття 2 Закону України «Про банки і банківську діяльніс ть»містить визначення понят тя мораторій, в якому відобра жена його суть, і під яким розу міється зупинення виконання банком майнових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати под атків і зборів (обов'язкових п латежів), строк виконання яки х настав до дня введення мора торію, та зупинення заходів, с прямованих на забезпечення в иконання цих зобов'язань та з обов'язань щодо сплати подат ків і зборів (обов'язкових пла тежів), застосованих до прийн яття рішення про введення мо раторію.

Частиною 2 статті 58 Закону Ук раїни «Про банки і банківськ у діяльність»передбачено, що банк не відповідає за невико нання або несвоєчасне викона ння зобов'язань у разі оголош ення мораторію на задоволенн я вимог кредиторів, зупиненн я операцій по рахунках, арешт у власних коштів банку на йог о рахунках уповноваженими ор ганами державної влади.

Разом з тим, при розгляді сп рави судом було встановлено порушення прав позивача внас лідок невиконання Банк Ава ль своїх зобов' язань за До говором.

Конституцією України закр іплений обов' язок держави з абезпечувати захист прав усі х суб' єктів права власності і господарювання (стаття 13), та передбачено, що права і свобо ди людини і громадянина захи щаються судом (стаття 55).

Зазначені положення Конст итуції України реалізовані у статті 15 ЦК України, відповід но до якої кожна особа має пра во на захист свого цивільног о права у разі його порушення , невизнання або оспорювання , а також у статті 20 ГК України, згідно з якою держава забезп ечує захист прав і законних і нтересів суб'єктів господарю вання та споживачів. Кожний с уб'єкт господарювання та спо живач має право на захист сво їх прав і законних інтересів .

Реалізація цивільно-право вого захисту відбувається шл яхом усунення порушень цивіл ьного права чи інтересу, покл адення виконання обов' язку по відновленню порушеного п рава на порушника.

Таким чином, у разі порушенн я законних прав та інтересів осіб, суд зобов' язаний їх за хистити у спосіб передбачени й, зокрема, статтею 16 ЦК Україн и, частиною 2 статті 20 ГК Україн и.

Так, пунктом 5 частини 2 статт і 16 ЦК України передбачено, що одним з способів захисту цив ільних прав та інтересів є пр имусове виконання обов' язк у в натурі.

Аналогічне положення міст иться і у частині 2 статті 20 ГК У країни, якою встановлено, що п рава та законні інтереси суб ' єктів господарювання та сп оживачів захищається, зокрем а, шляхом присудження до вико нання обов' язку в натурі.

Судом також враховано, що ча стиною 3, пунктом 1 частини 4 ста тті 80 Закону України «Про банк и і банківську діяльність»пе редбачено, що з дня свого приз начення тимчасовий адмініст ратор має повне та виняткове право управляти банком та ко нтролювати його, вживати буд ь-яких заходів щодо відновле ння належного фінансового ст ану банку, зокрема, тимчасови й адміністратор має право продовжувати або припи няти будь-які операції банку .

Відтак, виходячи з аналізу з азначених положень норм чинн ого законодавства, порушені права та інтереси позивача п ідлягають захисту, зокрема, ш ляхом присудження до виконан ня обов' язку Відповідача за Договором.

При цьому, суд зазначає, що п оложення законодавства щодо звільнення від відповідальн ості банків за невиконання а бо несвоєчасне виконання сво їх зобов'язань у разі оголоше ння мораторію, не звільняють ці банки від обов' язку вико нувати зазначені зобов' яза ння.

Положення про мораторій ли ше надають банкам можливість відстрочити виконання своїх прострочених зобов' язань н а час дії мораторію без засто сування до банків відповідни х санкцій, і забороняють на це й час лише застосування держ авного примусу щодо реалізац ії захисту прав та інтересів господарюючих суб' єктів (к лієнтів чи інших контрагенті в банку) шляхом звернення стя гнення на підставі виконавчи х документів (інших документ ів, за якими здійснюється стя гнення відповідно до законод авства України).

Згідно зі статтею 33 ГПК Укра їни обов'язок доказування ти х обставин, на які посилаєтьс я сторона як на підставу свої х вимог і заперечень, поклада ється на цю сторону.

Відповідачем не спростова но належними засобами доказу вання обставин на які посила ється Позивач в обґрунтуванн я своїх позовних вимог.

Судові витрати, в порядку ст . 49 ГПК України, покладаються н а Відповідача.

Виходячи з викладеного та к еруючись статтями 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГП К України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повні стю.

Зобов' язати Акціонерного комерційного банку «Європей ський»(04070, м. Київ, вул. Почайнин ська, 38/44, ідентифікаційний код 19359904, МФО 380184, к/р 32007193202 в ГУ НБУ по м. К иєву та Київській області, МФ О 321024) здійснити переказ грошов их коштів в сумі 1 009 000 (один міль йон дев' ять тисяч) грн. з раху нку Товариства з обмеженою в ідповідальністю «Комплекс Глобал Авіа»(03148, м. Київ, вул. Г ната Юри, 9, п/р 26002143877 в «Райффай зен Банк банк Глобал Авіа »у м. Києві, МФО 380805.

Стягнути з Акціонерного ко мерційного банку «Європейсь кий»(04070, м. Київ, вул. Почайнинсь ка, 38/44, ідентифікаційний код 19359 904, МФО 380184, к/р 32007193202 в ГУ НБУ по м. Киє ву та Київській області, МФО 32 1024) на користь Товариства з обм еженою відповідальністю «Ко мплекс Глобал Авіа»(03148, м. К иїв, вул. Гната Юри, 9, п/р 26002143877 в « Райффайзен Банк банк Гло бал Авіа»у м. Києві, МФО 380805) 67 60 3 (шістдесят сім тисяч шістсот три) грн. пені, а також 761 (сімсот шістдесят одну) грн. 03 коп. витр ат по сплаті державного мита та 312 (триста дванадцять) грн. 50 к оп. грн. витрат на інформаційн о-технічне забезпечення судо вого процесу.

Видати накази.

Рішення набирає законно ї сили після закінчення деся тиденного строку з дня його п ідписання та може бути оскар жено протягом десяти днів до Київського апеляційного гос подарського суду або протяго м місяця до Вищого господарс ького суду України.

Суддя Сташків Р.Б.

Повний текст ріш ення підписано 19.06.2009

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.06.2009
Оприлюднено23.11.2010
Номер документу5252000
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —34/359

Рішення від 15.06.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 28.05.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Примак С.А.

Ухвала від 07.05.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Примак С.А.

Судовий наказ від 10.03.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Примак С.А.

Рішення від 24.02.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Примак С.А.

Ухвала від 09.02.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Примак С.А.

Ухвала від 28.01.2009

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дмитренко Г.К.

Ухвала від 12.01.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Примак С.А.

Ухвала від 18.12.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Примак С.А.

Рішення від 17.11.2008

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні