Рішення
від 25.12.2015 по справі 388/2238/13-ц
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 388/2238/13

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

25.12.2015 року Долинський районний суд Кіровоградської області

у складі: головуючого - судді Баранського Д.М.,

за участю секретаря Поліщук Т.І.,

представників: ОСОБА_1, ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Долинські об'єднані мережі до ОСОБА_3 про стягнення боргу за надані послуги з теплопостачання, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю Долинські об'єднані мережі (далі - ТОВ ДОМ ) звернулось до суду з цим позовом, посилаючись на те, що надає послуги з теплопостачання багатоповерхових житлових будинків у м. Долинській Долинського району Кіровоградської області.

Відносини між теплопостачальною організацією та споживачами регулюються ЖК України, Законом України Про теплопостачання , Законом України Про житлово-комунальні послуги .

Станом на 1 листопада 2013 року загальна сума боргу ОСОБА_3 за надані послуги з теплопостачання становить 7428,12 грн.

До початку розгляду справи по суті, останній раз позивач ТОВ ДОМ збільшило позовні вимоги, просило стягнути з ОСОБА_3 10658,24 грн заборгованість за надані послуги по грудень 2015 року.

У судовому засіданні представник позивача ТОВ ДОМ за довіреністю ОСОБА_1, позов підтримала за обставин зазначених у ньому, попросила позов задовольнити.

Представник відповідача у справі ОСОБА_3 за довіреністю ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав, вважає його необґрунтованим, просив відмовити в задоволенні позову. Суду пояснив, що теплопостачання квартири відключено з 4 жовтня 2010 року, відповідно технічно неможливо отримувати послугу з централізованого опалення. Визнає той факт, що відключення від мережі централізованого опалення відбулось самовільно. Зазначає, що відсутнє покарання за не спожиття теплової енергії. Просив суд застосувати до спірних правовідносин позовну давність.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про задоволення позову частково з таких підстав.

Згідно ч. 2 ст. 27 ЦПК України особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов'язані подати усі наявні у них докази або під час попереднього судового засідання, а якщо попереднє судове засідання у справі не проводиться - до початку розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко - і відеозаписів, висновків експертів.

За змістом ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом установлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Долинської міської ради Кіровоградської області від 19 вересня 2007 року № 306, вирішено визначити ТОВ ДОМ виконавцем послуг з теплопостачання у м. Долинській Долинського району Кіровоградської області (а. с. 10).

Відповідач у справі ОСОБА_3 є власником житла за адресою: АДРЕСА_1.

Позивач ТОВ ДОМ забезпечувало теплопостачанням мешканців будинку № 108 по вул. Новій у м. Долинській Долинського району Кіровоградської області.

1 грудня 2007 року між ТОВ ДОМ та ОСОБА_3 було укладено договір № 1777 про надання послуг з централізованого опалення (далі - Договір) (а. с. 5, 6).

14 вересня 2010 року ОСОБА_3, згідно п. 28 Договору надіслав до ТОВ ДОМ заяву про розірвання Договору в односторонньому порядку (а. с. 8).

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Згідно зі ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

П. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

За змістом п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги , ст. 68 ЖК України споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

За змістом п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. N 572 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 р. N 45) (Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків (назва у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2009 р. N 5) власник та наймач (орендар) квартири, житлового приміщення у гуртожитку зобов'язаний, зокрема укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору; оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Ст. 24 Закону України Про теплопостачання передбачено, зокрема обов'язок споживача теплової енергії додержуватись вимог договору та нормативно-правових актів.

Відповідно до п. 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 630 (далі - Правила № 630), розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.

Відповідно до вищезазначеного можливо зробити висновок, що споживач теплової енергії зобов'язаний укласти з відповідною теплопостачальною організацією договір про надання конкретних житлово-комунальних послуг, здійснювати оплату їх надання не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк. При цьому відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами № 630, в яких з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Згідно з п. 26 Правил № 630 відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України Про теплопостачання схемою теплопостачання за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Відповідно до п. 25 Правил № 630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок № 4), затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, з урахуванням змін, що внесені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року № 169 (далі - Наказ № 169), установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

Крім того, Наказом № 169 було внесено зміни, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.

Разом із тим, згідно із ч. 2 ст. 383 ЦК України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних умов і правил експлуатації будинку.

Відповідно до вищезазначеного слід дійти висновку, що при самовільному відключенні від мереж теплопостачання правовідносини споживача та організації, що надає послуги з теплопостачання не припиняються, а відтак споживач зобов'язуваний здійснювати оплату таких послуг відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють такі правовідносини.

Таким чином, оскільки житло за адресою: АДРЕСА_1 відключено від систем теплопостачання самовільно, відповідно власники (наймачі, орендарі) такого житла зобов'язані здійснювати оплату послуг з теплопостачання відповідно до діючих нормативно-правових актів.

За змістом рішення виконавчого комітету Долинської міської ради Кіровоградської області № 1 від 5 січня 2009 року встановлено для ТОВ ДОМ тарифи на послуги з теплопостачання з урахуванням податку на додану вартість з розрахунку 30,5 календарних днів у місяці в розмірі, зокрема для населення 6,60 грн за 1 м кв. на місяць протягом опалюваного сезону (а. с. 10).

Рішенням виконавчого комітету Долинської міської ради Кіровоградської області № 225 від 17 грудня 2010 року встановлено для ТОВ ДОМ тарифи на послуги з теплопостачання з урахуванням податку на додану вартість з розрахунку 30,5 календарних днів у місяці в розмірі, зокрема для населення 7,79 грн за 1 м кв. протягом опалюваного періоду (а. с. 11).

Згідно рішення виконавчого комітету Долинської міської ради Кіровоградської області № 287 від 22 грудня 2010 року внесено зміни до рішення виконавчого комітету цієї ради від 17 листопада 2010 року № 225, зокрема у п. 1 замість цифр 7,79 грн за 1 м кв. читати 7,30 за 1 м кв. опалювальної площі на місяць (а. с. 11).

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 650 від 6 червня 2014 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 червня 2014 року за N 667/25444 (в редакції постанови № 899 від 11 липня 2014 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 липня 2014 року за N 834/25611), вартість тарифу на теплопостачання для ТОВ ДОМ становила 9,61 грн за 1 квадратний метр.

За змістом постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 146 від 17 жовтня 2014 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2014 року за N 1376/26153, вартість тарифу на теплопостачання для ТОВ ДОМ становила 9,61 грн за 1 квадратний метр.

Згідно з ч. 1ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

У порушення вищезазначених правових приписів, відповідач ОСОБА_3 станом на квітень 2014 року включно, допустив заборгованість за надані послуги в розмірі 10658,24 грн.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом ч. 1 ст. 901, ч. 1 ст. 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Зобов'язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов'язанням.

Таким чином, правовідношення, в якому замовник зобов'язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов'язанням.

З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами з надання послуг теплопостачання, є грошовим зобов'язанням, у якому, серед інших прав і обов'язків сторін на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов'язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч. 1 ст. 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.

Згідно ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

За змістом ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 258 ЦК України позовна давність в один рік застосовується до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).

Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч. 4 ст. 267 ЦК України).

За загальним правилом перебіг загальної і спеціальної позовної давності починається з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила; за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (ч. ч. 1, 5 ст. 261 ЦК України).

Початок перебігу позовної давності співпадає з моментом виникнення в зацікавленої сторони права на позов, тобто можливості реалізувати своє право в примусовому порядку через суд.

Ст. 264 ЦК України передбачено, що перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Позовна давність переривається у разі пред'явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач. Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується.

Як убачається із матеріалів цієї цивільної справи, заборгованість ОСОБА_3 перед ТОВ ДОМ за надані послуги з централізованого опалення виникла за період з квітня 2010 року по квітень 2015 року включно.

Позивач ТОВ ДОМ звернувся до суду із цим позовом 13 листопада 2013 року.

Беручи до уваги вищевикладене, можливо дійти до висновку, що у спірних правовідносинах позивачем у справі ТОВ ДОМ пропущено строк позовної давності за вимогою про стягнення заборгованості за квітень 2010 року, а тому така вимога задоволенню не підлягає у зв'язку із пропуском строку позовної давності.

Разом із тим, вимоги ТОВ ДОМ про стягнення з відповідача заборгованості за послуги з теплопостачання за період, починаючи з жовтня 2010 року підлягають задоволенню.

Суд вище зазначав, що розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.

Таким чином, надані послуги з теплопостачання за жовтень 2010 року, відповідач зобов'язаний оплатити до 20 листопада 2010 року. Наступним за квітнем 2010 року періодом надання послуг з теплопостачання є жовтень 2010 року. Тобто право вимоги про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги за жовтень 2010 року виникає з 21 листопада 2010 року. Оскільки ТОВ ДОМ звернулось до суду з цим позовом 13 листопада 2013 року, відповідно стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги з урахуванням установленого трирічного строку позовної давності підлягає, починаючи з жовтня 2010 року.

Отже, позовні вимог ТОВ ДОМ є обґрунтовані частково та відповідно підлягають задоволенню частково.

Згідно ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивачем ТОВ ДОМ у цій справі понесено судові витрати, що складаються із судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 229,40 грн, що підлягають стягненню з відповідача ОСОБА_3 на користь позивача в розмірі 222,55 грн пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст. 24 Закону України Про теплопостачання , ст. 68 ЖК України, ст. ст. 253, 256-258, 261, 264, 267, 509, 625, 901, 903 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 15, 57-62, 64, 79, 88, 212-215, 218, 294 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково позов Товариства з обмеженою відповідальністю Долинські об'єднані мережі до ОСОБА_3 про стягнення боргу за надані послуги з теплопостачання.

Стягнути з ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Долинські об'єднані мережі (ідентифікаційний код 35182733) заборгованість за надані послуги з теплопостачання за період з жовтня 2010 року по квітень 2015 року в розмірі 10339,83 грн (десять тисяч триста тридцять дев'ять гривень 83 копійки), а також 222,55 грн (двісті двадцять п'ять гривень 55 копійок) сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Кіровоградської області через Долинський районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлений 28 грудня 2015 року.

Суддя Долинського районного суду ОСОБА_4

СудДолинський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення25.12.2015
Оприлюднено06.01.2016
Номер документу54734068
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —388/2238/13-ц

Ухвала від 13.02.2017

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Ухвала від 30.11.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Мостова Галина Іванівна

Ухвала від 12.05.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Мостова Галина Іванівна

Рішення від 25.12.2015

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Рішення від 25.12.2015

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Ухвала від 09.11.2015

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Бойко П. М.

Рішення від 03.02.2014

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Бойко П. М.

Ухвала від 25.11.2013

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Бойко П. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні