КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
УХВАЛА
"09" грудня 2015 р. Справа №910/10298/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Агрикової О.В.
суддів: Рудченка С.Г.
Чорногуза М.Г.
розглянувши матеріали апеляційної скарги
публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк"
на рішення Господарського суду міста Києва від 23.07.2015 року
у справі №910/10298/15 (суддя Ковтун С.А.)
за позовом публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк", м. Київ
до товариства з обмеженою відповідальність "М.М.Д.", м. Київ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2, м. Київ
про стягнення 1577213,64 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2015 року публічне акціонерне товариство "Всеукраїнський акціонерний банк" подало до Господарського суду міста Києва позов до товариства з обмеженою відповідальність "М.М.Д." про стягнення 1 577 213, 64 грн.
Ухвалою суду першої інстанції від 09.07.2015 залучено до участі у справі як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог не предмет спору, ОСОБА_2.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 23.07.2014 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
11.09.2015 року, не погодившись із вказаним рішенням, публічне акціонерне товариство "Всеукраїнський акціонерний банк" подало до Київського апеляційного господарського суду скаргу, в якій просить рішення Господарського суду міста Києва від 23.07.2015 року у справі №910/10298/15 скасувати повністю та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Також, позивач звернувся до суду з клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 02.10.2015 року апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк" повернуто, у відстроченні сплати судового збору за подання апеляційної скарги відмовлено.
07.12.2015 року, до Київського апеляційного господарського суду повторно надійшла апеляційна скарга публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк" в якій позивач просить рішення Господарського суду міста Києва від 23.07.2015 року у справі №910/10298/15 скасувати повністю та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Крім того, публічне акціонерне товариство "Всеукраїнський акціонерний банк" повторно звернулось до Київського апеляційного господарського суду з клопотанням про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Обґрунтовуючи вказане вище клопотання, скаржник посилається на неплатоспроможність та важке фінансове становище, підтвердженням чого є рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 20.03.2015р. №63 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "ВіЕйБі Банк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку".
Отже, єдиною підставою для відстрочення судом сплати судового збору є врахування ним майнового стану скаржника, проте останнім не подано суду жодних доказів, підтверджуючих, що у скаржника відсутні кошти для сплати судового збору, зокрема відомості про відкриті рахунки, довідки банківських установ про залишки коштів на цих рахунках, довідка про залишки готівки у касі тощо.
Посилання скаржника на рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не приймаються судом до уваги, оскільки підтверджують неплатоспроможність скаржника виконувати в повному обсязі свої зобов'язання перед кредиторами банку, але не підтверджують неможливість сплати судового збору.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Пунктом 3.1. Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 року № 7 передбачено, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Проаналізувавши вказані положення, слід зазначити, що дії суду при розгляді клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору повинні здійснюватися з дотриманням принципів рівності та збалансованості інтересів сторін. Окрім того, господарському суду надано лише право, а не покладено обов`язок у будь-якому випадку задовольняти клопотання учасників судового процесу про відстрочення сплати ними судового збору. Тобто, вказана норма є суб`єктивною та застосовується лише у випадку, коли заявник надасть суду дійсно переконливі докази скрутного матеріального становища, яке перешкоджає йому вчинити необхідні дії по сплаті судового збору.
Як вбачається з вищевикладеного єдиною підставою для вчинення судом зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір" дій є врахування ним майнового стану сторони.
Колегія суддів зазначає, що позивач не надав жодних доказів скрутного матеріального становища, які перешкоджають йому вчинити необхідні дії по сплаті судового збору. У зв'язку з наведеним клопотання скаржника про відстрочення сплати судового збору не може бути задоволено.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що скаржник не виконав вимоги вище вказаних норм, з огляду на що апеляційна скарга вдруге підлягає поверненню.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 97 ГПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Одночасно апелянт звернувся з клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження на рішення господарського суду міста Києва від 23.07.2015 року у справі №910/10298/15.
У зв'язку з тим, що апеляційна скарга публічного акціонерного товариства "Всеукраїнський акціонерний банк" на рішення господарського суду міста Києва від 23.07.2015 року у справі №910/10298/15 підлягає поверненню з підстав передбачених п. 3, ч. 1 ст. 97 ГПК України вищезазначене клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження не розглядалось.
Також, колегія суддів апеляційної інстанції, вважає за необхідне також звернути увагу на положення ст. 22 Господарського процесуального кодексу України щодо обов'язку сторін добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами. Цей обов'язок сторони закріплено, зокрема, і у Європейській конвенції про захист прав людини і основних свобод 1950 року, яка не тільки надає особі право на справедливий суд, але і забороняє зловживання наданими їй правами.
Відповідно до пункту 5-1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" №7 від 17.05.2011 року, колегія суддів звертає увагу, що частиною третьою статті 22 ГПК України на сторони покладено обов'язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, до яких законом віднесено, зокрема, право апеляційного і касаційного оскарження.
За змістом положень ст. 91 Господарського процесуального кодексу України, сторона наділена правом оскарження судового рішення, що є однією з необхідних умов реалізації, встановленого законом права на судовий захист.
Однак, зловживання процесуальними правами, спрямоване на свідоме невиправдане затягування судового процесу, порушує права інших учасників цього процесу та вимоги названих Конвенції і Кодексу.
Наявність права на оскарження не є безумовною підставою для здійснення судового захисту шляхом прийняття апеляційної скарги, поданої з порушенням встановленого процесуальним законом порядку.
Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга не може бути прийнята до розгляду.
Керуючись 86, п. 3, ч. 1 ст. 97 ГПК України, апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства " Всеукраїнський акціонерний банк " на рішення Господарського суду міста Києва від 23.07.2015 року у справі №910/10298/15 з доданими до неї документами повернути скаржнику.
2. Справу №910/10298/15 повернути до Господарського суду міста Києва.
3. Копію ухвали надіслати учасникам судового провадження.
Головуючий суддя О.В. Агрикова
Судді С.Г. Рудченко
М.Г. Чорногуз
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2015 |
Оприлюднено | 14.12.2015 |
Номер документу | 54156417 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Агрикова О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні