КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" березня 2016 р. Справа№ 28/91-б
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Верховця А.А.
суддів: Сотнікова С.В.
Пантелієнка В.О.
за участі представників:
ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" - арбітражний керуючий Огейчук Т.В., посв. №69 від 08.02.2013
розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю
сільськогосподарське підприємство "Нібулон"
на ухвалу Господарського суду міста Києва від 09.02.2016
у справі №28/91-б (суддя Пасько М.В.)
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Луї Дрейфус Комодітіз
УкраїнаЛТД."
до товариства з обмеженою відповідальністю "Кожанське
хлібоприймальне підприємство" (ідентифікаційний код 35744933)
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.02.2016 у справі №28/91-б затверджено звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс станом на 09.02.2016, ліквідовано банкрута - товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Кожанське хлібоприймальне підприємство" (ідентифікаційний код 35744933), як юридичну особу у зв'язку з банкрутством, провадження у справі №28/91-б припинено. Не погоджуючись, ТОВ СП "Нібулон" звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати ухвалу Господарського суду міста Києва від 09.02.2016 у справі №28/91-б. Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 29.02.2016 апеляційну скаргу було прийнято до провадження, призначено до розгляду на 15.03.2016.
Наводячи підстави, з яких порушено питання про перегляд оскарженого рішення, зазначено про порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, що призвели до прийняття незаконного і необґрунтованого рішення, що в межах судових процедур у справі ліквідатором не вчинено належних заходів, спрямованих на поновлення платоспроможності банкрута і права власності на майновий комплекс зернового складу товариства по вул. Поштова 1 в смт Кожанка Фастівського району Київської області, що майновий комплекс був реалізований 02.10.2009 за ціною, нижчою ринкової вартості, що і розрахунки за договором купівлі-продажу проведені не були, а ліквідатор не звернувся з позовом про стягнення боргу за договором.
Вказано на те, що ліквідатором передчасно складено та подано на затвердження суду звіт та ліквідаційний баланс, що нездійснення ліквідатором достатніх заходів для виявлення майнових активів банкрута є підставою відкладення розгляду звіту ліквідатора або для заміни такого ліквідатора, що до теперішнього часу проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42013110100000839 від 18.11.2013 за фактом заволодіння майном ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" та його подальшої реалізації, відчуженого на користь третіх осіб до порушення провадження у справі про банкрутство.
Через відділ документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду від арбітражного керуючого Огейчук Т.В. (ліквідатора банкрута) надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено про необґрунтованість поданої скарги, що на зборах комітету кредиторів неодноразово розглядалось питання про оскарження договорів купівлі-продажу в судовому порядку, що і ліквідатором було підготовлено проект позовної заяви, який було вручено представникам кредиторів, в тому числі представнику ТОВ Нібулон , про що свідчить відмітка на звіті від 13.09.2012, копія якого наявна в матеріалах справи.
Вказано на те, що відповідне питання розглядалось на зборах комітету кредиторів, в яких в т.ч. приймали участь представники ТОВ Нібулон , зокрема, 25.07.2012, 13.09.2012, 21.09.2012, 28.11.2012, проте, передбачених законодавством підстав для визнання договорів купівлі-продажу недійсним не знайдено, при цьому рішенням комітету кредиторів боржника від 21.09.2012, в засіданні якого в т.ч. приймали участь представники ТОВ Нібулон , було прийнято рішення і не звертатись до суду з позовом про стягнення заборгованості за цим договором, оскільки, звернення з таким позовом виключає його недійсність. Наголошено на ініціюванні та проведенні слідчих дій за фактом встановлення ознак правопорушень при здійсненні господарської діяльності тощо.
Досліджуючи матеріали справи, оцінюючи наявні докази, колегія суддів відзначає, що відповідно до ст. 4, 4-1 Господарського процесуального кодексу (далі - ГПК) України господарський суд вирішує спори на підставі Конституції України, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).
Частиною 1 ст. 91 ГПК України встановлено, що сторони у справі, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду. Ухвали місцевого господарського суду оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення господарського суду у випадках, передбачених ст. 106 цього Кодексу, п. 1 якої встановлено, що окремо від рішення місцевого господарського суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали місцевого господарського суду у справах про банкрутство у випадках, передбачених Законом про банкрутство.
Статтею 8 Закону про банкрутство (в редакції з 19.01.2013) встановлено, що ухвали господарського суду, винесені у справі про банкрутство за наслідками розгляду господарським судом заяв, клопотань та скарг, постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури можуть бути оскаржені в порядку, встановленому ГПК України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. В апеляційному порядку можуть бути оскаржені постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, усі ухвали місцевого господарського суду, прийняті у справі про банкрутство, крім випадків, передбачених ГПК України та цим Законом.
Згідно з ст. 99 ч. 5-6 ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду. Апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, зазначені у цьому Кодексі та Законі про банкрутство. В апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Як вбачається з матеріалів, провадження у справі №28/91-б про банкрутство ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" порушено ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.04.2011, ухвалою попереднього засідання від 18.08.2011 затверджено реєстр вимог кредиторів на загальну суму 3615232,63 грн. Постановою Господарського суду міста Києва від 29.11.2011 ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" визнано банкрутом, припинено процедуру розпорядження майном та повноваження арбітражного керуючого Огейчук Т.В. як розпорядника майна боржника, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Огейчук Т.В.
Пунктом 1-1 розд. Х Закону про банкрутство "Прикінцеві та перехідні положення" (в редакції з 19.01.2013) передбачено, що положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Провадження у справі №50/206-б про банкрутство ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" порушено до набрання чинності цим Законом (в редакції з 19.01.2013), разом з тим, на момент набрання ним чинності господарським судом вже було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури відповідно положення Закону про банкрутство, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються в редакції, яка діяла до 19.01.2013, положення Закону про банкрутство (в редакції з 19.01.2013), що регулюють продаж майна (у т.ч. заставного) в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються в редакції, яка діє з 19.01.2013.
Вказаною вище ухвалою попереднього засідання Господарського суду міста Києва від 18.08.2011 кредиторами ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" визнано державну податкову інспекцію у Шевченківському районі місті Києва на суму 355228,78 грн., ТОВ "Нібулон" на загальну суму 2466656 грн, включено до реєстру вимог кредиторів вимоги ТОВ "Луї Дрейфус Комодітіз Україна ЛТД.", визнані ухвалою підготовчого засідання суду від 12.05.2011 на суму 793347,85 грн, і таким чином, затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" на загальну суму 3615232,63 грн. В подальшому ухвалою від 22.05.2012 визнано ТОВ "Нібулон" кредитором ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" на загальну суму 51783,78 грн, вимоги в розмірі 45714,1 грн відхилено - загальна сума визнаних вимог склала 3667016,41 грн.
03.12.2012 від ліквідатора ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" арбітражного керуючого Огейчук Т.В. надійшло клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури для проведення всіх необхідних дій для погашення кредиторської заборгованості та відновлення платоспроможності боржника. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.12.2012 продовжено строк та повноваження ліквідатора ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" - арбітражного керуючого Огейчук Т.В. (ліцензія серії АВ №397361 від 03.12.2008) до 04.06.2013; зобов'язано ліквідатора банкрута надати господарському суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута .
05.06.2013 від ліквідатора надійшло клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури для проведення всіх необхідних дій для ліквідації банкрута та звіт ліквідатора про проведену роботу. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.06.2013 задоволено клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури банкрута, продовжено строк ліквідаційної процедури ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" до 25.12.2013, продовжено строк повноважень ліквідатора до 25.12.2013, зобов'язано ліквідатора банкрута до 10.12.2013 надати звіт та ліквідаційний баланс банкрута з додатками.
16.12.2013 до господарського суду надійшло клопотання ліквідатора ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" про продовження строку ліквідаційної процедури банкрута на шість місяців, 13.01.2014 надійшов звіт ліквідатора про проведену роботу. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.01.2014 задоволено клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури. Продовжено строк ліквідаційної процедури ТОВ "Кожанське хлібоприймальне підприємство" на шість місяців до 25.06.2014 та зобов'язано ліквідатора надати суду ліквідаційний баланс банкрута та звіт ліквідатора до 25.05.2014.
30.05.2014, 08.07.2014 до господарського суду надходили звіт ліквідатора про проведену роботу та ліквідаційний баланс банкрута. Ухвалою Господарського суду міста Києва 22.09.2014 продовжено строк ліквідаційної процедури у справі та повноваження ліквідатора до 12.11.2014, якого зобов'язано надати докази погодження звіту ліквідатора комітетом кредиторів банкрута відомості від Головного управління статистики з відомостями чи є боржник засновником інших юридичних осіб, Державної реєстраційної служби Головного управління юстиції у міста Києві, Державної інспекції сільського господарства України тощо.
У судовому засіданні 20.01.2015 ліквідатор боржника заявив клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури у справі №28/91-б та його повноважень на шість місяців, наполягав на його задоволенні. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.01.2015 продовжено строк ліквідаційної процедури у справі та повноваження ліквідатора боржника на шість місяців, до 20.07.2015, 15.07.2015 від Голови комітету кредиторів надійшло клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури у справі та повноважень ліквідатора боржника ще на шість місяців. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.07.2015 продовжено строк ліквідаційної процедури у справі та повноваження ліквідатора боржника на два місяці, до 16.09.2015.
29.10.2015 від ліквідатора боржника надійшли уточнення до звіту. Як вбачається з наданого на затвердження звіту та ліквідаційного балансу боржника (банкрута), уточнень і доповнень до них, про які вказано вище, вимоги кредиторів, які визнані судом та включені до реєстру вимог кредиторів, не задоволені, у зв'язку з тим, що ліквідатором не виявлено достатньо майнових активів, що підлягають включенню до ліквідаційної маси для погашення кредиторських вимог.
Як зазначено в звіті, з метою розшуку активів боржника, ліквідатором було направлено запити до ДП Центр державного земельного кадастру , Управління Державтоінспекції ГУ МВС України в місті Києві, Інспекції державного технічного нагляду міста Києва, ПАТ УПБ , Київське регіональне відділення ПАТ Фольксбанк , Головного управління статистики у місті Києві, Головного управління земельних ресурсів КМДА, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Київське бюро технічної інвентаризації, міжміське бюро технічної інвентаризації місті Фастів тощо.
На підставі отриманих відповідей встановлено відсутність коштів на рахунках банкрута, відсутність рухомого і нерухомого майна, яке було б закріплено за ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство , відсутність земельних ділянок, техніки та автомобільного транспорту, зареєстрованих прав власності на об'єкти промислової та інтелектуальної власності, дозволів на проведення специфічних видів робіт, що товариство не перебуває на обліку в митницях Міндоходів як суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності, керівних органів банкрута арбітражним керуючим не виявлено, ліквідатору і не було передано яких-небудь первинних бухгалтерських та фінансових документів банкрута, печатки, штампи, будь-які матеріальні цінності підприємства і т. ін.
Зокрема, за даними ПАТ Фольксбанк , правонаступником якого є ПАТ ВіЕсБанк залишок коштів на рахунку банкрута складав 0,24 дол. США, тоді як товариство має заборгованість перед банком за розрахунково-касове обслуговування в розмірі 830,35 грн (лист вих. № 02-4/2895 від 26.01.2012). Згідно з довідкою від 15.08.2014 №37/18401 розрахункові рахунки у ПАТ ВіЕсБанк були закриті ліквідатором. ПАТ Український професійний банк повідомив про відсутність яких-небудь коштів на рахунку банкрута (лист вих. №27-13/60 від 14.03.2012), 29.04.2014 рахунок ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство в ПАТ УПБ було закрито, що підтверджується довідкою від 16.06.2014.
За даними ДП Центр державного земельного кадастру (лист вих. №3/109 від 16.08.2012) та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (лист вих. № 07-387/202 від 18.01.2012) за ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство земельні ділянки на підставі документів, що посвідчують право власності не зареєстровані. У відповідь на запит ліквідатора Інспекція державного технічного нагляду повідомила, що за ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство не зареєстровано тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожьо-будівельних та меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (лист вих. №078-4782 від 28.12.2011). З відповіді Управління Державтоінспекції ТУ МВС України в місті Києві вбачається, що транспортні засоби за підприємством не зареєстровані.
ДП Інформаційний центр Міністерства юстиції України надало відповідь про відсутність інформації щодо прав власності на об'єкти нерухомого майна.(вих. №01-12/2447 від 05.06.2012). За даними Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого згідно з даними Реєстру прав власності інформація про реєстрацію прав власності за ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство відсутнє майно (лист вих. №14766 від 11.04.2012). Згідно з відповідюі КП КОР Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації за ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство нерухомого майна в м. Фастові і Фастівському районі не зареєстровано (лист вих. №398 від 04.05.2012).
Згідно з відповіддю Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті вих. №1322-06/1/2-13 від 20.12.2013 Укрморрічінспекцією ведеться електронна версія Суднової книги України та Державного суднового реєстру України, відповідно до яких записи щодо суден, власником або судновласником яких є ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство відсутні. Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку повідомлено, що ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство серед власників, які володіють 10% і більше пакетів акцій емітентів відсутнє (лист вих. №01/222/нк від 25.01.2012). Згідно з Витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна №31961932 від 29.06.2011 та Витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №31961801 від 29.06.2011 заставне майно у банкрута відсутнє.
Арбітражним керуючим додатково було направлено запити до Державної служби інтелектуальної власності України вих. №101-28/91-6 від 05.12.2013, Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України вих. №104-28/91-6 від 05.12.2013, Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській області та м. Києві вих. №112-28/91-6 від 26.12.2013, Міністерства доходів і зборів України вих. №114-28/91-6 від 30.12.2013, Держазної інспекції промислової безпеки та охорони праці в котлонагляді та підйомними спорудами вих. №111-28/91-6 від 26.12.2013, Державної авіаційної служби України вих. №102-28/91-6 від 05.12.2013.
Згідно з відповіддю Державної служби інтелектуальної власності України вих. №1-8/9802 від 19.12.2013 ліквідатора повідомлено про відкритий доступ в мережі Інтернет до 9 баз даних, у зв'язку з чим ліквідатором здійснено пошук у вказаних базах даних за назвою підприємства-банкрута ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство . Згідно з відомостями, розміщеними у вказаних базах даних права власності на об'єкти промислової та інтелектуальної власності ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство відсутні.
За даними Держархбудінспекції станом на 10.12.2013 у Єдиному реєстрі відсутня інформація щодо видачі дозволів на виконання будівельних робіт ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство (лист вих. №40-4-38 від 12.12.2013). Територіальне управління Держгірпромнагляду повідомило, що за ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство об'єктів котлонагляду та вантажопідіймальних споруд не зареєстровано (лист вих. №04-13/148 від 13.01.2014).
Державна авіаційна служба України повідомила, що в Державному реєстрі цивільних повітряних суден України за ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство повітряні судна не зареєстровані (лист вих. №20.19.-14829 від 17.12.2013).
За інформацією Міністерства доходів і зборів України ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство не перебуває на обліку в митницях Міндоходів як суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності (лист вих. №226/0/99-99-18-03-04-14 від 17.01.2014).
За місцем державної реєстрації підприємства, зокрема: м. Київ, вул. Обсерваторна, буд. 23, кв. 17 та за місцем попередньої державної реєстрації: м. Київ, вул. Дегтярівська, 9 керівних органів банкрута арбітражним керуючим не виявлено, відповідно ліквідатору не було передано жодних бухгалтерських та фінансових документів банкрута, печатки, штампи та матеріальні цінності підприємства.
В ході ліквідаційної процедури з врахуванням інформації наданої представниками голови комітету кредиторів - ТОВ Нібулон встановлено, що СВ Фастівського МВ ГУ МВС України 27.02.2011 було порушено кримінальну справу №24-0169, за фактом заволодіння службовими особами ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство , шляхом шахрайства, зерном пшениці 3-го класу у кількості 1500 тонн, належного ТОВ НІБУЛОН на праві власності, вчинене в особливо великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України в рамках якого слідчим органом було проведено виїмку бухгалтерської документації банкрута.
З метою проведення аналізу фінансового становища підприємства-банкрута на предмет виявлення ознак доведення підприємства до банкрутства ліквідатор тричі звертався до Фастівського МВ ГУ МВС України з запитами про можливість отримання бухгалтерської документації ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство , однак, відповідь не отримав (лист вих. №23-28/91-6 від 21.12.2011, №34-28/91-6 від 18.01.2012, №45-28/91-6 від 30.03.2012). Ліквідатор неодноразово звертався до органів статистики з запитом про надання копії фінансової звітності ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство . Згідно з відповіддю Управління статистики у Фастівському районі відокремлений підрозділ Кожанське ХПП ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство в каталогах звітуючих підприємств державних статистичних спостережень по статистиці фінансів та основних засобів у Фастівському районі відсутнє (лист вих. №01-05/51 від 11.04.2012).
Ухвалою Господарського суду міста Києва №28/91-6 від 16.05.2012 було задоволено клопотання ліквідатора боржника про витребування документів з органів статистики, уповноважено арбітражного керуючого Огейчук Т.В. (ліквідатора банкрута) на отримання відповідної інформації. На виконання ухвали суду ліквідатор звернувся з листом до Головного управління статистики про можливість отримання копій документів, проте, органом статистики було повторно надано відмову в наданні документів, з посиланням на конфіденційність вказаної інформації (лист вих. №04/1-08/3199 від 06.06.2012).
14.06.2012 ліквідатор звернувся до Управління ДВС Головного управління юстиції заявою про відкриття виконавчого провадження та примусове виконання ухвали Господарського суду міста Києва від 16.05.2012 №28/91-6 - 22.06.2012 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та направлено вимогу №930/1 від 22.06.2012 про добровільне виконання постанови державного виконавця. Зазначені документи були подані ліквідатором та отримані Головним управлінням статистики в місті Києві 13.07.2012 за вх. №3743.
Через органи ДВС ліквідатор отримав копії річних балансів підприємства-банкрута за 2008-2009 роки. За інформацією Головного управління статистики у місті Києві фінансову звітність за 2010 рік ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство не подавало. За наявності річних балансів за 2008-2009 роки ліквідатором проведено аналіз фінансово-господарської діяльності ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство , за результатами якого виявлено ознаки доведення до банкрутства ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство , проте, поглиблений аналіз здійснено не було через брак документів.
Враховуючи ту обставину, що арбітражному керуючому не було передано первинних бухгалтерських чи то яких-небудь інших документів ліквідатор звернувся до прокуратури Шевченківського району міста Києва з проханням провести перевірку вказаних обставин та вжити заходів прокурорського реагування (лист вих. №78-28/941-6 від 01.11.2012). За інформацією прокуратури Шевченківського району міста Києва заяву ліквідатора направлено за підслідністю до Шевченківського РУ ГУ МВС України в місті Києві та в подальшому направлено до Фастівського МВ ГУ МВС України в Київській області. Постановою Фастівського МВ ГУ МВС України в Київській області від 11.02.2013 кримінальне провадження №2012100310000165 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 357 КК України на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК закрито.
На постанову слідчого про закриття кримінального провадження ліквідатором було подано скаргу. За наслідками розгляду скарги Фастівською міжрайонною прокуратурою скасовано постанову про закриття кримінального провадження та відновлено досудове розслідування. Кримінальне провадження із наданими письмовими вказівками направлено до Фастівського МВ для проведення подальшого розслідування (лист вих. №534 вих-13 від 02.04.2013). Постановою ст. слідчого СВ Фастівського МВ ГУ МВС України в Київській області кримінальне провадження №12012100310000165 закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України.
24.03.2014 ліквідатор ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство звернувся до прокурора Київської області з проханням організувати перевірку законності прийнятої постанови про закриття кримінального провадження №12012100310000165. Згідно листа прокуратури Київської області від 02.04.2014 ліквідатора повідомлення про направлення звернення до Фастівської міжрайонної прокуратури Київської області відповідно до територіальної юрисдикції (лист вих. №04/2-1443 від 02.04.2014), якою вже 10.04.2014 ліквідатора повідомлено про відсутність підстав для прокурорського реагування (лист вих. № 1598 вих.-14 від 10.04.2014).
Серед іншого, в ході ліквідаційної процедури ліквідатору стало відомо, що 02.10.2009 ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство було продано ТОВ Компанія РЕНТАБУД майновий комплекс, розташований за адресою: Київська обл., Фастівський р-н, смт. Кожанка, вул. Поштова, 1, який в подальшому - 21.10.2009 було відчужено на користь ПП ВЕЛЕС ТРЕЙДИНГ (зерносховище і т.ін.). Вказаний правочин за своїм змістом був значний та укладений до порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство , зокрема, до прийняття ухвали Господарського суду міста Києва про порушення провадження у справі №28/91-б від 11.04.2011.
Згідно з ст. 25 Закону про банкрутство (в редакції до 19.01.2013) ліквідатор з дня свого призначення здійснює у т.ч. такі повноваження як пред'являення до третіх осіб вимог щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту, з підстав, передбачених ч. 10 ст. 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника, вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб, реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною 10 ст. 17 цього Закону було передбачено право керуючого санацією в тримісячний строк з дня прийняття рішення про санацію відмовитися від виконання договорів боржника, укладених до порушення провадження у справі про банкрутство, не виконаних повністю або частково, якщо: виконання договору завдає збитків боржнику; договір є довгостроковим (понад один рік) або розрахованим на одержання позитивних результатів для боржника в довгостроковій перспективі, крім випадків випуску продукції з технологічним циклом, більшим за строки санації боржника; виконання договору створює умови, що перешкоджають відновленню платоспроможності боржника.
Як вказано вище, договір купівлі-продажу майнового комплексу ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство був укладений 02.10.2009, тоді як провадження у справі порушено 11.04.2011, а арбітражного керуючого призначено ліквідатором банкрута 29.11.2011, тобто більш ніж через 2 (два) роки. Загальний строк позовної давності, визначений ст. 257 ЦК України становить 3 (три) роки. Відповідно з підстав, визначених ч. 10 ст. 17 Закону про банкрутство (в редакції до 19.01.2013) ліквідатор мав повноваження подання до господарського суду заяви про визнання недійсними вказаного договору, пред'являення до третіх осіб вимог щодо повернення дебіторської заборгованості.
З метою вжиття заходів для повернення відчуженого майна боржника ліквідатором було отримано у Фастівському МЕТІ копію інвентарної справи, у приватного нотаріуса Багдасарової О.М. - документи, які були пред'явлені керівництвом боржника при укладенні договору купівлі-продажу майнового комплексу та копію договору купівлі-продажу. На зборах комітету кредиторів неодноразово розглядалось питання щодо оскарження договорів купівлі-продажу в судовому порядку, ліквідатором було підготовлено проект позовної заяви.
Вказане питання неодноразово розглядалось на зборах комітету кредиторів, зокрема, 25.07.2012, 13.09.2012, 21.09.2012, 18.10.2012, 28.11.2012, проте, передбачених законодавством підстав для визнання договорів купівлі-продажу недійсним не знайдено, позовна заява про визнання договору недійсним подана так і не була, при цьому рішенням комітету кредиторів боржника від 21.09.2012, в засіданні якого в т.ч. приймали участь представники ТОВ Нібулон , було прийнято рішення і не звертатись до суду з позовом про стягнення заборгованості за цим договором, оскільки, звернення з таким позовом виключає його недійсність.
З вказаного приводу ліквідатор звернувся до Фастівської міжрайонної прокуратури з повідомленням про злочин за результатами якого 18.01.2013 заява про порушення справи щодо вчинення службовими особами ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство дій, спрямованих на доведення до фінансової неспроможності суб'єкта господарської, яке завдало великої матеріальної шкоди державі та кредиторам за ознаками передбаченого ст. 219 КК України злочину, зареєстрована в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (№42013100310000023) і направлена до СВ Фастівського МВ ГУ МВС Київській області для провадження досудового розслідування. В подальшому вказане провадження було направлено за підслідністю до СВ ДПІ у Шевченківському районі міста Києва ДПС та об'єднане з провадженням за №12012160020000345 та провадженням №3201311000000011.
30.10.2013 слідчим СУ ФР ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у місті Києві винесено постанову про закриття об'єднаного кримінального провадження №12012160020000345. За рішенням прокурора Шевченківського району міста Києва по факту відомостей, що містяться в матеріалах вже закритого провадження №12012160020000345 внесено відомості до ЄРДР за №42013110100000839 та розпочато досудове розслідування щодо службових осіб ТОВ Кожанське хлібоприймальне підприємство за ознаками ч. 1 ст. 190 КК України (шахрайство), яке передано за підслідністю до СВ Шевченківського ГУ МВС України у м. Києві. Досудове розслідування вказаних обставин триває більш ніж два роки, але до теперішнього часу так і не завершено.
За змістом ч. 2 ст. 14 Закону про банкрутство (в редакції до 19.01.2013) вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Частиною 1 ст. 22 Закону про банкрутство було передбачено, що у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. Частиною 3 ст. 23 Закону про банкрутство передбачалось, що опублікування відомостей про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури здійснюється ліквідатором у офіційних друкованих органах за рахунок банкрута у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Згідно з ст. 25 Закону про банкрутство ліквідатор, зокрема, зобов'язаний з дня свого призначення здійснювати інвентаризацію та оцінку майна банкрута. Відповідно до ст. 29 Закону про банкрутство майно, на яке звертається стягнення у ліквідаційній процедурі, оцінюється арбітражним керуючим у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. У разі продажу майна на аукціоні вартість майна, що визначається шляхом його оцінки, є початковою вартістю. Для здійснення оцінки майна арбітражний керуючий має право залучати на підставі договору суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання з оплатою їх послуг за рахунок коштів, одержаних від виробничої діяльності боржника, визнаного банкрутом, або від реалізації його майна, якщо інше не встановлено комітетом кредиторів.
Як вказано вище, в межах судових процедур у справі при виконання обов'язків ліквідатором встановлено, що і підтверджується матеріалами справи, що в боржника (банкрута) відсутні які-небудь кошти, рухоме чи то нерухоме майно, інші майнові чи то немайнові права, за рахунок реалізації яких могли б бути задоволені визнані судом грошові вимоги кредиторів. Ліквідатором неодноразово подався на затвердження звіт та ліквідаційний баланс банкрута, 22.10.2015 на зборах комітету кредиторів було розглянуто наданий ліквідатором ліквідаційний баланс та звіт, який комітетом кредиторів було затверджено.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 40 Закону про банкрутство, господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено звіт ліквідатора в порядку, передбаченому ст. 32 цього Закону. З урахуванням викладеного доводи наведені в апеляційній скарзі ТОВ "Нібулон" щодо того, що ліквідатором передчасно складено та подано на затвердження суду звіт та ліквідаційний баланс, не здійснено достатніх заходів для виявлення майнових активів банкрута, належних заходів, спрямованих на поновлення платоспроможності банкрута і права власності, у т.ч. на майновий комплекс зернового складу товариства по вул. Поштова 1 в смт Кожанка Фастівського району тощо вбачається безпідставними. При цьому, як вбачається з матеріалів справи, скаржником не подавались скарги на дій ліквідатора банкрута у межах даної справи.
За таких обставин суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, з яким погоджується і суд апеляційної інстанції, про можливість затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута. З урахуванням усього викладеного вище, розглянувши доводи апеляційної скарги, обставини справи в їх сукупності, перевіривши матеріали і дослідивши наявні докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, керуючись законом, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, перевірки законності та обґрунтованості рішення у повному обсязі, колегія суддів вбачає доводи апеляційної скарги такими, що не знайшли своє підтвердження під час розгляду (перегляду) справи, які не є підставою зміни чи скасування оскарженого рішення, рішення суду такими, що відповідає вимогам законності та обґрунтованості.
Керуючись ст. 99, 101-106 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон" залишити без задоволення.
2. Ухвалу Господарського суду міста Києва від 09.02.2016 у справі №28/91-б залишити без змін.
3. Матеріали справи повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України через суд апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили
Повний текст постанови складено 21.03.2016
Головуючий суддя А.А. Верховець
Судді С.В. Сотніков
В.О. Пантелієнко
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2016 |
Оприлюднено | 24.03.2016 |
Номер документу | 56579013 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Верховець А.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні