Рішення
від 03.07.2006 по справі 9/218-06-6057
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

9/218-06-6057

            

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" липня 2006 р.Справа  № 9/218-06-6057

За позовом:        Приватне підприємство “ТУР-СК”  

До відповідача: Відкрите акціонерне товариство “Тирністром”

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору,

на стороні відповідача: 1) Приморська сільська рада

                                            Білгород-Дністровського району Одеської області;

                                       2)  Санаторій “Приморський”

Про  визнання права власності

                                                                                                                 Суддя  Бакланова Н.В.

Представники:

Від позивача:      Кротов А.Л. –директор;

Від відповідача:  не з'явився;

Від третіх осіб:

-          Приморська сільрада:          не з'явився.;

-          Санаторій “Приморський”: Балабуха В.М. по дов. б/н від 01.07.2006р.

                        

СУТЬ СПОРУ:  Позивач - приватне підприємство “ТУР-СК” (далі ПП “ТУР-СК”) звернулось до відкритого акціонерного товариства “Тирністром” (Придністровська Молдавська Республіка) з  позовом про визнання права власності за позивачем на будівлі та споруди бази відпочинку “Горняк”, розташовані  в с. Курортне Білгород-Дністровського району Одеської області на землях Приморської сільської ради. Свої вимоги позивач обґрунтовує правомірністю набуття ПП “ТУР-СК” права власності на вищезазначене майно внаслідок його передачі підприємству одним із співзасновників в якості внеску у статутний фонд.

З урахуванням вищенаведеного, а також з огляду на ті обставини, що майно бази відпочинку "Горняк" –об'єкт спірних правовідносин розташоване на території санаторію "Приморський" на землях Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, ухвалою про порушення провадження по справі №9/218-06-6057 господарським судом відповідно до ст. 27 ГПК України за клопотанням позивача до участі у даній справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача були залучені Приморська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, а також санаторій “Приморський”.

Відповідач - відкрите акціонерне товариство “Тирністром” (далі ВАТ “Тирністром”) було належним чином повідомлено про час та місце судового розгляду, однак на вимогу суду представник товариства в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, у зв'язку з чим справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, передбаченому ст. 75 ГПК України.

Крім того, відповідач звернувся до господарського суду з клопотанням за вих. №251-02 від 21.06.2006р. (міститься в матеріалах справи), яким ВАТ “Тирністром” підтверджує отримання копії позовної заяви по даній справі та доданих до неї матеріалів, а також просить суд у разі прийняття даної позовної заяви розглянути позовні вимоги ПП “ТУР-СК” про визнання права власності на будівлі та споруди бази відпочинку “Горняк”, розташовані в с. Курортне Білгород-Дністровського району Одеської області, без участі представника відповідача. При цьому, як вбачається з вищезазначеного клопотання ВАТ “Тирністром” визнає позовні вимоги ПП “ТУР-СК” у повному обсязі.

З аналогічним клопотанням від 03.07.2006р. (вх. №14001) за підписом голови сільради до господарського суду Одеської області також звернулась третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Приморська сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.

В свою чергу, третьою особою - санаторієм “Приморський” письмового відзиву по суті заявлених позовних вимог до господарського суду надано не було, представник третьої особи у судовому засіданні проти задоволення позову ПП “ТУР-СК” у даній справі не заперечував, посилаючись на правомірність знаходження на території санаторію будівель та споруд бази відпочинку “Горняк”, а також законність підстав набуття ПП “ТУР-СК” права власності на зазначені об'єкти нерухомості.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, третьої особи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство “ТУР-СК” було зареєстроване 15.06.2006р. в якості суб'єкта підприємницької діяльності –юридичної особи Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією Одеської області (про що державним реєстратором зроблено  запис № 1 530 102 0000 000338) та здійснює господарську діяльність з організації відпочинку та надання послуг відпочиваючим на території бази відпочинку “Горняк”, що знаходиться на землях Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області на території санаторію “Приморський”.

В свою чергу, як вбачається з п. 1.1 розділу 1 статуту бази відпочинку,  довідки Одеського обласного управління статистики від 11.12.1997р. про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України база відпочинку “Горняк” є структурним підрозділом Тираспольського АТЗТ “Тирністром”.

Згідно п.п. 1.4, 3.1 статуту бази відпочинку “Горняк” за базою відпочинку закріплюються основні та обігові засоби та інше майно, що знаходиться у власності Тираспольського АТЗТ “Тирністром”.

Майно, закріплене за базою відпочинку відображається на загальному балансі Тираспольського АТЗТ “Тирністром” і не може бути проданим, переданим іншим організаціям або громадянам, обміненим, зданим в оренду без дозволу головного підприємства (п. 3.2 Статуту).

Наявність права власності Тираспольського АТЗТ “Тирністром” на будівлі та споруди бази відпочинку “Горняк”, розташовані  в с. Курортне Білгород-Дністровського району Одеської області на землях Приморської сільської ради, знайшло своє підтвердження та правове оформлення в Протоколі між Фондом державного майна України і Урядом Республіки Молдова про правовий статус  (право власності) майна бази відпочинку "Горняк" (с. Курортне, Білгород-Дністровський район, Одеська область, Україна), підписаному 09.02.2006р. на виконання ст. 2 Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про взаємне визнання прав та регулювання відносин власності від 11.08.94 із змінами, внесеними Протоколом між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Молдова від 27.04.99 року.

У відповідності до резолютивної частини вищезазначеного Протоколу майно бази відпочинку "Горняк", яке розташоване на території санаторію "Приморський" за адресою: Україна, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Курортне, є власністю Республіки Молдова. Цей Протокол є підставою для реєстрації майна бази відпочинку "Горняк" уповноваженими органами відповідно до законодавства України як власності Республіки Молдова. Республіка Молдова вступає в права власності на майно бази відпочинку "Горняк" з дати набуття чинності цим Протоколом (09.02.2006р.).

Як вбачається з матеріалів справи, в подальшому майно бази відпочинку "Горняк" (рухоме та нерухоме майно), згідно довідки АТЗТ “Тирністром” за вих. №248-02 від 14.06.2006р. (міститься в матеріалах справи), з дотриманням вищенаведених вимог                  п.п. 1.4, 3.1, 3.2 Статуту бази відпочинку “Горняк” було продано по товарно-транспортній накладній №044994 від 14.06.2006р. та додатку до неї гр. Сидоркевичу М.В.

В свою чергу, між гр. Сидоркевичем М.В. та гр. Кротовим А.П. 07.06.2006р. було підписано установчий  договір про створення ПП “ТУР-СК” шляхом об'єднання майна засновників для здійснення на його базі підприємницької діяльності. При цьому, угодою про внесення вкладів до статутного фонду ПП “ТУР-СК”, підписаною між засновниками також 07.06.2006р., останніми було обумовлено, що внеском гр. Сидоркевича М.В. до статутного фонду підприємства в рахунок своє частки вкладу є майно, що знаходиться на базі  відпочинку “Горняк”. Іншу частину внеску гр. Сидоркевич М.В. зобов'язувався внести грошовими коштами або іншим майном протягом шести місяців.

На підставі установчого договору від 07.06.2006р., підписаного між                               гр. Сидоркевичем М.В. та гр. Кротовим А.П., протоколу №1 загальних зборів засновників ПП “ТУР-СК”, 15.06.2006р. Білгород-Дністровською районною адміністрацією Одеської області було проведено державну реєстрацію статуту ПП “ТУР-СК” у відповідності до розділу 4 якого для створення підприємства і забезпечення його діяльності створюється статутний фонд в рахунок вкладів до якого засновниками можуть бути внесені товарно-матеріальні цінності, у тому числі: будівлі, споруди, устаткування тощо (п.п. 4.2, 4.4 Статуту).

Згідно п. 4.10 статуту ПП “ТУР-СК” джерелами формування майна підприємства, крім іншого, є грошові та матеріальні внески засновників.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними змінами та доповненнями) юридична  особа  здійснює  право  володіння,  користування  і розпорядження  закріпленим  за  нею  майном власника відповідно до свого статуту (положення).

Із змісту положень п.п. 3.3 –3.5 статуту ПП “ТУР-СК” вбачається, що підприємство має право від свого імені володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном у відповідності до його призначення і предмету діяльності, а також від свого імені укладати договори, орендувати і відчужувати майно. При цьому, учасники підприємства не користуються будь-якими відокремленими правами на об'єкти, що входять до складу майна підприємства, у тому числі і на об'єкти, які передані ними як внесок до статутного фонду.

Вищенаведене, з урахуванням положень п.п. 3.3 –3.5, 4.2, 4.4, 4.10 статуту ПП “ТУР-СК”, ст. 6 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними  змінами та доповненнями), дозволяє суду дійти висновку про те, що з моменту державної реєстрації ПП “ТУР-СК” останнє у встановленому чинним законодавством України порядку набуло право власності на передане до його статутного фонду рухоме та нерухоме майно, у тому числі на об'єкти бази відпочинку "Горняк", як внеску засновника  даного приватного підприємства - гр. Сидоркевича М.В.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.  Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, у тому числі  визнання права.

З урахуванням вищенаведеного, посилаючись на правомірність підстав набуття ПП “ТУР-СК” права власності на будівлі та споруди бази відпочинку “Горняк”, розташовані  в с. Курортне Білгород-Дністровського району Одеської області на землях Приморської сільської ради, внаслідок їх передачі підприємству одним із його співзасновників в якості внеску у статутний фонд,  неможливість у повній мірі реалізовувати повноваження щодо володіння, користування та розпорядження належним йому майном у зв'язку з відсутністю його державної реєстрації, ПП “ТУР-СК” звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до ВАТ “Тирністром” (правонаступника Тираспольського АТЗТ “Тирністром” та попереднього власника будівель та споруд бази відпочинку “Горняк”) про визнання за ним права власності на вищезазначені об'єкти нерухомості.

ВАТ “Тирністром” (про що зазначалось вище), згідно  клопотання за вих. №251-02 від 21.06.2006р. фактично визнало позовні вимоги  справи, у зв'язку з чим просить суд розглянути позовні вимоги ПП “ТУР-СК” про визнання права власності на будівлі та споруди бази відпочинку “Горняк”, розташовані в с. Курортне Білгород-Дністровського району Одеської області, без участі представника відповідача.

Крім того, власником земельної ділянки, на якій знаходяться будівлі та споруди бази відпочинку “Горняк”, - Приморською сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області та землекористувачем -  санаторієм “Приморський” під час розгляду даної справи будь-яких заперечень щодо правомірності володіння та користування  ПП “ТУР-СК” будівелями та спорудами бази відпочинку “Горняк” з метою здійснення підприємницької діяльності по організації відпочинку та надання послуг відпочиваючим на території бази відпочинку не висловлювалось.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Розглянувши матеріали справи,  суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.  

Позов про визнання права власності –це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на майно.

Підставою позову є обставини, що підтверджують наявність у позивача права власності. Необхідною умовою захисту права власності шляхом його визнання служить підтвердження позивачем своїх прав на майно. Це може випливати з представлених ним правовстановлюючих документів.

У відповідності до ч. 1 ст. 26 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ  (з наступними змінами та доповненнями), об'єктами права власності господарського товариства, що  є юридичною особою, є грошові та майнові внески його членів, а також майно,  набуте  внаслідок господарської діяльності, та інше майно, придбане на підставах, не заборонених законом.

В свою чергу, згідно ч. 1, 2 ст. 4 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ  (з наступними змінами та доповненнями) власник  на   свій   розсуд   володіє,   користується   і розпоряджається належним йому майном та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не  суперечать закону.  Він  може  використовувати  майно  для здійснення   господарської   та  іншої,  не  забороненої  законом, діяльності, зокрема, передавати його безоплатно  або  за  плату у володіння і користування іншим особам. При цьому,  визнання за юридичною особою  права власності на майно, набуте на законних підставах, в судовому порядку не суперечить вимогам чинного законодавства України.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ  (з наступними змінами та доповненнями) Україна   законодавчо   забезпечує  громадянам, організаціям  та  іншим  власникам  рівні  умови   захисту   права власності. Захист  права  власності  здійснюється, у тому числі,  господарським судом.

Крім того, статтею 49 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ  (з наступними змінами та доповненнями) встановлено принцип презумпції добросовісного (правомірного) володіння майном –володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом.

Вирішуючи спори, пов'язані з правом власності, суд виходить з того, що підтвердженням наявності такого права можуть бути документи, що фіксують, підтверджують і оформлюють безпосередньо самі юридичні факти, на підставі яких у власника виникає (до нього переходить) право власності.

Як зазначалось вище, положеннями ст. 6 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що юридична  особа  здійснює  право  володіння,  користування  і розпорядження  закріпленим  за  нею  майном власника відповідно до свого статуту (положення).

Згідно ст. 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

З положень п.п. 3.3 – 3.5, 4.2, 4.4, 4.10 статуту ПП “ТУР-СК”, матеріалів справи вбачається, що позивач на підставі установчого договору від 07.06.2006р., підписаного між засновниками підприємства гр. Сидоркевичем М.В. та  гр. Кротовим А.П., протоколу №1 загальних зборів засновників ПП “ТУР-СК”,  в порядку передбаченому чинним законодавством України, набуло право власності на будівлі, споруди, устаткування тощо бази відпочинку “Горняк”, розташовані  в с. Курортне Білгород-Дністровського району Одеської області на землях Приморської сільської ради, у зв'язку з чим позовні вимоги  ПП “ТУР-СК” підлягають задоволенню відповідно до ст. 329 ЦК України, ст.ст. 4, 6, 26, 48 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ  (з наступними змінами та доповненнями).

Судові витрати по держмиту, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу віднести на рахунок позивача за клопотанням ПП “ТУР-СК”, викладеним у позовній заяві, згідно ст.ст. 22, 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:          

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати право власності приватного підприємства “ТУР-СК” (67793, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Курортне, вул. Садова, база відпочинку “Горняк”, код ЄДРПОУ 34302734) на будівлі та споруди бази відпочинку “Горняк”, розташовані в с. Курортне, Білгород-Дністровського району, Одеської області на землях Приморської сільської ради.

           Рішення суду набирає чинності згідно ст. 85 ГПК України.

            

Суддя                                                                                       Бакланова Н.В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення03.07.2006
Оприлюднено28.08.2007
Номер документу54536
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9/218-06-6057

Постанова від 18.11.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Цвігун В.Л.

Ухвала від 30.09.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Цвігун В.Л.

Постанова від 10.06.2008

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Жеков В.І.

Ухвала від 18.01.2008

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бакланова Н.В.

Рішення від 03.07.2006

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бакланова Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні