ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
24.07.2015Справа № 6/121
За заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест кредит капітал"
Про зміну сторони правонаступником
За позовом публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ВОЛОДИМИРСЬКИЙ"
До товариства з обмеженою відповідальністю "Реалбуд"
про стягнення
Суддя Ковтун С.А.
Представники сторін: не викликались
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До господарського суду міста Києва звернулося з позовом публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "ВОЛОДИМИРСЬКИЙ" до товариства з обмеженою відповідальністю "Реалбуд" про стягнення за договором відкриття кредитної лінії № 09/034/КЛ від 12.10.2006 23025870,23 грн., в тому числі: 17000000 грн. основного боргу, 4273611,10 грн. процентів, 1172718,93 грн. пені, 579540,20 грн. інфляційних.
Господарський суд міста Києва своїм рішенням № 6/121 від 02.06.2011 позов задовольнив частково. Зокрема, вирішив стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Реалбуд" на користь публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ВОЛОДИМИРСЬКИЙ" 17000000 грн. боргу, 4853151,30 грн. процентів з урахуванням інфляційного збільшення, 723294,04 грн. пені, 25002,28 грн. державного мита та 231,39 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В іншій частині позову відмовив.
29.08.2011 видано наказ.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвест кредит капітал" звернулося до суду з заявою про зміну стягувача публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ВОЛОДИМИРСЬКИЙ" його правонаступником товариством з обмеженою відповідальністю Інвест кредит капітал".
Заява мотивована наступними обставинами.
Постановою Правління Національного банку України від 30.08.2011 №301 вирішено розпочати процедуру ліквідації публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ВОЛОДИМИРСЬКИЙ" (далі - стягувач) та призначено ліквідатором останнього Ткаліча Анатолія Олександровича.
Спеціальними нормативно-правовими актами, що регулюють відносини, які виникають у зв'язку з ліквідацією банків, станом на день прийняття рішення Національним банком України про ліквідацію стягувача та призначення ліквідатора, є Закон України "Про банки та банківську діяльність" (далі - Закон) та Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 № 369 (далі - Положення).
В свою чергу, Положенням визначено, що процедура ліквідації банку, розпочата до набрання чинності Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", завершується згідно з порядком, установленим законодавством, що діяло до набрання чинності цим законом.
Так, статтею 96 Закону (в редакції, який діяв до набрання чинності Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб ) передбачено, що кошти, одержані в результаті ліквідаційної процедури, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у відповідній черговості. У разі, якщо на момент закінчення строку ліквідації залишилися непроданими активи банку і негайний продаж матиме наслідком істотну втрату їх вартості, ліквідатор передає такі активи в управління визначеній Національним банком України юридичній особі, яка зобов'язана вжити заходів щодо продовження погашення заборгованості кредиторів банку за рахунок отриманих активів.
Питання передачі непроданих активів банку в управління визначеній Національним банком України юридичній особі врегульовано Положенням.
Пунктом 13.10 глави 13 розділу VI зазначеного положення передбачено, що ліквідатор передає юридичній особі, з якою укладено договір про передавання в управління непроданих активів банку ці активи, а також документи щодо подальшого задоволення вимог кредиторів за рахунок цих активів на умовах, визначених у договорі (у тому числі перелік вимог кредиторів, які були включені до реєстру вимог кредиторів, та залишилися незадоволеними на час закінчення ліквідаційної процедури банку, копію реєстру акціонерів банку, що ліквідовується, засвідчену реєстратором).
Пунктом 13.11 Положення передбачено, що юридична особа, якій передано в управління непродані активи банку, який ліквідовано, набуває прав сторони (учасника) у судових справах, у якій стороною (учасником) був банк, який ліквідовано, а також прав сторони (учасника) виконавчих проваджень за участю банку.
Так, на виконання рішення Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльністю банків, нагляду (оверсайта) платіжних систем від 10.02.2015 №64 щодо визначення юридичної особи в управління якої будуть передаватись непродані активи банку, 20.02.2015 між стягувачем, Національним банком України та товариством з обмеженою відповідальністю "Інвест кредит капітал" (далі - Управитель), укладений Договір №43-Л про передавання в управління непроданих активів (далі - Договір).
Відповідно до Договору, 26.02.2015 управителю передані всі активи стягувача. Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвест кредит капітал, як управитель активів стягувача, має право володіти, користуватися і розпоряджатися активами, відповідно до законодавства України та Договору, а також бути правонаступником стягувача в справах, однією із сторін яких є стягувача, зокрема, у виконавчих провадженнях.
Серед інших активів, згаданими вище, стягувача передано управителю за актом актив, який виник із кредитного договору №09/034/КЛ від 12.10.2006 (далі - договір), позичальником за яким є товариство з обмеженою відповідальністю "Реалбуд" (далі - боржник).
24.07.2014 відділом примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України відкрито виконавче провадження №44142894.
Частиною 1 статті 510 Цивільного кодексу України визначено, що сторонами у зобов'язанні є боржник і кредитор.
Пунктом 1 ч. 1 статті 512 Цивільного кодексу України передбачено, що кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Відступлення права вимоги є правочином (договором), на підставі якого старий кредитор передає свої права новому кредитору, а новий кредитор приймає ці права і зобов'язується або не зобов'язується їх оплатити.
Кредитор у зобов'язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом.
За ч. 1 статті 513 Цивільного кодексу України правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.
Приписами статті 514 Цивільного кодексу України встановлено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
При цьому, заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов'язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов'язку первісному кредиторові є належним виконанням, (стаття 515 Цивільного кодексу України).
Нормами статті ст. 25 ГПК України передбачено, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України Про виконавче провадження , у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, oбов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
За таких обставин суд вважає за необхідне задовольнити заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест кредит капітал".
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 25, 86 ГПК України, ст. 8 Закону України Про виконавче провадження , суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест кредит капітал" задовольнити.
2. Замінити публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "ВОЛОДИМИРСЬКИЙ" (код 26120084) його правонаступником товариством з обмеженою відповідальністю "Інвест кредит капітал" (код 335643929).
Суддя С. А. Ковтун
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2015 |
Оприлюднено | 16.01.2016 |
Номер документу | 54949082 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ковтун С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні