ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2015 року Справа № 915/1751/15
За позовом: ОСОБА_1
54001, м. Миколаїв, вул. Чкалова. 60, кв. 12
Відповідач : Товариство з обмеженою відповідальністю В«ІзоГранВ»
54030, м. Миколаїв, вул.Артилерійська,24, офіс 207
про: зобов'язання до державної реєстрації змін в установчих документах.
Суддя О.Г. Смородінова
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача: ОСОБА_2, дов. № б/н від 05.10.2015р.
Від відповідача: не з'явився
Суть спору:
ОСОБА_1 звернулася 05.10.2015 р. до господарського суду Миколаївської області з позовом зобов'язати ТОВ В«ІзоГранВ» здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів у зв'язку із виходом позивача зі складу учасників ТОВ В«ІзоГранВ» .
Позовні вимоги ґрунтуються на підставі положень Статуту ТОВ В«ІзоГранВ» ; копії нотаріально завіреної заяви ОСОБА_1 від 24.06.2015р. про вихід зі складу засновників; норм ст.ст. 80, 84, 100, 113, 116, 140, 148 Цивільного кодексу України, ст. ст.32, 59 Закону України В«Про господарські товаристваВ» та мотивовані тим, що позивач звернувся до товариства із заявою про вихід із його складу, проте до тепер питання виходу товариством розглянуто не було.
10.11.2015 року від позивача через канцелярію господарського суду надійшла письмова заява про уточнення позовних вимог за вх. № 20735/15, в якій позивач просить зобов'язати ТОВ В«ІзоГранВ» до державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «ІзоГран» у зв'язку із виходом позивача зі складу учасників ТОВ В«ІзоГранВ» .
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, дана заява прийнята судом до розгляду.
Відповідач свого представника в судове засідання жодного разу не направив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать відмітки канцелярії на зворотніх сторонах судових ухвал і рекомендовані повідомлення про вручення, які були повернуті органом поштового зв'язку з підстав закінчення строку зберігання поштового відправлення.
Також, відповідач вимоги ухвал господарського суду Миколаївської області не виконав, відзив по суті позовної заяви не надав.
Отже, справу розглянуто на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.
02.12.15 р. на адресу господарського суду надійшла відповідь від Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації об'єднань громадян в якій зазначено, що станом на 02.12.15 р. до державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації об'єднань громадян ОСОБА_3 міського управління юстиції не надходив комплект документів для державної реєстрації змін в установчих документах, у зв'язку з виходом ОСОБА_1 зі складу засновників. У зв'язку з чим суду реєстратором надано копію Статуту ТОВ «ІзоГран» в чинній редакції.
14.12.2015р. суд, за результатами розгляду справи, на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Ознайомившись з матеріалами справи, вислухавши представника позивача, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Як свідчать матеріали справи, відповідно до п. 1 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «ІзоГран» (код ЄДРПОУ 37031799), зареєстрованого Виконавчим комітетом ОСОБА_3 міської ради від 26.04.2010 р. за № 15221020000019914, ОСОБА_1 виступає одним із учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ІзоГран» (код ЄДРПОУ 37031799) з часткою у Статутному капіталі - 900,00 грн., що складає 33,3% Статутного капіталу.
Згідно п.5.1. Статуту Вищим органом товариства є загальні збори учасників, які складаються з учасників товариства.
Відповідно до п.5.2. Статуту збори уповноважені приймати рішення з усіх питань, які стосуються діяльності Товариства. До виключної компетенції загальних зборів учасників Товариства, належить: зокрема, виключення учасника із товариства (5.2.13).
Згідно п.6.1 Статуту збори учасників товариства скликаються головою не рідше двох разів на рік.
За нормою п. 11.2 Статуту учасник товариства має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу.
Відповідно до п.11.4 Статуту суперечки, що виникають у зв'язку з виходом учасника із Товариства, у тому числі суперечки щодо порядку визначення частки у статутному капіталі, її розміру і строків виплати, вирішуються судом.
З наданих суду доказів вбачається, що 25.06.2015 р. приватним нотаріусом ОСОБА_3 міського нотаріального округу ОСОБА_4, було посвідчено заяву за № 408 ОСОБА_1 щодо її добровільного виходу зі складу ТОВ «ІзоГран».
Після чого, позивачем 25.06.15 р. заяву про вихід ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ «ІзоГран» було направлено на юридичну адресу ТОВ «ІзоГран» поштовою кореспонденцією зі зворотнім повідомленням та описом вкладення, що підтверджується копією фіскального чеку № 215600426655 від 25.06.15 р. та описом вкладення до ц/л 5402904622196 від 25.06.15 р.
Але, вищевказану поштову кореспонденцію відповідачем одержано не було, оскільки як вбачається з поштової довідки відповідач відмовився від її отримання . В зв'язку з чим, станом на день подання позову жодних повідомлень чи будь-якої інформації стосовно розгляду заяви від 25.06.2015 р. від ТОВ «ІзоГран» на адресу позивача не надходило, чим на думку позивача порушується законне право на вихід останнього із товариства. Товариство не скликає зборів учасників та не приймає рішення про внесення змін до установчих документів товариства у зв'язку з виходом ОСОБА_1 з числа учасників товариства.
Відповідно до ч. 1 ст. 148 Цивільного кодексу України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений Статутом.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про господарські товариства" (далі - Закон) зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства.
Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Згідно зі ст. 10 Закону учасники товариства мають право у тому числі вийти в установленому порядку з товариства.
Пунктом 28 постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.10.2008 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" роз'яснено, що при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до ЦК та Закону України "Про господарські товариства" учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку.
Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.
У разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі ст. 7 Закону України "Про господарські товариства".
Як вище було зазначено, у відповідності до п. 7.1 Статуту ТОВ В«ІзоГранВ» учасник товариства має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу.
Позивач, враховуючи положення чинного законодавства та положення Статуту, з метою реалізації свого права у встановлені строки направив відповідачу повідомлення про вихід зі складу його засновників. Враховуючи положення чинного законодавства, яке передбачає обов'язок товариства вчинити певні дії, пов'язані з поданням учасником товариства заяви про вихід з товариства, у відповідача виник обов'язок розглянути питання про внесення змін до установчих документів товариства та про їх реєстрацію.
Зміни до статуту пов'язані із зміною розміру статутного капіталу та /або зі зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку (ст. 144 ЦК України).
Учасники господарського товариства зобов'язані додержуватися установчого документа товариства та виконувати рішення загальних зборів (ч. 1 ст. 117 ЦК України).
Фактично в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили, по-перше, про прийняття відповідачем відповідного рішення загальних зборів учасників ТОВ «ІзоГран» щодо виходу ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ «ІзоГран»; по-друге, відсутні докази щодо державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «ІзоГран» у зв'язку із виходом позивача зі складу учасників ТОВ В«ІзоГранВ» .
Відповідно ж до підпункту 3 та 4 п. 1 ст. 116 ЦК України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом вийти з товариства та здійснити відчудження часток у статутному капіталі товариства у порядку встановленому законом.
За правилами ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач всупереч вищенаведеним положенням Статуту та положенням чинного законодавства, яке передбачає обов'язок товариства вчинити певні дії пов'язані з поданням учасником товариства заяви про вихід з товариства, не надав суду доказів, які свідчать про належне виконання свого обов'язку перед позивачем щодо розгляду питання про внесення змін до установчих документів ТОВ та про їх реєстрацію.
Таким чином, дослідивши надані позивачем докази та оцінивши їх відповідно до ст. 43 ГПК України, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні відносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість та законність заявлених позовних вимог, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю В«ІзоГранВ» (54030, м. Миколаїв, вул.Артилерійська,24, офіс 207, код ЄДРПОУ 37031799) до державної реєстрації змін в установчих документах Товариства з обмеженою відповідальністю В«ІзоГранВ» у зв'язку із виходом ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ В«ІзоГранВ» .
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю В«ІзоГранВ» (54030, м. Миколаїв, вул.Артилерійська,24, офіс 207, код ЄДРПОУ 37031799) на користь ОСОБА_1 (54001, м. Миколаїв, вул. Чкалова. 60, кв. 12, ідентифікаційний код НОМЕР_1) - 1218,00 грн. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Повне рішення складено 17 грудня 2015 року.
Суддя О.Г.Смородінова
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2015 |
Оприлюднено | 23.12.2015 |
Номер документу | 54392270 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Смородінова О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні