Постанова
від 25.12.2015 по справі 912/2075/14
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.12.2015 року Справа № 912/2075/14

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Подобєд І.М. (доповідач),

суддів: Величко Н.Л. , Іванов О.Г.

секретар судового засідання Погорєлова Ю.А.

представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 представник, довіреність №б/н від 03.11.2015

від позивача: ОСОБА_2 голова, витяг з наказу №1 від 26.01.2015р.

від відповідача-2: ОСОБА_3 представник, довіреність №б/н від 26.01.2015

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4: ОСОБА_3 представник, довіреність №б/н від 26.01.15

інші учасники судового процесу у судове засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фермерського господарства "Ніка" на рішення господарського суду Кіровоградської області від 23.09.2015р. у справі №912/2075/14

за позовом Фермерського господарства "Ніка", с.Володимирівка, Знам'янський район, Кіровоградська область

до відповідача-1: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, м.Кіровоград

відповідача-2: Фермерського господарства "Бойченко Олексія Олександровича", с.Зелений Гай, Знам'янський район, Кіровоградська область

за участю третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області, м.Знам'янка, Кіровоградська область

за участю третіх осіб , які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

- ОСОБА_4, м.Кіровоград

- ОСОБА_5, м.Знам'янка, Кіровоградська область

про визнання недійсними та скасування наказів, визнання недійсним договору

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 23.09.2015р. у справі №912/2075/14 (головуючий суддя - Тимошевська В.В., судді Колодій С.Б. та Поліщук Г.Б.) повністю відмовлено у задоволенні позовних вимог Фермерського господарства "Ніка" до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області і до Фермерського господарства "Бойченко Олексія Олександровича" про:

- визнання недійсними та скасування наказу Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області №КР/3522280800:02:000/00000222 від 20.08.2013р.;

- визнання недійсними та скасування наказу Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області №КР/3522280800:02:000/00000992 від 13.12.2013р.;

- про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки (кадастровий №3522280800:02:000:9069) від 28.02.2014р., укладений між Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області та громадянином ОСОБА_4, зареєстрований в реєстр і речових прав на нерухоме майно 11.03.2014р. за №4956937.

Означене рішення суду першої інстанції вмотивовано тим, що судом встановлено, що договір оренди землі від 18.01.2005р., на якому позивач ґрунтує своє право оренди земельної ділянки площею 110,0 га, яка знаходиться на території ОСОБА_6 сільської ради, не набув чинності внаслідок відсутності його державної реєстрації. Враховуючи наявність зі сторони ФГ "Ніка" порушень закону, що полягають у недотриманні порядку державної реєстрації договору оренди землі і використання земельної ділянки за відсутності державної реєстрації при прямій законодавчій забороні вказаного, суд вважав, що до спірних правовідносин у даній справі не можуть бути застосовані висновки Європейського суду з прав людини, які полягають у неприпустимості позбавлення майна лише з мотивів порушення державним органом закону при прийнятті відповідного рішення, оскільки правомірні очікування виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу. Суд також дійшов висновку, що з урахуванням внесених до Земельного кодексу України змін, Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області, а не Знам'янська районна державна адміністрація на час прийняття оскаржуваних наказів та укладення оспорюваного договору, являлося компетентним органом по розгляду заяви ОСОБА_4 стосовно надання в оренду спірної земельної ділянки, яка перебувала в його розпорядженні згідно положень статті 122 Земельного кодексу України. Разом з цим, недотримання вимог законодавства при наданні за оспорюваними документами в оренду землі ОСОБА_4, на що вказує позивач, жодним чином не порушує прав чи охоронюваних законом інтересів ФГ "Ніка", яке не здійснює функцію контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, та через відсутність у ФГ "Ніка" законного права на оренду (користування) спірною земельною ділянкою.

Позивач, не погодившись із означеним рішенням господарського суду, звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Кіровоградської області від 23.09.2015р. у справі №912/2075/14 та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Позивач вважає, що підставами для скасування рішення є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального права.

В обґрунтування своїх вимог у апеляційній скарзі ФГ "Ніка" вказує, зокрема, на те, що висновок суду про не набуття позивачем статусу землекористувача після укладення договору оренди земельної ділянки від 18.01.2005р., за яким позивач, як орендар, набув майнове право на земельну ділянку, фактично отримав її в користування за актом приймання-передачі від 19.01.2005р. і умови якого сторонами виконувались протягом тривалого строку, зроблений без встановлення та врахування усіх суттєвих обставин справи та приписів діючого на той час законодавства, що, в свою чергу, свідчить про передчасність висновку щодо відсутності порушених прав позивача у справі. Також Позивач вказує, що при складанні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4 були порушені норми чинного земельного законодавства, а фактичне вилучення земельної ділянки у попереднього землекористувача - ФГ "Ніка" відбулося без згоди останнього.

Відповідач-1 (Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області) письмовий відзив на апеляційну скаргу не надав. Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у відзиві на апеляційну скаргу вказувало, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, оскільки її доводи є необґрунтованими. Вважає, що рішення суду першої інстанції прийнято відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням норм матеріального і процесуального права та фактичних обставин у справі, просило залучити його до участі у справі, як правонаступника Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, внаслідок реорганізації. В поясненнях від 30.11.2015р. Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області зазначало про обставини, які свідчать, що станом на цю дату Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області перебуває у стадії припинення. Розгляд справи просило проводити за відсутності свого представника.

Відповідач-2 (Фермерське господарство "Бойченко Олексія Олександровича") у відзиві на апеляційну скаргу вважає, що позивачем на обґрунтування апеляційної скарги не наведено жодних доводів, які б спростовували висновки суду, викладені в оскаржуваному рішенні чи докази, надані учасниками судового процесу до матеріалів справи, а зміст апеляційної скарги фактично є ідентичним змісту позову. Відповідач-2 погоджується з висновком суду про те, що договір оренди землі від 18.01.2005р. між Знам'янською РДА та ФГ "Ніка" не є укладеним (не набув чинності), у зв'язку з відсутністю його державної реєстрації. Вказує, що ведення книги реєстрації тимчасових договорів оренди земель, де мав бути вчинений запис про реєстрацію, жодним нормативно-правовим актом України передбачено не було. Відповідач-2 зазначив також, що умови договору оренди від 18.01.2005р. щодо його дії до моменту затвердження проектної документації не є встановленим строком дії договору, оскільки суперечать ч. 1 ст. 251 та ч. 1 ст. 252 Цивільного кодексу України щодо визначення поняття строку. Вказує, що досліджувані у даній справі розпорядження Знам'янської РДА про надання ФГ "Ніка" дозвіл на розробку проекту землеустрою не є рішенням про надання земельної ділянки ФГ "Ніка" в оренду, а щодо розпорядження Знам'янської РДА №98-р від 14.03.2007р., то ним встановлено заборону на використання земельної ділянки. Вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що до вказаних спірних правовідносин не можуть бути застосовані висновки, зазначені у рішенні Європейського суду з прав людини від 24 червня 2003 року у справі "Стретч проти Сполученого Королівства". Погоджується з висновками суду, що оскільки за результатами розгляду справи не встановлено факту порушення прав та охоронюваних інтересів ФГ "Ніка", що є обов'язковою умовою визнання акта недійсним, у суду немає правових підстав для задоволення цього позову. Просить залишити апеляційну скаргу позивача без задоволення, а рішення господарського суду Кіровоградської області від 23.09.2015р. у справі №912/2075/14 - без змін.

Третя особа-1 (ОСОБА_4) письмовий відзив на апеляційну скаргу не надав. Представники ОСОБА_4 в судових засіданнях заперечували на задоволенні апеляційної скарги з тих же підстав, що зазначені у відзиві відповідача-2 - ФГ "Бойченко Олексія Олександровича".

Третя особа-2 (ОСОБА_5) у відзиві на апеляційну скаргу вважає, що рішення господарського суду Кіровоградської області від 23.09.2015р. у справі №912/2075/14 було прийнято за неповного встановлення суттєвих обставин справи, з порушенням норм процесуального та матеріального права. Наголошує на тому, що суд першої інстанції не надав належної оцінки долученим ОСОБА_5 до справи доказам, які свідчать, що вона також мала за мету задовго до намірів ОСОБА_4 отримати в користування земельну ділянку за таким же цільовим призначенням як і він, що нею також був отриманий дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, який пройшов відповідне погодження, у тому числі у Відділі охорони культурної спадщини. Натомість суд не звернув уваги на те, що проект відведення земельної ділянки не погоджений відповідним органом культурної спадщини. Звертає увагу на те, що обставини законності отримання земельної ділянки ОСОБА_4 в користування взагалі не досліджувались судом. Вважає, що враховуючи той факт, що спірна земельна ділянка знаходиться у користуванні ФГ "Ніка", відповідно до ч. 5 ст. 116 та ч. 10 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідач зобов'язаний був перед наданням її в користування спочатку вилучити її у спосіб, передбачений ст. 149 Земельного кодексу України. Вважає, що оскарженим наказом відповідача-1, затверджено проект відведення земельної ділянки ОСОБА_4, який був розроблений з грубими порушеннями земельного законодавства. Таким чином, суд першої інстанції усунувся від надання правової оцінки законності рішень органу виконавчої влади та повторно безпідставно відмовив позивачу у задоволені позовних вимог, всупереч позиції Вищого господарського суду України, викладеній у даній справі в постанові від 20.01.2015 року.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 30.11.2015р. у справі №912/2075/14 було здійснено процесуальне правонаступництво, шляхом заміни відповідача-1 - Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області на його правонаступника - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

В судових засіданнях під час розгляду справи судом апеляційної інстанції представники позивача підтримали доводи апеляційної скарги з урахуванням додаткових пояснень до неї та просили її задовольнити, представники відповідача-2 та третьої особи-1 заперечували на задоволенні апеляційної скарги з підстав, наведених у відзивах. Представники відповідача-1 та третьої особи-2 в судові засідання не з'являлися.

В судовому засіданні 25.12.2015р. колегією суддів завершено розгляд справи по суті, з оголошенням вступної та резолютивної частини постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду у даній справі.

Відповідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, в процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Відповідно до положень ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень проти неї, перевіривши повноту встановлених місцевим господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів Дніпропетровського апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

У червні 2014 року Фермерське господарство "Ніка" (надалі - позивач) звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовом до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області (надалі - відповідач-1), в якому з урахуванням змін та доповнень просило:

- визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області №КР/3522280800:02:000/00000222 від 20.08.2013р.,

- визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області №КР/3522280800:02:000/00000992 від 13.12.2013р.,

- визнати недійсним договір оренди земельної ділянки (кадастровий №3522280800:02:000:9069) від 28.02.2014р., укладений між Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області та громадянином ОСОБА_4, зареєстрований в реєстр і речових прав на нерухоме майно 11.03.2014р. за №4956937.

В обґрунтування своїх вимог, позивач вказував, що 18.01.2005р. між ним та Знам'янською РДА був укладений договору оренди земельної ділянки площею 110 га на території ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, який зареєстровано Знам'янським районним відділом земельних ресурсів, про що у книзі реєстрації договорів оренди вчинено запис від 19.01.2005р. Відповідно до довідки ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі та ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району, за Фермерським господарством "Ніка" на території ОСОБА_6 сільської ради рахується вказана земельна ділянка як така, що знаходиться в користуванні ФГ "Ніка". За час користування зазначеною земельною ділянкою ФГ "Ніка" неухильно виконувало умови договору щодо сплати орендної плати, здійснювало використання земельної ділянки на підставі розробленого та затвердженого проекту, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та упорядкування угідь, без жодних нарікань як від власника земельної ділянки, так і від повноважних контролюючих органів. В березні 2014 року позивачу стало відомо, що вказану земельну ділянку було передано в оренду громадянину ОСОБА_4 Така передача була здійснена Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області в лютому 2014 року. Вважає, що дії Головного управлінням Держземагентства у Кіровоградській області з передачі в оренду земельної ділянки громадянину ОСОБА_4 за оспорюваними документами (накази та договір) призвели до порушення прав ФГ "Ніка", як землекористувача на володіння та користування земельною ділянкою на умовах оренди та порушено інтереси позивача до користування земельною ділянкою. Крім того, при винесенні відповідачем-1 оспорюваних наказів та під час укладення між відповідачами оспорюваного договору про надання в оренду земельної ділянки відповідачами було порушено вимоги земельного і цивільного законодавства України, зокрема: ст.ст. 53, 123 Земельного кодексу України, ст. 15 Закону України "Про оренду землі", ст. 648 Цивільного кодексу України, Закон України "Про фермерське господарство", ст. 23 Закону України "Про оцінку землі", постанови Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993р.

В подальшому щодо вимог в частині визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 28.02.2014р. позивач подав суду клопотання про відмову від позовних вимог.

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 18.08.2014р. у справі №912/2075/14 (суддя - Шевчук О.Б.) відмовлено в задоволенні позовних вимог Фермерського господарства "Ніка" до Головного управління Держземагентства у Кіровоградської області в частині визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держземагентства у Кіровоградської області №КР/3522280800:02:000/00000992 від 13.12.2013р., а провадження у справі в частині визнання недійсним договору від 28.02.2014р. оренди земельної ділянки (кадастровий номер 3522280800:02:000:9069), укладеного між Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області та громадянином ОСОБА_4О, зареєстрованого в реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.03.2014р. за №4956937, - припинено (на підставі п. 4 ч. 1 ст. 80 ГПК України, у зв'язку з поданням позивачем клопотання про відмову від позовних вимог в цій частині).

Вказане рішення залишено без змін згідно постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 14.10.2014р. у справі №912/2075/14.

Постановою Вищого господарського суду України від 20.01.2015р. постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 14.10.2014р. та рішення господарського суду Кіровоградської області від 18.08.2014р. у справі №912/2075/14 скасовано; справу направлено на новий розгляд до господарського суду Кіровоградської області.

Як зазначив Вищий господарський суд, висновки попередніх інстанцій про неукладеність договору від 18.01.2005р., за яким орендар набув майнове право на земельну ділянку, фактично отримав її в користування за актом приймання-передачі і умови якого сторонами виконувались протягом тривалого строку, зроблені без врахування приписів законодавства, яке регулює питання укладення та виконання договору, і без встановлення обставин та осіб, дії яких призвели до реєстрації вищезгаданого правочину в порядку іншому, ніж було визначено нормами діючого на той час законодавства, що, в свою чергу, свідчить про передчасність висновку щодо відсутності порушених прав позивача у справі.

Щодо вказаних висновків колегія суддів Вищого господарського суду України звернуло також увагу на практику Європейського суду з прав людини, який у своєму рішенні від 24 червня 2003 року у справі "Стретч проти Сполученого Королівства" зазначив, що визнання недійсним договору, згідно якого покупець отримав майно від держави, та подальше позбавлення його цього майна на підставі того, що державний орган порушив закон, є неприпустимим.

Направляючи справу на новий розгляд суд касаційної інстанції вказав, що з метою підтвердження своїх позовних вимог позивачеві необхідно довести, а судам з метою правильного вирішення спору у справі необхідно встановити обставини фактичної дії або припинення строку дії договору, тобто встановити чи ця подія або умова настала (чи була виготовлена проектна та інша технічна документація, а також ким і коли вона мала бути виготовлена, та чи була вона затверджена і коли саме.

Під час нового розгляду справи позивач заявами від 25.02.2015р (а.с. 207-220 том 3), від 22.04.2015р. (а.с. 88-89 том 4), від 06.05.2015р. (а.с. 168-171 том 4) та від 10.06.2015р. (а.с. 203-216 том 4) неодноразово доповнював та уточнював позовні вимоги.

Остаточно предметом нового розгляду у господарському суді Кіровоградської області стали вимоги Фермерського господарства "Ніка" до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області та до Фермерського господарства "Бойченко Олексія Олександровича":

- про визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області №КР/3522280800:02:000/00000222 від 20.08.2013р.;

- про визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області №КР/3522280800:02:000/00000992 від 13.12.2013р.;

- про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки (кадастровий №3522280800:02:000:9069) від 28 лютого 2014р., укладеного між Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області та громадянином ОСОБА_4, зареєстрованого в реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.03.2014р. за №4956937.

Досліджуючи наявні в матеріалах справи докази, колегія суддів встановила наступні обставини.

Розпорядженням голови Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області №368-р від 02.10.2003р. "Про врегулювання орендних відносин між орендарями і районною державною адміністрацією в період виготовлення проектної документації", для врегулювання орендних відносин між орендарями і районною державною адміністрацією в період виготовлення проектної документації, з метою забезпечення повного та своєчасного надходження орендної плати до місцевих бюджетів, зобов'язано районний відділ земельних ресурсів забезпечити укладення тимчасових договорів оренди земельних ділянок між орендарями та районною державною адміністрацією на період виготовлення проектної документації та здійснювати реєстрацію тимчасових договорів оренди (а.с. 141 том 1).

18.08.2004р. головою Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області винесено розпорядження за №296-р "Про надання дозволу на виготовлення проектної та іншої технічної документації", відповідно до якого було дозволено Фермерському господарству "Ніка" виготовлення в спеціалізованих проектних організаціях проектної та іншої технічної документації відведення земельних ділянок - для надання в оренду строком на 5 років земельну ділянку загальною площею 110 га, в тому числі ріллі - 110 га, із земель резервного фонду ОСОБА_6 сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пункт 1 розпорядження), (а.с. 140 том 1).

Згідно Довідки ПП "Геомарк" від 14.07.2014р. (а.с. 146 том 1) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 5 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області був замовлений 07.09.2004р. та виданий замовнику на погодження, що підтверджено Актом приймання передачі виконаних робіт від 10.01.2005р. (а.с. 147 том 1).

18.01.2005р. на підставі вказаного вище розпорядження Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області №368-р від 02.10.2003р. між Знам'янською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Фермерським господарством "Ніка" (орендар) було укладено договір оренди землі (а.с. 18-21 том 1).

За умовами вказаного вище договору оренди землі від 18.01.2005р. Орендодавець (уповноважена ним особа) - Знам'янська районна державна адміністрація в особі ОСОБА_8, діючого на підставі Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та частини 12 Перехідних положень Земельного кодексу України з одного боку, надав, а орендар - Фермерське господарство "Ніка", в особі голови господарства ОСОБА_2, діючого на підставі Статуту, з другого боку, прийняв в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території ОСОБА_6 сільської ради (пункт 1 договору).

Відповідно до пункту 2 договору, в оренду передана земельна ділянка загальною площею 110,0 га, у тому числі: рілля - 110 га із земель резервного фонду (польова сівозміна).

Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пункт 15 договору).

Цільове призначення земельної ділянки землі сільськогосподарського призначення (пункт 16 договору).

Як зазначено у пункті 18 цього договору, передача земельної ділянки в оренду була здійснена без розроблення проекту її відведення. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: розпорядження голови районної державної адміністрації від 18 серпня 2004 року №296-р. Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим покладаються на орендаря.

Відповідно пункту 8 вказаного договору оренди, договір укладено на період виготовлення проектної та іншої технічної документації, і діє до моменту затвердження виготовленої проектної документації.

За умовами пункту 42 цей договір оренди набирає чинності після його підписання сторонами та його реєстрації.

Як вбачається із тексту договору, договір оренди був підписний зазначеними у ньому особами та скріплений печатками сторін. Разом із сторонами серед осіб, якими узгоджено (завізовано) договір вказані: начальник юридичного відділу апарату райдержадміністрації, начальник фінансового управління райдержадміністрації, в.о. начальника районного відділу земельних ресурсів.

На договорі міститься запис, що договір зареєстрований Знам'янським районним відділом земельних ресурсів, про що у книзі реєстрації тимчасових договорів оренди земель вчинено запис від 19.01.2005р. за №2, наявний підпис, який скріплено печаткою Знам'янського районного відділу земельних ресурсів, та зазначено прізвище посадової особи, яка провела державну реєстрацію - ОСОБА_9

Відповідно до пункту 20 договору оренди від 18.01.2005р. в користування ФГ "Ніка" за актом прийому передачі б/н від 19.01.2005 року було здійснено передачу відповідної земельної ділянки (а.с. 21 том 1).

Розпорядженням Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області №98-р від 14.03.2007р. "Про надання дозволу на розробку проектної та іншої технічної документації" (пункт 1) дозволено розробку в спеціалізованих проектних організаціях проектної та іншої технічної документації відведення земельних ділянок: Фермерському господарству "Ніка" - для надання в оренду строком на 25 років земельної ділянки загальною площею 110,0 га, в тому числі ріллі - 110,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у резерві Володимирської сільської ради (а.с. 142 том 1).

Як зазначено у п. 3 вказаного вище розпорядження Знам'янської РДА №98-р від 14.03.2007р., у випадку не замовлення протягом 15 днів та не виготовлення протягом трьох місяців, з дня прийняття даного розпорядження, проектної документації особами, вказаними у пункті 1 розпорядження, відповідну частину зазначеного пункту визнати такою, що втратила чинність. Однак в подальшому термін виготовлення проектної та іншої технічної документації щодо відведення в оренду ФГ "Ніка" земельної ділянки загальною площею 110,0 га неодноразово подовжувався шляхом поновлення дії окремих абзаців розпоряджень голови районної державної адміністрації із земельних питань, а саме: розпорядженнями Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області №365-р від 04.08.2009р. (а.с. 143 том 1) - до 16 вересня 2009 року, №157-р від 30.03.2010р. (а.с. 144 том 1) - до 16 вересня 2010 року та №632-р від 10.12.2010р. (а.с. 145 том 1) - до 10 червня 2011 року відповідно.

Листом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Кіровоградській області від 22.01.2010р. №20 (а.с. 171 том 1) Фермерське господарство "Ніка" повідомлялося про необхідність замовити та виготовити проект землеустрою, що забезпечує економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь, у зв'язку з використанням земельної ділянки площею 227,2 га на території Знам'янського району в ОСОБА_6 сільській раді.

Відповідно до Висновку державної експертизи землевпорядної документації від 18.10.2010р. №612-10, затвердженого Державним комітетом України із земельних ресурсів (а.с. 168 том 1), проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та упорядкування на ділянці, що надається в оренду на 25 років ФГ "Ніка" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, тому повертається на доопрацювання.

Докази остаточного затвердження проекту землеустрою Знам'янською районною державною адміністрацією ФГ "Ніка" до матеріалів судової справи не надало.

Як вбачається із пояснень позивача, з січня 2005 року до весни 2014 року ФГ "Ніка" користувалось означеною земельною ділянкою для сільськогосподарського товарного виробництва, але весною 2014 року у ФГ "Ніка" виникли перешкоди у подальшому її використанні, які йому створила фізична особа - ОСОБА_4

На свій запит до ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області ФГ "Ніка" отримала відповідь (лист від 16.05.2014р. за вих. №1184/03/11-14 - а.с. 14 том 1), що за даними державної статистичної форми звітності (6-зем) на території ОСОБА_6 сільської ради за ФГ "Ніка" станом на 01.07.2013р. обліковується земельна ділянка загальною площею - 249,17 га.

Згідно Довідки ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області за №2102 від 16.05.2014р. (а.с. 15 том 1) також підтверджено, що ФГ "Ніка" на території ОСОБА_6 сільської ради в 2012 - 2013 роках використовувалась земельна ділянка загальною площею 249,17 га, в т.ч. ріллі - 242,47 га. В зв'язку з вилученням земельної ділянки площею 20,0 га та земельної ділянки площею 2,53 га за ФГ "Ніка" в 2014 році рахується земельна ділянка загальною площею 226,64 га.

ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області у своєму листі від 29.05.2014р. №1311/04/11-14 повідомила ФГ "Ніка", що у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 106,99 га, що відводилися ОСОБА_4 в оренду строком на 15 років площею 106,99 га, що розташована за адресою: Кіровоградська область, Знам'янський район, ОСОБА_6 сільська рада, за межами населеного пункту є розрахункова відомість про розміри збитків. Розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації щодо затвердження вищезазначеної відомості немає.

У відповідь на звернення голови Фермерського господарства "Ніка" ОСОБА_2 до Знам'янської районної державної адміністрація остання своїм листом від 30.05.2014р. за №01-32/2/2 (а.с. 22 том 1) також повідомила, що громадянин ОСОБА_4 протягом 2013-2014 років до районної державної адміністрації з заявою про затвердження актів визначення збитків на земельну ділянку площею 106,99 га (кадастровий номер №3522280800:02:000:9069), розташованої на території Володимирської сільської ради, не звертався.

Листом від 06.06.2014р. за №19-6/1 (а.с. 36 том 1) ОСОБА_6 сільська рада Знам'янського району Кіровоградської області повідомила голову ФГ "Ніка" ОСОБА_2, що протягом 2013-2014 років до районної ради було два звернення від гр. ОСОБА_4 з питань затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок, за результатами розгляду яких районною радою приймалися рішення на підставі ст.ст. 43, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якими проекти рішень про затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок відхилені, як такі, що не набрали необхідної кількості голосів, про що повідомлено заявника у встановлений законом строк.

Згідно довідки ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області від 11.06.2014р. №2117, виданої ФГ "Ніка" (а.с. 162 том 1), станом на 11.06.2014р. загальна площа 226,6400 га, площа орної землі становить 219,9400 га, згідно державного акту №1773 виданий в 1993р. - 45,3 га та договорів оренди: від 18.01.2005р. - 110,00 га, від 10.02.2006р. - 664,64 га, "13 договорів оренди не витребуваних паїв". Також пасовищ - 2,60 га, лісосмуг - 4,10 га у постійному користуванні. Зареєстровані договори для нарахування сплати оренди і фіксованого податку в Знам'янській ДПІ від 14.02.2014р.

Як було зазначено у відповідь на запит ФГ "Ніка" у наступному листі ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області від 16.06.2014р. №1433/03/11-14 (а.с. 161 том 1), за даними ОСОБА_6 сільської ради по державній статистичній формі звітності (6-зем) станом на 01.01.2014р. за ФГ "Ніка" обліковується земельна ділянка загальною площею - 249,17 га, в тому числі: ріллі - 242,47 га, пасовищ 2,6 га, ліси та інші лісовкриті площі - 4,1 га.

Згідно Довідки Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (а.с. 163 том 1) ФГ "Ніка" ОСОБА_2, код ЄДРПОУ 20645064, відповідно розділу ХІV ст. 301 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ, у 2014 році взято на облік як платник фіксованого сільськогосподарського податку. Доказами такого обліку є також Податкова декларація з фіксованого сільськогосподарського податку ФГ "Ніка" за 2014 рік (а.с. 164-166 том 1).

Згідно Довідки, виданої виконкомом ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області за №2070 від 02.04.2014р. (а.с. 16 том 1) ФГ "Ніка", голова ОСОБА_2, за 2013 рік сплачено орендної плати за користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення в сумі 114300,00 грн.

ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області від 29.05.2014р. №1311/04/11-14 (а.с. 192 том 1) ФГ "Ніка" було повідомлено про те, що у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 106,99 га, що відводилася ОСОБА_4 в оренду строком на 15 років, є розрахункова відомість про розміри збитків, розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації, щодо затвердження вищезазначеної відомості немає.

ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі від 02.07.2014р. №1578/01/11-14 (а.с. 173 том 1) у відповідь голові ФГ "Ніка" було повідомлено, що межі вказаної земельної ділянки в технічній документації ФГ "Ніка" накладаються на земельну ділянку зареєстровану та внесену до національної кадастрової системи (площа зареєстрованої земельної ділянки - 106,99 га, кадастровий номер 3522280800:02:000:9069, цільове призначення зареєстрованої земельної ділянки - для ведення фермерського господарства), у зв'язку з чим ФГ "Ніка" не погоджено надану ним технічну документацію.

Як вбачається із Акту обстеження поля №3 та визначення збитків, згідно звернення ФГ "Ніка", від 03.07.2014р. (а.с. 174-175 том 1), комісією, зокрема, зафіксовано перешкоди у виконання ФГ "Ніка" сільгоспробіт у зв'язку із цілодобовим блокуванням польових робіт охороною громадянина ОСОБА_4 та приведено розрахунки збитків ФГ "Ніка" від втрат незібраної сільгосппродукції.

До матеріалів справи позивачем також надані Довідки про урожайність сільгоспкультур, про ціни на ринку зерна та фото таблиці (а.с. 176-183 том 1).

ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області від 08.07.2014р. №90 (а.с. 172 том 1) ФГ "Ніка" в чергове було підтверджено про те, що земельна ділянка площею 106,9900 га, розташована на території ОСОБА_6 сільської ради, кадастровий номер 3522280800:02:000:9069, щодо якої надійшов лист від ОСОБА_4 про отримання цієї земельної ділянки в оренду, з 2005 року знаходиться в користуванні ФГ "Ніка" згідно договору оренди від 19.01.2005р. та має площу 110 га. В 2013 році сільська рада надавала ОСОБА_4 інформацію про те, що вказана земельна ділянка подавалася ОСОБА_7 Держземагентства у вигляді відповідної звітності. На даний час ця земельна ділянка засіяна рапсом ФГ "Ніка".

Як зазначається у листі Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 16.07.2014р. №01-25/48/2 (а.с. 185 том 1), якого було адресовано ФГ "Ніка", громадянин ОСОБА_4 до районної державної адміністрації з питання надання погодження на отримання земельної ділянки для створення фермерського господарства на території ОСОБА_6 сільської ради не звертався.

У 2014 року позивач звернувся до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області зі своєї Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) фермерському господарству "Ніка" ОСОБА_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - код КВЦПЗ-01.01 місце розташування земельної ділянки: ОСОБА_6 сільська рада, Знам'янський район, Кіровоградська область (а.с. 167-201 том 2), що була виготовлена за договором з ПП "Геомарк" №29-04-14-01 від 29.04.2014р., але отримав відмову у її затвердженні по причині передачі цієї земельної ділянки у користування ОСОБА_4 за договором оренди від 28.02.2014р.

З матеріалів справи також вбачається, що з вересня 2011 року дозвіл на розробку землеустрою означеної земельної ділянки був наданий громадянці ОСОБА_5, яку залучено до участі у даній справі у якості третьої особи.

Так за заявою громадянки ОСОБА_5 (а.с. 61 том 1) розпорядженням Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області №454-р від 14.09.2011р. "Про надання дозволу на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_5В." (пункт 1) було дозволено розробку в спеціалізованих проектних організаціях проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_5 в оренду строком на 10 років загальною площею 107,24 га, в тому числі ріллі 107,24 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у резерві Володимирської сільської ради, для ведення господарства без права розпаювання. Пунктом 3 цього ж Розпорядження зобов'язано гр. ОСОБА_5 замовити в спеціалізованих проектних організаціях проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та погодження до вересня 2012 року згідно з чинним законодавством (а.с. 60 том 1).

За результатами розгляду матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_5 на підставі дозволу на складання проекту землеустрою, наданого розпорядженням голови Знам'янської районної державної адміністрації №454-р від 14.09.2011р. Відділом Держкомзему у Знам'янському районі були видані Умови відведення земельної ділянки від 27.02.2012р. за №2188 (а.с. 64 том 1).

20.09.2011р. між гр. ОСОБА_5 та ПП "Геомарк" було погоджено Завдання на виконання робіт (а.с. 65 том 1) та укладений договір №20-09-11-11-м на виконання проектно-вишукувальних робіт по виготовленню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с. 117 том 1).

До матеріалів судової справи гр. ОСОБА_5 надала письмові пояснення (а.с. 45-47 том 1), до яких додала Проект землеустрою щодо відведення гр. ОСОБА_5 земельної ділянки в оренду строком на 10 років для ведення фермерського господарства (код класифікатора видів цільового призначення земель - 01.02) за адресою: ОСОБА_6 сільська рада, Знам'янський район, Кіровоградська область, що був виготовлений ПП "Геомарк" за договором №20-09-11-11м від 20.09.2011р. (а.с. 48-59 том 1).

07.03.2012р. комісія з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою у Знам'янському районі Кіровоградської області надала голові Знам'янської районної адміністрації висновок за №248 (а.с. 66-68 том 1), яким погодила проект землеустрою без зауважень з викладенням певних умов, які мають бути дотримані землекористувачем.

Розпорядженням голови Знам'янської районної державної адміністрації від 26.03.2012р. №156-р (а.с. 73 том 1) затверджено Акт визначення збитків власникам землі та землекористувачам, пов'язаних з вилученням земельної ділянки гр. ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства (а.с. 70-72 том 1), у якому встановлено про відсутність збитків власникам землі та землекористувачам, пов'язані з вилученням з земель резервного фонду сільськогосподарського призначення ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району (сільськогосподарські угіддя (рілля)) земельної ділянки загальною площею 107,24 га, розташованої за адресою: ОСОБА_6 сільська рада Знам'янського району в оренду строком на 10 років гр. ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства.

В матеріалах судової справи міститься витяг з Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства, у якому, зокрема містяться: позитивний Висновок професійної комісії з питань створення фермерських господарств від 12.07.2011р., згідно з яким ОСОБА_5 має достатній досвід роботи в сільському господарстві та необхідну сільськогосподарську кваліфікацію; Висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області від 24.05.2012р. про погодження проекту землеустрою щодо відведення означеної земельної ділянки гр. ОСОБА_5; Акт встановлення в натурі і погодження меж земельної ділянки від 29.01.2013р., складений комісією в складі начальника управління Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області та представника ПП "Геомарк" в присутності ОСОБА_5 та відповідний Зарис земельної ділянки; Акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 29.01.2013р.; Розбивочне креслення перенесення земельної ділянки в натурі (на місцевості), погоджене начальником управління Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області (а.с. 74-112 том 1).

Як зазначено у Висновку Кіровоградської обласної державної адміністрації відділ охорони культурної спадщини про непогодження проекту землеустрою від 24.11.2011р. №01-33-460 (а.с. 118 том 1), відповідно картографічних даних на проектних ділянках, що призначені для передачі у власність знаходиться об'єкт археології - курган, тому відділ охорони культурної спадщини облдержадміністрації повернеться до питання погодження даного проекту землеустрою після виконання археологічної експертизи ділянки, що передається у власність.

На замовлення ОСОБА_5 Державне підприємство "Науково-дослідний центр" "Охоронна археологічна служба України" склало Висновок №314-10/05-20-11 від 16.12.2011р. (а.с. 119-120 том 1), у якому зазначило, що "з урахуванням наведених результатів досліджень встановлено, що на площі ділянки, яка обстежена, знаходиться об'єкт археології - курган і на її території можливе проведення сільськогосподарського виробництва, за умови вимежування площі кургану і заключення охоронного зобов'язання з державними органами охорони культурної спадщини", а також зробило висновок щодо можливості відведення земельної ділянки: "Земельна ділянка загальною площею 107,24 га на території ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, яка надається в оренду на 25 років громадянам для ведення фермерського господарства ОСОБА_5, належить до складу земель історико-культурного призначення у зв'язку з наявністю на ній археологічної пам'ятки кургану доби бронзи (ІІ тис. до н.е.) (ст. 53 Земельного кодексу України, ст. 34, 35 Закону України "Про охорону культурної спадщини"), який підлягає вимежуванню із землекористування. Земляні та інші роботи, реалізація яких може позначитися на об'єктах археологічної спадщини, можуть бути дозволені лише після повного археологічного дослідження (розкопок) археологічних об'єктів за рахунок коштів замовника (абз. 1 ст. 37)".

23.12.2011р. Відділ охорони культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації, розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_5 в оренду терміном на 25 років для фермерського господарства, що знаходиться на території ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, відповідно до Висновку про проведення археологічної експертизи земельної ділянки від 16.12.2011р. №314-10/05-20-11, що засвідчує наявність об'єкту культурної спадщини (курган) на проектованій ділянці та внесені зміни до проектної документації, що враховують заходи з охорони виявленого об'єкту культурної спадщини, визнав, що висновок відділу охорони культурної спадщини облдержадміністрації про непогодження проекту землеустрою від 24.11.2011р. №01-33-460 - вважати недійсним.

За наступним Висновком комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою у Знам'янському районі Кіровоградської області від 07.03.2012р. №248 (а.с. 122-124 том 1), проект землеустрою, розроблений ПП "Геомарк" щодо відведення земельних ділянок в оренду терміном на 10 років гр. ОСОБА_5 загальною площею - 107,24 га, в тому числі 107,24 га ріллі, для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в резерві ОСОБА_6 сільської ради, відповідно до ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", підлягає обов'язковій державній експертизі.

За Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 18.05.2012р. №217-12 Проект землеустрою відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_5 в оренду строком на 10 років для ведення фермерського господарства (код класифікатора видів цільового призначення земель - 01.02) за адресою: ОСОБА_6 сільська рада Знам'янського району Кіровоградської області не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та повертається на доопрацювання, відповідно до висловлених у цьому висновку зауважень та пропозицій до землевпорядної документації.

Розпорядженням Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області №584-р від 22.11.2012р. (а.с. 99 том 1) дія дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки ОСОБА_5 була продовжена до 01 березня 2013 року.

Розпорядженням Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 05.07.2013р. №260-р ОСОБА_5 було надано погодження на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 10 років земельної ділянки загальною площею 107,24 га (а.с. 126 том 1).

На звернення ОСОБА_5 до ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області щодо реєстрації земельної ділянки згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 107,2400 га в оренду строком на 10 років для ведення фермерського господарства за адресою Кіровоградська область Знам'янський район ОСОБА_6 сільська рада, розробленого на підставі розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації №454-р від 14.09.2011р., розробленого ПП "Геомарк", заступник начальника ОСОБА_7 своїм листом від 07.10.2013р. за №2062 (а.с. 113 том 1) повідомив, що ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області немає можливості зареєструвати вищезгадану земельну ділянку, так як на дану земельну ділянку також звернувся з заявою про реєстрацію земельної ділянки гр. ОСОБА_4, згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 106,9900 га, що розташована за адресою Кіровоградська область Знам'янський район ОСОБА_6 сільська рада за межами населеного пункту в оренду терміном на 15 років для ведення фермерського господарства , розробленого на підставі наказу головного ОСОБА_7 Держземагентства України в Кіровоградській області від 20.08.2013р. №КР/3522280800:02:000/00000222 ПП "Альфа Земпроект".

На своє звернення до Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області ОСОБА_5 отримала лист від 11.10.2013р. №2978/02-2.1/1813 (а.с. 131 том 1), яким її було повідомлено про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в оренду спірної земельної ділянки, у зв'язку із прийнятим наказом про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки іншій особі 19.05.2014р.

В подальшому, Державним кадастровим реєстратором ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі також прийнято рішення №РВ-3500042152014 від 19.05.2014р. (а.с. 114-115 том 1) про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру за заявою ОСОБА_5 з підстав: "знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини".

Наведені вище обставини свідчать, що Знам'янська районна державна адміністрація та ОСОБА_6 сільська рада Знам'янського району Кіровоградської області упродовж всього періоду часу користування ФГ "Ніка" означеною земельною ділянкою, а ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області - до травня 2014 року визнавали факт того, що таке використання відбувається на умовах договору оренди від 18.01.2005р., про що було відображено у статистичній звітності за формою 6-зем. Зі своєї сторони Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області також мало інформацію щодо землекористувача означеної земельної ділянки - ФГ "Ніка", а також щодо іншої особи - ОСОБА_5, яка мала інтерес до використання означеної земельної ділянки та з 2011 року розпочала виготовлення проекту землеустрою цієї ж земельної ділянки для отримання її в оренду з метою сільськогосподарського виробництва.

Між тим, як встановлено з матеріалів справи, наказом Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області №КР/3522280800:02:000/00000222 від 20.08.2013р. "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" (а.с. 13 том 1) гр. ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 15 років, розташованої на території Знам'янського району ОСОБА_6 сільської ради (за межами населеного пункту), орієнтовного розміру 107,0 га, для ведення фермерського господарства.

На підставі вказаного вище наказу Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області та за договором на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №295 від 29.08.2013р. ПП "Альфа-Земпроект" був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому у вихідній земельно-кадастровій інформації зазначено, що земельна ділянка до відведення не надавалась у користування чи власність та не використовувалась (а.с. 31-39 том 2).

Наступним наказом Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області №КР/3522280800:02:000/00000992 від 13.12.2013р. "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки" (а.с. 12 том 1) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_4 на території Знам'янського району ОСОБА_6 сільської ради (за межами населеного пункту) у північному напрямку від села Володимирівка. Відповідно до п. 2 цього наказу гр. ОСОБА_4 надано в оренду строком на 15 років земельну ділянку загальною площею 106,9900 га, у тому числі: 106,9900 га - рілля, (кадастровий номер 3522280800:02:000:9069) земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у резервному фонді, для ведення фермерського господарства (код класифікатора видів цільового призначення земель 01.02), розташовану на території Знам'янського району ОСОБА_6 сільської ради (за межами населеного пункту) у північному напрямку від села Володимирівка. Пунктами 3 та 4 цього ж наказу встановлено річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі чотири відсотки від її нормативної грошової оцінки та доручено ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі забезпечити державну реєстрацію права власності держави у Державному реєстрі речових прав та укласти договір оренди земельної ділянки від імені Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області.

Зазначені вище накази стали підставою для укладання 28.02.2014р. між Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області (орендодавець) і громадянином ОСОБА_4 (орендар) договору оренди землі (а.с. 24-32, 133-135, 139 том 1)

Так, між Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградскій області (Орендодавець) в особі начальника управління Держземагентства у Знам'янському районі ОСОБА_10, що діє на підставі Наказу Держземагентства України "Про призначення" №1820-кт/а від 02.12.2013р. та наказу Головного ОСОБА_7 Держземагентства у Кіровоградській області "Про підписання договору оренди" №3 від 2 липня 2013 року, з однієї сторони, та громадянином ОСОБА_4 (Орендар), що діє на підставі Земельного кодексу України з другої сторони, був укладений договір оренди землі від 28.02.2014р. (а.с. 24-27, 133-136 том 1).

Відповідно до пункту 1 договору оренди, Орендодавець на підставі наказу Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області від 13 грудня 2013 року №КР/3522280800:02:000/00000992 надав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер №3522280800:02:000:9069, для ведення фермерського господарства, з земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, розташовану на території Кіровоградської області Знам'янського району ОСОБА_6 сільської ради (за межами населеного пункту) у північному напрямку від села Володимирівка.

Згідно з пунктом 2 договору оренди, в оренду передається земельна ділянка кадастровий номер №3522280800:02:000:9069 загальною площею 106,9900 га, у тому числі: 106,9900 га - ріллі.

Відповідно до пункту 5 договору оренди, нормативна грошова оцінка земельної ділянки буде визначена після її проведення, відповідно до Закону України "Про оцінку земель" з урахуванням пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 8 договору оренди, договір укладено терміном на 15 років.

Згідно пункту 9 договору, орендна плата вноситься в грошовій формі у розмірі, що становить 102334,70 грн. за рік до набуття чинності нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" з урахуванням пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України. Після набуття чинності нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розмір орендної плати становитиме 4% від даної оцінки за рік.

Відповідно до пункту 15 договору оренди, земельна ділянка передається в оренду для виробництва сільськогосподарської продукції.

Пунктом 18 договору оренди встановлено, що передача земельної ділянки здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту її відведення є: Наказ головного управління Держземагентства у Кіровоградській області від 20 серпня 2013 року КР/3522280800:02:000/00000222.

На виконання умов договору оренди від 28.02.2014р. земельна ділянка передана Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградскій області в оренду гр. ОСОБА_4 за актом приймання-передачі без номеру та без дати (а.с. 29 том 2).

Означене право оренди земельної ділянки за гр. ОСОБА_4 зареєстровано реєстраційною службою Знам'янського міськрайонного управління юстиції Кіровоградської області, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №18918387 від 13.03.2014р. (а.с. 30 том 2).

До судової справи ОСОБА_4 надано Проект землеустрою (а.с. 31-146 том 2), в матеріалах якого містяться, зокрема Акт визначення та погодження меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 20.09.2013р. №691-13.

Як зазначено в Акті визначення та погодження меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) без дати (а.с.70-71 том 2), у результаті визначення меж земельної ділянки суперечних питань і претензій з боку власників (користувачів) суміжних земельних ділянок не виникло. Поворотні точки межі земельної ділянки закріплені металевими штирями (довжиною 1,0 м) у кількості 25 шт. При складені акту були присутні та підписали: від виконавця - інженер землевпорядник ПП "Альфа-Земпроект" ОСОБА_11, від землекористувача (фізична особа) - ОСОБА_4О, від власників (користувачі) суміжних ділянок - заступник начальника ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області ОСОБА_12

Як зазначено у Висновку державної експертизи землевпорядної документації від 20.09.2013р. №691-13 (а.с. 193 том 1 або а.с. 122-123 том 2) (замовник державної експертизи Приватне підприємство "Альфа-Земпроект") - проект землеустрою відведення земельної ділянки загальною площею 106,9900 га, що розташована в Кіровоградська область, Знам'янський район, ОСОБА_6 сільська рада, за межами населеного пункту в оренду терміном на 15 років ОСОБА_4 для ведення фермерського господарства не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та повертається на доопрацювання.

Згідно коректурного аркуша (а.с. 193 том 1 або а.с. 124 том 2) вказані у проекті землеустрою зауваження були усунуті ПП "Альфа-Земпроект". Однак нового позитивного висновку державної експертизи Проект землеустрою не містить.

Як зазначено у листі Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 30.05.2014р. №01-32/2/2 (а.с. 195 том 1) - громадянин ОСОБА_4 протягом 2013-2014 років до районної державної адміністрації з заявою про затвердження актів визначення збитків на при наданні земельної ділянки площею 106,99 га кадастровий номер №3522280800:02:000:9069, не звертався.

ОСОБА_13 культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації від 13.06.2014р. №Б-13 (а.с. 196 том 1) ОСОБА_5 повідомлено про те, що за підсумками обстеження кургану (на час використання земельної ділянки гр. ОСОБА_4О.) було складено Акт технічного стану об'єкта (пам'ятки) культурної спадщини від 11.06.2014р. №142 (а.с. 198-201 том 1), яким зафіксовано його розорення по всій площі.

Мотиви, з яких виходив суд апеляційної інстанції, полягають в наступному.

Позивач у даній справі вважає, що накази Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області від 20.08.2013р. №КР/3522280800:02:000/00000222 та від 13.12.2013р. №КР/3522280800:02:000/00000992, а також укладений на їх підставі із громадянином ОСОБА_4 договір оренди землі від 28.02.2014р., порушують права та інтереси Фермерського господарства "Ніка", яке використовує спірну земельну ділянку на підставі діючого договору оренди землі від 18.01.2005р., а також мав сподівання щодо продовження користування цією земельною ділянкою за новим договором оренди, щодо якого замовив та виготовляв відповідний проект землеустрою.

Відтак, причиною спору є питання правомірності надання Головним управління Держземагентства у Кіровоградській області громадянину ОСОБА_4 дозволу на виготовлення та подальшого затвердження проекту землеустрою, а також правомірності укладання між Головним управління Держземагентства у Кіровоградській області та громадянином ОСОБА_4 договору оренди від 28.02.2014р. земельної ділянки, за тих обставин, що ця земельна ділянка знаходилась тривалий час у користуванні іншої особи - Фермерського господарства "Ніка" за договором оренди від 18.01.2005р., що був укладений із Знам'янською районною державною адміністрацією, а крім того, ФГ "Ніка", а в подальшому також громадянка ОСОБА_5 раніше за ОСОБА_4 виступили замовниками проектної документації на відведення означеної земельної ділянки в оренду.

Згідно частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Частини 1 та 2 статті 13 Конституції України визначають, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Згідно статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Стаття 20 Цивільного кодексу України визначає, що право на захист особа здійснює на свій розсуд. Нездійснення особою права на захист не є підставою для припинення цивільного права, що порушене, крім випадків, встановлених законом.

За приписами частини 1 статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

За правилами статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є право чин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Таким чином, підставами для визнання недійсними означених актів органу державної влади і оспорюваного правочину - є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та порушення у зв'язку із прийняттям відповідного акта чи укладенням договору прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

При вирішенні даного спору місцевий господарський суд правильно виходив з того, що оскільки згідно поданого позову позивач просить захисти своє право оренди земельної ділянки, судом насамперед має бути надана правова оцінка законності дій сторін при укладанні договору оренди від 18.01.2005р., а у разі встановлення порушень чинного законодавства при укладені цього договору з'ясувати ступень обізнаності обох сторін та вини щодо такого порушення, правових наслідків тощо.

Так, відповідно до частини 1 статті 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Договір оренди землі, згідно статті 13 Закону України "Про оренду землі", - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Земельний кодекс України (в редакції, чинній на час оформлення фермерським господарством "Ніка" договору оренди землі від 18.01.2005 року) встановлював, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади (пункт 12 Прикінцевих та перехідних положень).

Отже, Знам'янська районна державна адміністрація, від якої позивач отримав в користування земельну ділянку за договором оренди землі від 18.01.2005 року, була належним державним органом виконавчої влади по розпорядженню земельною ділянкою, що розташовувалась за межами населеного пункту, та мав повноваження на її передання в оренду.

Разом з цим, за вимогами ст. 18 Закону України "Про оренду землі" (в редакції станом на 18.01.2005 року) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом (стаття 20 Закону України "Про оренду землі").

Стаття 124 Земельного кодексу України (в редакції станом на 18.01.2005 року) також визначала, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації; приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Згідно положень частин 1 та 2 статті 210 Цивільного кодексу України правочин підлягає державній реєстрації у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. Перелік органів, які здійснюють державну реєстрацію, порядок реєстрації, а також порядок ведення відповідних реєстрів встановлюються законом.

Частиною 3 статті 640 Цивільного кодексу України (в редакції, яка діяла на час укладання договору оренди землі від 18.01.2005) встановлено, що договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Як вірно зазначив місцевий господарський суд, на час оформлення між Знам'янською районною державною адміністрацією та ФГ "Ніка" договору оренди землі від 18.01.2005 р. був чинним Порядок державної реєстрації договорів оренди землі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 року №2073 (далі - Порядок №2073 від 25.12.1998 року), який передбачав державну реєстрацію договору оренди землі виконавчим комітетом органу місцевого самоврядування чи Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Одночасно з вищевказаним Порядком №2073 від 25.12.1998 року, на момент оформлення договору оренди землі від 18.01.2005 року, діяв Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель, затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 року №174 (далі - Тимчасовий порядок №174 від 02.07.2003 року), який передбачав державну реєстрацію договору оренди землі органами державного земельного кадастру в державному реєстрі земель.

Підпункт 2 пункту б) статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відносив до делегованих повноважень виконавчих комітетів органів сільських, селищних, міських рад реєстрацію права користування землею і договорів на оренду землі.

Вказаний підпункт виключено з 04.08.2013 року, згідно Закону України від 04.07.2013 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, у зв'язку із запровадженням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а отже, на час укладення фермерським господарством "Ніка" договору оренди землі від 18.01.2005 року закон передбачав реєстрацію договорів оренди землі виконавчими комітетами органів сільських, селищних, міських рад.

Згідно зазначеного Порядку №2073 від 25.12.1998 року факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або уповноваженої ними посадової особи; печатка та підпис ставляться на всіх примірниках договору оренди (суборенди) (п. 12). Після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів за формою згідно з додатком; книга записів державної реєстрації договорів оренди землі ведеться окремо в розрізі кожної сільської, селищної, міської ради, а також у розрізі Київської, Севастопольської міської державної адміністрації. Книга прошнуровується, засвідчується підписами сільського, селищного, міського голови та начальника районного відділу, міського управління (відділу) земельних ресурсів і скріплюється печатками (п. 13). Датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації (п. 14).

Між тим, із наведених вище обставин встановлено, що останній аркуш договору оренди землі, засвідчені копії якого надано до матеріалів справи фермерським господарством "Ніка" (Орендар) та Знам'янською РДА (Орендодавець), не містить підпису та печатку голови відповідної ради про державну реєстрацію такого договору (том 1 а.с. 18-20, том 4 а.с. 153-155). У вказаному договорі міститься відмітка лише про те, що договір зареєстрований Знам'янським районним відділом земельних ресурсів, про що у книзі реєстрації тимчасових договорів оренди вчинено запис від 19.01.2005 року за №2.

Із листів Головного управління Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області від 02.07.2014 року та від 06.05.2015 року (а.с. 160 том 1, а.с. 177 том 4) встановлено, що відомості щодо запису про реєстрацію договору оренди земельної ділянки між Знам'янською РДА та фермерським господарством "Ніка" в книгах реєстрації за 2004-2005 роки відсутні.

Таким чином, місцевий господарський суд вірно встановив, що зазначена процедура реєстрації правочину, укладеного між позивачем та Знам'янською районною державною адміністрацією, є такою, що не відповідає вимогам пунктів 12-14 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, що був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998р. №2073, відповідно до яких факт державної реєстрації договору оренди землі від 18.01.2005р. мав бути засвідченим гербовою печаткою та підписом голови ОСОБА_6 сільської ради або уповноваженої ним посадової особи, а сам договір підлягав реєстрації у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів, а також визначив, що договір від 18.01.2005р. не пройшов державної реєстрації відповідно до вимог діючого на той час законодавства, оскільки не зареєстрований державним підприємством "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель в порядку, який визначався Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 року №174, згідно якого державна реєстрація договору оренди землі здійснювалась структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах шляхом внесення записів реєстрації до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.

Відтак, за висновком місцевого господарського суду, договір оренди землі від 18.01.2005р., на якому позивач ґрунтує своє право оренди земельною ділянкою, не є укладеним (не набув чинності) внаслідок відсутності його державної реєстрації у встановленому порядку, незалежно від причин, що призвели до відсутності державної реєстрації договору.

Однак колегія суддів вважає, що такий висновок не в повній мірі відповідає фактичним обставина, які встановлені у даній справі.

В силу частини 2 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори.

Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Статтею 180 Господарського кодексу України передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Статті 13 та 19 Закону України "Про оренду землі" встановлюють, що за договором оренди землі земельна ділянка передається у володіння і користування на певний строк, який визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

Відповідно до частини 1 статті 631 Цивільного кодексу України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.

Згідно з частинами 1, 2 статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Відповідно до частини 2 статті 252 Цивільного кодексу України термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

В пункті 8 укладеного між Знам'янською районною державною адміністрацією та ФГ "Ніка" договору оренди землі від 18.01.2005р. сторонами цього договору визначено, що договір укладено на період виготовлення проектної та іншої технічної документації і діє до моменту затвердження виготовленої проектної документації.

Отже, як обставини передання земельної ділянки за актом приймання-передачі орендарю, так і подальше виконання сторонами зобов'язань за договором від 18.01.2005р., свідчить про визначення ними умов правочину та досягнення згоди щодо них, зокрема, і відносно строку його дії, втім, без встановлення конкретної календарної дати закінчення строку договору, що не суперечить статтям 251, 252, 631 Цивільного кодексу України, а лише може свідчити про визначення сторонами договору закінчення строку його дії вказівкою на певну подію та/або укладення договору під скасувальною умовою (частина 2 статті 212 Цивільного кодексу України).

Надаючи оцінку дійсній волі сторін при укладенні договору, спрямованої на встановлення строку його дії до настання певної події, та подальшої поведінки учасників цих правовідносин щодо виконання договору і фактичного продовження строку його дії, в т.ч. прийняття Знам'янською районною державною адміністрацією розпоряджень №96-р від 14.03.2007р., №305-р від 04.08.2009р., №157-р від 30.03.2010р. та №632-р від 10.12.2010р. про продовження термінів виготовлення проектної та іншої технічної документації щодо відведення в оренду ФГ "Ніка" спірної земельної ділянки загальною площею 110,0 га на 25 років, та відображення ОСОБА_6 сільською радою та ОСОБА_7 Держземагентства у Знам'янському районі означеної земельної ділянки у державній статистичній звітності (6-зем), як такої, що знаходиться у користування ФГ "Ніка", колегія суддів доходить висновку, що наслідком таких дій стало те, що: по-перше, позивач набув статусу землекористувача цієї земельної ділянки до моменту виготовлення землевпорядної документації, а по-друге, позивач набув статусу особи, яка була зацікавлена (мала законний інтерес) на продовженні користування означеною земельною ділянкою шляхом укладення (переукладення) нового договору оренди на 25 років, згідно з проектом землеустрою, який нею розроблявся.

За правилами статті 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Стаття 651 Цивільного кодексу України встановлює, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом (частина 2 статті 651 Цивільного кодексу України).

Статті 26 і 28 Закону України "Про оренду землі" та стаття 141 Земельного кодексу України встановлюють підстави для припинення договору оренди землі, серед яких передбачено й розірвання договору оренди.

Однак, як встановлено із обставин даної справи, ані Знам'янська районна державна адміністрація, ані Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області із вимогами до ФГ "Ніка" про розірвання договору оренди від 18.01.2005р. або про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки в передбаченому законом порядку не звертались.

За приписами п. 2.6 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" №11 від 29.05.2013р., визначення договору як неукладеного може мати місце на стадії укладення договору, а не за наслідками виконання його сторонами.

Як зазначив Вищий господарський суд України, повертаючи справу на новий розгляд, при вирішенні даного спору слід було звернути увагу на практику Європейського суду з прав людини.

Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" №475/97-ВР від 17 липня 1997 року ратифіковано Конвенцію про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Перший протокол та протоколи № 2, 4, 7, 11 до Конвенції.

Згідно з частиною 1 статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України від 17.07.1997р. №475/97-ВР кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Так, за змістом пунктів 32-35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Стретч проти Сполученого Королівства" від 24 червня 2003 року, майном у значенні статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вважається законне та обґрунтоване очікування набути майно або майнове право за договором, укладеним з органом публічної влади.

Зазначеним вище рішенням Європейського суду з прав людини також встановлено, що, оскільки особу позбавили права на його майно лише з тих підстав, що порушення були вчинені з боку публічного органу, а не громадянина, то в такому випадку мало місце "непропорційне втручання у право заявника на мирне володіння своїм майном та, відповідно, відбулось порушення статті 1 Першого протоколу Конвенції", отже визнання недійсним договору, згідно якого покупець отримав майно від держави, та подальше позбавлення його цього майна на підставі того, що державний орган порушив закон, є неприпустимим.

Місцевий господарський суд правильно зазначив, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема у справах: "Мелахер та інші проти Австрії" від 19 грудня 1998 року та "ОСОБА_14 Девелопмент Лтд" та інші проти Ірландії" від 23 жовтня 1991 року - визначив, що під поняттям "майно" розуміється не лише майно, яке належить особі на праві власності згідно із законодавством країни, в якій виник спір, а також під даним поняттям можуть бути прибутки, що випливають з власності, кошти, належні заявникам на підставі судових рішень, "активи", які можуть виникнути, "правомірні очікування"/"законні сподівання" особи.

Отже, право власності на майно у вигляді як правомірних очікувань, так і майнового права (права оренди), є об'єктом правового захисту згідно статті 1 Першого протоколу до означеної вище Конвенції та національного законодавства України.

Відповідно до частини першої статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Водночас, місцевий господарський суд виходив з того, що, слідуючи практики Європейського суду з прав людини, самі по собі допущені органами публічної влади порушення не можуть бути безумовною підставою для визнання договорів недійсними, повернення майна державі в порушення права власності покупця, якщо вони не допущені в наслідок винної, протиправної поведінки самого покупця.

Досліджуючи обставини та встановлюючи осіб, дії яких призвели до порушення діючого на час оформлення ФГ "Ніка" договору оренди землі порядку реєстрації, місцевий господарський суд дійшов висновку, що оскільки дії по реєстрації договору оренди землі від 18.01.2005р. здійснені не у відповідності до законодавчо встановленого порядку реєстрації таких договорів безпосередньо Знам'янським районним відділом земельних ресурсів та на підставі названого вище розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації №368-р від 02.10.2003 року, слід визнати, що порушення вимог законодавства при реєстрації договору оренди землі від 18.01.2005 року вчинено насамперед зі сторони означених державних органів, з чим погоджується й колегія суддів суду апеляційної інстанції.

Щодо іншого висновку місцевого господарського суду про те, що відмітка на договорі оренди землі від 18.01.2005р. про його реєстрацію Знам'янським районним відділом земельних ресурсів у Книзі реєстрації тимчасових договорів оренди землі, про що ФГ "Ніка" було відомо як стороні договору, свідчила, що вказаний договір не пройшов державну реєстрацію у встановленому законодавством порядку, а відтак в силу норм ст. 68 Конституції України, незнання законів не звільняє ФГ "Ніка" від юридичної відповідальності, то колегія суддів вважає його таким, що не в повній мірі відповідає встановленим обставинам справи.

Як підтверджено матеріалами справи, саме розпорядженням голови Знам'янської районної державної адміністрації №368-р від 02.10.2003р. зобов'язано районний відділ земельних ресурсів забезпечити укладення тимчасових договорів оренди земельних ділянок між орендарями та районною державною адміністрацією на період виготовлення проектної документації та здійснювати реєстрацію тимчасових договорів оренди землі (а.с. 151 том 4). Вказане розпорядження містить посилання на статтю 124 Земельного кодексу України та не посилається на будь-який нормативно-правовий акт, яким регламентувалось питання реєстрації договорів оренди землі. Відтак реєстрація договору оренди землі від 18.01.2005р. проведена Знам'янським районним відділом земельних ресурсів шляхом внесення запису у книгу реєстрації тимчасових договорів оренди за прямою вказівкою державного органу, наділеного відповідною компетенцією.

При цьому, колегія судів враховує, що сам характер договору оренди від 18.01.2005 року, як "тимчасового" договору оренди, тобто договору, укладання якого прямо не було передбачено чинним законодавством, яке регулювало земельні правовідносини на дату укладення такого договору, зумовили неможливість проведення державної реєстрації у тому порядку, як це було встановлено для договорів оренди вищевказаним Порядком №2073 від 25.12.1998 року та Тимчасовим порядком №174 від 02.07.2003 року.

Таким чином, висновок місцевого господарського суду про неукладеність договору від 18.01.2005р., за яким ФГ "Ніка" набуло майнове право на земельну ділянку, фактично отримало її в користування за актом приймання-передачі і умови якого сторонами виконувались протягом тривалого строку, зроблені без врахування вищезазначених приписів законодавства та тих обставин, що реєстрація вищезгаданого правочину в порядку іншому, ніж було визначено нормами діючого на той час законодавства, була здійснена за прямою вказівкою державного органу виконавчої влади (публічної влади).

За вказаних обставин колегія суддів вважає невірним висновки суду першої інстанції як щодо відсутності "непропорційного втручання держави у право заявника на мирне володіння майном", так і щодо відсутності у позивача "правомірних очікувань"/"законних сподівань" щодо подальшого користування означеною земельною ділянкою унаслідок завершення законодавчо встановлених процедур для цього, а відтак є помилковим висновок місцевого господарського суду про відсутність підстав для застосування у даній справі зазначених висновків Європейського суду з прав людини.

Отже, оскільки правові висновки Європейського суду з прав людини полягають у неприпустимості позбавлення особи майна лише з мотивів порушення державним органом закону при прийняті відповідного рішення, позовні вимоги позивача про надання оцінки правомірності дій відповідача, наслідком яких стало порушення його права, зокрема й щодо правомірних очікувань (законних сподівань) мають бути розглянуті по їх суті.

Як свідчать встановлені вище обставини, позивач не отримував буд-яких заперечень щодо невідповідності такої реєстрації вимогам законодавства від повноважних осіб місцевого самоврядування (ОСОБА_6 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області) та повноважних державних органів (Знам'янської районної державної адміністрації, Знам'янського районного відділу земельних ресурсів, державної податкової інспекції, Головного ОСОБА_7 Держземагентства у Кіровоградській області тощо).

Зі своєї сторони позивач вчиняв дії по виготовленню землевпорядної документації, але отримав остаточну відмову в цьому лише у зв'язку з наданням спірної земельної ділянки в оренду іншій особі - ОСОБА_4 за оспорюваним договром від 28.02.2014р.

Таким чином, увесь час у позивача існувало законне та обґрунтоване очікування набути майнове право за договором, укладеним з органом публічної влади, а відтак й по цей час існує охоронюваний законом інтерес до подальшого користування означеною земельною ділянкою на умовах оренди.

Законність та обґрунтованість таких очікувань проявляється насамперед у тому, що за встановленою чинним законодавством процедурою виготовлення проекту землеустрою позивач мав обов'язково отримати спірну земельну ділянку або її частину у користування на умовах договору оренди, у разі відсутності заперечень уповноваженої на це особи, з встановлених законом підстав.

Однак в матеріалах справи не міститься доказів, які б вказували на обставини, які слугували б законною підставою для відмови фермерському господарству "Ніка" як в затвердженні, розробленого на замовлення цієї особи Проекту землеустрою (Технічної документації із землеустрою), так і підстав для неврахування постійної зацікавленості цієї особи в укладенні (переукладенні) чи поновленні договору оренди.

З матеріалів справи слідує, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, стосовно якої виник спір, розроблявся також фізичною особою ОСОБА_5, яка залучена до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача .

Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства не затверджений у зв'язку з відмовою Головного управлінням Держземагентства у Кіровоградській області в його затвердженні через надання дозволу на розроблення документації із землеустрою іншій особі - гр. ОСОБА_4

Таким чином, згідно наявних у справі матеріалів, відносно спірної земельної ділянки затверджено лише один проект відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_4 наказом Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області від 13.12.2015р., який оспорюється позивачем у справі.

За наведених обставин колегія суддів вважає, що слід врахувати, що згідно ст.ст. 7 та 15 Закону України "Про оренду землі" у разі надходження заяв від двох або більше осіб питання про передачу в оренду вирішується на конкурентних засадах.

Натомість, всупереч наведеним вище нормам ст.ст. 7 та 15 Закону України "Про оренду землі", Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області було прийнято до розгляду заяву виключно від однієї особи - громадянина ОСОБА_4 та без врахування того, що відносно спірної земельної ділянки вже розроблялись проекти землеустрою за замовленням інших осіб у тому числі ФГ "Ніка", чим також було порушено охоронюваний законом інтерес позивача.

Європейський суд з прав людини у справі "ОСОБА_14 Девелопмент ЛТД" та інші проти Ірландії" постановив, що статтю 1 Першого протоколу до Конвенції можна застосовувати для захисту "правомірних очікувань" щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. "Правомірні очікування" виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати таке рішення є дійсним та розраховувати на певний стан речей.

Колегія судді вважає таким, що не в повній мірі відповідає встановленим обставинам справи також висновок місцевого господарського суду, що вилучення спірної земельної ділянки у відповідності до процедури, встановленої статтею 149 Земельного кодексу України, на яку вказує позивач, не є можливим, так як дана норма застосовується до припинення права на землю, яке виникло відповідно до закону.

За встановленою ст.ст. 118, 123, 124 Земельного кодексу України процедурою набуття права оренди на землю, розроблення проекту відведення земельної ділянки (у разі передання в оренду за проектом відведення) є передумовою для прийняття уповноваженим органом рішення про надання земельної ділянки.

Частина 5 статті 116 Земельного кодексу України у діючій редакції встановлює, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. Ця норма та визначений статтями 140-149 Земельного кодексу України порядок припинення права власності чи користування земельними ділянками, передбачає припинення тих прав на землю, які виникли відповідно до закону.

Отже, звільнення земельної ділянки особою, яка займає її самовільно, має здійснюватися із застосуванням загальних способів захисту порушених прав, передбачених Цивільним кодексом України та земельним кодексом України.

Натомість матеріали справи не містять будь-яких доказів про вжиття Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області до звільнення спірної земельної ділянки, що й спричинило спір між її користувачами.

Щодо інших порушень вимог законодавства при прийнятті оскаржуваних розпоряджень та при укладенні оспорюваного договору, на які вказує позивач, то колегія суддів зазначає наступне.

Право позивача, як юридичної особи, на звернення до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів передбачено статтею 1 Господарського процесуального кодексу України.

Колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду про те, що ФГ "Ніка" не здійснює функції контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, однак вважає за необхідне врахувати, що як встановлено із обставин справи, саме недотримання вимог законодавства при наданні за оспорюваними наказами в оренду землі ОСОБА_4, на що вказує позивач, зокрема: щодо не встановлення порядку визначення та відшкодування збитків власнику землі та землекористувачам (статті 156, 157 Земельного кодексу України); щодо відсутності в заяві ОСОБА_4 про надання в оренду земельної ділянки всіх даних, передбачених стаття 7 Закону України "Про фермерське господарство; щодо зміни цільового призначення земельної ділянки (стаття 20 Земельного кодексу України), щодо надання в оренду земельної за відсутності затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (Закон України "Про оцінку землі"), щодо відсутності погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду з органом охорони культурної спадщини (стаття 37 Закону України "Про охорону культурної спадщини", частина 3 статті 186-1 Земельного кодексу України) та інші зазначені позивачем та третьою особою у справі - ОСОБА_5 порушення в проекті відведення земельної ділянки в оренду, а також відсутність всіх істотних умов (стаття 15 Закону України "Про оренду землі") в оспорюваному договорі оренди землі від 28.02.2014р. - призвело до порушення прав та охоронюваних законом інтересі ФГ "Ніка" шляхом непропорційного втручання держави у мирне володіння майном (майновим правом) та позбавлення його цього майна, що є неприпустимим у той спосіб, який використаний відповідачем-1, як державним органом (органом публічної влади).

Згідно положень статті 122 Земельного кодексу України, з урахування внесених змін, Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області, а не Знам'янська районна державна адміністрація на час прийняття оскаржуваних наказів та укладення оспорюваного договору, являвся компетентним органом по розгляду заяви ОСОБА_4 стосовно надання в оренду спірної земельної ділянки, яка перебувала в його розпорядженні.

На цей час Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, як правонаступник Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.2014р. "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", - є належним відповідачем за вимогами позивача про визнання недійсними та скасування оскаржених наказів.

При цьому, колегія суддів відхиляє доводи відповідача-2 - Фермерського господарства "Бойченко Олексія Олександровича" стосовно наявності підстав для припинення провадження у справі за вимогою про визнання недійсним договору з тих підстав, що стороною такого договору є фізична особа ОСОБА_4, оскільки згідно вимог ст.ст. 1 і 24 Господарського процесуального кодексу України відповідачем у справі може бути лише юридична особа або фізична особа-підприємець.

Як зазначено в пункті 1.3. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", якщо у розгляді справи господарським судом буде з'ясовано, що іншим або належним відповідачем у ній мала б бути особа, яка згідно з процесуальним законом не може бути учасником судового процесу в господарському суді, а позивач наполягає на розгляді відповідної справи саме господарським судом, останній не вправі ні залучати відповідну особу до участі у справі, ані припиняти провадження в ній, а повинен розглянути справу стосовно того відповідача, якому пред'явлено позовну вимогу, та прийняти рішення по суті справи (в тому числі про відмову в позові, якщо відповідач є неналежним).

Враховуючи, що земельна ділянка за оспорюваним договором землі надана в оренду фізичній особі ОСОБА_4 для ведення фермерського господарства, господарський суд Кіровоградської області ухвалою від 07.07.2015р. залучив до участі у даній справі за вимогою ФГ "Ніка" про визнання недійсним договору оренди від 28.02.2014р. - Фермерське господарство "Бойченко Олексія Олександровича". Тому колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду, що підстави для припинення провадження у справі в частині вимоги про визнання договору недійсним, у зв'язку з непідвідомчістю даного спору господарському суду, відсутні.

Оспорювані накази відповідача-1, які є предметом розгляду у даній справі, є ненормативними актами, що застосовуються одноразово та вичерпали свою дію шляхом виконання. Однак, враховуючи на те, що саме внаслідок визнання недійсними цих наказів можуть бути відновлені права та охоронювані законом інтереси позивача, зокрема щодо спору про його пріоритет з приводу користування спірною земельною ділянкою, колегія суддів доходить висновку, що обраний позивачем спосіб захисту відповідає обставинам спору та забезпечує реальний захист його прав.

На підставі викладеного, у зв'язку з доведеністю матеріалами справи порушення прав та охоронюваних законом інтересів ФГ "Ніка" прийнятими наказами Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області №КР/3522280800:02:000/00000222 від 20.08.2013р., №КР/3522280800:02:000/00000992 від 13.12.2013р., при винесені яких не було дотримано приписів вищенаведеного законодавства, наслідком чого стало укладення із порушенням норм чинного законодавства договору оренди від 28.02.2014р. щодо передачі в оренду громадянину ОСОБА_4 земельної ділянки (кадастровий №3522280800:02:000:9069), колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача повністю.

Відповідно до приписів ст. ст. 4 5 , 4 7 , 43 Господарського процесуального кодексу України судові рішення приймаються судом за результатами обговорення усіх обставин справи та за умови здійснення за своїм внутрішнім переконанням оцінки доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З урахуванням викладеного вище вбачаються підстави для скасування оскарженого рішення, як такого, що прийнято внаслідок невідповідності окремих висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи та неправильного застосування норм матеріального та процесуального права (пункти 3 і 4 частини 1 статті 104 Господарського процесуального кодексу України). Тому колегія суддів апеляційного господарського суду, керуючись повноваженнями наданими пунктом 2 частини 1 статті 103 Господарського процесуального кодексу України, доходить висновку, що апеляційну скаргу позивача належить задовольнити, оскаржуване рішення місцевого господарського суду скасувати повністю, прийнявши нове рішення, яким позовні вимоги повністю задовольнити.

Зважаючи на задоволення позовних вимог у повному обсязі, понесені позивачем судові витрати у відповідності до положень статті 49 та пункт 10 частини 5 статті 105 Господарського процесуального кодексу України, мають бути покладені на обох відповідачів у рівних частинах та відшкодовані за їх рахунок позивачу, а надмірно сплачений позивачем судовий збір в сумі 2436,00 грн. повернутий з Державного бюджету України за відповідною ухвалою суду.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фермерського господарства "Ніка", с.Володимирівка Знам'янський район Кіровоградська область - задовольнити.

Рішення господарського суду Кіровоградської області Кіровоградської області від 23.09.2015 року у справі №912/2075/14 - скасувати повністю.

Прийняти нове рішення:

"Позов Фермерського господарства "Ніка" задовольнити.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області №КР/3522280800:02:000/00000222 від 20.08.2013 року "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою".

Визнати недійсним наказ Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області №КР/3522280800:02:000/00000992 від 13.12.2013 року "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки".

Визнати недійсним на майбутнє договір оренди земельної ділянки (кадастровий №3522280800:02:000:9069) від 28.02.2014 року, укладений між Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області та громадянином ОСОБА_4, зареєстрований в реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.03.2014 року за №4956937.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, м.Кіровоград на користь Фермерського господарства "Ніка" суму 4993 грн. 80 коп. витрат на судовий збір.

Стягнути з Фермерського господарства "Бойченко Олексія Олександровича" на користь Фермерського господарства "Ніка" суму 4993 грн. 80 коп. витрат на судовий збір.

Повернути Фермерському господарству "Ніка" (27452, Кіровоградська область, Знамянський район, с. Володимирівка, вул. Калініна, 7, ідентифікаційний код юридичної особи 20645064) з Державного бюджету України суму 2436 грн. 00 коп. надмірно сплаченого судового збору за платіжним дорученням № 2 (#47150624) від 25.02.2015 року, оригінал якого наявний в матеріалах судової справи".

Доручити господарському суду Кіровоградської області видати відповідні накази.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя І. М. Подобєд

Суддя Н. Л. Величко

Суддя О. Г. Іванов

Дата ухвалення рішення25.12.2015
Оприлюднено05.01.2016
Номер документу54681002
СудочинствоГосподарське