Справа № 342/208/15-к
Провадження № 1-кп/342/86/2015
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2015 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю: прокурорів прокуратури Городенківського району ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , обвинуваченого ОСОБА_6 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014090040000014 про обвинувачення
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Шершенівка Борщівського району Тернопільської області, жителя АДРЕСА_1 , одруженого, на утриманні двоє неповнолітніх дітей (2004 та 2009 років народження), інваліда 3 гр., громадянина України, який не працює, раніше не судимий,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_6 , працюючи директором ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард», будучи службовою особою, вчинив незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення. Злочин вчинив за таких обставин:
Згідно наказу № 133 від 23.10.2009 р. ОСОБА_6 приступив до виконання повноважень директора ДП «Городенківська птахофабрика» ЗАТ «Авангард». Працюючи на посаді директора ДП «Городенківська птахофабрика» (код ЄДРПОУ 34161115), розташованого по вул. Винниченка, 164, у м. Городенка Івано-Франківської області, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, визначені Статутом вказаного підприємства, затвердженим 27.12.2010 року, здійснював управління поточною діяльністю підприємства, представляв інтереси підприємства в усіх закладах, організаціях та перед будь-якими особами, укладав будь-які угоди та інші юридичні акти, виконував будь-які інші дії, необхідні для досягнення цілей підприємства. 25.10.2013 року ОСОБА_6 звільнений з посади директора згідно наказу № 103-к від 25.10.2013 р. У період з 27.11.2012 р. по 24.10.2013 р., діючи в порушення вимог ст.ст. 19, 21 Кодексу України «Про надра», ст.ст. 48, 49 Водного кодексу України та п.п. 2, 3 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, ОСОБА_6 допустив незаконне видобування Дочірнім підприємством «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» корисних копалин загальнодержавного значення підземної прісної води із трьох артезіанських свердловин, які знаходяться за межами птахофабрики, для потреб очолюваного ним товариства, а саме - водопостачання на забезпечення господарсько-питних та виробничих потреб без отримання дозволу на спеціальне використання води.
Відповідно до ст.ст. 1, 4, 21 Кодексу України «Про надра» - надра, які є виключною власністю Українського народу, надаються у користування для видобування прісних підземних вод підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціальних дозволів на користування ділянкою надр, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Згідно ст. 6 Кодексу України «Про надра» віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 р. № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» визначено, що підземні промислові та технічні води відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення. Забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів відповідно до ст. 48 Водного кодексу України є спеціальним водокористуванням, яке здійснюється юридичними і фізичними особами для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Згідно з ч.2 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об`єктів загальнодержавного значення. П.п. 2, 3 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. № 321, встановлено, що спеціальне водокористування при використанні водних об`єктів загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування, який видається державними управліннями екології та природних ресурсів в областях та в разі використання підземних вод погоджується із Державною геологічною службою. Обов`язок водокористувачів здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу закріплює п.9 ч.1 ст. 44 Водного кодексу України. Термін дії Дозволу на спеціальне водокористування, виданого 23.02.2010 р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області ДП «Городенківська птахофабрика» ЗАТ «Авангард» тривав з 23.02.2010 р. до 27.11.2012 р., а термін дії Дозволу на спеціальне водокористування, виданого 16.10.2014 р. Департаментом екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» триває з дати його видачі до 17.09.2017 р.
Вина ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України доводиться показаннями свідків.
Свідок ОСОБА_8 суду пояснила, що вона працювала бухгалтером ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» в той час, коли керівником був обвинувачений. В податкову інспекцію звіт про спецводокористування птахофабрика не подавала, так як була платником фіксованого сільськогосподарського податку, щоквартально подавали звіт про використання води. Про надра звіт подавали чистий, без будь-яких даних. Для виготовлення нового дозволу на спец водокористування птахофабрика подала замовлення і необхідні документи у фірму ПП «Гроно» в м. Івано-Франківськ, які виготовляли два дозволи. Коли не було чинного дозволу на спецводокористування, приблизно протягом року, птахофабрика здійснювала використання води, облік використання води здійснювався лічильниками. Одночасно пояснила, що Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.06.2015 р. визнано протиправними дії Івано-Франківської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері та Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області щодо проведення позапланової перевірки ДП «Городенківська птахофабрика» на підставі листа Івано-Франківської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері від 20 вересня 2013 р. № 81-1296 вих.13., визнано незаконним та скасовано припис Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області від 23 вересня 2013 р.
Допитаний судом свідок ОСОБА_9 суду пояснив, що він працював ветлікарем ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард». В його обов`язки не входило вирішення питань щодо отримання дозволу на використання води, цим займалась інженерна служба. До його обов`язків входив контроль, щоб птиця мала воду для поїння згідно норми: якщо птиця з`їдає 100 г комбікорму, вона повинна випити 200 г води. Перебоїв у постачанні води на птахофабриці не було.
З показань свідка ОСОБА_10 встановлено, що він працює інженером-екологом в ПП «Гроно» м. Івано-Франківськ, яке займається розробкою документів для отримання дозволів на викиди, спецводокористування та інших видів дозволів. В 2013 р. ПП «Гроно» розробляло документи на спецводокористування для ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» на підставі укладеного договору. В обов`язки ПП входило розробити пакет документів, щоб в подальшому підприємство могло отримати дозвіл на спец водокористування. Свідок особисто не виконував роботу за цим договором, а тільки займався супроводом після того, як звільнився інший працівник ПП «Гроно». Для того, щоб згідно відповідних методик можна було провести всі необхідні розрахунки, чи вистачить води із свердловин напоїти птицю, провести санобробку приміщень та для інших виробничих потреб, підприємство- замовник надавало вихідні дані та документи. Замовником були надані паспорти свердловин на воду, інші необхідні документи. Для отримання дозволу мало бути погодження від водних ресурсів, лист-висновок геології, який робила організація, розташована в м. Львів, про те, що замовник має право на користування надрами. Розроблений пакет документів підписувався замовником, потім подавався в дозвільний центр - управління екології, який видає дозвіл, а там залишались оригінали документів. Коли саме ДП «Городенківська птахофабрика» звернулось в ПП «Гроно», чи в кінці 2012 р. чи на початку 2013 р. йому невідомо, так як документи були вилучені прокурором. Одночасно пояснив, що робота по виготовленню документів триває до трьох місяців, при цьому тільки погодження із геологією займає біля півтори місяця. Так як це тривалий процес, тому підприємства-замовники приблизно за чотири місяці до закінчення терміну дії попереднього дозволу звертаються до ПП «Гроно», подаючи вихідні дані для виконання робіт, пов`язаних з отриманням дозволу на спец водокористування.
Також винуватість ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України, стверджується дослідженими під час судового розгляду документами:
- копією Наказу № 133 від 23.10.2009 р. яким стверджено, що ОСОБА_6 приступив до виконання повноважень директора ДП «Городенківська птахофабрика» ЗАТ «Авангард» (т.1 а.п. 194);
- копією Статуту дочірнього підприємства «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард», затвердженого Рішенням Наглядової Ради ПАТ «Авангард», протокол від 27.12.2010 р., де в розділі 6 зазначені повноваження директора підприємства (т.1 а.п. 195-203);
- копією Дозволу № Укр-2234-А-Ів-Фр на спеціальне водокористування ДП «Городенківська птахофабрика» ЗАТ «Авангард» (м. Городенка вул. Винниченка, 164), виданого 23.02.2010 р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області, термін дії дозволу з 23.02.2010 р. до 27.11.2012 р., де вказані джерела водопостачання ДП «Городенківська птахофабрика» ЗАТ «Авангард» - підземні води (три свердловини, одна з яких в резерві), характеристика водокористування, зазначена мета водокористування - водопостачання на виробничі і господарсько-питні потреби (т.1 а.п. 204-205);
- копіями Паспортів свердловин на воду ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» м. Городенка № 574, № 575, № 576, що зареєстровані в Комплексній геологогідрогеологічній партії Львіської ГРЕ 13.05.2014 р., реєстраційні номери 77, 76,75 (т.1 а.п. 206-218,219-231, 232-245);
- копією Висновку Івано-Франківського обласного управління водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України № 79 від 17.09.2014 р., адресованого директору Департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА, щодо можливості видачі дозволу на спеціальне водокористування водокористувачу Дочірньому підприємству «Городенківська птахофабрика» публічного акціонерного товариства «Авангард» (т.1 а.п. 102-104, 246-249);
- копією Повідомлення Державної служби геології та надр України (Держгеонадра) від 02.10.2014 р. на адресу Департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації про опрацювання заяви на отримання дозволу на спеціальне водокористування Дочірнього підприємства «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» (т.1 а.п. 100-101, т.2 а.п. 1-2);
- копією Дозволу № Укр-305-А-Ів-Фр на спеціальне водокористування ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» (м. Городенка вул. Винниченка, 164), виданого 16.10.2014 р. Департаментом екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації, термін дії дозволу з 16.10.2014р. до 17.09.2017 р., де зазначені джерела водопостачання ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» - підземні води три свердловини, характеристика водокористування, зазначена мета водокористування - водопостачання на забезпечення господарсько-питних та виробничих потреб (т.1 а.п. 96-98, т. 2 а.п. 3-5);
- Повідомленням Департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 16.10.2014 р. ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» про результати розгляду клопотання щодо видачі йому дозволу на спеціальне водокористування № Укр-305-А-Ів-Фр терміном дії до 17.09.2017 р. (т.1 а.п. 99, т. 2 а.п. 6);
- копіями звітів про використання води ДП «Городенківська птахофабрика», в яких вказано, яку кількість води використало підприємство за період з 01.01.2012 р. до 31.12.2014 р. (т. 2 а.п. 7-18);
- Інформацією ДПІ в Городенківському районі № 47/6/09-04-15-005/1 від 24.10.2014 р. про те, що ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» (код ЄДРПОУ 34161115) знаходиться на обліку в ДПІ як платник фіксованого сільськогосподарського податку з 2012 р. Відповідно до п. 307.1 ст. 307 Податкового кодексу України платники фіксованого сільськогосподарського податку звільняються від сплати збору за спеціальне використання води; з 28.11.2012 р. по 16.10.2014 р. ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» не сплачувало збір за спеціальне використання води (т. 2 а.п. 19);
- Випискою з Наказу № 103-к від 25.10.2013 р. про складення ОСОБА_6 обов`язків директора ДП «Городенківська птахофабрика» з 25 жовтня 2013 р. за угодою сторін (т. 2 а.п. 20).
Оцінивши вищенаведені докази з точки зору належності, допустимості та достовірності, суд прийшов до переконання, що дії обвинуваченого ОСОБА_6 правильно кваліфіковані за ч.2 ст. 240 КК України - як незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення.
В ході судового розгляду захисник обвинуваченого заявив письмове клопотання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв`язку з тим, що ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності притягується вперше, по місцю проживання характеризується позитивно, щиро розкаявся у вчиненому, має четверо дітей, з яких двоє малолітні, вину свою визнав у повному обсязі, щиро розкаявся у вчиненому, в даний час не є суспільно-небезпечною особою, 25.10.2013 р. він був звільнений з посади директора ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард», вчинений ним злочин є злочином середньої тяжкості, не спричинив тяжких наслідків. Також просить врахувати той факт, що на сьогоднішній день у вищевказаного підприємства є всі дозволи на спецводокористування. Просить звільнити обвинуваченого від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України у зв`язку з зміною обстановки, на підставі ст. 48 КК України, а кримінальне провадження № 42014090040000014 від 28.08.2014 р. закрити.
Обвинувачений ОСОБА_6 клопотання захисника підтримав та просив його задовольнити. В судовому засіданні обвинувачений суду пояснив, що дійсно працював директором ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» протягом чотирьох років, з жовтня 2010р. Під час його роботи на птахофабриці в 12 пташниках було 750 тисяч курей, працювало більше 200 чоловік Птахофабрика придбала приміщення тваринницького комплексу, де раніше вирощували велику рогату худобу, разом з трьома свердловинами на воду, на використання яких були відповідні документи. Артезіанські свердловини знаходяться за межами птахофабрики - через дорогу від її території. Для обліку використання води були лічильники на кожний пташник і в загальному на птахофабрику, про використання води бухгалтерія здавала звітність в податкову та в природоохоронні інстанції. Про те, що термін дії дозволу на спецводокористування закінчився в кінці листопада 2012 р., він дізнався в грудні 2012 р., оскільки головний інженер птахофабрики вчасно не поставив до його до відома. Факт спецводокористування без відповідного дозволу було виявлено під час проведення перевірки природоохоронної прокуратури. За результатами розгляду позову компанії судом було винесено рішення про те, що дії природоохоронної прокуратури щодо проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства були протиправними. Оскільки птахофабрика була платником фіксованого сільськогосподарського податку, за спецводокористування збір не сплачувала, тому не були причинені державі збитки, розмір яких зазначений в обвинувальному висновку.
Прокурор не заперечив щодо задоволення клопотання про застосування відносно обвинуваченого ОСОБА_6 ст. 48 КК України та звільнення його від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 240 КК України у зв`язку з зміною обстановки, так як він вперше вчинив злочин, вину визнав, щиро розкаявся, і досліджені судом докази свідчать про те, що вчинене діяння втратило суспільну небезпеку.
Вислухавши думки учасників судового провадження, суд вважає можливим задовольнити дане клопотання виходячи з наступного.
Ч.1 ст. 285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 48 КК України - особу, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною. Такі ж роз`яснення містяться в Постанові Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності" від 23.12.2005 року № 12.
Пункт 1 частини 2 ст. 284 КПК України визначає, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Санкція ч. 2 ст. 240 КК України передбачає максимальне покарання у виді позбавлення волі на строк до трьох років. Згідно з ч.3 ст. 12 КК України - злочином середньої тяжкості є злочин, за який передбачене основне покарання у виді позбавлення волі на строк не більше п`яти років.
Як встановлено в судовому засіданні, 16.10.2014 р. Департаментом екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації виданий Дозвіл ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» (м. Городенка вул. Винниченка, 164) на спеціальне водокористування, термін дії якого - до 17.09.2017 року. ОСОБА_6 з 25 жовтня 2013 р. не працює на посаді директора ДП «Городенківська птахофабрика».
Згідно з обвинувальним актом за період часу з 27.11.2012 р. по 24.10.2013 р. ДП «Городенківською птахофабрикою» ПАТ «Авангард» незаконно видобуто 42 700 кубічних метрів води, чим завдано збитки на суму 1976445 грн. Розрахунок збитків (т.2 а.п. 21) проведений згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затв. Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 20.07.2009 р. № 389. Згідно з п. 1.4 Методики вона застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами природоохоронного законодавства. Оскільки Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.06.2015 р. по справі № 876/1250/14 (т.1 а.п. 170-175), визнано протиправними дії Івано-Франківської прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері та Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області щодо проведення позапланової перевірки ДП «Городенківська птахофабрика» на підставі листа Івано-Франківської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері від 20 вересня 2013 р., визнано незаконним та скасовано припис Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області від 23 вересня 2013 р., тому згаданий розрахунок не може підтверджувати розмір причинених діями обвинуваченого збитків державі. Крім того, ДП «Городенківська птахофабрика» ПАТ «Авангард» (код ЄДРПОУ 34161115) з 2012 р. була платником фіксованого сільськогосподарського податку і звільнялась від сплати збору за спеціальне використання води.
Викладене свідчить про те, що після вчинення злочину обстановка змінилась таким чином, що вчинене обвинуваченим діяння вже не є суспільно небезпечним.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що ОСОБА_6 вперше вчинив кримінальне правопорушення, вину визнав, у вчиненому розкаявся, на утриманні має двоє неповнолітніх дітей, не працює, є інвалідом 3-ї групи, за місцем проживання характеризується позитивно, на обліку в нарколога і психіатра не числиться, підтримав клопотання свого захисника про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв`язку зміною обстановки, тому суд вважає, що ОСОБА_6 слід звільнити від кримінальної відповідальності відповідно до ст. 48 КК України у зв`язку із зміною обстановки, а провадження по справі закрити.
На підставі ст. 12, 48, 240 КК України, керуючись ст. ст. 284-286, 350, 369-372, 395 КПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
ОСОБА_6 звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України, у зв`язку з зміною обстановки, на підставі ст.48 КК України.
Кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_6 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України, - закрити на підставі п.1 частини 2 ст. 284 КПК України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Городенківський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2015 |
Оприлюднено | 22.03.2023 |
Номер документу | 54023063 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Ничик Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні