Ухвала
від 21.12.2015 по справі 924/1420/15
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

21 грудня 2015 року Справа № 924/1420/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіБожок В.С., суддівГоголь Т.Г., Сибіги О.М. розглянувши матеріали касаційної скаргиУправління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, м. Хмельницький на ухвалуРівненського апеляційного господарського суду від 23.10.2015 року у справі господарського суду Хмельницької області за позовомУправління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, м. Хмельницький доКолективного підприємства "Промбуд-2", м. Хмельницький простягнення 93 800,32 грн.

В С Т А Н О В И В:

Касаційна скарга управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 23.10.2015 року у справі № 924/1420/15 не відповідає вимогам розділу ХІІ 1 Господарського процесуального кодексу України з огляду на наступне.

Відповідно до частини 4 статті 111 ГПК України, якою встановлено форму і зміст касаційної скарги, до скарги додаються, зокрема, докази сплати судового збору.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті ст. 111 3 ГПК України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

В тексті касаційної скарги скаржник просить звільнити його від сплати судового збору, у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів на сплату органами пенсійного фонду судового збору.

01.09.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 року № 484- VIІІ, яким внесено зміни до Закону України "Про судовий збір", зокрема, в частині розміру ставок судового збору за подання касаційної скарги, відповідно до якого, підпунктом "7" пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору, яка підлягає сплаті за подання касаційної скарги на ухвалу суду, становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.

При цьому, за приписами статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" мінімальна заробітна плата встановлюється у місячному розмірі і на 01.01.2015 року становить 1218,00 грн.

За приписами ст. 8 Закону України "Про судовий збір", суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки або звільнення від сплати судового збору.

За змістом положень статті 8 Закону України "Про судовий збір" питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом (п. 3 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.11.2015 року № 01-06/2093/15).

Проте, колегія суддів Вищого господарського суду України відзначає, що скаржником таких обставин не наведено та належних доказів відсутності можливості сплати Управлінням пенсійного фонду України у м. Хмельницькому судового збору до суду касаційної інстанції не подано, а зазначено лише про відсутність коштів на сплату судового збору.

Разом з тим, відповідно до п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21.02.2013 року № 7 єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір", є врахування ним майнового стану сторін. При цьому, оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.

З огляду на зазначені норми чинного законодавства колегія суддів Вищого господарського суду України відхиляє клопотання заявника про звільнення від сплати судового збору.

Крім того, за змістом статті 110 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня набрання судовим рішенням апеляційного господарського суду законної сили.

Дотримання цього строку є обов'язковим для всіх учасників судового процесу.

Колегією суддів Вищого господарського суду України встановлено, що у відповідності до статті 110 Господарського процесуального кодексу України строк на касаційне оскарження ухвали Рівненського апеляційного господарського суду від 23.10.2015 року закінчився 12.11.2015 року.

Проте, касаційну скаргу скаржником було подано лише 16.11.2015 року, що підтверджується штампом поштового відділення зв'язку на доданій копії конверту, а тому встановлений для оскарження судових актів строк було пропущено.

Загальний порядок поновлення пропущених процесуальних строків врегульований статтею 53 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої за заявою сторони, прокурора чи з своєї ініціативи господарський суд може визнати причину пропуску встановленого законом процесуального строку поважною і поновити пропущений строк, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до положень процесуального закону Вищий господарський суд України може поновити пропущений строк в разі наявності клопотання про поновлення процесуального строку з обгрунтуванням поважності причин пропуску цього строку.

Всупереч наведеному, управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому було подано касаційну скаргу на ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 23.10.2015 року згідно відбитку штампу поштового відділення зв'язку на конверті лише 16.11.2015 року, тобто після закінчення строку встановленого для її подання, без клопотання про поновлення цього строку .

Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що поновлення пропущеного процесуального строку є правом суду, яким останній користується виходячи із поважності причин пропуску строку, які в даному випадку не вбачаються за відсутності клопотання про поновлення цього строку та обставин, які об'єктивно перешкоджали скаржнику реалізувати своє право на подання касаційної скарги протягом законодавчо встановленого терміну.

Отже, можливість вчасного подання касаційної скарги на ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 23.10.2015 року залежала виключно від волевиявлення самого скаржника, тобто мала суб'єктивний характер, а тому підстав для поновлення пропущеного процесуального строку у даному випадку з своєї ініціативи колегія суддів Вищого господарського суду України не вбачає.

Відповідно до пункту 5 частини 1 ст. 111 3 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо скаргу подано після закінчення строку, встановленого для її подання, без клопотання про поновлення цього строку або таке клопотання відхилено.

Таким чином, виходячи з приписів процесуального закону касаційна скарга управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 23.10.2015 року у справі не може бути прийнята до розгляду Вищим господарським судом України і підлягає поверненню скаржнику на підставі п. п. 4, 5 ч. 1 ст. 111 3 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 53, 86, 110, п. п. 4, 5 ч. 1 ст. 111 3 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-

У Х В А Л И В:

1. Клопотання управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про звільнення від сплати судового збору - відхилити.

2. Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на ухвалу Рівненського апеляційного господарського суду від 23.10.2015 року у справі № 924/1420/15 повернути скаржнику.

Головуючий суддяВ.С. Божок СуддіТ.Г. Гоголь О.М. Сибіга

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення21.12.2015
Оприлюднено24.12.2015
Номер документу54506934
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1420/15

Ухвала від 21.12.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Сибіга О.М.

Ухвала від 23.10.2015

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Розізнана І.В.

Рішення від 05.10.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

Ухвала від 15.09.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

Ухвала від 31.08.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні