Рішення
від 05.10.2010 по справі 2-3809/10
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 2-3809 / 10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2010 року Солом'янський районний суд м. Києва

в складі: головуючого судді Коробенка С.В.

при секретарі Бусленко А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія 611» до ОСОБА_1, третя особа Акціонерне страхове товариство «Вексель», про стягнення суми в порядку регресу, -

В С Т А Н О В И В :

В липні 2010 року Закрите акціонерне товариство «Страхова компанія 611» звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення грошової суми, посилаючись на те, що позивач відшкодував шкоду, завдану дорожньо-транспортною пригодою, яка сталася з вини відповідача, та має право зворотної вимоги до останнього.

Позивач просив стягнути з відповідача на свою користь 18 091,00 гривень на відшкодування шкоди в порядку регресу та понесені Позивачем судові витрати.

Свої вимоги Позивач мотивує тим, що 25 грудня 2008 року між ЗАТ «СК 611» та ОСОБА_2 було укладено Договір добровільного страхування наземного транспортного засобу №0009, предметом якого є страхування транспортного засобу марки «Шеврове», державний реєстраційний номер НОМЕР_1.

18 лютого 2009 року на вулиці Гетьмана у м. Києві відбулася дорожньо-транспортна пригода з участю застрахованого автомобіля під керуванням ОСОБА_2 та автомобіля марки «Фольксваген», державний реєстраційний номер НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_1

Згідно з постанов Солом'янського районного суду м. Києва від 30 липня 2009 року дорожньо-транспортна пригода сталася з вини обох водіїв - ОСОБА_1 та ОСОБА_2

При цьому, як вказує Позивач, з урахуванням обставин дорожньо-транспортної пригоди пошкодження задньої частини застрахованого автомобіля виникли виключно з вини ОСОБА_1

Відповідно до звіту №2346 від 25.08.2009р. про вартість матеріального збитку завданого власнику транспортного засобу «Шевроле», д/н НОМЕР_1, вартість відновлювального ремонту задньої частини автомобіля становить 21091,00 гривню.

Потерпілий ОСОБА_2 звернувся до АСТ «Вексель» із заявою про виплату страхового відшкодування, як до страховика, який застрахував цивільно-правову відповідальність водія автомобіля марки «Фольксваген», д/н НОМЕР_2. Проте зазначена страхова компанія виплатила йому страхове відшкодування лише у розмірі 3000 грн.

Таким чином, невиплаченою залишилась сума страхового відшкодування в розмірі 18091,00 гривень, яку Позивач у свою чергу виплатив ОСОБА_2, а просить стягнути з Відповідача.

У судовому засіданні представник Позивача позов підтримала.

Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував, наполягаючи на тому, що він свою відповідальність застрахував, а тому не повинен відповідати перед Позивачем.

Третя особа по справі - Акціонерне страхове товариство «Вексель» - залучене судом, у судове засідання представника не направило, матеріалів страхової справи не надало, хоча про слухання справи було повідомлене належним чином.

Заслухавши пояснення представника Позивача, Відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що 25 грудня 2008 року між Закрити акціонерним товариством «Страхова компанія 611» та ОСОБА_2 було укладено Договір добровільного наземного транспортного засобу №0009, предметом якого є страхування автомобіля марки «Шевроле», державний реєстраційний номер НОМЕР_1.

07 липня 2009 року на вулиці Гетьмана у м. Києві відбулася дорожньо-транспортна пригода з участю застрахованого автомобіля під керуванням ОСОБА_2 та автомобіля марки «Фольксваген», державний реєстраційний номер НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_1

Згідно постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 30 липня 2009 року №3-3265-1/09 дорожньо-транспортна пригода (пошкодження задньої частини автомобіля «Шевроле», державний реєстраційний номер НОМЕР_1) сталася з вини ОСОБА_1, який порушив пункт 12.1 Правил дорожнього руху України.

При цьому, вартість відновлювального ремонту задньої частини автомобіля НОМЕР_3, пошкодження якої сталось з вини Відповідача, оцінена в 21091,00 гривень, тоді як загальний розмір збитку, завданого власнику вказаного автомобіля в тому числі і його власними винними діями становить 40743,38 грн, що підтверджується Звітом №2346 від 25.08.2009р., складеним суб'єктом оціночної діяльності СПД-ФО ОСОБА_3

Згідно Страхового акту №275/243-09/ТНВ загальний розмір страхового відшкодування, що підлягав сплаті ОСОБА_2 Позивачем становив 43 743,38 грн. (а.с.75)

Встановлено, що цивільна відповідальність водія автомобіля «Фольксваген», д/н НОМЕР_4, була застрахована у відповідності до Полісу №ВС/7844013 від 09.05.2009р., укладеного між ОСОБА_4 та Акціонерним страховим товариством «Вексель». (а.с.102)

Із розписки ОСОБА_2 вбачається, що АСТ «Вексель» виплатило йому страхове відшкодування за даним страховим випадком лише у розмірі 3000 гривень замість належних 21091,00 (за вирахуванням франшизи). (а.с.88)

З огляду на викладене Позивачем було виплачено ОСОБА_2 страхове відшкодування в розмірі 40743,38 грн, частина якого в сумі 18091,00 гривень - це розмір невідшкодованої ОСОБА_2 шкоди, завданої з вини ОСОБА_1 (а.с. 77-87)

Представник Позивача, посилаючись на ст. 1194 Цивільного кодексу України, наполягає на тому, що саме Відповідач повинен відшкодувати ЗАТ «СК 611» завдану матеріальну шкоду в порядку регресу, оскільки страхового відшкодування, виплаченого АСТ «Вексель», виявилось недостатньо для покриття понесених Позивачем витрат.

При цьому, як вважає представник Позивача, будь-яких правовідносин між ЗАТ «СК 611» та АСТ «Вексель» не існує, а тому Позивач позбавлений можливості звертатись з будь-якими позовними вимогами до АСТ «Вексель».

Проте суд не може погодитись із такою позицією.

Так, відповідно до вимог ст. 27 Закону України "Про страхування", а також ст.993 ЦК України, до Позивача, як до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат, перейшло право вимоги, яке страхувальник мав до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

За обставинами справи, саме АСТ «Вексель» є тією особою, яка, на підставі договору страхування цивільної відповідальності, укладеного з ОСОБА_4, прийняла на себе, як страховик, зобов'язання забезпечити відшкодування шкоди, заподіяної третім особам внаслідок дорожньо-транспортної події, винуватцем якої буде водій автомобіля "Фольксваген", д/н НОМЕР_4.

Сукупність вищенаведених обставин дає підстави дійти до висновку про те, що в даному випадку до Позивача, відповідно до ст.27 Закону України "Про страхування", ст. 993 ЦК України, перейшло не тільки право вимоги, яке його страхувальник мав до особи, відповідальної за заподіяну шкоду, але й ті права, які були пов'язані із забезпеченням виконання з боку відповідальної за заподіяну шкоду особи такого її обов'язку, як відшкодування цієї шкоди.

Відповідно до ст. ст. 3 - 5 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.

Суб'єктами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності є страхувальники, страховики, особи, цивільно-правова відповідальність яких застрахована, Моторне (транспортне) страхове бюро України та потерпілі.

Об'єктом обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності є майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов'язані з відшкодуванням особою, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, шкоди, заподіяної життю, здоров'ю, майну потерпілих внаслідок експлуатації забезпеченого транспортного засобу.

Тобто цей закон є спеціальним у сфері страхування цивільно-правової відповідальності, яка здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників шляхом здійснення такого відшкодування страховиком при настанні страхового випадку.

І відповідно до п. 21.4 ст. 21 вказаного Закону лише в разі експлуатації транспортного засобу на території України без наявності чинного поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, з урахуванням норм абзацу третього пункту 21.1 цієї статті, водій такого транспортного засобу несе відповідальність, встановлену законом.

Встановлено, що ліміт страхової відповідальності АСТ «Вексель» за Полісом №ВС/7844013 становить 25500 гривень (при наявності франшизи в розмірі 510 гривень).

Таким чином, розмір застрахованої майнової відповідальності особи, що на відповідній правовій підставі керує автомобілем «Фольксваген», д/н НОМЕР_4, покриває шкоду, заподіяну автомобілю НОМЕР_5, (21091,00 грн), а тому в даному випадку відповідальність особи, винної у заподіянні шкоди, обмежується лише сумою франшизи в розмірі 510 гривень, яка і підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь ЗАТ «СК 611».

З урахуванням часткового задоволення позову, стягненню з Відповідача підлягають судові витрати пропорційно до задоволених вимог Позивача:

(120+180,91) х 510 / 18091 = 8,48 грн.

Керуючись п.21.4 ст.21 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", ст.ст. 1191, 1192, 1194 ЦК України, статтями 3, 4, 10, 11 , 57-60, 88, 212-215, 218, 226 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія 611» суму франшизи в розмірі 510 гривень.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія 611» судові витрати в розмірі 8,48 гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення05.10.2010
Оприлюднено29.10.2015
Номер документу52727940
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-3809/10

Ухвала від 23.12.2010

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Пучкова І. М.

Рішення від 23.06.2010

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Самоткан Н. Г.

Ухвала від 09.12.2010

Цивільне

Ленінський районний суд м. Миколаєва

Костюченко Г. С.

Ухвала від 25.11.2010

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Полянчук Б. І.

Рішення від 08.09.2010

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Полянчук Б. І.

Ухвала від 20.07.2010

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Тімонова В. М.

Рішення від 09.08.2010

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Лисенко Л. І.

Рішення від 01.10.2010

Цивільне

Комсомольський районний суд м.Херсона

Радченко Г. А.

Ухвала від 19.04.2010

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Бечко Є. М.

Рішення від 05.10.2010

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Коробенко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні