Ухвала
від 04.12.2015 по справі 200/23880/15-ц
БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа №200/23880/15-ц

Провадження №2/200/4483/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р Ї Н И

04 грудня 2015 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

у складі: головуючого, судді - Єлісєєвої Т.Ю.

при секретарі - Кузьминій С.Д.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Компанії «Zenter Development and Investments LTD» , 3-я особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Сорус», про звернення стягнення на предмет іпотеки, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом. В обґрунтування позовних вимог, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, посилається на те, що 28.10.2013 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Сорус» було укладено Договір №1 про надання поворотної фінансової допомоги . Відповідно до умов Договору фінансової допомоги Позикодавець надає Позичальнику грошові кошти у національній валюті України - гривні в розмірі, що не перевищує 3 000 000,00 грн., а Позичальник зобов'язується повернути Позикодавцеві в повному обсязі фінансову допомогу у такому ж розмірі у строк 180 календарних днів з дати її отримання, якщо інше не буде додатково узгоджено сторонами. Фінансова допомога є безпроцентною. На виконання вищенаведених умов Договору фінансової допомоги, Позикодавець надав Позичальнику грошові кошти. Загальна сума, наданих Позикодавцем Позичальнику коштів складає 1 240 100,00 грн.

В забезпечення виконання зобов'язань Позичальником перед Позикодавцем за Договором фінансової допомоги між Позикодавцем та Позичальником укладено Іпотечний договір від 04.09.2015 р., який посвідчено 04.09.2015 р. приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрований в реєстрі за номером 4772. У зв'язку з укладенням договору купівлі-продажу нежитлового приміщення від 07.09.2015 р., посвідченого 07.09.2015 р. приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованого в реєстрі за номером 4783, власником об'єкту нерухомого майна з 07.09.2015 р. є Компанія «Zenter Development and Investments LTD», внаслідок чого 07.09.2015 р. між Позикодавцем (іпотекодержателем), Позичальником (попереднім іпотекодавцем) та Компанією «Zenter Development and Investments LTD» (новим іпотекодавцем) було укладено договір про внесення змін до іпотечного договору, посвідчений 07.09.2015 р. приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрований в реєстрі за номером 4790, відповідно до якого іпотечний договір було викладено у новій редакції. За умовами Іпотечного договору іпотекодавець в рахунок забезпечення виконання зобов'язань боржника ТОВ «Сорус» перед іпотекодержателем за Договором фінансової допомоги передає в іпотеку іпотекодержателю наступне нерухоме майно: нежитлове приміщення у будинку літ. А-5 на 1-му поверсі, загальною площею 192,6 кв.м., яке складається з: 1 - торгівельна зала, 2 - коридор, 3 - приміщення, 4 - коридор, 5 - кабінет, 6 - коридор, 7 - кладова, 8 - туалет, 9 - приміщення, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, будинок 46 (сорок шість), приміщення № 57а (п'ятдесят сім а), яке належить іпотекодавцю на праві власності .

Відповідно п. 5.2. Іпотечного договору, у разі несплати Позичальником Позикодавцю будь-якої суми за Договором фінансової допомоги Позикодавець негайно набуває право звернення стягнення на предмет іпотеки, тобто на вказане вище нежитлове приміщення.

У зв'язку із невиконанням Позичальником своїх зобов`язань за Договором фінансової допомоги, перед Позикодавцем утворилась заборгованість, в розмірі 5 998 700 грн., з яких: - заборгованість за отриманою поворотною фінансовою допомогою складає 1240100 грн. ; - заборгованість за штрафом, нарахованим за несвоєчасне повернення поворотної фінансової допомоги (її частин), складає 4 758 600 грн. , а тому просить звернути стягнення на предмет іпотеки, власником якого є відповідач.

Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в заяві підтримав позов в повному обсязі, пославшись на обставини викладені в позовній заяві просив позов задовольнити.

Представник відповідача надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, надав письмові заперечення проти позовних вимог та просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник третьої особі надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, надав письмові пояснення по суті спору та просив вирішити даний спір у відповідності до вимог діючого законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином і у встановлений термін, відповідно закону, договору.

Згідно ст.629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами .

Судом встановлено, що 28.10.2013 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сорус» було укладено договір №1 про надання поворотної фінансової допомоги.

Відповідно до пунктів 1.1-1.4 Договору фінансової допомоги, Позикодавець надає Позичальнику грошові кошти в розмірі та порядку, що обумовлені договором, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві в повному обсязі грошові кошти у строки та в порядку, що обумовлені договором; грошовими коштами за договором є національна валюта України - гривня. Фінансова допомога є безпроцентною. Будь-яке нарахування та/або сплата процентів або іншої винагороди, інших видів оплат, компенсацій за користування коштами (фінансовою допомогою) за договором на користь позикодавця не передбачається. Фінансова допомога є тимчасовою, надається на поворотній основі і має бути обов'язково повернена у обумовлені договором строки.

Згідно пункту 2.1 Договору фінансової допомоги встановлено, що розмір фінансової допомоги за цим договором становить суму, що не перевищує 3 000 000 грн. Відповідно до п. 3.1 Договору фінансової допомоги, позикодавець надає фінансову допомогу протягом строку дії цього договору. Фінансова допомога може надаватися частинами у загальній сумі (яка одночасно перебуває у користуванні Позичальника), що не перевищує розміру фінансової допомоги, визначеного у п. 2.1 цього Договору. У відповідності до пунктів 3.3, 3.4 Договору фінансової допомоги, фінансова допомога (в тому числі, її частина, частини) надається шляхом внесення та/або перерахування грошових коштів на поточний рахунок позичальника та/або внесення грошових коштів до каси позичальника. Фінансова допомога (в тому числі, її частина, частини) вважається наданою позикодавцем позичальнику з дати надходження грошових коштів на поточний рахунок та/або до каси позичальника.

Згідно п. 4.1 Договору фінансової допомоги, фінансова допомога (кожна її частина) надається позичальнику строком не більше, ніж на 180 календарних днів, якщо інше не буде додатково узгоджено сторонами. Цей строк обліковується окремо для кожної з отриманих позичальником частин фінансової допомоги, починаючи з дати надходження відповідної суми грошових коштів на поточний рахунок та/або до каси позичальника.

Відповідно до п. 5.1 Договору фінансової допомоги, отримана позичальником згідно умов цього договору фінансова допомога (кожна її частина) підлягає поверненню позичальником у такому ж розмірі у строк 180 календарних днів з дати її отримання від позикодавця, якщо інше не буде додатково узгоджено сторонами. Згідно п. 5.3 Договору фінансової допомоги, позикодавець має право вимагати повного негайного повернення фінансової допомоги (в тому числі усіх її частин) позичальником, у разі прострочення повернення будь-якої з частин фінансової допомоги.

Пунктом 8.2 Договору фінансової допомоги встановлно, що цей Договір діє до 31.12.2017 р.

21 серпня 2014 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Сорус» було укладено договір про внесення змін до Договору фінансової допомоги, відповідно до якого розділ 6 Договору фінансової допомоги було доповнено п. 6.2, згідно якого у разі несвоєчасного повернення фінансової допомоги (та/або будь-якої її частини, частин) позичальник сплачує позикодавцю штраф у розмірі 300% від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання (не повернутої своєчасно фінансової допомоги та/або її частини, частин). Сплата штрафу не звільняє позичальника від виконання свого обов'язку щодо повернення фінансової допомоги (та/або її частини, частин). Також розділ 7 Договору фінансової допомоги було доповнено п. 7.2, у якому в порядку ч. 1 ст. 259 Цивільного кодексу України Сторони погодились збільшити тривалість позовної давності, яка застосовується до вимог, що можуть виникнути на підставі цього договору та/або у зв'язку з ним, в тому числі, але не виключно до вимог про стягнення неустойки, - до п'яти років.

02 березня 2015 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Сорус» було укладено договір про внесення змін до Договору фінансової допомоги, відповідно до якого розділ 6 Договору фінансової допомоги було доповнено п. 6.5, згідно якого у випадку застосування згідно п. 6.2 цього договору неустойки (штрафу) за несвоєчасне повернення позичальником фінансової допомоги (її частини), сторони погодили, що зобов'язання позичальника за цим договором виконуються у наступній черговості: в першу чергу здійснюється погашення заборгованості за отриманою фінансовою допомогою (усіма її частинами), строк сплати якої настав та/або яка підлягає погашенню достроково за вимогою позикодавця відповідно до умов цього договору; в другу чергу здійснюється погашення заборгованості з неустойки (штрафу).

На виконання вищенаведених умов Договору фінансової допомоги, ОСОБА_1 вніс до каси ТОВ «Сорус» грошові кошти (фінансову допомогу) у сумі 793 100 грн., що підтверджується квитанціями до прибуткових касових ордерів №9 від 16.03.2015 р., №10 від 17.03.2015 р., №11 від 18.03.2015 р., №12 від 19.03.2015 р., №13 від 20.03.2015 р., №14 від 23.03.2015 р.

За неповернення вказаних частин фінансової допомоги на підставі п. 6.2 Договору фінансової допомоги було застосовано штраф у розмірі 300%, що становить 2 379 300 грн.

Також ОСОБА_1 Позичальнику надавались грошові кошти у сумі 447 000 грн. відповідно до квитанцій до прибуткових касових ордерів №17 від 07.09.2015 р., №18 від 08.09.2015 р., №19 від 09.09.2015 р.

Крім того, судом встановлено, що відповідно до квитанцій до прибуткових касових ордерів №7 від 21.08.2014 р., №8 від 22.08.2014 р., №10 від 26.08.2014 р., №11 від 27.08.2014 р., №12 від 28.08.2014 р., №13 від 29.08.2014 р., ОСОБА_1 Позичальнику надавалась фінансова допомога у сумі 793 100 грн., яка була повернута з простроченням строку, встановленого Договором фінансової допомоги згідно видаткових касових ордерів від 02.03.2015 р., 03.03.2015 р., 04.03.2015 р., 05.03.2015 р., 06.03.2015 р., 10.03.2015 р. У зв'язку з вказаним простроченням, на підставі п. 6.2 Договору фінансової допомоги було застосовано штраф у розмірі 300%, що становить 2 379 300 грн.

Як вбачається із матеріалів справи, згідно розрахунку заборгованості, у зв'язку із невиконанням Позичальником своїх зобов`язань за Договором фінансової допомоги, перед Позивачем утворилась заборгованість в загальній сумі 5998700 грн., з якої заборгованість за отриманою поворотною фінансовою допомогою складає 1240100 грн., заборгованість за штрафом, нарахованим за несвоєчасне повернення поворотної фінансової допомоги (її частин), складає 4758600 грн.

В забезпечення виконання зобовязань Позичальника перед Позикодавцем за Договором фінансової допомоги між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сорус» було укладено іпотечний договір від 04.09.2015 року, посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрований в реєстрі за №4772 . У зв'язку з посвідченням іпотечного договору була накладена заборона відчуження зазначеного в договорі нерухомого майна, яке належало ТОВ «Сорус» до припинення дії іпотечного договору.

Як встановлено судом, Компанія «Zenter Development and Investments LTD» набула у власність предмет іпотеки на підставі договору купівлі-продажу нежитлового приміщення від 07.09.2015 року, посвідченого 07.09.2015 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованого в реєстрі за номером 4783, укладеного з ТОВ «Сорус».

07.09.2015 року між ОСОБА_1 (іпотекодержателем), ТОВ «СОРУС» (попереднім іпотекодавцем) та Компанією «Zenter Development and Investments LTD» (новим іпотекодавцем) було укладено договір про внесення змін до іпотечного договору, посвідчений 07.09.2015 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрований в реєстрі за номером 4790, відповідно до якого іпотечний договір було викладено у новій редакції.

Згідно п. 1.1 іпотечного договору (зі змінами), іпотекодавець передає в іпотеку іпотекодержателю наступне нерухоме майно: нежитлове приміщення у будинку літ. А-5 на 1-му поверсі, загальною площею 192,6 кв.м., яке складається з: 1 - торгівельна зала, 2 - коридор, 3 - приміщення, 4 - коридор, 5 - кабінет, 6 - коридор, 7 - кладова, 8 - туалет, 9 - приміщення, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, будинок 46 (сорок шість), приміщення № 57а (п'ятдесят сім а), яке належить іпотекодавцю на праві власності. Договірна вартість предмета іпотеки на день підписання іпотечного договору погоджена у розмірі 793 100 грн.

Пунктами 1.2 (з підпунктами) та 1.3 іпотечного договору (зі змінами) передбачено, що даним договором забезпечується повне та своєчасне виконання зобов'язань боржника (ТОВ «Сорус») перед іпотекодержателем за Договором фінансової допомоги, а також усіх договорів про внесенням змін, додаткових угод, змін, додатків та доповнень до нього, як існуючих, так і тих, які можуть бути укладені до закінчення строку дії договору, за яким боржник зобов'язаний повернути іпотекодержателю грошові кошти (фінансову допомогу), зі сплатою нарахованих штрафних санкцій (неустойки), відшкодуванням збитків та інших понесених витрат іпотекодержателя.

У відповідності до п. 5.2 іпотечного договору (зі змінами), іпотекодержатель має право задовольнити із вартості предмета іпотеки всі Фактичні Вимоги негайно після виникнення зокрема обставин несплати іпотекодавцем та/або боржником іпотекодержателю будь-якої суми у такому розмірі, у такий строк і в такому порядку, як встановлено в Договорі фінансової допомоги та/або в іпотечному договорі. При цьому, у разі несплати боржником іпотекодержателю будь-якої суми за договором фінансової допомоги іпотекодержатель негайно набуває право звернення стягнення на предмет іпотеки для повного задоволення вимог іпотекодержателя за основним зобов'язанням в повному обсязі незалежно від наявності або відсутності обставин невиконання зобов'язань за іншими сумами за договором фінансової допомоги та незалежно від настання строків виконання зобов'язань за такими іншими сумами.

За приписами п. 5.3 іпотечного договору (зі змінами), спосіб звернення стягнення на предмет іпотеки застосовується за вибором іпотекодержателя; і одним з таких способів є - за рішенням суду.

Пунктом 5.4 іпотечного договору (зі змінами) встановлено, що у разі порушення боржником основного зобов'язання за основним договором та/або іпотекодавцем умов іпотечного договору іпотекодержатель направляє/надсилає іпотекодавцю та боржнику письмову вимогу про усунення порушення, надалі - «Вимога про усунення порушення». В такій Вимозі про усунення порушення зазначається стислий зміст порушених зобов'язань/умов, вимога про виконання порушених зобов'язань/умов у не менш ніж 30 (тридцятиденний) строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання Вимоги про усунення порушення. Якщо протягом встановленого в цьому пункті строку Вимога про усунення порушення залишається без задоволення, іпотекодержатель вправі розпочати звернення стягнення на предмет іпотеки в порядку, передбаченому п. 5.3. цього договору. При цьому, у п. 5.5 іпотечного договору, сторони за взаємною згодою встановили, що визначений у п. 5.4. цього договору тридцятиденний строк починає відліковуватись з дати, що зазначена на квитанціях, які надаються іпотекодержателю відділенням поштового зв'язку при відправленні іпотекодавцю та боржнику листів з вимогою про усунення порушення зобов'язання з повідомленням про вручення, або, при отримані представниками іпотекодавця та/або боржника зазначених листів особисто, з дати, зазначеної на такому листі іпотекодавцем та/або боржником відповідно. При цьому, тридцятиденний строк відліковується з більш пізньої дати, зазначеної на вказаних документах.

22.09.2015 року ТОВ «Сорус» та Компанії «Zenter Development and Investments LTD» ОСОБА_1 були направлені відповідні письмові вимоги про усунення порушення, в яких ОСОБА_1 вимагав повернути загальну суму заборгованості за Договором фінансової допомоги та сплатити штраф, а також повідомив відповідача та третю особу, що у випадку невиконання даної вимоги буде звернуто стягнення на предмет іпотеки. Вимоги у 30-денний строк з дати отримання ні боржником, ні іпотекодавцем не виконані.

Згідно зі ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

За приписами ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

За приписами ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

У відповідності до частин 1, 2 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про іпотеку», іпотека - вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.

Положеннями ст. 7 Закону України «Про іпотеку» врегульовано, що за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свою вимогу за основним зобов'язанням у повному обсязі або в частині, встановленій іпотечним договором, що визначена на час виконання цієї вимоги, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь-якого збільшення цієї суми, яке було прямо передбачене умовами договору, що обумовлює основне зобов'язання.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про іпотеку», майновий поручитель несе відповідальність перед іпотекодержателем за невиконання боржником основного зобов'язання виключно в межах вартості предмета іпотеки.

Частина 1 ст. 12 Закону України «Про іпотеку» встановлює, що у разі порушення іпотекодавцем обов'язків, встановлених іпотечним договором, іпотекодержатель має право вимагати дострокового виконання основного зобов'язання, а в разі його невиконання - звернути стягнення на предмет іпотеки.

За приписами частин 1, 3 ст. 33 Закону України «Про іпотеку», у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. Право іпотекодержателя на звернення стягнення на предмет іпотеки також виникає з підстав, встановлених статтею 12 цього Закону. Звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється зокрема на підставі рішення суду.

Відповідно до частини 1 ст. 35 Закону України «Про іпотеку», у разі порушення основного зобов'язання та/або умов іпотечного договору іпотекодержатель надсилає іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмову вимогу про усунення порушення. В цьому документі зазначається стислий зміст порушених зобов'язань, вимога про виконання порушеного зобов'язання у не менш ніж тридцятиденний строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги. Якщо протягом встановленого строку вимога іпотекодержателя залишається без задоволення, іпотекодержатель вправі прийняти рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору. При цьому, частина 2 ст. 35 Закону України «Про іпотеку» встановлює, що положення частини першої цієї статті не є перешкодою для реалізації права іпотекодержателя звернутись у будь-який час за захистом своїх порушених прав до суду у встановленому законом порядку.

Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України «Про іпотеку», у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки у рішенні суду зазначаються: загальний розмір вимог та всі його складові, що підлягають сплаті іпотекодержателю з вартості предмета іпотеки; опис нерухомого майна, за рахунок якого підлягають задоволенню вимоги іпотекодержателя; заходи щодо забезпечення збереження предмета іпотеки або передачі його в управління на період до його реалізації, якщо такі необхідні; спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів або застосування процедури продажу, встановленої статтею 38 цього Закону; пріоритет та розмір вимог інших кредиторів, які підлягають задоволенню з вартості предмета іпотеки; початкова ціна предмета іпотеки для його подальшої реалізації.

У зв'язку з наведеним суд виходить з того, що з урахуванням цим норм права та положень іпотечного договору, не виключається можливість звернення стягнення на предмет іпотеки в такий спосіб, і на підставі ч. 2 ст. 16 ЦК України іпотекодержатель має право вимагати застосування судом такого способу звернення стягнення на предмет іпотеки як продаж його іпотекодержателем за рішенням суду.

Таким чином, оскільки ТОВ «Сорус» порушило умови Договору фінансової допомоги, добровільно в строк не сплачувало заборгованість за Договором фінансової допомоги, забезпеченим іпотекою, то на підставі Закону України «Про іпотеку» та іпотечного договору наявні всі підстави для звернення стягнення на належний Компанії «Zenter Development and Investments LTD» предмет іпотеки саме шляхом надання права іпотекодержателю на продаж будь-якій особі-покупцеві предмета іпотеки, а саме: нежитлового приміщення у будинку літ. А-5 на 1-му поверсі, загальною площею 192,6 кв.м., яке складається з: 1 - торгівельна зала, 2 - коридор, 3 - приміщення, 4 - коридор, 5 - кабінет, 6 - коридор, 7 - кладова, 8 - туалет, 9 - приміщення, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, будинок 46, приміщення № 57а, з наданням ОСОБА_1 всіх повноважень продавця для здійснення продажу предмету іпотеки, в тому числі, прав на укладання від імені Компанії «Zenter Development and Investments LTD» договору купівлі-продажу, отримання дублікатів правовстановлюючих документів на предмет іпотеки, отримання всіх необхідних довідок, витягів та інших документів в державних органах, підприємствах, установах, організаціях всіх форм власності, а також в органах нотаріату, із можливістю вчинення ОСОБА_1 всіх передбачених чинним законодавством дій, необхідних для здійснення продажу предмету іпотеки .

Частиною 1 ст. 39 Закону України «Про іпотеку» визначено, що у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки у рішенні суду зазначається початкова ціна предмета іпотеки для його подальшої реалізації.

Виходячи зі змісту поняття «ціна», як форми грошового вираження вартості товару, послуг тощо, аналізу норм статей 38, 39 ЗаконуУкраїни «Про іпотеку» суд доходить висновку, що у розумінні норми статті 39 Закону України «Про іпотеку» встановлення початкової ціни предмету іпотеки у грошовому вираженні визначається за процедурою, передбаченою частиною шостою статті 38 цього Закону .

Частиною 6 ст. 38 Закону України «Про іпотеку» встановлено, що ціна продажу предмета іпотеки встановлюється за згодою між іпотекодавцем і іпотекодержателем або на підставі оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності, на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна. У разі невиконання цієї умови іпотекодержатель несе відповідальність перед іншими особами згідно з пріоритетом та розміром їх зареєстрованих прав чи вимог та перед іпотекодавцем в останню чергу за відшкодування різниці між ціною продажу предмета іпотеки та звичайною ціною на нього.

Судом встановлено, що ринкова вартість предмета іпотеки становить 1 203 674 грн., відповідно звіту про оцінку майна від 04.12.2015 р.

Після детального аналізу звіту про оцінку майна, суд приходить до висновку про необхідність встановлення початкової ціни предмету іпотеки для його подальшої реалізації у розмірі 1 203 674 грн., за ціною, встановленою на підставі оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності.

При винесенні рішення, судом враховано, що відповідно до абз. 2 п. 38 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 30.03.2012 р., наявність договору про позасудове врегулювання звернення стягнення на предмет іпотеки не позбавляє іпотекодержателя права звернення стягнення на предмет іпотеки в судовому порядку.

Пунктом 41 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 30.03.2012 р. передбачено, що при вирішенні спору про звернення стягнення на предмет іпотеки суд має дати оцінку співмірності суми заборгованості за кредитом та вартості іпотечного майна, якщо допущене боржником або іпотекодавцем, якщо він є відмінним від боржника, порушення основного зобов'язання чи іпотечного договору не завдає збитків іпотекодержателю і не змінює обсяг його прав.

З огляду на загальні засади цивільного законодавства - справедливість, добросовісність та розумність, та співмірність розміру заборгованості з вартістю предмету іпотеки, а також з урахуванням права на першочергове задоволення вимог за рахунок предмета застави, суд доходить висновку, що позовні вимоги є співмірними, і боргові зобов'язання можуть бути погашені за рахунок предмета іпотеки.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про іпотеку», після прийняття рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки і з метою отримання продукції, плодів та доходів, забезпечення належного господарського використання переданого в іпотеку нерухомого майна згідно з його цільовим призначенням предмет іпотеки на підставі договору між іпотекодавцем і іпотекодержателем або рішення суду може бути переданий іпотекодержателю або іншій особі в управління на період до його реалізації у порядку, встановленому цим Законом. Управління майном здійснюється відповідно до законодавства та умов, визначених договором чи рішенням суду. Продукція, плоди і доходи, отримані в результаті управління предметом іпотеки, спрямовуються на задоволення забезпечених іпотекою вимог іпотекодержателя, якщо інше не встановлено договором або рішенням суду.

Аналогічні положення передбачені сторонами в п. 5.8 (з підпунктами) іпотечного договору.

На підставі викладеного, суд вважає за можливе задовольнити позовну вимогу про передання предмету іпотеки за іпотечним договором в управління ОСОБА_1 на період до його реалізації, з наданням ОСОБА_1 права заміни замків; обладнання предмету іпотеки новими охоронними пристроями;вільного доступу до нерухомого майна; укладати договори на охорону з підприємствами; укладати, змінювати, розривати договори з підприємствами, установами та організаціями щодо тепло-, водо-, електропостачання об'єкту нерухомого майна; отримувати в будь-яких установах, підприємствах та організаціях, незалежно від форм власності та підпорядкування, нотаріусів, будь-які документи, необхідні для здійснення управління предметом іпотеки; укладати, змінювати, розривати договори найму (оренди) та інші договори, правочини щодо предмету іпотеки; управляти майном, зберігати та охороняти його; отримувати орендні, будь-які інші платежі з управління предметом іпотеки з направленням їх на погашення заборгованості за Договором фінансової допомоги.

Відповідно до ст.88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в розмірі 6090 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10 , 57-60 , 88 , 209 , 212-215, ЦПК України , суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Компанії «Zenter Development and Investments LTD», 3-я особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Сорус», про звернення стягнення на предмет іпотеки - задовольнити.

В рахунок погашення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «Сорус» (ідентифікаційний код юридичної особи 38677002 ) перед ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи НОМЕР_1 ) за Договором №1 про надання поворотної фінансової допомоги від 28.10.2013 року в сумі 5998700,00 грн., з яких:- заборгованість за отриманою поворотною фінансовою допомогою складає 1240100,00 грн., - заборгованість за штрафом, нарахованим за несвоєчасне повернення поворотної фінансової допомоги (її частин), складає 4758600,00 грн. ,

звернути стягнення на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи НОМЕР_1) на належний Компанії «Zenter Development and Investments LTD» (реєстраційний номер юридичної особи 514831213) предмет іпотеки за Іпотечним договором від 04.09.2015 року, посвідченим 04.09.2015 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрованим в реєстрі за №4772, зі змінами, а саме: на нежитлове приміщення у будинку літ. А-5 на 1-му поверсі, загальною площею 192,6 кв.м., яке складається з: 1 - торгівельна зала, 2 - коридор, 3 - приміщення, 4 - коридор, 5 - кабінет, 6 - коридор, 7 - кладова, 8 - туалет, 9 - приміщення, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, будинок 46 (сорок шість), приміщення № 57а (п'ятдесят сім а) .

Встановити спосіб реалізації предмету іпотеки за іпотечним договором від 04.09.2015 року, посвідченим 04.09.2015 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованим в реєстрі за номером 4772, зі змінами, шляхом надання права ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи НОМЕР_1, адреса: 49000, АДРЕСА_1) на продаж будь-якій особі-покупцеві нежитлового приміщення у будинку літ. А-5 на 1-му поверсі, загальною площею 192,6 кв.м., яке складається з: 1 - торгівельна зала, 2 - коридор, 3 - приміщення, 4 - коридор, 5 - кабінет, 6 - коридор, 7 - кладова, 8 - туалет, 9 - приміщення, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, будинок 46 (сорок шість), приміщення № 57а (п'ятдесят сім а), з наданням ОСОБА_1 всіх повноважень продавця для здійснення продажу предмету іпотеки, в тому числі, прав на укладання від імені Компанії «Zenter Development and Investments LTD» (реєстраційний номер юридичної особи 514831213, адреса: Ізраїль, 6525101, місто Тель-Авів, вул. Ехад Хаам 9) договору купівлі-продажу, отримання дублікатів правовстановлюючих документів на предмет іпотеки, отримання всіх необхідних довідок, витягів та інших документів в державних органах, підприємствах, установах, організаціях всіх форм власності, а також в органах нотаріату, із можливістю вчинення ОСОБА_1 всіх передбачених чинним законодавством дій, необхідних для здійснення продажу предмету іпотеки.

Встановити початкову ціну предмету іпотеки за іпотечним договором від 04.09.2015 року, посвідченим 04.09.2015 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованим в реєстрі за номером 4772, зі змінами, а саме: нежитлового приміщення у будинку літ. А-5 на 1-му поверсі, загальною площею 192,6 кв.м., яке складається з: 1 - торгівельна зала, 2 - коридор, 3 - приміщення, 4 - коридор, 5 - кабінет, 6 - коридор, 7 - кладова, 8 - туалет, 9 - приміщення, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, будинок 46 (сорок шість), приміщення № 57а (п'ятдесят сім а), для його подальшої реалізації у розмірі 1 203 674 грн.

Передати предмет іпотеки за іпотечним договором від 04.09.2015 року, посвідченим 04.09.2015 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованим в реєстрі за номером 4772, зі змінами, а саме: нежитлове приміщення у будинку літ. А-5 на 1-му поверсі, загальною площею 192,6 кв.м., яке складається з: 1 - торгівельна зала, 2 - коридор, 3 - приміщення, 4 - коридор, 5 - кабінет, 6 - коридор, 7 - кладова, 8 - туалет, 9 - приміщення, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, будинок 46 (сорок шість), приміщення № 57а (п'ятдесят сім а), яке належить Компанії «Zenter Development and Investments LTD» (реєстраційний номер юридичної особи 514831213) на праві власності, в управління ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи НОМЕР_1) на період до його реалізації, з наданням ОСОБА_1 права заміни замків; обладнання предмету іпотеки новими охоронними пристроями;вільного доступу до нерухомого майна; укладати договори на охорону з підприємствами; укладати, змінювати, розривати договори з підприємствами, установами та організаціями щодо тепло-, водо-, електропостачання об'єкту нерухомого майна; отримувати в будь-яких установах, підприємствах та організаціях, незалежно від форм власності та підпорядкування, нотаріусів, будь-які документи, необхідні для здійснення управління предметом іпотеки; укладати, змінювати, розривати договори найму (оренди) та інші договори, правочини щодо предмету іпотеки; управляти майном, зберігати та охороняти його; отримувати орендні, будь-які інші платежі з управління предметом іпотеки з направленням їх на погашення заборгованості за Договором №1 про надання поворотної фінансової допомоги від 28.10.2013 року .

Стягнути з Компанії «Zenter Development and Investments LTD» (реєстраційний номер юридичної особи 514831213, адреса: Ізраїль, 6525101, місто Тель-Авів, вул. Ехад Хаам 9) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи НОМЕР_1, адреса: 49000, АДРЕСА_1) судові витрати в розмірі 6 090 грн.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Дніпропетровської області через Бабушкінський районний суд міста Дніпропетровська.

Суддя Єлісєєва Т.Ю.

СудБабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення04.12.2015
Оприлюднено25.12.2015
Номер документу54469801
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —200/23880/15-ц

Постанова від 24.10.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Карпенко Світлана Олексіївна

Ухвала від 12.12.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Дем’яносов Микола Власович

Ухвала від 15.07.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Дем’яносов Микола Власович

Рішення від 16.06.2016

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Єлізаренко І. А.

Ухвала від 04.12.2015

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Єлісєєва Т. Ю.

Ухвала від 09.11.2015

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Єлісєєва Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні