Рішення
від 12.11.2015 по справі 923/1744/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2015 р. Справа № 923/1744/15

Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Кудак М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до товариства з обмеженою відповідальністю "Заказник Думузла", смт. Каланчак Каланчацького району Херсонської області

за участю третьої особи - 1 без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2, АДРЕСА_1

за участю третьої особи - 2 без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, м. Херсон

за участю третьої особи - 3 без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Херсонполімет", м. Херсон

про визнання недійсним рішення загальних зборів

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_2, представник, дов. від 06.11.2015 року;

від відповідача - не прибув;

від 3-ї особи - 1 - ОСОБА_2, паспорт, серія НОМЕР_2 від 15.02.2013 року, виданий Каланчацьким РС УДМС України у Херсонській області;

від 3-ї особи - 2 - ОСОБА_2, представник, дов. від 09.11.2015 року;

від 3-ї особи - 3 - не прибув.

В судовому засіданні згідно з приписами ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до господарського суду Херсонської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Заказник Думузла" (відповідач), яким просить визнати недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Заказник Думузла", що оформлено протоколом № 2 від 10.07.2008 р., а також визнати недійсним статут ТОВ "Заказник Думузла", в редакції та зі змінами, що затверджено рішенням загальних зборів від 10.07.2008 р.

Ухвалою господарського суду Херсонської області від 20.10.2015 р. порушено провадження у справі, призначено розгляд справи на 03.11.2015 р. та допущено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2.

Ухвалою суду від 03.11.2015 р. відкладено розгляд справи та залучено до участі у справі як третю особу - 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 та третю особу - 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонполімет".

Представник позивача підтримує заявлені позовні вимоги у повному обсязі та просить суд їх задовольнити повністю з зазначених у позовній заяві підстав.

02.11.2015 р. відповідач надіслав суду відзив на позовну заяву, згідно якого проти позовних вимог не заперечує.

Відповідач та 3-я особа-3, належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення ухвали від 20.10.2015 р. (а.с. 42), копією витягу з реєстру вихідної поштової кореспонденції канцелярії господарського суду Херсонської області від 05.11.2015 р., копією списку згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих в Херсон-25с № 453 від 05.11.2015 р., але явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили.

Неявка представників відповідача та 3-ї особи-3 у судове засідання господарського суду не перешкоджає розгляду справи по суті за наявними у ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та третіх осіб-1, -2, суд

в с т а н о в и в:

22.07.2002 року Каланчацькою райдержадміністрацією було здійснено реєстраційний запис № 94 про проведення державної реєстрації юридичної особи та зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАКАЗНИК ДУМУЗЛА» (надалі Товариство).

Відповідно до Статуту Товариства, затвердженого протоколом загальних зборів учасників, станом на 09 липня 2008 року, учасниками (Засновниками) Товариства виступали:

- ОСОБА_2, (розмір частки у статутному капіталі 15,8 % статутного капіталу)

- ОСОБА_1, (розмір частки у статутному капіталі 15,8 % статутного капіталу)

- ОСОБА_4, (розмір частки у статутному капіталі 52 % статутного капіталу)

- ОСОБА_3, (розмір частки у статутному капіталі 16,4 % статутного капіталу).

За приписами ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства мають право: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів; здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом. Учасники можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.

Відповідно до п. 8.1 статуту, Засновники мають право:

а) безпосередньо або через своїх представників брати участь в управлінні справами Товариства в порядку, передбаченому цим Статутом, брати участь у роботі Зборів Засновників з правом вирішального голосу;

з) оскаржувати в суді рішення Зборів Засновників та інших Органів Товариства, також користуватись іншими немайновими правами, що випливають з факту володіння часткою майна Товариства.

Вищим органом управління Товариства є Збори Засновників, які складаються з Засновників чи їх уповноважених представників (п. 4.2. статуту).

Відповідно до п. 4.3. Статуту, Збори Засновників:

- Вносять зміни та доповнення до Статуту Товариства (п. 4.3.2.).

- Обирають та відкликають директора, головного бухгалтера та членів Ревізійної комісії (п. 4.3.6).

- Вирішують питання про прийняття до складу та виключення зі складу Засновників (п.4.3.9.),

Відповідно до п. 4.4. Статуту, До компетенції Зборів Засновників крім питань, зазначених у пунктах 4.3.1. - 43.1.11, належить:

- встановлення розміру, форм і порядку внесення Засновниками додаткових внесків;

- виключення Засновника Товариства.

Засідання Зборів Засновників проводиться не менше як один раз на квартал, і скликається Головою Зборів (п. 4.5).

Рішення про проведення позачергового засідання Зборів приймається Головою Зборів Товариства або за рішенням Засновників, які мають не менш 20% голосів.

Відповідно до п. 4.6. Статуту, Засідання Зборів Засновників визнається повноважним, якщо в ньому беруть участь Засновники (їх представники), що мають у сукупності понад 60% голосів, а з питань, що потребують одностайності - усі Засновники.

Всі питання на Зборах Засновників вирішуються через голосування. Спосіб голосування (таємне чи відкрите) визначається Зборами на кожному засіданні окремо простою більшістю голосів.

Пунктом п. 4.6.1. визначено питання, по яких потрібне одностайне рішення Засновників:

- визначення основних напрямків діяльності Товариства;

- внесення змін та доповнень до Статуту Товариства;

- виключення зі складу або прийняття Засновника до Товариства.

Решта питань вирішується простою більшістю голосів. Кожен із Засновників має кількість голосів пропорційно розміру його внеску до Статутного фонду (п. 4.6.2.)

Також, Засновник має право на основі довіреності письмово доручити здійснення його прав на засіданні Зборів іншим Засновникам (їх представникам), а також третім особам. Засновник має право в будь-який час замінити свого представника у вищому органі, повідомивши про це Зборам Засновників (п. 4.8.).

10.07.2008 р. відбулися позачергові загальні збори учасників ТОВ "Заказник Думузла", які оформлені протоколом № 2 позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Заказник Думузла" від 10.07.2008 р.

Відповідно до вказаного протоколу на зборах були присутні всі учасники.

Згідно з протоколом № 2 позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Заказник Думузла" від 10.07.2008 р., був визначений наступний порядок денний:

1.Про обрання голови та секретаря зборів.

2.Розгляд питання про вхід нового Учасника Товариства.

3. Збільшення статутного фонду Товариства.

4. Перерозподіл часток в статутному фонді.

5.Затвердження нової редакції Статуту.

6.Продовження повноважень Директора Товариства.

Згідно з протоколом були прийняті наступні рішення: Прийняти до Товариства нового учасника Товариство з обмеженою відповідальністю «Херсонполімет»; Збільшити розмір статутного фонду Товариства до 27 600,00 грн., внести відповідні зміни до Статуту; передати ТОВ «Херсонполімет» - 50% 13800,00 грн. статутного фонду товариства. Перерозподілити частки у статутному фонді товариства таким чином: ОСОБА_4 - 35 % - 9660,00 грн., ОСОБА_1 - 5% - 1380,00 грн., ОСОБА_2 - 5% - 1380,00 грн., ОСОБА_3 - 5% - 1380,00 грн. та провести державну реєстрацію змін, а також затвердити Директором Товариства ОСОБА_4.

Згідно з ч. 5 ст. 98 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач у позовній заяві вказав про порушення процедури скликання позачергових загальних зборів, що є підставою для визнання недійсними оспорюваних рішень загальних зборів учасників.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства зобов'язані: додержувати установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариства; виконувати свої зобов'язання перед товариством, в тому числі і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади (оплачувати акції) у розмірі, порядку та засобами, передбаченими установчими документами; не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства; нести інші обов'язки, якщо це передбачено цим Законом, іншим законодавством України та установчими документами.

Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 116 ЦК України та п. "а" ч. 1 ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники господарського товариства мають право брати участь в управлінні товариством.

Згідно з ч. 2 ст. 97 ЦК України органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.

Положеннями ст. ст. 41, 59 Закону України "Про господарські товариства" визначено, що до компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю належить, зокрема, внесення змін до статуту товариства та виключення учасника з товариства.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Статтею 61 Закону України "Про господарські товариства" встановлено, що загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами. Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу. Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу. Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Відповідно до п. 17 постанови пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 N 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Згідно з п. 21 постанови пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 N 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону України "Про господарські товариства".

Позивач стверджує, що у загальних зборах ТОВ "Заказник Думузла" 10.07.2008 р. участі не приймав, повідомлень від Товариства або його учасників як письмово так і телефонному режимі не отримував, про порядок денний не повідомлявся.

Відповідач доказів належного повідомлення позивача про проведення позачергових загальних зборів не надав, твердження позивача про те, що він участі в загальних зборах не приймав не спростував.

Згідно протоколу № 2 від 10.07.2008 р. на зборах були присутні всі учасники.

Проте, як вбачається із матеріалів справи, позивач безпосередньо участі у загальних зборах не приймав та не уповноважував представника (учасника товариства ОСОБА_4) на представництво своїх інтересів на спірних загальних зборах.

Так, позивачем була видана ОСОБА_4 довіреність (а.с. 18) від 24.06.2008 р., засвідчена державним нотаріусом Каланчацької державної контори Омельчук І.В. 24.06.2008 р.

Однак із тексту даної довіреності вбачається, що ОСОБА_4 не наділений правом представляти позивача на загальних зборах учасників та приймати участь у голосуванні на загальних зборах, у т.ч. на зборах від 10.07.2008 р.

Отже, ОСОБА_4 перевищив повноваження, надані йому позивачем на підставі вищезазначеної довіреності.

Таким чином, встановивши відсутність у матеріалах справи належних та допустимих доказів належного повідомлення учасника ТОВ "Заказник Думузла" ОСОБА_1 про скликання позачергових зборів, які були призначені на 10.07.2008 р., суд дійшов висновку про порушення відповідачем процедури скликання позачергових загальних зборів учасників Товариства, що є підставою для визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Заказник Думузла", оформлених протоколом N 2 від 10.07.2008 р.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості.

З урахуванням викладеного, встановивши порушення корпоративних прав позивача, суд, дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Заказник Думузла", оформленого протоколом N 2 від 10.07.2008 р. та визнання недійсним статуту ТОВ "Заказник Думузла", в редакції та зі змінами, що затверджено рішенням загальних зборів від 10.07.2008 р.

При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 49 ГПК України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

У пункті 4.7. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21 лютого 2013 року №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" висловлено правову позицію згідно якої зазначена норма виступає процесуальною санкцією, яка застосовується господарським судом незалежно від того, чи заявлялося відповідне клопотання заінтересованою стороною.

У такому застосуванні суду слід виходити з широкого розуміння даної норми, маючи на увазі, що передбачені нею наслідки можуть наставати і в разі неправомірної бездіяльності винної особи, яка не вжила заходів до поновлення порушених нею прав і законних інтересів іншої особи (зокрема, ухилялася від задоволення її заснованих на законі вимог), що змусило останню звернутися за судовим захистом. Так, якщо зменшення позивачем розміру позовних вимог пов'язане з частковим визнанням та задоволенням позову відповідачем після подання позову, то судовий збір у відповідній частині покладається на відповідача. Або у разі коли в позові відмовлено, але з обставин справи вбачається, що спір доведено до судового розгляду внаслідок ухилення відповідача від розгляду претензії позивача, якщо вона пред'являлася (статті 6 - 8 ГПК), то судовий збір також покладається на відповідача.

У зв'язку з цим судові витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 2436 грн. покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

в и р і ш и в:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати недійсним рішення загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю "Заказник Думузла" (75800, Херсонська обл., Каланчацький р-н, смт Каланчак, вул. Сімферопольська, буд. 103, код ЄДРПОУ 30924163), що оформлено протоколом № 2 від 10.07.2008 р.

3.Визнати недійсним статут товариства з обмеженою відповідальністю "Заказник Думузла" (75800, Херсонська обл., Каланчацький р-н, смт Каланчак, вул. Сімферопольська, буд. 103, код ЄДРПОУ 30924163), в редакції та зі змінами, що затверджено рішенням загальних зборів від 10.07.2008 р., зареєстрований Каланчацькою районною державною адміністрацією Херсонської області 31.07.2008 р., номер запису 14911050005000070.

4.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Заказник Думузла" (75800, Херсонська обл., Каланчацький р-н, смт. Каланчак, вул. Семфіропольська, буд. 103, ідентифікаційний код 30924163) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) - 2436 грн. витрат по сплаті судового збору.

5.Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 17.11.2015 р.

Суддя Л.І. Александрова

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення12.11.2015
Оприлюднено20.11.2015
Номер документу53534019
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/1744/15

Ухвала від 03.11.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Александрова Л.І.

Рішення від 12.11.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Александрова Л.І.

Ухвала від 20.10.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Александрова Л.І.

Ухвала від 20.10.2015

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Александрова Л.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні